Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

+18 Karabasanlar Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haklılık payın var. Ama orda biraz da, varlık olarak daha dünyevi varlıkları kastedip, tanrıyı da o kategoride açıklamaya çalışmıştım. Mesela, elma gibi, masa gibi, pencere gibi, dağ dibi. Tüm evrendeki her varlığı nasıl açıklayabiliriz ki zaten?
Ha, insanlar en başta tanrıyı hayal ederek evreni kendi bakış açılarına indirdiler zaten. Daha eski dönemlerde, her şeyi düz gördükleri için dünyanın da düz olduğunu iddia ettiler mesela. Bugün, her ne kadar bilim ilerleyip pek çok soruya bir yanıt bulmuş olsa bile, mesela insanlar o bilimin açtığı pencerelerden bakıp evrenin geri kalanını da bildikleri ölçüsünde yorumlayıp hayal ediyorlar. Örneğin, fazlasıyla insanlara ya da hayvanlara benzeyen uzaylı tasvirleri. Hatta bu hayal gücü, adına "scientology" denilen bir din bile kurdu. Mesela bu da, evreni insan açısından bir yorumlama biçimi ve evet, yanlış.

Fakat şuna katılıyorum. Tanımı yapılan ya da yapılmaya çalışılanlardan farklı, bizim bilemeyeceğimiz, tanımlayamayacağımız, bambaşka bir tanrı varsa da bunu bilmenin imkansız olduğu. İnsanlık olarak, sonsuz olduğunu düşündüğümüz evrende her şekilde cevapsız bir sorumuz olacak ve insanlar da o soruya ya da sorulara tanrı demeye devam edecekler. Ancak tanrının varlığı ile açıklanan her sorunun cevabı da, bilimsel yöntemle tartıldığında yanlış görünmeye devam edecek.

Şuna da karşı değilim, insanlar sorularını cevapladığı ölçüde bir tanrıya inanmaya devam edebilirler, lakin inancın kendisi, kendisiyle birlikte şüphenin de varlığını gerekli kılar. Çünkü zaten, cevabını bilimsel yöntemle test ettiğin bir şeyin varlığından ya da yokluğundan eminsindir, şüpheye ihtiyacın yoktur.
Aslında Tanrı kavramına o şekilde genelleme yapmak da çok doğru gelmiyor. Hani insanların bazıları, aslında bazıları değil çoğu bunu bir şekilde somutlaştırmaya çalıştılar. Ama bazı dönemlerde bazıları da olduğu yerde, yani bilinmezlik noktasında bıraktılar. Yani tek bir şey vardı Tanrı evreni yarattı, ama bu sadece varlık sebebimizin niçin olduğuyla ilgiliydi. Nasıl olduğunu bulmakta bize düşüyordu hatta bazıları bu yüzden bilimle uğraşmayı Tanrı ilmi olarak gördü. Bu açıdan favorim Uzakdoğu dinleri. Hatta İslamda da bir Zaman'lar bu devam etti. Yunan felsefesindeki bu Nasıl anlayışı devam ettirildi. Ama tabi bu İslamın özüyle çelişiyordu onlarda işi çekip çeviriyorlardı aslında burada böyle demek istemedi Kuran mahluktır falan. Ama teorik açıdan hatalı olduğu için zaten anlayış ortadan kalktı ve gerileme de başladı:D

Birde bilimsellik olayının kesinliğine pek katılmıyorum doğrusu gene insani bakış açısı merkezde çünkü bizim algılarımızdan çpk öte şeyler olabilir. Aslında bir bilimsel gerçek gerçek olduğu için mi öyle yoksa insanlar onu öyle gördüğü için mi?

Aslında Tanrı kavramına o şekilde genelleme yapmak da çok doğru gelmiyor. Hani insanların bazıları, aslında bazıları değil çoğu bunu bir şekilde somutlaştırmaya çalıştılar. Ama bazı dönemlerde bazıları da olduğu yerde, yani bilinmezlik noktasında bıraktılar. Yani tek bir şey vardı Tanrı evreni yarattı, ama bu sadece varlık sebebimizin niçin olduğuyla ilgiliydi. Nasıl olduğunu bulmakta bize düşüyordu hatta bazıları bu yüzden bilimle uğraşmayı Tanrı ilmi olarak gördü. Bu açıdan favorim Uzakdoğu dinleri. Hatta İslamda da bir Zaman'lar bu devam etti. Yunan felsefesindeki bu Nasıl anlayışı devam ettirildi. Ama tabi bu İslamın özüyle çelişiyordu onlarda işi çekip çeviriyorlardı aslında burada böyle demek istemedi Kuran mahluktır falan. Ama teorik açıdan hatalı olduğu için zaten anlayış ortadan kalktı ve gerileme de başladı:D

Birde bilimsellik olayının kesinliğine pek katılmıyorum doğrusu gene insani bakış açısı merkezde çünkü bizim algılarımızdan çpk öte şeyler olabilir. Aslında bir bilimsel gerçek gerçek olduğu için mi öyle yoksa insanlar onu öyle gördüğü için mi?
Pratik hayatta tanrıyla pek ilgim olmadığından ötürü evet, biraz basite indirgiyorum. Böyle çok yüksek perdeden konuşsam da ciddi bir bir felsefe birikimim yok, arttırmaya da çalışıyorum ama şu anda bana en anlaşılır gelen tanrı açıklaması bu.

Evet, bilimin ortaya çıkışı da bu Tanrı fikrinden doğdu, güzel sanatlar, mimari, müzik ve benzeri pek çok insani birikim de öyle. Ancak Tanrı nın altını kazıdığımda sadece bir bilinmezlik görebiliyorum.

Bilimin esaslarını belirleyen de biziz ancak bilimsel yöntemin şu ana kadar bildiklerimizi sınamak için gayet tutarlı bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Çelişkilerin aynı anda aynı kavram üzerinde içkin olabileceği bir alem hayal etmeye çalıştığımda aklıma gelen tek şey de 1984 teki "çift düşün" doktrini oluyor. Böyle bir doktrinin geçer akçe olduğu bir alemde ise, o alemin Tanrısı benim açımdan ve pek çok insan açısından rahatsız edici ve sadist biri oluyor.

Pratik hayatta tanrıyla pek ilgim olmadığından ötürü evet, biraz basite indirgiyorum. Böyle çok yüksek perdeden konuşsam da ciddi bir bir felsefe birikimim yok, arttırmaya da çalışıyorum ama şu anda bana en anlaşılır gelen tanrı açıklaması bu.

Evet, bilimin ortaya çıkışı da bu Tanrı fikrinden doğdu, güzel sanatlar, mimari, müzik ve benzeri pek çok insani birikim de öyle. Ancak Tanrı nın altını kazıdığımda sadece bir bilinmezlik görebiliyorum.

Bilimin esaslarını belirleyen de biziz ancak bilimsel yöntemin şu ana kadar bildiklerimizi sınamak için gayet tutarlı bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Çelişkilerin aynı anda aynı kavram üzerinde içkin olabileceği bir alem hayal etmeye çalıştığımda aklıma gelen tek şey de 1984 teki "çift düşün" doktrini oluyor. Böyle bir doktrinin geçer akçe olduğu bir alemde ise, o alemin Tanrısı benim açımdan ve pek çok insan açısından rahatsız edici ve sadist biri oluyor.
Doğrusu zaten ben bilimsel argümanları reddelim demedim. Benim kast ettiğim şey biraz daha bakış açısıyla ilgili. Evet şuan için en iyisi bunlar ancak bunun daha da ötesine çıkılabilinir, bilinen metotların sınırlı ve aşılabilir olduğunun bilincinde olmak bizi yeni şeyler üretebilmek konusunda daha iyi yapar.

Ya hacı bana karabasan sürekli geliyo artık kanka olduk diyebilirim uykumda çok Korktuğum olmuyor oldugu Zaman'da kendimi okumaya başlıyorum yattığım yeri dikkatlice temizliyorum ertesi gün kesin bişi olmuyo ama bir kaç gün sonra tekrar geliyo ben buradayım diyor yani

Hiç başıma gelmedi. Pek anormal olmasa gerek.
Anormal olmaz mı elin ayağın tutmuyo bağırdığını zannediyosun çığlık attığını sanıyorsun ama gıgın çıkmıyor tabi bınlar rüyada oluyor

Cinlerle bir ilgisi yoktur. Uyku durumunda beyinin uyanıp, vücudu uyandırmaması durumudur. 4-5 kere başıma geldi, oldukça sinir bozucu :D Daha çok vücut çok yorulduğunda veya kişi kafasına bir şeyleri çok takarsa gerçekleşiyor.

Bilimsel olarak uyku felci.Yeni taşındığım evde oda da yalnız uyurdum 1 ay her gece karabasan gördüm.Oda'ya Kuran koyunca kesildi.Ya dinle bilimi alt ettim ya da psikolojik rahatlama :D

Doğrusu zaten ben bilimsel argümanları reddelim demedim. Benim kast ettiğim şey biraz daha bakış açısıyla ilgili. Evet şuan için en iyisi bunlar ancak bunun daha da ötesine çıkılabilinir, bilinen metotların sınırlı ve aşılabilir olduğunun bilincinde olmak bizi yeni şeyler üretebilmek konusunda daha iyi yapar.
Ben de bilimi toptan reddedelim diyorsun demedim. :rolleyes: Onun dışında katılıyorum, uzlaştığımıza sevindim. :at:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık