Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

1. Dünya Savaşı'nı Osmanlı Devleti Kazansaydı

Türkiye açısından günümüz duruma kıyasla nasıl olurdu ?

• Kullanılan toplam oy
    67
Tarih bilgim çok kısıtlı. Ama herhangibir şekilde süpergüç olabileceğimiz bir senaryo olduğunu sanmıyorum.

Silinmiş Üye

Anadoluda türk ırkı kalmazdı, asimile olurduk ve arap hegemonyasına girerdik, ana dilimiz arapça olurdu. Tabi o zaman türklük bilincine sahip olmayacak kişiler olacağımızdan dolayı bu da bizim için sorun olmazdı. Nispeten daha varlıklı ama daha sorunlu bir ülkede yaşardık.

Anadoluda türk ırkı kalmazdı, asimile olurduk ve arap hegemonyasına girerdik, ana dilimiz arapça olurdu. Tabi o zaman türklük bilincine sahip olmayacak kişiler olacağımızdan dolayı bu da bizim için sorun olmazdı. Nispeten daha varlıklı ama daha sorunlu bir ülkede yaşardık.
Konu da Atatürk yönetimi devraldığını söyledim savaş sırasında. Yine de türk ırkı kalmaz mıydı?

Aslında tam olarak açık açamadım konuyu,biraz benim hatam.

Osmanlı'nın bu savaşı Atatürk yönetiminde kazandığını düşüneceğiz. Daha fazla toprak alıp veyahut almamak tamamıyla sizin düşüncelerinize bağlı olacak. Mesela örnek vermem gerekirse:

Örnek 1:

Osmanlı daha fazla genişleyemez çünkü daha kendi yerlerindeki yönetimi zayıf.

Örnek 2:

Osmanlı Arabistan topraklarındaki petrolün farkında,masa da toprak alır

gibi gibi.
Anladım yazdığını da Atatürk'ü direkt osmanlı padişahı olarak kurgulamak zor geldi. Atatürk'ün yönettiği devlet 1 dünya savaşından galip ayrılsa idi, topraklarını belirli ölçüde büyütür bazı yerleri bırakırdı. Çok fazla yeni topraklar peşinde koşmazdı.
Asker Atatürk yani 1918 Savaş bitene kadar bir çok cephede çarpışmış Atatürk ikmal yolları uzadıkça bölgeyi kontrol etmenin zorlaştığını bilir.
Cephelerde isyankar gruplarla da savaştığı için lojistiğe önem verecektir. Petrolün vs farkında olacaksa Musul Kerkük hattını alırdı. Bunun haricinde bence hazar denizine açılırdı. Çünkü savaşın galibi bir komutanın Türkmen nüfus üzerinde etkisi büyük olurdu. Malum Atatürk'ün şia alevi, sunni vs gibi derin dertleri de yok. bölgeye İran ve Kafkasyadan insan göçü alır onları entegre eder. araziden dolayı işgal vs olursa yıpratıcı savaş verebilir.
selanikten demiryolu ile hazar denizine kadar ikmal yolları kurabilirdi.

yine 12 adalar kıbrıs ve Selanik gibi stratejik savunma merkezlerini alırdı. hicazda petrol olsa da hicazda kalacağını sanmıyorum.

Silinmiş Üye

Konu da Atatürk yönetimi devraldığını söyledim savaş sırasında. Yine de türk ırkı kalmaz mıydı?
O dönemin türkiyesinde atatürk öldükten sonra arap olmamamıza rağmen daha ilk seçimde cumhuriyetçiler kaybetti, bir de arapların bu ülkede çoğunlukta olduğunu düşündüğümüzde hiç de olumlu bir tablo ortaya çıkmıyor.

O dönemin türkiyesinde atatürk öldükten sonra arap olmamamıza rağmen daha ilk seçimde cumhuriyetçiler kaybetti, bir de arapların bu ülkede çoğunlukta olduğunu düşündüğümüzde hiç de olumlu bir tablo ortaya çıkmıyor.
Anladım. Olabilir tabi.

Benim aklımda şöyle bir şey vardı aslında:

Tek partili sistemde uzun bir süre kalırdık çünkü 2.Dünya Savaşı çıksa bile artık bizi pek fazla da etkilemezdi ve herhangi bir baskı da oluşmazdı. Bunun sayesinde Modernleşme hareketi baya bir ilerleyeceği için dediğin durum ortadan kalkardı.

1) Kalırdı belki ama Osmanlı'nın kazancı pek olmazdı. Başka devletler girerdi işin içine.

2) En fazla bir tık daha iyi olurdu. Bu petrol yatakları bizim olabilirdi lakin bunların hepsini kullanabileceğimiz, ayrıştırabileceğimiz anlamına gelmez bu.

3) Neredeyse imkansız.

4) Evet olabilirdi.

Osmanlı zaten batacak ve batması geciktirilen bir devletti, kazanması bu süreci daha uzatırdı o kadar. Belki Türkiye Cumhuriyeti kurulmazdı ama gelecek yine de pek parlak görünmezdi. Avrupalılar bile Osmanlı'ya hasta adam lakabını takmış. Şayet Osmanlı ayakta kalsaydı 2. Dünya Savaşında patlardı diye düşünüyorum. Sonuçta hiç bir insan yahut devlet ebedi değil.

1- Bizde kalırdı.
2-Elde bulunan imkanlar kullanılsaydı böyle bir durumda tabi ki daha gelişmiş bir devlet olurduk. Sonuçta şuan kaybedilen yerde ki devletler bu kaynakları değerlendiriyorlar. Pek çoğu da refah içinde...
3- Süpergüç olur muydu sorusunda ise şöyle cevap vereyim. Şuan ki ABD olamazdı bence. Yani biz zamanın teknolojisinde geri kalmıştık bu net.
Muhtemelen petrol işi de bizim bor işine dönebilirdi. Yani biz verirdik onlar işler bize geri satardı. :D
Fakat hiç olmazsa belli konularda elimize muhtaç kalabilirlerdi. Finansal açıdan çok daha iyi olabilirdik.

4-Evet. :(

Daha kötü olurdu uzun uzun açıklardım ama üşendim baya.

En basitinden bizim kendimizi tam kapasiteli resetlememiz lazımdı. Eğer savaşı kazansak bu büyük reset çok daha ileri bir tarihe kalacakdı.

1-Özerk Cumhuriyet olarak bize bağlı olurlardı.
2-Evet
3-Amerikanın süper güç konumuna gelmesindeki önemli etkilerinden biri Orta Doğu. Süper güç haline gelmesek bile bölgenin hakimi olurduk ve en refah/gelişmiş ülkelerden birisi olurduk diye düşünüyorum.( Tabi kasıtlı olarak hainlik yapan ve ülkesini fakirleştiren vb. yöneticileri olayın dışında tutuyorum)
4-Olurdu. 2.dünya savaşına girmemeyi seçerdik ve atam ne eder ne yapar bizi o savaşa sokmazdı diye düşünüyorum(hayatta olursa)
Aksi halde yine toprak kaybedebilirdik ama yine de mevcut topraklardan çok daha fazlasına sahip olurduk.

Bu arada çok güzel bir konu olmuş :sapkali:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık