Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bebek Hitler'i Öldürmek

Bebek hitleri öldürür müydünüz?

• Kullanılan toplam oy
    102
hitler olmasaydı başka biri gelecekti. almanya'ya reform şarttı zaten dolayısıyla öldürmenin pek bir faydası olacağını düşünmüyorum. 2. dünya savaşı zaten zorunluydu, bu kadar ağır yaptırımlara mağruz kalan devletlerin tek çaresi buydu.

Hitler'in öldürülmesi durumunda hiçbirşeyin değişmeyeceği yönünde bir anlayış var farklı bir örnek sunmak istiyorum. Ne kadar karakter olarak çok farklı olsalar da soruyu atatürk asker olmasaydı selanikte yaşayıp hiç osmanlıyla ilgilenmeseydi. Kurtuluş savaşı yine de yaşanır mıydı, Atatürk'ün yaptıklarını yapabilecek biri çıkar mıydı ? Olarak ele alalım. (Önceden konuşulduysa kusura bakmayın)

Nazizm zamanında belli sebeplerden dolayı güçlenmiş bir akımdı. Hitler olmasaydı bile böyle bir şey ortaya çıkacaktı yani.

Ama Hitler olmayınca başarısız bir lider tarafından idare edilip asla güçlenemeyip nefretleriyle mi kalacaktı bu akım?

Yoksa tam aksine Hitlerden daha başarılı birisi ortaya çıkacak, savaşı kazandıracak ve şuanda Nazi imparatorluğunda safkan Almanlarla olan birtakım hukuki farklarımızın kalkmasına yönelik reformlara alkış mı tutuyor olacaktık?

Bütün bunları bilemeyiz. Her şekilde kumar oynamak olur. O yüzden müdahale etmemek en iyisi.

Bunu yaptıktan sonra geri döneceğin 2021 bambaşka bir 2021 olacak. Sadece dünya değil, benim tüm hayatım da değişmiş olur muhtemelen. Hatta oluşan yeni 2021'de doğmuş olacağımı düşünmek bile iyimser bir varsayım olabilir.
O yüzden geçmişe dönüp Hitler'i öldürmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

Hitler'in öldürülmesi durumunda hiçbirşeyin değişmeyeceği yönünde bir anlayış var farklı bir örnek sunmak istiyorum. Ne kadar karakter olarak çok farklı olsalar da soruyu atatürk asker olmasaydı selanikte yaşayıp hiç osmanlıyla ilgilenmeseydi. Kurtuluş savaşı yine de yaşanır mıydı, Atatürk'ün yaptıklarını yapabilecek biri çıkar mıydı ? Olarak ele alalım. (Önceden konuşulduysa kusura bakmayın)
Kurtuluş Savaşı yaşanırdı bence. Atatürk olmasa diğer 4 generalden birisi illaki o hareketi başlatırdı. Aynı nazizimin olacağı varsa milli mücadelenin de olacağı vardı kişilerden bağımsız. Ama tabi sonrası muallak işte. Savaş kazanılabilir miydi, kazanılsa Atatürk'ün reformları olmadan ülkemiz nasıl olurdu gibi şeyler değişiyor.

Hem felsefe hemde zaman yolcuğu konusunda oldukça ilgili birisiyim.

Sorularına cevap vermeden önce şöyle bir çıkmaz olduğunun bilgisini vereyim. . İnsan zamanda geri gittiğinde aynı şey kişi olamaz artık.Hatta geriye gidilip ufak değişiklikler bile yapılsa yine aynı kişi olmaz.

İnsanı insan yapan genlerinin dışında, yaşadıkları ,ailesi,çevresi , etrafındakiler vs vs tecrüberi yani...

Cevaplarım:

1)Böyle bir kişiyi daha bebekken öldürmek her şeyi çözmeye yeter mi ?

Herşeyi çözmez çünkü sorun hitler veya yaptıkları değil.Yöneticilerin yaptıklarında halkların etkisi çok fazladır genelde. Belki ikinci dünya savaşının önüne geçerdi desek bile sonuç garanti değil.20 yıl sonrasına daha büyük bir kıyımın yolunu açabilirdi bu belkide...Belirsiz bir şey yani bu.

2)Geçmişi değiştirirsek gelecek değişir mi yoksa bu yine de yaşanır mı ?

Gelecek değişir ama yine bu yaşanır mı sorusunun bilinmesi mümkün değil.Daha kötüsüde olabilir.

3)Milyonlarca insanın hayatına karşılık bir insanın hayatı feda edilmesi ahlaki olarak doğru mudur?

Tabiki doğrudur.

4)Bir bebeği sırf bu yüzden öldürmek ahlaki olarak doğru olur mu ?

Sorun hitlerin kendisi değildi.Hitleri hitlerleştiren şeylerdir sorun. Ama sırf soruya cevap olsun diye yazayım.Eğer hitlerin bebek halini öldürmek yaşanacakların önüne geçecek olsaydı ve dünyayı olabilecek en iyi noktaya getirecek olsaydı bu her bakımdan doğru olurdu.

Son olarak dip not: 80 senedir dünyada büyük bir savaş yaşanmadı.Neyin hayırlı neyin şer olduğunu bilmek güç birşey her zaman

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık