Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] 2005 Yılının En İyi Oyunu

2005 yılının en iyi oyunu sizce hangisidir?

• Resident Evil 4

Kullanılan: 11 14.3%
  • Devil May Cry 3: Dante's Awakening

Kullanılan: 6 7.8%
  • God of War

Kullanılan: 24 31.2%
  • Civilization IV

Kullanılan: 1 1.3%
  • Guitar Hero

Kullanılan: 0 0.0%
  • Shadow of the Colossus

Kullanılan: 2 2.6%
  • Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

• Psychonauts

• Forza Motorsport

• F.E.A.R.

Kullanılan: 2 2.6%
  • Doom 3

• Call of Duty 2

Kullanılan: 18 23.4%
  • Tekken 5

Kullanılan: 6 7.8%
  • Battlefield 2

Kullanılan: 3 3.9%
  • Diğer

Kullanılan: 4 5.2%

• Kullanılan toplam oy
    77
listedekilerin hepsini oynadım sanırım. tekken 5 ile resident evil 4 arasındayım. ama re4 diyeceğim galiba ya...
çok güzel seneymiş gerçekten.

Yine PlayStation 2 oyunlarının domine ettiği bir yıl olmuş. Tüm zamanların en iyi konsolu olduğunun kanıtlarından biri olsa gerek şu kısa liste. God of War, Shadow of the Colossus ve Resident Evil 4 hala büyük övgüyle bahsedilen klasiklerdir. Bunun üstüne bir de Devil May Cry 3, Guitar Hero, Tekken 5 ve ankette yer almayan Pro Evolution Soccer 5 ile Burnout Revenge de konsolun canavarlarındandır. Bu oyunları çıktığı dönem oynayabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum doğrusu.

Ama ilk bahsettiğim üçlü özelinde, yani God of War, Shadow of the Colossus ve Resident Evil 4 görünürde hepsi aksiyon-macera türü örnekleri olsa da yapmaya çalıştıkları spesifik şeyleri o güne kadar görülmüş benzerlerinden bambaşka seviyede yapmalarıyla oyuncuların akıllarında yer etmişlerdir. God of War ilk çıktığında kimse konsolun böyle önemli bir yapı taşına dönüşeceğini beklemiyordu, epey sürpriz olmuştu. Hatta böyle beklenmedik olduğu için popülaritesini arttırması da biraz zamana yayıldı. Mesela aynı yıl çıkan Devil May Cry 3 de çok başarılı bir hack & slash örneği ama God of War'daki aksiyon ve hareket akıcılığı daha önce görülmemiş bir olaydı. Shadow of the Colossus "boss" kesme kavramına yepyeni bir soluk getirmişti ve o ketum hikaye anlatım tercihi, kocaman ama sizden başka hiç insan yüzü göremediğiniz bir alanda at koşturmak falan çok özel bir deneyimdi. Resident Evil 4 zaten hem kendi serisi içinde bir devrim yaptı hem de TPS türünün o güne kadar çıkmış uzak ara en iyi örneğiydi. Şu an en az oyu alan Shadow of the Colossus olduğu için ona bastım gitti.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık