Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 1043: Birlikte Ölelim

Bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

• İyi

Kullanılan: 299 79.3%
  • Orta

Kullanılan: 39 10.3%
  • Kötü

Kullanılan: 39 10.3%

• Kullanılan toplam oy
    377
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reankarnasyon yok beyler. Bu serinin temeli özgürlük ve irade. Reankarnasyon bunlara ters zaten.
Tam olarak hangi temel o? Elma ağacını gösterip armut dedikten sonra benim dünyamda elmaya armut derler kabullenebilir bir olay mı? Kavramları karıştırıp olanı inkar etmenin gereği yok.

Gerçeğe bakarsak .... Özgürlük kişinin yabancı kaynaklardan bağımsız olarak eylemde bulunması durumu iken irade kişinin eylemine özgürce karar verebilme gücüdür.

Yani mesele reenkarne değil. Reenkarne durumu zaten özgürlük ve irade denen her şeyin üzerini çizer ama eğer ortada bir miras varsa, kaderden bahsediliyorsa, manipülasyon söz konusu ise, beklenme durumu mevcutsa bu durumlar özgürlük ve irade kavramlarına gölge düşürür.

Nihayetinde bu eserin temelinde özgürlük ve irade yok. Çünkü görünene göre ortada nesiller boyu aktarılan bir miras ve beklenti mevcut. Bu demek değildir ki Lufi özgür değil, kendince özgür ama kader ağlarını örüyorsa bu özgürlük bir yanılsamadır.

Tam olarak hangi temel o? Elma ağacını gösterip armut dedikten sonra benim dünyamda elmaya armut derler kabullenebilir bir olay mı? Kavramları karıştırıp olanı inkar etmenin gereği yok.

Gerçeğe bakarsak .... Özgürlük kişinin yabancı kaynaklardan bağımsız olarak eylemde bulunması durumu iken irade kişinin eylemine özgürce karar verebilme gücüdür.

Yani mesele reenkarne değil. Reenkarne durumu zaten özgürlük ve irade denen her şeyin üzerini çizer ama eğer ortada bir miras varsa, kaderden bahsediliyorsa, manipülasyon söz konusu ise, beklenme durumu mevcutsa bu durumlar özgürlük ve irade kavramlarına gölge düşürür.

Nihayetinde bu eserin temelinde özgürlük ve irade yok. Çünkü görünene göre ortada nesiller boyu aktarılan bir miras ve beklenti mevcut. Bu demek değildir ki Lufi özgür değil, kendince özgür ama kader ağlarını örüyorsa bu özgürlük bir yanılsamadır.
Güzel noktalara değinmişsin, o yüzden likeladım. Ama vardığın sonuca tam olarak katılmıyorum.

Özgürlük ve özgünlük aynı şey değildir. Bir insanın seçtiği yolun, yapmaya çalıştığı şeyin, hayalinin daha önce başka kişilerin yolu ya da hayali olması özgürlüğe neden gölge düşürsün ki? Bir insana özgür diyebilmek için illa o hayalin hiç kimse tarafından düşünülmemiş olması gerekiyor?

Zaten serinin en başından beri özgürlüğü tanımlarken hiçbir zaman hayalin özgün olması gibi bir iddiası olmadı, tam tersine serinin iskeleti hep miras kalan istek üzerindem kurguladı. Basitçe birisi hayalini gerçekleştiremezse bile aynı hayale sahip birisi ortaya çıkar hayaller ölmez falan filan...

Meselenin karakterler değil hayaller olduğu anlatılmış yukarıda. Bundan dolayı bu seri her zaman bir hayali devam ettirenler üzerine kuruldu. Ne Roger ne başka bir karakter hiçbir zaman geri gelmeyecek. Joy Boy ise muhtemelen meyve uyanışıyla ilgili bir durum, belki eski lastik meyve kullanıcısı ve 800 yıl sonra tekrar uyanıyor meyve.

Neyse, bir reankarnasyon olmadığını zaten birkaç bölüme anlarsınız.

uyanışsa eğer baş bölgesinden başlaması enteresan meyve demekki aldığı hasarı veya yenilenmeyi sağlıyor kullanıcıya luffy kalktığında yenilenmiş olacak sanki başına hiç hasar almamış gibi.

Evimde kurtlar vadisi izleyip çay içerken hiç alakasız bir şekilde aniden bir gerçeği fark ettim, Luffy uyanış açamadı.. Meyve uyandı ama bunu yapan Luffy değil, ya yazdığım gibi meyvesinin uyanış mekanizması gereği ölüm döşeğinde olduğundan şans eseri uyandı yada JoyBoy felan biri ele geçirdi o uyandırdı, Luffy açamadı çünkü bunu yapacak bilinci yok şuanda.

Luffy'nin "...şimdi anlamaya başlıyorum..." diyerekten girdiği bir cümlenin sonunda uyanışla çıkmasını isterdim, olmadı. Şimdi kalkacak yerden, kral hakili saldırı yapan Zoro'nun Kaido'ya "ne hakisi kardeş bizimkisi alın teri' demesi gibi "ne oluyor anlamıyom ama seni yenicem Kaido" dicek...

Bakın ben söylüyorum bir kenara yazın; bu meyveye joy boy sahipti daha önce. Ve meyvesi luffy ile aynıydı.

Beyblade çizgi filmindeki beybladelerin ruhu gibi şeytan meyvelerininde bir özü, ruhu var.

Luffy uyandırdı veya meyve kendisi uyandı vs buna bir yorum yapmak güç ancak sonuç olarak luffynin meyvesi uyandı. Zunesha'da bu meyvenin sesini duyuyuor ya da aurasını mı desem ruhunu mu desem artık bunu hissediyor. Meyve ise belki de joy boy dan beri ilk defa uyandığı için bunu kutluyor tarzı bir durum olabilir. Meyvenin kutlaması gibi şeylere takılmamak lazım burada. Luffynin meyvesi lastik , kauçuk her ne derseniz diyin.. Öldüyse bile ve meyve benim teorimdeki gibi kendi uyandıysa artık luffynin kalbini enel gibi pompalayarak luffyi diriltebilir ve luffy de meyve ile mi iletişime geçiyor artık ne sebeptendir bilinmez sırıtıyor olabilir.

Her türlü durum meyve ve uyanışı ile çıkacak gibi görünüyor. Meyvenin ruhu uyandıysa ve zunishada bu ruhun sesini duyuyorsa Joy boy ile bağdaştırması çok normal.

Reenkarnasyon olacağına hiç mi hiç inanmadığım için en yakın ve mantıklı teori bu olarak geliyor bana. Herşeyi kenara bıraktım Beyblade in son bölümlerinde Takaonun beyblade kutsal canvarı onunla konuşuyordu ve şok oluyordu Takao. Bu tarz bir durum bile olabilir, reenkarnasyon değil de meyvenin ruhu belki de hep yaşayan birşey olduğu için Joy Boy la alakalı bilgiler alabiliriz.

Hiçbirimiz şu şudur diyemeyiz ama gayet olası ve fanları üzmeyecek bir teori.

800 Yıl önce Joyboy denen adam kitleleri peşinden sürükledi ve iyilik abidesi bir bireydi, ama dünya da bir gariplik hüküm sürdü ve bu özel güçleri sayesinde bunu sezdi fakat seçilmiş kişinin 800 yıl sonra gelip buna bir dur diyeceğini dünyaya One Piece olarak bildirdi...

Joyboy denen eleman ünvanı bu şekilde %99 D. nin olayını anladığında tüm bilgileri o zaman ki bilgeler ve kahinlerden öğrendi. Yediği meyve onu daha da özel kılıyordu ve geleceğe miras gitti...

Joyboy, kendisinden de üstün olacak ve dünyanın kaderini değiştirecek o kişinin kendisi değil de 800 yıl sonra gelecek D. soyundan birisinin olacağını ve tam tarihi de bildiği ortada...

Ama kimdir nedir orası belli değildir isim olarak. Meyveyi yiyen Luffy olduğu için ve D. olduğundan onun dışında içinde sıfır kötülük barındırıp çok saf bir karakter olmasından ötürü seçilmiş kişi olduğu zaten ana karakter olmasından bariz ortadadır.

Anlaşılacağı şu ki bu Joyboy, One Piece'i bıraktığı yerde küçük bir not dan başka birşey bırakmamıştır. Sadece D. nin sırlarını açııklamıştır.

Ve gelecek kişinin kendisinin de ötesinde Mesih vari biri olduğunu ve dünyanın kurtuluşunun onda olduğunu bildiğini belirtmiştir.

Akıllarda şu soru var;

1-) Bu şapka Roger'a nereden ve neden geçti... Yüzüğü taşıyan frodo misali...

2-) D. nin açılımı nedir?

3-) Garp ve Dragon ne biliyorlar da susuyorlar. Çünkü ben hiç birşey bilmediklerine inanmıyorum.

Naruto kimin Reenkarnasyonuydu?! Normal kendi gelişimi içinde ilerledi, o güçleri kendi kazandı, başkasının ruhu falan değildi.

Luffy'de bence öyle olacak, kendi azmi ile gücünü uyandırdı diye düşünüyorum. Ama içinden Joyboy çıkarsa benim için de kötü olur. Saçma sapan ve kolaya kaçış olur.
Tum seri boyunca naruto neredeyse karşılaştığı her duşmanin sende gencligimi goruyorum demesiyle kisiliksizlesmısti en sonda reankarne muhabbeti ile iyice kişiliksiz bir karekter olup çıkmıştı arkadaşta burada luffynin reankarne gibi olmasını veya rogere sürekli benzetilmesini luffy'nin kişiliğini kaybetmesi olarak yorumluyor ki sonuna kadar katılıyorum. Luffy benim için lastik meyvesi ve hayalleri ile THE DESTROYER kılıklı korsanları yenmesi saf masum olması ile ilgi çekici bir karakter narutolaşmasi benide üzer. Alalade bir barda nal gibi duran bir şeytan meyvesinin 1000 yıl önce saklanan bir gerçeğin parçası olması benim içinde çok sacma .

En az 1 ay Luffy'i göstermez Oda. 2 bölüm milletin ağlayıp zırlamasını gösterir, 2 bölüm de Kaidou'yu kim durduracak muhabbeti falan döner. 1 hafta da ara var zaten.
Adam zevk alıyor, milletin hevesini kursağında bırakmaktan.

"Herkes acayip yükselmiş, Luffy'nin uyanışını göstereyim de seri uçuşa geçsin" demez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 7)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık