Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bebek Hitler'i Öldürmek

Bebek hitleri öldürür müydünüz?

• Kullanılan toplam oy
    102
1)Böyle bir kişiyi daha bebekken öldürmek her şeyi çözmeye yeter mi ?

2)Geçmişi değiştirirsek gelecek değişir mi yoksa bu yine de yaşanır mı ?

3)Milyonlarca insanın hayatına karşılık bir insanın hayatı feda edilmesi ahlaki olarak doğru mudur?

4)Bir bebeği sırf bu yüzden öldürmek ahlaki olarak doğru olur mu ?

1- Yetmez, zira onun yerini dolduracak birinin gelmeyeceği ne malum?
2- Geçmişin değiştirilebileceğini sanmıyorum ama o vakitte kazara hitler ölse, yine onun yerine biri geçebilme ihtimaline karşılık, pek de değişecek denemez.
3- Bir suçsuz insan +1 ise, milyonlarca -1'den evladır diyeceğim ama ölenlerin -1 mi +1 mi olacağı belirsiz olduğu için, yine bu soruda muallakta kalıyor. Eğer hitler mutlak olarak hitler kalacak ise, öldürülmesi kârlı olacaktır.
4- Üstteki cevabın aynını veriyorum.

Bebeği öldürmek yerine alır büyütmek gibi bir seçenek yok mu. Bebeği tabi öldürmezdim. O, o sıra hitler degil çünkü. Bana saçma geliyor bu tarz sorular her zaman başka bir yol vardır.

Bununla ilgili zamanında sohbet etmiştim arkadaşlarımla. Ben öldürmezdim ama zaten çoğu sebebi söylediler ama birkaç şey ekleyeyim.
1-) Faşizmin sınırlarını ve potansiyelini göstererek herkeste ırkçı karşıtı bir bilinç oluşmasında ve dünyada bu tip oluşumlara yer verilmeme sürecini muazzam arttırdı. Yani büyük ihtimalle yeni teknolojilerle daha kötüsünü yapabilme potansiyeli olan 2. bir hitler görmeyeceğiz dünyada.

2-) Çok atlanan bir faydası daha oldu hitlerin dünyaya. Tıp mıp mevzusu da değil. Hitler olmasaydı insanlar devletlerinin yetersizliklerini göremeyecek ve asla Birleşmiş Milletler'i kurmayacaktı. Yani hitler 70 milyon kişiyi öldürmeseydi gelecekte ölecek 200'den fazla potansiyel mağduru koruyacak bir BM olmayacaktı (raporlarla sabitti bulursam atarım). Dolayısıyla az kişiyi (yine de muazzam bir rakam olduğunun farkındayım) öldürerek daha çok kişinin korunmasına istemeden direkt katkı sağladı.
Buna rağmen yaptıkları aşağılıktı ve insanlığın ayıbıydı. Allah belalarını versin böylelerinin.

Bununla ilgili zamanında sohbet etmiştim arkadaşlarımla. Ben öldürmezdim ama zaten çoğu sebebi söylediler ama birkaç şey ekleyeyim.
1-) Faşizmin sınırlarını ve potansiyelini göstererek herkeste ırkçı karşıtı bir bilinç oluşmasında ve dünyada bu tip oluşumlara yer verilmeme sürecini muazzam arttırdı. Yani büyük ihtimalle yeni teknolojilerle daha kötüsünü yapabilme potansiyeli olan 2. bir hitler görmeyeceğiz dünyada.

2-) Çok atlanan bir faydası daha oldu hitlerin dünyaya. Tıp mıp mevzusu da değil. Hitler olmasaydı insanlar devletlerinin yetersizliklerini göremeyecek ve asla Birleşmiş Milletler'i kurmayacaktı. Yani hitler 70 milyon kişiyi öldürmeseydi gelecekte ölecek 200'den fazla potansiyel mağduru koruyacak bir BM olmayacaktı (raporlarla sabitti bulursam atarım). Dolayısıyla az kişiyi (yine de muazzam bir rakam olduğunun farkındayım) öldürerek daha çok kişinin korunmasına istemeden direkt katkı sağladı.
Buna rağmen yaptıkları aşağılıktı ve insanlığın ayıbıydı. Allah belalarını versin böylelerinin.
Şöyle bir durum var ama bundan önce BM'nin ilk formu olan Milletler Cemiyeti vardı zaten :/

Bir de BM'de sadece 5 daimi üyenin veto hakkı var. Bu devletlerin çıkarı üzerinden dönmüş olmuyor mu?

Bir gerçek var ki, Hitler başarısız bir vilian'dı. Başarılı villianlar hitler gibi ortalığı yakıp yıkmazdı. Sadece bir düşman seçerdi ve etrafında olan tüm insanları düşman ve azılı katillere çevirirdi. Şu an Türkiye 1. Dünya harbi üstüne bir savaş daha görmediyse, o da Hitlerin faaliyetleri sayesinde olduğunu düşünüyorum. Çünkü aynı masum batı, Türklere karşılık ırkçı ve karalamalar da yapıyordu. Yöneticilerin kitapları çokça Türklerin barbar ve domuz bir toplum olduğu ve geçmişlerinde Osmanlı'dan başka ne bir devleti, ne de gelişmiş kültürleri olmadığını yazıyorlardı. Bu arada "Türkler mükemmel moruk" diyen tiplerden değilim; ama batının gerçeği de bu.

Yazdığım yazılarının kaynağı: Cengiz ÖZAKINCI

Şöyle bir durum var ama bundan önce BM'nin ilk formu olan Milletler Cemiyeti vardı zaten :/

Bir de BM'de sadece 5 daimi üyenin veto hakkı var. Bu devletlerin çıkarı üzerinden dönmüş olmuyor mu?
Evet zaten öyle de olması lazım. Desteklemiyor olsam dahi dünyada bildiğimiz gibi artık süper güçler dediğimiz devletler yok. Abd bile kendi içinde her önemli konuda ayrışan dengesiz politika sahibi bir devlete dönüştü başkanından bağımsız. O yüzden lokal güçlerin değeri ve etkisinin artması için beklemek lazım. Bi ara uzun uzun görüşlerimi yazmayı denerim. Konuya dönecek olursak Milletler Cemiyeti ile BM arasında tonla fark var her ne kadar güncel hali belirttiğin üzere leş gibi olsa da. Milletler cemiyeti barışçıl yollarla "İsviçre"vari şekilde I.Dünya savaşı bakiyeli devletlerin tutulmasına yarıyordu. İşlemediği devletler ise 2. savaşı çıkardı. Bunun ile ilgili Alman psikolojisini anlatan çok güzel bir video var bakmanızı öneririm.

1)Böyle bir kişiyi daha bebekken öldürmek her şeyi çözmeye yeter mi ?

2)Geçmişi değiştirirsek gelecek değişir mi yoksa bu yine de yaşanır mı ?

3)Milyonlarca insanın hayatına karşılık bir insanın hayatı feda edilmesi ahlaki olarak doğru mudur?

4)Bir bebeği sırf bu yüzden öldürmek ahlaki olarak doğru olur mu ?
1)Yetmez ama çokça zayıflatır. Hitlerin kişisel kimliği nazi almanyasının eseri olmakla birlikte gelişmiş bir ürünüdür. Çok zayıflardı yani.

2)Önceki soru ile aynı olurdu cevabım.

3)Değildir. O canı siz vermediniz ve siz alamazsınız. Ama forumda bu konunun bu derece derinleştirilip derinleştirilemeyeceğini bilmediğim için (daya yeniyim :D) yazamıyorum.

4)Bebek olup olmaması etik boyutunu çokça değiştirmiyor bence ama bebek yahu :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 6)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık