Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Beulraek (2017)

Yayınlayan Kanal: OCN
Sezon Sayısı:
1
IMDb Puanı: 7.9
Türü: Suç, Dram, Fantezi
Durumu: Tamamlandı
Baş Roller: Song Seung-heon, Go Ara, Lee El

Netflix'te de yayınlanan Black 2017 yapımı 18 bölümlük bir dizidir. Esas kız Ha-ram doğaüstü bir yeteneği olan bu yüzden sürekli güneş gözlüğü takmak zorunda olan birisidir. Oldukça kötü bir hayatı vardır ama yaşayıp gider bir şekilde. Esas oğlanın ise kimliği biraz karmaşıktır. 4 farklı ismin karışımı tuhaf bir profildir kendisi. Spoiler vermek istemediğim için açamıyorum ama spoiler vererek bile tam olarak anlaşılır bir tanıtım yapmak mümkün olmazdı herhalde. O yüzden bu detayı es geçelim.

Hikaye daha önce de dediğim gibi oldukça karmaşık bir hikayedir. Dizi 10 yıl önce öldüğü tahmin edilen bir cesedin bulunmasıyla başlar. Cesedin kimliği bulunmaya çalışılırken inceleme için gelen polislerden birinin kesinlikle bu mesleğe uygun olmadığını görürüz. Ama ısrarla bu işi yapmakta kararlıdır çünkü araştırdığı bir şey vardır.

Hikayenin bu kolu dizi boyunca parça parça bize sunulur ama her gelen bilgiyle olaylar biraz daha geniş ve kafa karıştırıcı bir hale gelir.

Bütün bunlar olurken 20 yıl öncesine ait trajik bir olay da sürekli gündeme gelir çünkü hikayenin ana karakterlerinin yolları ve geçmişleri sürekli buraya bağlanmaktadır.

Hikaye başta basit bir çiftin polisiye macerası olarak başlayacak gibi görünmesine rağmen sonrasında siyasi ve hukuki adaletsizliklere eleştiri içeren ve bunu yaparken de elini yolsuzluk, fuhuş, çocuk istismarı, polis cinayetleri, sıradan halkın trajedisi ve idealist bir adamın ailesinden gördüğü mobbing gibi bir çok toplumsal sorunu da içine alır.

Bütün bunlara ek olarak azraillerle ilgili de değişik bir bakış açısı ve yorumlama yaparak bize dizi boyunca düşünecek çok ama çok şey verir.

Şimdilik 11. Bölümdeyim ama bitirmeden tanıtımını yapmak istedim. Belki burada birileriyle tartışırız diye. Şans verilmeyi hak eden bir yapım olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda dijital platformlarda izlediğim en iyi yapım olduğuna karar verdim. İzleyecek bir şey arıyorsanız tavsiye ederim. Bir sanat eseri olmayabilir ancak kesinlikle çerezlik bir yapım da değildir. Bu yüzden izleyecekseniz iyi kanalize olmanız gerekir. İsimler ve simalardan dolayı karakterleri karıştırmak çok mümkün. Çok fazla olay olduğu için de ipin ucunu sık sık kaçırma eşiğine gelebilirsiniz.
Ve son olarak ilk birkaç bölümü bir şeyler yemiyorken izlemeye dikkat edin.
İyi seyirler

Moderatör tarafında düzenlendi:
1. Bölümün sonu oldukça ilgi çekiciydi.
3. Bölümde konu çok değişik bir yoruma bürünmüştü.
10. Bölümde yaptıklarının ötesine çıkabilirler mi ki, finali bu bölümden daha iyi nasıl olabilir diyordum 12. Bölümün sonunda beklentimi yine aşmayı başardılar. Bu dizinin senaristinde iş var arkadaş.
"Kim Hong-sun" Ben bu adı aklımda tutarım.

11. bölüme geldim. Sonunu görmeden şöyle bir şey ortaya atayım bari.

444, Joon hakkındaki gerçeği öğrendi. Ve kendisinin de aslında bir zamanlar insan olduğunu 10. bölümde öğreniyoruz. Bana kalırsa dedektif Han'ın annesi Joon hakkında tam olarak gerçeği söylemedi. Aslında Joon'un da bedeni hala kayıp. Ve 444 numaralı azrail Joon çıkacak. Böylece Han'ın bedeninde olmasına rağmen Ha-Ram'a bir şeyler hissetmesi normal karşılanır. Moo Gang Han, 1. bölüm başında denizin içinde bulunan arabada gördüğü cesede " bu ben miyim? " diyordu. Geleceğe yönelik bir sahneydi. Bunu sorgulayan 444'ün kendisi çıkacak. Kayıp cesedini de kendi bulmuş olacak.

@Ölüm Cerrahı

İlginç bir teori. Kemikler yetişkin kemikleri gibi görünmüştü bana.
Ona yeniden bir bakmam lazım ama takım elbise giyiyordu. Moo Gang normalde öyle giyinen biri değil. 444'te gizlenmek için giyiniyor ve hatırlarsan Ha-Ram'a karşı 444, Joon ile aynı sözleri sarf ediyordu. 444 gibi insanları umursamayan hor gören kaba saba olan birisinin sözleri denk getirmesi ve ilgi duymaya başlaması da ilginç. Moo Gang'ın bedeninden çıkamıyor olması da kardeşi olmasına bağlanabilir.

Kayıp bedeni bulunan azrail çocuk " 444'ün kayıp bedeni nerededir " diye sorduğunda Joseon dönemi kılıklı adam " onu da kendi bulsun " diyordu. Bana kalırsa Joseon dönemi kılıklı her şeyi biliyor ve bilerek 444'ten saklıyor. Neden bedeninden çıkamadığını araştırmasını istemişti. Onu da biliyor bence kardeşi sebepli olduğunu. Ama her şeyi kendi öğrensin bulsun istiyor. Bakalım nasıl olacak, tutturacak mıyım. :D

Son düzenleme:
Ona yeniden bir bakmam lazım ama hatırlarsan Ha-Ram'a karşı 444, Joon ile aynı sözleri sarf ediyordu. 444 gibi insanları umursamayan hor gören kaba saba olan birisinin sözleri denk getirmesi ve ilgi duymaya başlaması da ilginç. Moo Gang'ın bedeninden çıkamıyor olması da kardeşi olmasına bağlanabilir.

Kayıp bedeni bulunan azrail çocuk " 444'ün kayıp bedeni nerededir " diye sorduğunda Joseon dönemi kılıklı adam " onu da kendi bulsun " diyordu. Bana kalırsa Joseon dönemi kılıklı her şeyi biliyor ve bilerek 444'ten saklıyor. Neden bedeninden çıkamadığını araştırmasını istemişti. Onu da biliyor bence kardeşi sebepli olduğunu. Ama her şeyi kendi öğrensin bulsun istiyor. Bakalım nasıl olacak, tutturacak mıyım. :D
Ona bakarsan Dedektif de ölmeden önce Joon'un söylediği bir şey söylemişti kıza. Joseon kılıklı adam ismi fazla uzun tarihi adam diyeceğim ona. Hikayedeki iki favorimden biri kendisi (diğeri de kaçık köpek). Bu adam her şeyi biliyor doğru. Gerçi nasıl biliyor kimse bilmezken o nasıl biliyor anlamıyorum ama dediğin gibi söylediklerinin bir anlamı olmalı gibi geliyor.

Ona bakarsan Dedektif de ölmeden önce Joon'un söylediği bir şey söylemişti kıza. Joseon kılıklı adam ismi fazla uzun tarihi adam diyeceğim ona. Hikayedeki iki favorimden biri kendisi (diğeri de kaçık köpek). Bu adam her şeyi biliyor doğru. Gerçi nasıl biliyor kimse bilmezken o nasıl biliyor anlamıyorum ama dediğin gibi söylediklerinin bir anlamı olmalı gibi geliyor.
Moo'nun annesi de şüpheli. Yani bilemiyorum ama bu kadar insanları hor gören birinin Ha-Ram'a bu kadar sıcak yaklaşması bakalım ne çıkacak altından. Kaçık köpek ve tarihi adamın olduğu diziler genelde güzel oluyor.:gamyon:

Azrail temasını sevdiysen Goblin dizisini de öneririm. O da çok iyi bir dizidir.

Moo'nun annesi de şüpheli. Yani bilemiyorum ama bu kadar insanları hor gören birinin Ha-Ram'a bu kadar sıcak yaklaşması bakalım ne çıkacak altından. Kaçık köpek ve tarihi adamın olduğu diziler genelde güzel oluyor.:gamyon:

Azrail temasını sevdiysen Goblin dizisini de öneririm. O da çok iyi bir dizidir.
Ben oyuncuları tanımıyorum da karakterler çok güzel tasarlanmışlar. Bizde mesela çıkmaz böylesi. Tarih adamı baya tipleme bir hava veriyor ki bizde böyle adamlar bir halltan anlamayan kendi çapında tipler olarak işlenirken oldukça bilgili, zeki ve aslında çok da merhametli biri olduğunu görüyoruz. Özellikle yanındaki çocuğun cesedi bulunduktan sonra babacan bir şekilde durumu ona anlatması çok güzel düşünülmüştü.
Ayrıca hiç lafı geçmedi ama sanırım kendisi de kayıp bir cesed. Ama çok önceden öldüğü için onun bulunması imkanı yok artık.
Kaçık köpek ise esas oğlanın iş arkadaşı olmasına rağmen dedeiktifliğiyle parlayan bir karakter. Malum biz de esas oğlanla esas kız dışında herkes salak, beceriksiz ve yetersizdir ya. Gerçi adama dair tek sevdiğim kısmı bu değil, durup durup birilerini ısırması çok iyiydi.
Azrail teması özel olarak değerlendirdiğim bir tema değil ama bu dizide güzel bir altmetin koymuşlar. Bu açıdan beğenmiştim.

Ben oyuncuları tanımıyorum da karakterler çok güzel tasarlanmışlar. Bizde mesela çıkmaz böylesi. Tarih adamı baya tipleme bir hava veriyor ki bizde böyle adamlar bir halltan anlamayan kendi çapında tipler olarak işlenirken oldukça bilgili, zeki ve aslında çok da merhametli biri olduğunu görüyoruz. Özellikle yanındaki çocuğun cesedi bulunduktan sonra babacan bir şekilde durumu ona anlatması çok güzel düşünülmüştü.
Ayrıca hiç lafı geçmedi ama sanırım kendisi de kayıp bir cesed. Ama çok önceden öldüğü için onun bulunması imkanı yok artık.
Kaçık köpek ise esas oğlanın iş arkadaşı olmasına rağmen dedeiktifliğiyle parlayan bir karakter. Malum biz de esas oğlanla esas kız dışında herkes salak, beceriksiz ve yetersizdir ya. Gerçi adama dair tek sevdiğim kısmı bu değil, durup durup birilerini ısırması çok iyiydi.
Azrail teması özel olarak değerlendirdiğim bir tema değil ama bu dizide güzel bir altmetin koymuşlar. Bu açıdan beğenmiştim.
Bizde uyarlamalar bile cıks olmuyor. Evet, güzeldi o sahne. Tarihi olması iyi olmuş bedeni bulunupta görüntüsü değişsin istemezdim seviyorum o adamı 🤭 Kore dizilerinde sadece ana karakterlere odaklanılmaması dizilerini güzel yapan detaylarından bir tanesi. Özen gösteriliyor. Haha en son Moo'yı ısırdı. :d

Black, yoğun olarak Azrail üzerinde durduğu için dedim yoksa Goblin ile tek benzerliği Azrail barındırması. Özellikle Goblin ve Azrail sahnelerinde gülme garantisi veriyorum. Hem güldüren hem de dramatik bir dizi. Yayınlandığı sıra Kore'deki en yüksek reytinge sahip olan diziydi ve ödülleri var. Black bitirince bakmanı öneririm. Şöyle ostlarıyla bahsetmiş olayım.

Bir goblin olan Kim Shin sevdiği bir çok insanın ölümünü görmüştür ve ölümsüz hayatını sonlandırmak istemektedir. Bunun içinde insan bir goblin gelinine ihtiyacı vardır. Yüzyıllardır bir goblin gelini aramaktadır. Bir gün hafıza kaybı muzdarip olan Azrail ile tanışır ve birlikte aynı evi paylaşmak zorunda kalırlar.

Dizi 900 yıl önceki dönemin kralı tarafından göğsünden kılıç saplanmış ve ölümsüzlüğe mahkum edilmiş asker Kim Shin(Goblin) ve gelini Ji Eun-Tak arasındaki aşkı ve maceraları konu alır. Goblin'in ölümsüz hayatının sona ermesi için göğsünde asırlardır saplı olan kılıcın çıkarılması gerekmektedir. Bunu ancak Goblinin gelini yapabilir, başkası yapamaz. Goblin asırlardır beklediği gelinini bulunca onunla ve Azrail ile aynı evde yaşamaya başlar.

Goblin ve gelini ost

Azrail ve sevdiği kadın ost

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık