Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 957: Zirve

Bölüm çok iyi değil miydi be :D

• Kullanılan toplam oy
    361
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aynen anlamaya çalıştığım da buydu zaten Roger'ın Raftele varması ve vardıktan sonra her şeye yeniden başlamak zorunda kalması iş mavi ponelere bağlanırsa gayet de açıklayıcı olur hem çok sayıda ve dağınık şekilde bulunmaları uzun bir zaman alır ve tüm grand line'ı gezmesi bir yandan da fetih etmesi demek god valley olayından sonra da tüm ponelere ulaşıp dediğin gibi tüm tarihi anlatan tek bir pone bırakması gayet de mantıklı olur.Oden'de bu iş için kilit nokta taşlar yerine oturuyor böylece.
yani bütün korsanların aradığı hazine One Piece, bu teorindeki pone mi? gayet güzel olur aslında.

Hiluluk dedin beni benden aldın.Ulan bir anime de bu kadar duygusallaşacağımı düşünmezdim.Ne güzel bölümlerdi ya.
He ya... "İnsan ne zaman ölür"... Ne konuşmaydı ama bea, öncesinde yaşanan mantar krizi vs. Ah bea GOda-sama.

İşte bu bölümde böyleydi. Ben de "The Man From Earth", hatta bir "12 Angry Men" hissiyatı yaşattı. Düşün yani; manga tarihinin yazılmış en iyi bölümlerinden biri, OP tarihinin kesinlikle en iyisi ve ilk iki sayfayı falan bir yana bırakırsak aslında bütün bölüm tek bir odada, aynı karakterlerle geçiyor. Yirmi kişi kadar bir kitle toplanmış ve Buda'nın anlatısını dinliyorlar. Brannew durduğu yerden bir kaç poster gösterip bizi göklere çıkartırken, Buda da "bir varmış bir yokmuş" diye anlatıp bizi duvardan duvara vuruyor resmen. İşte kurgu ustalığı budur. Bence LOTR bile bu kadar iyi bir kurgu-hikaye-dünya ortaya koyamadı. Belki Dune bununla karşılaştırılabilir. Ama bir yirmi yıl daha yazsa hiç sıkılmadan devam ederim eminim...

yani bütün korsanların aradığı hazine One Piece, bu teorindeki pone mi? gayet güzel olur aslında.
Yok hocam benden çıkma değil. Bunlar benim sadece anlayıp yorumlamalarım.
Şu mesaja bak istersen.
Hea, pardon ya, ben yanlış anlamışım ahahaha :) Bu sayıda görür görmez aklıma direk bu resim geldi. Muhtemelen Smo-yan'da da aynı ışığı yaktı diye tahmin ediyorum. Biraz daha farklı sanki, ama fark çok küçük gerçekten de. Yani diyelim ki sen bir korsansın ve son adaya vardın. O ada da diyelim ki Elbaf. Devler bir Road Poneghlyp'i saklıyorlar. Tıpkı Minkler gibi onlar da Antik Dawn Krallık'ının müttefiğiydiler. Bu noktada Kyojin-zoku ile iyi ilişkiler geliştirmişsen (ki bizim tayfa başından beri bunu yapıyor), onlar da Minkler gibi aha bunlar şafağı (dawn'ı) getirecekler deyip sana Road Poneglyph'i gösteriyorlar ve Kôzuki hanesinin mirasından bahsediyorlar. Sen de bundan üç tane daha olduğunu öğrenip bütün dünyayı sıfırdan taramaya başlıyorsun. Ama zaten diğer 4 denizde dünya hükümetinin etkinliği had safhada olduğundan, mevzunun Grand Line düzeyinde şekillendiğini biliyorsun. Bu sefer Oden amcamı da yanına alıp başlıyorsun sağda solda Poneglyph toplamaya. Fakat bilgileri aldıkça bunları bir parçada (yani One Piece olarak) birleştirip Oden'e yeni bir taş işlettirip kazıtarak bunu adaya bırakıyorsun. Ancak Poseidon (Shirahoshi) ve Uranüs (Momonosuke) henüz piyasada olmadığından daha erken diyerek, hastalığından verdiği kaçınılmaz sondan önce, idamınla bir "Büyük Korsan Çağı" başlatıyorsun. İşte bence mevzu bu.

Bu tanrı vadisini ortadan kaldırmışlar, belki orada kutsal ejderlerin önem verdiği birşey vardı. O yüzden orada toplanmışlardı. Rocks korsanları da fırsata çevirip orayı bastılar. Orada olan savaştan sonrada dünya bu adayı öğrenmesin diye ortadan kaldırmışlar. Oradaki değerli şeyleri Ay a taşımış olabilirler mi?Enel'in Ay a gittiği kapak resimleri serisini hatırlayan var mı? Enel bir taşa bakıyordu üstünde çizimler olan. Dünyaya inen veya dünyadan aya giden insanlar vardı. Aslında güzel bir teori çıkar buradan. Ama o zaman Tanrı Vadisi, Raftel'dir dememiz gerekiyor. Hem bu şekilde raftelin haritada veya pusulada görünmemesi açıklanıyor.

Bu sayının Zou hikayesindeki sayılar gibi seriyi kısaltan nitelikte açıklamalar getirdiğini düşünüyorum, bu yanıyla üzücü. Geçmişte önemli roller oynamış karakterlerin pek çoğunun yolunun 38 yıl önce yaşanan bir olayda kesişmiş olması bu God Valley olayının ve içinde bulunduğu çerçevenin serideki pek çok soru işaretine bir arada yanıt vereceğini düşündürtüyor ister istemez. Sayının bir diğer önemli yanı da 22 yıldır yalnızca poster çocuğu gibi gösterilip karakteri hakkında aynı Ace gibi dikbaşlı olması dışında son derece ketum davranılan Roger'a nihayet merak uyandıracak bir boyut kazandırmış olması. Detaylandırıldığında çok yüksek ihtimalle anlam kazanacak olsa da şu durumda motivasyonlarından şüphe duymayı beklemediğimiz iki karakterin, Roger ve Newgate'in, bir olayda karşı taraflarda yer aldığı önümüze sunuldu. Bu bile Roger karakteri adına değerli bir şey bana kalırsa.

Hepimizin One Piece deneyimiyle ilgili bir diğer değerli şey de ödüllerin açıklanmasıydı. Bu sayıyı diğer sayılardan daha özel kılan şey açıklanan 5 yeni ödülün seriye yeni dinamikler ve olasılıklar kazandırması, bazı gelişmelerin önünü açması veya bu ödüllerin başlı başına heyecan verici miktarlarda olması değildi bana kalırsa. Hepimizin One Piece takip etmeye başladığından beri merak ettiği sorulara yanıt getirmesiydi, kimimiz bu soruları 5 yıl beraberinde taşıdı, kimimiz 10 yıl, kimimiz daha fazla. Şu noktada Oda ödül olarak ne açıklamış olursa olsun biz coşacaktık zaten, önemli olan geriye dönüp baktığımda 10 yıldır zihnimde dönüp dolaşan bir sorunun cevabını almak. Asıl iş Oda'nın merakımızı bu kadar uzun süre canlı tutabilmiş olmasında yani.

Rocks, Teach'in mi babası çıkar yoksa Shanks'ın mı bilmiyorum ama Luffy ve Teach karşılaştığında iki tarafın ideallerinin ve motivasyonlarının 38 yıl önceki Roger ile Rocks karşılaşmasının direkt tekrarı olarak görmek istemem. Elbette paralellikler olacaktır ve içinde bulunulan şartlar ile beraber tüm bunlar aynı olsa dahi o zaman kırılamayan bir döngü bu kez kırılacaktır ama benim tercihim farklı iki durum olmaları. Zaten Luffy macerasını bitirdiğinde Roger'ın mirasının üzerine pek çok şey daha eklemiş olacak ve dünyanın yapısını çok daha büyük ölçüde değiştirmiş olacak. Bu arada Gomu Gomu No Mi'nin geçmişte önemli bir kullanıcısı olmuşsa unutulmuş ve unutturulmuş olmasıyla Rocks şu anda en ideal aday gibi görünüyor.

Vegapunk da çok ilginç karakter be, hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz ama adam One Piece dünyasını adeta tek başına şekillendiriyor. Aslında böyle bir karakterin varlığı One Piece gibi bir serinin genel yapısının çok uzağında duran bir şey gibi geliyor bana, aynı Im karakterinin varlığı gibi, bu nedenle bu karakterlerin nasıl anlam ve önem kazanacağını görmek de daha heyecan verici olacak elbette.

Uç kişilikli diyorlar karasakala yani 3 kişi birleşik vücut da olabilir ya da 2 kişi. O yüzden 2 meyve kullanıyor olabilir. luffy uyanış açması lazım g5 gelmeyebilir artık ama uyanış gelecek muhtemelen ve onuda nihai versiyona ulaştırırsa alır muhtemelen karasakalı.
BB de bir numara olduğu kesin zaten. Bana kalsa Luffy tek alsın tabi ama Oda böyle göndermeler yapınca ister istemez ihtimalleri düşünüyorsun.

Eğer yanlış anlamdıysam; bu dövüşten sonra tanrı vadisi yok oluyormuş. Şimdi bu ada Raftel ise ya da bağlantılıysa, o zaman o olaydan kaç sene sonra KK olmadı mı Roger? Ada’yı bulup tekrar mı yok etti yani? Orada çok acayip bir şey olduğu belli. Belki de orayı bir daha Roger da bulamadı ve Raftel ile de alakası yok. Ama bizimkiler kimsenin yapamadığını yağacağını düşünürsek, orada ne olduğunu uzun zaman sonra bizimkiler bulur belki de. Çünkü Sengoku; Sonuçta dünya hükümetinin saklamak istediği ada tarihin tozlu sayfalarına karıştı diyor.

Sengoku’nun Wano için dediğine gelirsek de; şimdi bu tanrı adası olayını anlatıyor Sengoku ve orada da deniliyor ki; bu kadar kişi orada neden toplandı? Acaba Wano’da da bu kadar kişi toplanınca olayı bilmeyen Sengoku endişelendi mi özel bir şey var diye? Yani sadece kuruntu mu yapıyor? Çünkü neden toplandıkları belli. Ee Kaido desen 20 yıldır orada zaten. Ya da Sword orada ve olaya bulaşmak istiyor denizciler içinde ki bir yapı. Sengoku da belki, Saka’nın içine kurt düşürüp işin içine sokmaya çalışıyor. Hadi son ihtimal de gerçekten önemli bir şey olsun ama artık Oden’in bu işin içinde olduğunu sanmıyorum yani yaşamıyor bence Oden. Çünkü Orochi adamdan it gibi korkuyor ve ben onu yok ettim diyor. Zaten oden yapalım şunu gibi bir sahnede vardı. Herkes emin yani Oden’in öldüğüne ki bir zahmet ölmüş olsun.

Toki’nin de şöyle bir olayı var; ortaya bir kehanet atıyor kadın. Bir şey mi gördü? Gördüysen ne gördü? Şu balık adam adasın da ki kadın vardı mesela, madam bilmem ne diye. O kadın Luffy’nin balık adam adasını yıktığını görmüştü sadece. Belki de Toki, Momo’ları geleceğe yollacağını ve onların bizimkileri bulup/yani birilerini bulup Wano’yu kurtaracağını gördü ama tam emin değildi çünkü her kehanet kesin değildi. O yüzden Hiyori’yi de soyumuz devam etsin diye bıraktı ne olur olmaz diye.

Garp'ın ne kadar güçlü olduğunu bilmek için bunca bilgiye gerek yoktu zaten. Bu seriyi baştan sona okuyan herkes bilir ki Wb-Roger-Garp üçlüsü zirve oldu hep. Ha hangisi daha iyidir kötüdür orası bilinmez elbet ancak bir savaşın içinde onlarca hatta yüzlerce farklı faktör vardır. Gel gelelim şu ana kadar okuduklarımızdan yola çıkarak Garp ve Roger'ın yeri geldiğinde alayına yumruğu oturttuğu bariz.

Neyse güç konusunu bir kenara bırakacak olursak;

Oda'nın aklında 2. bir Garp olayı hep vardı bence. İlla Garp kadar güçlü olmasına da gerek yok. Belki Luffy de hiçbir zaman Roger kadar güçlü olamayacak ama önemli olan netice. Demek istediğim Luffy ile hem ezeli düşman hem ezeli dost olabilecek bir denizci. Serinin başından beri bu izlenimi yaratan ilk karakter Smoker oldu ve başka da olmadı. Evet Coby var ama kendisi safi bir dost. X-Drake diyenler olacaktır ama bu saatten sonra kendisiyle bir bağ kurulması çok çok zor.

Ayrıca Luffy ve Smoker'ın epey eskiye giden bir geçmişi var. Birbirlerine çektikleri kıyaklar var, yardımlar var, dövüşleri var. Ayrıca Smoker meyvesi ve karakteri itibariyle güçlenerek geri dönmeye müsait bir karakter. Dediğim gibi kendisinden Garp olmasını beklemeye de gerek yok. Zira Garp "Zirve" bir karakter. Ancak Roger-Garp ilişkisinin en iyi yansıması da Luffy-Smoker olacağı bariz.

Neyse, Smoker reyiz ile Luffy'nin yine birbirlerini yiyecekleri ve birbirlerine ciddi anlamda yardımlarının olacağı bölümler gelecektir diye tahmin ediyorum.

Not: Tek ihtimal, Oda'nın bu fikrini Smoker ile değil Coby üzerinden yapma ihtimalinin de olması ama dediğim gibi bana bir "eeeh işte" geliyor. Coby benim için çiğ bir karakter maalesef.

20 yıl sonra shogunun düşeceğini söylediğine göre ve 20 yıl sonraya bizimkileri gönderdiğine göre biliyor olma ihtimali var galiba. Bunu daha önce hiç sorgulamamıştık valla. Sadece 20 yıl sonra wanoda bir savaş olacağını bir şansları olabileceğini düşünmüş olabilir.
Öngörü yapmak ile bilmek arasında fark var. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Eğer biliyorsa, Hiyori'nin geride bırakılması anlam kazanmıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 19)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık