Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] 2.Dünya Savaşı'nın Başında En Güçlü Devlet Hangisiydi?

2.Dünya Savaşı'nın Başında En Güçlü Devlet Hangisiydi?

• Kullanılan toplam oy
    78
Savaş dediğin; ne kadar yüksek meblağlarda borçlanabildiğine, savaş sırasında akıl ve mantığı kaybedip duygularla hareket edip etmediğine ve savaş sırasında oluşan kayıpları ne kadar sürede yerine koyabildiğine bakar. Bu sebepten ötürü ABD diyeceğim ama Stalin'in ölen insanlarının yerine yenilerini yollama hızını da göz ardı etmemek gerek.
Bugünden konuşması kolay ama Almanlar bile bile lades demiştir bana kalırsa.

Reyiz kısa bir özet gecerek anlatayim sana.

1. Dünya savaşında Almanlar Fransa'ya göre daha üst düzeydeydiler. Hem ekonomik hemde askeri (Daha fazla silahlar ve daha iyi silahları vardı) ödeydiler. 1. Dünya harbi siper ve makinalı tüfek savaşıdır. Alman, Fransa sınırı dağlıktır, Fransızlar bu dağı resmen kaleye çevirdiler. Almanlar ne kadar bastırdıysa gecemediler çünkü her sperden çıktıklarınıda üzerlerine mermi boşaldı. Almanlar savaşı kaybettiklerini açıkladı. Kaiser (imparator) saldı ülkeyi, hemen bir hükümet kuruldu ve yenilgi kabul edildi. Hatta Alman ordusu bildiğin kararı kabul etmedi savaşmaya devam etti yer yer. Ama gel gelelin Almanların kaynakları bitmişti artık. Almaya topraklarına tek yabancı asker girmeden savaşı kaybetmek özelikle orduya koymuştu.

Neyse Versay imzalandı ordu dağıtıldı Almanlara büyük savaş tazminatı dayadılar. Milyonlara asker alman işsiz kaldı. Milliyetcilik ve öç alma duygusu zirve yaptı, Hitler geldi Nazi partisi kuruldu. Hitler belgede sahtecilikden, part time işe kadar garip önlemlerde işsizliği bitirdim dedi, olmayan parayla varmış gibi harcama yaptı. Yol yaptı insanlar araba alsın diye Wolkwagen (Halkın aranası demek) kurdu ama 100 tane satılıyor 10 tane anca gidiyordu. Yanisi iyi olmayan bir ekonomiyi iyiymiş gibi yutturdu. Neyse Versay yüzünden silah üretemiyordu el altından silah üretmeye başladı, ama dikkat çekmemek için azar azar üretti. Sonra İngilizler anlaştı Çekya'yı resmen bölüştüler. Ruslarla anlaşıp Polanya'yı ortak işgal ettiler (Üstün almak ırkı o topraklarda yaşıyacak hayali vardı Hitlet'in) 2. Dünya savaşı başlamıştı çoktan ama Hitler hiçbir zaman İngilizler savaşmayağını düşünüyordu, hatta İngilizler için de bir çok, Nazilerle ortak haraket edelim diyen insan vardı (Churchill) bu durumu değiştirdi.

Neyse döndü ben Fransaya giricem dedi, Ordu, yakın arkadaşları hatta üst düzey Naziler dahi bunu hep durdurmaya çalıştılar. Çünkü Tank sayısı bakımından gerideydiler, Fransız tankları daha iyi tanklardı, daha fazla muhimmat ve silaha sahip devlet Fransaydı. O yüzden Fransa'yı yenebileceklerini düşünmediler dahi şu an çok erkendi. Neyse hafif manyak bir adam adını unuttum Hitler'e bir fikirle geldi bu yöntemle alırız dedi hatta bu adamı baya engellemeye çalıştılar, ya adamın kafasına (Hitler) manyak fikirler sokma diye.

Tüm Fransız, İngiliz kısaca rakip ordu, Belçikai Hollandı tarafındaydı, Ama bunlar öyle iyi silahlanmış ordu değildi amaç orda olduğunu göstermek. Çünkü Alman Fransız sınırı coğrafi şartlar deneniyle geçilmez (1.Dünya savaşını anlattığım kısımdaki sebeblerden dolayı) sanılıyordu. Almanlar tankları tek bir hücüm silahı olarak ortak kullama yöntemini çok daha iyi olacağını anlamıştılar. Tanklar o zamanlar tek tek ayrı kullanılıyodu. Fransızlar, İngilizler hala Almanların kendilerini saldırmayağından emin. Çünkü böyle bir saldırı intihar olur gözüyle bakıyolar. Neyse almanlar saldırıya geçiyor ama beklemedik yerden o kale gibi yerde, Alman, Fransız sınırından. Belçika Hollanda tarafından da giriyolar ama ordaki ordular eli götünde ordular hemen geri çekiliyolar tabi. Fransızlar hala ya biryerden sonra geri dönerler kafasındalar, salak bir Genel kurmayları var. Almanlar askerlere çikolata dağıtmış yesinler diye ama içinde uyuşturcu var, adamlar durmadan yılmadan kendileri çok iyi hissederek ilerliyolar. Hatta o kadar ilerliyolarki Alman ana karargehı ile ileşim kopuyor. Fransızlar da hazırlık yok birden toplu şekilde Alman tanklarını görünce, bildiğin geldikleri son saatler öğreniyolar. Direnç gösteremeden geri cekiliyolar yada kaçıyolar.

Fransa genel kurmaya anlıyo Almanlar son hız geldiğini, sonra bir hat çiziyor Pariz önlerine burda savunma yapıcaz. Ordu oraya kadar gelene kadar Almanlar çokten geliyor o hatta. En son adam akıllı savaşamadan Paris düşüyor. Zaten İngilizler şok, nasıl bizim askerleri buraya getiririz diye düşünüyolar. Almanlar geliyo ama dokunmuyor İngilizlere. Çünkü hala Hitler İnglizlere anlaşacağını sanıyor. Hatta İngilizlere benle ortak olsun diye bonbalıyor baskı kurmak amaçlı, en son savaş kararı alıyolar. Neyse Bulgarlarla anlaşıyolar petrol için, orda petrol var. Norveç işgal ediliyolar demir için. Derken Ruslarla minik çatışmalardan dayak yiyolar çünkü teçhizat olarak geriler, 40 yılından sonra Hitler daha iyisi yapın diye seferbirlik başlatıyor. Sonra Afrika İngilizlere acayip dayak atıyolar ama İngilizler sürekli kendini yeniliyor lojistikle, ama Almanlar o lositiği alamıyolar. Çünkü Stalingrad harçıyolar tüm kaynaklarını. En son Hitler'in manyak istekleri yüzünden kaynakları boşa harçıyolar ve yenilgi başlıyor.

Kısaca bu kadar anlatabildim. Tabi çok eksiği var. Demek istediğim Almanlar savaşın başında gercekten hazır değildiler, ordu ve üst düzey yöneticiler savaşın şu aşamasında dezavantajlı olduğunu biliyodular. Ama Hitler gibi manyağı durduramadılar. Fransa başarısı çok kolay gelince acayip yükseliyolar ve o yükselme onlara savaşı kaybettiriyor. Almanlar savaşa 39 yılında hazır değildiler sonra ne kadar uğraşsalar dahi ( teknolojik olarak daha üst düzeye geldiler) yetmedi. Çünkü kaynakları heryere yetmedi ve sonunda bitti.

Almanlar 45 yılında filan başlasa şu savaşa çok farklı olabilirdi. Erken girdiler ve aslında Fransa zaferi onları kandırdı.
Kaynak?

Güzel kaynakmış.
Yazdığım şeyler işin detay seviyesi değilki. 1. Dünya harbinden başlayarak Nazilerin nasıl yükseldiğini araştırmak istersen karşına bunlar çıkar. Anlatdıklarım genel olarak tarihi araştıran kişilerin hemen hepsini ortak paydası. Kaynak dersek yüzlerce argüman var. Tek yerden okudum, dinledim öğrendim değilki. Zamanla oluşan bilgi birikimi. İçersinde İlber hocada var, Heinz guderian'ın Bir askerin anıları kitabıda var. Tarihi hep sevmişimdir yıllarca takip ettim farklı kaynaklarla sürekli kendimi güncel tutdum diyebilirim. Biryerden sonra artık neden sonuç ilişkisini anlıyorsun.

Abd 2. Dünya savaşı sonunda güçlüdür. Başında dediğin için oyunu nazi Almanyasından yana kullandım. Keşkeler veya yapmasalar tarzı şeyler tarihte geçerli olmasa da rusyayı analiz etmeden, araçlarının doğacağını düşünerek Rusyaya birliklerini gönderselerdi belki bugün nazi Almanyasi 2. Dünya savaşını kazanacaktı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık