Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 897: Pekoms'un Kakao Adası Kaçış Planı

Bölüm Nasıldı?

• Kullanılan toplam oy
    208
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Katılıyorum. OP'ta önemli olan hikaye. Linlin kurgu olmasa bizimkileri 10 kez öldürmeliydi.

Mesele o değil be Saka. Mihawk amiral veya yonkou etmeyebilir. Ama her şeyini göstermiş gibi bir kurnazlığın ardına saklanıp karakteri ezmeye çalışma durumu var. Eleştirilen budur. Bunun üzerinden bilinçli olarak bize rüzgar gülü muamelesi yapılıyor. Mihawk işlenince de ama MF'de öyle gösterildi denecek. Halbuki göstermediği şeyler var ama onlarla bir amiral edeceğini sanmam dense hiçbir şey diyemem çünkü kişisel beklenti orası artık.

Not düşeyim bu arada ben Mihawk fanı değilim. Mihawk'ı amirallerden bir tık üstte bekliyorum. Sağ kolun bir tık üstüne kadar da şaşırmam seviyesine.

İşin hikaye boyutu da var tabi @Siyah Ateş'in dediği gibi. Mesela Linlin. Koskoca yonkou bizimkilere ciddi bir tehdit olamadı bütün arc boyunca. Yonkou olduğunu bilmesek yaptıklarına bakarak kimse adam yerine koymaz burda. Ama bu kadın WB ile aynı seviyede işte. Mesela Smoothie her ne kadar vasıfsız takılsa da 932 milyon ödüllü bir tatlı komutanı. Şu ana kadar yaptıklarına baksan Zoro'nun tırnağı etmez. Ben şimdi Zoro, Şumuti'yi ezer desem rüzgar gülü olurum. Ama haklıyım çünkü mangada öyle gösterildi? Öyle değil işte. Neyse sıkma canını be Saka. Herkes buğday ben saman. Herkes haklı ben yaman.
Kim sana rüzgar gülü dedi çiçeğim, kaçırdım ben orayı?

Beklentiye gelecek olursak ben zamanında demiştim Mihawkın azami seviyesi bence Fujidir diye ve bu bi ezme değil kesinlikle. Amiral ezme olmaz sanırım. Ama en makul geleni bence amirallerin altı olması. Sağkol üstü olur altı olur bilemem de amirallerden üstün ya da denk bi izlenim alamadım ben Mihawktan. Çıkarsa da yanılmış oluruz, e insanız böyle basit konularda yanılmak çok da abartılmamalı, aksi de öyle. Böyle derler deyip tavırlı biraz da imalı davranmanı çok yerinde bulmamıştım sadece.

BigMom konusunda tespitlerine bazı itirazlarım olsa da -bence seviyesini fazlasıyla gösterdi- mesele değil. Farklı görmüşüz, anlamışız deriz. Senin canın sıkılacağına Mihawk kk olsun be Rika’m!

İşte Choppi'ye bir fb, ormanda doktorculuk oynarken ne zorluklar yaşadı gibi şeyler gösterir falan diye gider. Chopper nereye düşmüştü bu arada? Önemli bir mevzu değil zaten, Mom çok güç uygulamamış olabilir, gemi batmasın ve pasta yalan olmasın diye.
Sonra da Oda uzatıyor denecek. :(
Torino Krallığı'na gitmişti. Şişmanlar ve kuşlar vardı galiba.

O zaman ne anlamı kalacaktı sahnenin? :/
Selam bro. Öncelikle bilmeni isterim ki E. Oda benim çok saygı duyduğum bir yazar. Sen de bir yazarsın ve biliyorum ki sen de çok saygı duyuyorsun. Röportajını okumuştum, idolüm diyordun, hatırlıyorum.

Neden bunları söyledim, boş buldum sallıyorum E. Oda'ya diye düşünmeni istemedim.

E. Oda'nın bence iki tane eksi tarafı var. Birincisi Deux Ex mevzusu, ikincisi ince kurgu. Deux Ex konusuna gelirsek, belki çok bir şey diyemeyiz zira bu adamın tercihi. Üstelik en nihayetinde "bu bir shounen" de diyebilir, susmak düşer bize.

Ama ne kadar güzel bir hikaye yazarsa yazsın, oluşturduğu kurguda hep bir aksaklık söz konusu. Yazdığım Chopper örneği de bunun bir örneği mesela. Senin dediğinin aksine sahnenin bir anlamı gene olmadı üstüne insanlar Chopper'ın bu yaptığını bir saçmalık olarak buldu. BM'yi daha zayıf gösterdi bu sahne vesaire. Halbuki bu tarz sahnelerin ufak da olsa bir alt yapısı daha önceden oluşturulmuş olmalıdır. Mesela Luffy'nin su'yun Croco üzerinde işe yaradığını anladığını gösteren ufacık bir sahne vardı. Veya Gear 2'yi kafasında tasarlamasının bir nedeni vardı, Lucci'ye hatta Blueno'ya bile hız konusunda yetişememesi. Luffy'nin Gear 2'yi düşünmeye iten bir güç vardı orada. Bu yüzden gene yadırganmamıştı. (Gerçi yine Gear 2'yi nasıl bulduğuna dair hiçbir sahnenin veya bilginin olmaması yüzünden eleştiren de çok olmuştu) Ama Chopper'ın bu denli bir yumruğu karşılayabilecek güçte olduğunu bırak, BM üflese komaya girecek seviyede olduğunu düşünüyordu neredeyse herkes. Yani "helal lan chopper" duygusu oluşturmak yerine, "nasıl la?!" şeklinde bi his uyandırdı.

Neyse, umarım anlatabilmişimdir.

Edit: Şu forumda OP'tan anlayan az kişiden birisisin, o yüzden bulmuşken bu kadar detaylı yazayım dedim.

Son düzenleme:
Kim sana rüzgar gülü dedi çiçeğim, kaçırdım ben orayı?

Beklentiye gelecek olursak ben zamanında demiştim Mihawkın azami seviyesi bence Fujidir diye ve bu bi ezme değil kesinlikle. Amiral ezme olmaz sanırım. Ama en makul geleni bence amirallerin altı olması. Sağkol üstü olur altı olur bilemem de amirallerden üstün ya da denk bi izlenim alamadım ben Mihawktan. Çıkarsa da yanılmış oluruz, e insanız böyle basit konularda yanılmak çok da abartılmamalı, aksi de öyle. Böyle derler deyip tavırlı biraz da imalı davranmanı çok yerinde bulmamıştım sadece.

BigMom konusunda tespitlerine bazı itirazlarım olsa da -bence seviyesini fazlasıyla gösterdi- mesele değil. Farklı görmüşüz, anlamışız deriz. Senin canın sıkılacağına Mihawk kk olsun be Rika’m!
Ben onu ucuz kurnazlık peşinde olanlar için diyorum üstte de açıkladığım gibi. Yoksa isteyen istediğini desin. Mihawk fanı değilim üzülmem güçsüz de çıksa. Hoş ben Zoro'yu da gücü için sevmiyorum. Reis çöp de çıksa sonuna kadar arkasında dururuz :a: Ha, sevdiğin karakterin gücünü de savunma durumunda kalıyorsun o ayrı.

Amiral tabiki küçümseme olmaz. Kafadan ilk ondasın amiral olunca.

Selam bro. Öncelikle bilmeni isterim ki E. Oda benim çok saygı duyduğum bir yazar. Sen de bir yazarsın ve biliyorum ki sen de çok saygı duyuyorsun. Röportajını okumuştum, idolüm diyordun, hatırlıyorum.

Neden bunları söyledim, boş buldum sallıyorum E. Oda'ya diye düşünmeni istemedim.

E. Oda'nın bence iki tane eksi tarafı var. Birincisi Deux Ex mevzusu, ikincisi ince kurgu. Deux Ex konusuna gelirsek, belki çok bir şey diyemeyiz zira bu adamın tercihi. Üstelik en nihayetinde "bu bir shounen" de diyebilir, susmak düşer bize.

Ama ne kadar güzel bir hikaye yazarsa yazsın, oluşturduğu kurguda hep bir aksaklık söz konusu. Yazdığım Chopper örneği de bunun bir örneği mesela. Senin dediğinin aksine sahnenin bir anlamı gene olmadı üstüne insanlar Chopper'ın bu yaptığını bir saçmalık olarak buldu. BM'yi daha zayıf gösterdi bu sahne vesaire. Halbuki bu tarz sahnelerin ufak da olsa bir alt yapısı daha önceden oluşturulmuş olmalıdır. Mesela Luffy'nin su'yun Croco üzerinde işe yaradığını anladığını gösteren ufacık bir sahne vardı. Veya Gear 2'yi kafasında tasarlamasının bir nedeni vardı, Lucci'ye hatta Blueno'ya bile hız konusunda yetişememesi. Luffy'nin Gear 2'yi düşünmeye iten bir güç vardı orada. Bu yüzden gene yadırganmamıştı. (Gerçi yine Gear 2'yi nasıl bulduğuna dair hiçbir sahnenin veya bilginin olmaması yüzünden eleştiren de çok olmuştu) Ama Chopper'ın bu denli bir yumruğu karşılayabilecek güçte olduğunu bırak, BM üflese komaya gürecek seviyede olduğunu düşünüyordu neredeyse tüm herkes. Yani "helal lan chopper" duygusu oluşturmak yerine, "nasıl la?!" şeklinde bi his uyandırdı.

Edit: Şu forumda OP'tan anlayan az kişiden birisisin, o yüzden bulmuşken bu kadar detaylı yazayım dedim.
Bak bu güzel eleştiri.

Ama ne kadar güzel bir hikaye yazarsa yazsın, oluşturduğu kurguda hep bir aksaklık söz konusu. Yazdığım Chopper örneği de bunun bir örneği mesela. Senin dediğinin aksine sahnenin bir anlamı gene olmadı üstüne insanlar Chopper'ın bu yaptığını bir saçmalık olarak buldu. BM'yi daha zayıf gösterdi bu sahne vesaire. Halbuki bu tarz sahnelerin ufak da olsa bir alt yapısı daha önceden oluşturulmuş olmalıdır. Mesela Luffy'nin su'yun Croco üzerinde işe yaradığını anladığını gösteren ufacık bir sahne vardı. Veya Gear 2'yi kafasında tasarlamasının bir nedeni vardı, Lucci'ye hatta Blueno'ya bile hız konusunda yetişememesi. Luffy'nin Gear 2'yi düşünmeye iten bir güç vardı orada. Bu yüzden gene yadırganmamıştı. (Gerçi yine Gear 2'yi nasıl bulduğuna dair hiçbir sahnenin veya bilginin olmaması yüzünden eleştiren de çok olmuştu) Ama Chopper'ın bu denli bir yumruğu karşılayabilecek güçte olduğunu bırak, BM üflese komaya girecek seviyede olduğunu düşünüyordu neredeyse herkes. Yani "helal lan chopper" duygusu oluşturmak yerine, "nasıl la?!" şeklinde bi his uyandırdı.

Valla ben Chopper'ın o formunu ilk çıktığı anda dahi-kontrolsüz bir güç olarak kullanılırken- Luffy'lerin seviyesine yakın olarak görüyordum. O zamanlar zaten eşi benzeri olmayan dizginlenemez bir canavardan farksızdı. Olaya başkasını dahil etmek gibi olmasın ama @ch3rl0b11n 'nun da buna yakın bir düşüncesi olduğun hatırlıyorum. Bu sebeple Chopper'ın böyle bir savunma yapabilmesi bana absürt gelmedi. Belki beklenti, fikir ve düşünce ile bunların bir bütün haline gelmesiyle alakalı bir durum olabilir.

Elbette Oda mükemmel bir yazar değil ve birçok hatası olabilir, örneğin bir mantığa oturtulmuş da olsa yonkounun oradan oraya pasta peşinde koşuyor olması olayların ciddiyetini düşürdü gibi görüyorum. Diğer yandan bu tatlı temasının seriye büyük bir renk kattığını ve Kaido bölümünde daha ciddi bir havanın sezeceğini düşünüyorum. Elbette Oda bu, zaman zamam yerli zaman zaman yersiz goygoylar yapacaktır ama yonkounun ne olduğunu orada daha iyi göreceğiz bence.

Not: :sapkali:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık