Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Hangi sırayla okunmalı?
  1. Dünyanın Gözü
  2. Büyük Av
  3. Yenidoğan Ejder
  4. Gölge Yükseliyor
  5. Göğün Ateşleri
  6. Kaos Lordu
  7. Kılıçtan Taç
  8. Hançer Yolu
  9. Kışın Yüreği
  10. Alacakaranlık Kavşağı
  11. Düş Hançeri
  12. Fırtına Toplanıyor
  13. Geceyarısı Kuleleri
  14. Işığın Anısı.
Bir de yeni bahar adlı bir kitap var. Ana seride geçen olayların 20 yıl öncesini Moiraine karakterinin bakışından anlatır. İlk başta veya en son okumanı tavsiye ederim.

1. Dünyanın Gözü
  2. Büyük Av
  3. Yenidoğan Ejder
  4. Gölge Yükseliyor
  5. Göğün Ateşleri
  6. Kaos Lordu
  7. Kılıçtan Taç
  8. Hançer Yolu
  9. Kışın Yüreği
  10. Alacakaranlık Kavşağı
  11. Düş Hançeri
  12. Fırtına Toplanıyor
  13. Geceyarısı Kuleleri
  14. Işığın Anısı.
Bir de yeni bahar adlı bir kitap var. Ana seride geçen olayların 20 yıl öncesini Moiraine karakterinin bakışından anlatır. İlk başta veya en son okumanı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim.

Asoiaf sonrası okumaya başladım. Başlangıç chapterını LOTR'a çok benzettim. Uzun ve yavaş anlatılan bir hikaye olacak gibi. Muhtemelen en iyi ihtimal 1.5 yıla bitiririm.

Not: Yazan elemanın Balzac'tan, Yaşar Kemal'den aşağı kalır yanı yok maşallah uzun uzun betimliyor çocukluğunun geçtiği Çukurova dağlarını anlatır gibi.
İlk okuduğumda ben de noluyoruz bu kadar da olmaz diyerek daha başta soğumuştum orijinal bir iş çıkmayacak diye. Yazar bunu bilerek yapmış. Tolkien'e saygı için birçok gönderme de yapmış. İlk bölümler zaten neredeyse birebir Hobbit'lerin Nazgul'den kaçışı.
Hikaye kendine has, ileri kitaplarda iyice anlaşılıyor. Çok enteresan bir dünyası var.

Ama aşırı yavaş evet. 14 kitap var diye çok olay döndüğü sanılabilir, ama aslında belli sayıda olay çok yavaşça işleniyor.

Teşekkürler. Benim de 0. kitap kafamı karıştırıyordu.
Bi 0 olunca hep kafa karışıyor. :(
O kitap başlangıcın 20 yıl öncesini anlatıyor kısaca. 5. kitaptan hemen sonra okunmasını öneriyorlar genelde. Ben de öyle öneririm. Çünkü bir seri bittikten sonra bilmem kaç yıl öncesinin ufak olaylarını anlatan yan kitapları okumak pek tat vermez. En başta okursan da, ilk kitapların yaratacağı gizem havasını pek alamazsın bu kez.
5. kitap sonrası bunu bir flashback bölümü olarak okuyabilirsin.

İlk okuduğumda ben de noluyoruz bu kadar da olmaz diyerek daha başta soğumuştum orijinal bir iş çıkmayacak diye. Yazar bunu bilerek yapmış. Tolkien'e saygı için birçok gönderme de yapmış. İlk bölümler zaten neredeyse birebir Hobbit'lerin Nazgul'den kaçışı.
Hikaye kendine has, ileri kitaplarda iyice anlaşılıyor. Çok enteresan bir dünyası var.

Ama aşırı yavaş evet. 14 kitap var diye çok olay döndüğü sanılabilir, ama aslında belli sayıda olay çok yavaşça işleniyor.

O kitap başlangıcın 20 yıl öncesini anlatıyor kısaca. 5. kitaptan hemen sonra okunmasını öneriyorlar genelde. Ben de öyle öneririm. Çünkü bir seri bittikten sonra bilmem kaç yıl öncesinin ufak olaylarını anlatan yan kitapları okumak pek tat vermez. En başta okursan da, ilk kitapların yaratacağı gizem havasını pek alamazsın bu kez.
Teşekkürler. Peki One Piece'in önce birinci bölümü mü okumalıyız yoksa 0. bölümü mü?

İlk bölüm giriş olduğundan dolayı sanırım çok sıkmıştı, 2 gece üst üste uyuyakalmıştım. Ama dün gece 200lere geldim. Hikaye gayet ilgi çekici ve özgün görünüyor. Şimdilik Shire'dan kaçan hobbitleri kovalayan nazgul hikayesini okuyoruz ama ileride baya özgün bir dünyaya dönüşeceğini düşünüyorum.

Büyük olaylar yaşandıkça yazarım yine bu konuya. Belki okumayı planlayan arkadaşlara yardımcı olur.

4 günde ilk kitap bitti. Bayıldım. Bence gayet akıcı, hiç sıkmadan, adım adım ilerledi hikaye. Aşırı betimleme olduğunu düşünmüyorum. Sadece fantastik edebiyat okurları genelde diğer türlerden eserleri fazla okumadıkları için basitin biraz üstüne çıkan dil yapılarında okumakta zorluk çekiyorlar. Gözlemim bu şekilde.

En merak ettiğim şey şu: ortada büyük bir tehlike var. Bu kadar yakındaki bir tehlike, nasıl kalan 13 kitaba yayılarak anlatılacak kafam almıyor şimdilik.

Hikayenin nasıl şekilleneceğini merak ediyorum. Hazır evdeyken mümkün olduğunca okumak istiyorum. Okul zamanı bu tarz karmaşık eserleri okumak zulüm oluyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık