Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Uyanış

Selamlar öncelikle herkese iyi geceler. Uyanış konusunda mantıklı bir teorim var ve bu teoriyi uzun zamandır düşünüyorum. Açık yerlerini kapatıp daha destekli bir şekilde sunmak için epey kafa kurcaladım ama daha ileriye gidemedim.

Teoriye her şeyin bir oluş zamanı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Nasıl şeytan meyveleri ortaya çıktıysa haki ve haki türleri de zamanla keşfedilmiş ve ortaya çıkmıştır.
Rayleigh bu güç herkesin içinde vardır diyor fakat ben o gücün keşfedilmesi , ortaya çıkartıldığı zamanı vurguluyorum, dikkat!

Şeytan meyvesi türleri üçe ayrılıyor ve o üç sınıfta kendi aralarında gruplara ayrılabiliyor.
Misal Paramecia meyvesinin bir beyin gücü ile yönetileni birde olağanüstü fiziksel yetenek kazandıran türü var.

Luffy ve Sugar gibi örnek verecek olursak.

Haki türleri şeytan meyvelerine karşı kullanılan en önemli güç ben diyorum ki zamanında şeytan meyvesi kullanıcılarına karşı kullanılacak bir güç yokmuş ve haki geliştirilmiş , keşfedilmiş.

Beyinle kullanılan ( Sugar , Law , Moria , Purin vb. ) şeytan meyvesi kullanıcılarını bayıltmak , bilincini kaybetmesini sağlamak yeterliydi. Bunun için kral hakisini geliştirdiler fakat bunu herkes kullanamıyordu ya da zamanla kullananların sayısı azaldı. ( Güncele kadar )

Logia türüne zarar verilemiyordu , dokunulamıyordu ve silahlanma hakisi geliştirildi.

Silahlanma hakisinin ana mantığı Logia türü ile başa çıkabilmekti ama sonradan bir çok amaçta kullanıldı. Logia harici hasar almayan meyve kullanıcıları ( Luffy ) , fiziksel darbelerden korunma vb.

Zamanla meyve kullanıcıları da haki türlerini kullanmaya başladı ve meyveye karşı kullanılan güçler meyveyle birlikte kullanılınca yeni bir güç ortaya çıktı. ( Meyve uyanışı )

Dofflamingo'nun meyve uyanışını gördük değil mi? Etrafındaki cansız varlıkları meyve gücüne dönüştürebiliyor , kontrol edebiliyodu. Luffy'de onun gibi Paramecia türü meyveye sahip olduğuna göre uyandırdığında buna benzer şeyler yapıp etrafındakileri lastik yapar vb. gibi düşünmeye başlamıştım.

Sonra bir çok kişiden aldığım tavsiyeler ile bu düşüncelerden vazgeçtim.

Dofflamingo üretken bir paramecia meyvesine sahipken Luffy'nin meyvesi tamamen fiziksel özelliklerini değiştiren bir meyveye sahip.

Yani uyanışı Dofflamingo gibi olmayacak , peki ama nasıl olacak?

Forumdaki çoğunluk Aokiji ve Akainu'nun meyvesini uyandırdığını düşünüyor, benim gibi.
Hatta PH'de adanın iklim özelliğini değiştirmelerini de uyanışlarına bağlayanlar oldu fakat bana göre uyanışları o değil.

Şu iki sahneye bakalım , Akainu ve Aokiji hasar almamış. Bu sahne bu çıkan sayıdan itibaren tamamen gizem. Biraz düşündüm acaba dedim bunlar neden hasar almadı?

Sonra bu teoriyi düşündüm ardından bu sahne aklıma geldi.

Logia meyve kullanıcısı kullandığı haki ile etkileşime geçip meyvenin akışkanlığını , dokunulmazlığını kazanırken aynı zamanda hakinin sertliğini kazanarak meyvesini uyandırıyor.
Bu şekilde dokunulabilen logia meyve kullanıcısı hasar almıyor.

Amiraller gördüğünüz üzere bu meyve uyanışını ustaca kullanabiliyor.

Peki bizim oğlan bunu kullandı mı? Kullanabiliyor mu? Meyvesini uyandırdı mı?

Luffy bana göre sağ alt kısımdaki sahne de meyve uyanışını istemli/istemsizce kullanarak hem hakinin sertliğini hemde lastiğin esnekliğini kombine ediyor. Yüksek ihtimal istemsizce kullanıyor fakat beni düşündürten '' işe yaramaz '' dediği kısım. Acaba kral hakisini istemeden kullandığı sahnelerde kullandığı sözcükler gibi mi?

İstemsizce yaptığını destekleyen bir şey daha var.

Bu sahne de Luffy lastiğin esnekliğini ve hakinin sertliğini Dofa karşı kullandığı gear 4 tekniğini Cracker'e karşıda kullanıyor fakat haki ile kaplı kolu kesiliyor.

Luffy'nin , Aokijinin ve Akainu'nun meyve uyanışı bence bu şekilde.

Bizim oğlanda bu meyve uyanışını bir şekilde öğrenecek ve ustalaşacak.

Dofflamingo'nun kullandığı meyve uyanışı ise gözlem hakisiyle meyvenin kombinasyonu olabilir.

Dragon'unda her göründüğü sahne de şimşek çaktırması da ya kral hakinin meyve ile etkileşime geçmesiyle oluşan bir şey ya da gözlem hakisinin.

İlerleyen sayılarda , ilerleyen zamanlarda haki ve meyve gücünün ötesinde bir şey daha göreceğiz.

Şeytan meyvesi türlerinin haki türleri ile teker teker etkileşime geçerek meyve kullanıcısına farklı güçler kazandırdığı günleri göreceğiz.

Marineford'da Luffy'nin kral hakisini kullanmasına Amiraller ve diğer güçlü elemanlar boşuna şaşırmadı. Borsalino içinde ilginç güçler saklı derken aslında haki türlerini kastetmiyordu.

Kral hakisini kullanan birisinin içinde yatan ilginç güçler ne olabilir? Silahlanma hakisi mi? Gözlem hakisi mi? Sanmıyorum. Bir Amiral bunlarda ustalaşmıştır ve bu güçleri ilginç , acaip bulması bu gücün yeni dünya da herkes tarafından kullanılan bir güç olma ihtimali yok.

Luffy'nin silahlanma hakisi ile oluşturulan meyvenin uyanış kombinasyonu hem lastiğin esnekliği hemde silahlanma hakisinin sertliğini kullanmasını sağlıyor.

- Geriye

Kral hakisi ile oluşturulan meyve uyanışının kombinasyonu
Gözlem hakisi ile oluşturulan meyve uyanışı kombinasyonu göreceğimizi düşünüyorum.

Kral hakisinin bu şekilde kullanılması sadece çöpler için mi işe yarıyor? gibi düşüncelerinde önüne geçecektir.

Ne düşündüğümü size tam aktaramadım istediğim gibi olmadı aslında yazmaya başlayınca sakız gibi uzadı da uzadı. Oraya girerken buraya girdik derken alakasız yerlerden de örnek vermiş olabilirim kusura bakmayın.

Ve END.

Kral. Şeytan. Şeytan Meyvesi'nin ruhu. Kral'ın Hakisi. Hmm.
Peki ya sadece Kral Hakisi'ne sahip olabilen kişiler meyvelerine söz geçirip şeytan meyvelerinde yer alan şeytan ruhlarını istedikleri gibi kontrol edip bu ruhlar ile yapılabilecek sınırlar çerçevesinde bir güç elde ediyorsa? Hmm. Fakat bu milyonda bir gözüken Kral Haki kullanıcılarını doğrudan doğruya avantajlı yapar. Öyleyse diğer tür hakilerde de uyanış versiyonları gözükebilir desek. Oluru var gibi ama havada kalmış hissi de var. Nasıl desem yazı yazmanın bir yolunu bulduk ama daha çiviyle taşa yazıyor gibiyiz. Fakat Oda'nın bize sunacağı kurşun kalemle yazmak gibi. Ben de iyice karıştırdım sanki ortalığı. :(

Kral. Şeytan. Şeytan Meyvesi'nin ruhu. Kral'ın Hakisi. Hmm.
Peki ya sadece Kral Hakisi'ne sahip olabilen kişiler meyvelerine söz geçirip şeytan meyvelerinde yer alan şeytan ruhlarını istedikleri gibi kontrol edip bu ruhlar ile yapılabilecek sınırlar çerçevesinde bir güç elde ediyorsa? Hmm. Fakat bu milyonda bir gözüken Kral Haki kullanıcılarını doğrudan doğruya avantajlı yapar. Öyleyse diğer tür hakilerde de uyanış versiyonları gözükebilir desek. Oluru var gibi ama havada kalmış hissi de var. Nasıl desem yazı yazmanın bir yolunu bulduk ama daha çiviyle taşa yazıyor gibiyiz. Fakat Oda'nın bize sunacağı kurşun kalemle yazmak gibi. Ben de iyice karıştırdım sanki ortalığı. :(
Bende farkındayım hava da kalmış hissi verdiğimi sonunda da belirttim zaten. :D
Sadece kral hakisi kullananlar bu uyanış gücüne erişebilseydi Aokiji ve Akainu'da da kral hakisi görmemiz lazımdı bu teoriye göre. Ama hakilerin hepsi birer birer meyve gücüyle ayrı bir kombinasyon oluşturup yeni bir uyanış ortaya çıkartabilir. 2 hakiye de sahip olan meyvesini bu hakilerle etkileşime geçirip uyanışı kontrol edebilirler ustalaşabilirler.
Ama Kral hakisi bunların çok üstünde bir güç olabilir yoksa Aokiji neden ter atsın?

Daha hamım ben toyum ondandır :(

Yorum yapman bile yeterli benim için, batır istediğin kadar yeter ki yorum yap.

Temel olarak fena olamamış esasen. Ağır topların savaşında biraz daha net kavrarız sanırım bu meseleleri.

Luffy ve amirallerin yaptığı uyanış değil, sadece hakiyi ustaca kullanmaktır. Meyve uyanışının bu kadar basit olmasını bekleyemem. Elbette her meyvenin uyanışı farklı olacaktır ama büyük etkili de olacaktır.

Amiraller muhtemelen gelen saldırıları kendi hakileriyle absorde ediyorlardı. Luffy ise sadece bedenini haki ile kaplıyor, sertleştirmeden.

Bunu kavramak için hakiyi tam kavramak lazım önce. Oda bize resmi olarak tüm detayları açıklamadığından, kendi hayal gücümüzün insafına kalacağız. Bana göre de hiçbir haki türü sadece fiziksel değildir, aynı zamanda ruhanidir. En fiziki görünen B haki bile aslında ruhanidir. Ruhaniden kastım ise beş duyu ile algılanamayan şeyler olması. İrade gibi. Örneğin Law'un saldırıları. Fiziksel değil, ancak hakisinin baskın geldiği haki kullanıcılarını meyve gücüyle kesebiliyor. Tashigi ve Vergo örneğindeki gibi. Mantıken fiziksel formu olmayan şeylere zırh hakisinin eklenememesi lazım, ama Law bölme yeteneğine ekleyebiliyormuş gibi görünüyor. Bunun sebebi o hakinin bir nevi irade olması ve rakibe baskın gelince onu alt edebilmesi bana göre.
Yani bu haki türünün de kendi içinde farklı kullanımları var gibi görünüyor. Kol, bacak, kılıç gibi fiziksel nesneleri sertleştirebilirsin, zırhla donatmış misali. Perdeleri aşıp var olana ulaşabilirsin, logialara dokunmak gibi. Ve rakibin ruhundaki haki gücüne baskın gelip onu etkisiz kılabilirsin, Law'un kesişleri gibi.

Buradan amirallerin hakide WB'den üstün olduğu sonucu çıkarılmamalı. Amirallerin yaptığı hakiyle bir zırh oluşturmak ve gelen saldırıları da logia bedene bile ulaştırmadan bunla karşılamak. Eğer çok güçlü biri bunun farkında olarak güçlü bir şekilde hakisiyle saldırırsa, üstün olduğu amiralin haki zırhını da aşıp bedene ulaşabilir. Beyazsakal'ın Sakazuki'ye yaptığı gibi. Bir nevi, o kadar sert vurup iki katlı zırhı delmektir bu.

Luffy'nin yaptığı da temelde böyle bir şey. Bedenini haki zırhı ile kaplıyor sadece. Bunun için illa sertleştirmesine gerek yok. Zaten haki için sertleştirmek gibi bir şart yok, bu sadece bir seçenek.

Sakazuki ve Kuzan'ın Punk Hazard'da yaptıklarına ise uyanış diyebilirim. Doflamingo gibi çevrelerini tamamen etkilemişler ve etkiler kalıcı olmuş.
Uyanış da daha çok meyvesiyle uzun zaman geçirip bütünleşenler için bir son aşama gibi duruyor. Doffy 30 yıldan uzun kullandı, amiraller ha keza. Tabi biraz irade gücü ve kral hakiye de bakabilir durum.

Bence tam tersi, meyveye karşı haki keşfedilmedi, D. Krallığı üstün irade sahiplerinden oluştuğu için karşıda yer alanlar şeytan meyvesini yarattılar ve böylece D. Krallığı yıkılabildi. Uyanıď mevzusunun ise Dofla sınırlı olduģunu düşünüyorum. :)

@ch3rl0b11n

Dof gerizekalı mi? 10 yaşında h.haki açan, meyve uyanisina sahip adam, neden Luffy'nin hem koka yapıp hem esnek kalmasına şaşırıyor? Bilmiyor mu sertlestirme yapma zorunluluğu olmadığını?

Luffy'ninki özel bir durum. Adam salt ruhani koruma saglamiyor. Adam sertlestirmis kendisini. Hem çok sert hem de çok esnek. Demiri büküyor bir nevi. Dof'un sasirmasi boşuna değil yani.

Law'da ise olay kesebilecegi üst limit bir sertlik olmasi. Her sertlikteki maddeyi bolemiyor. Dof, iplerine koka yapabiliyor ama bak Law ile dövüşürken iplerine hiç koka yapmadı. Mangaka senin dediğin gibi düşünse koka yaptırarak "bakın Dof iplerini haki ile kapladı, haki ile korunuyor" derdi ama yapmadı. Evet kokasiz da haki oluyor ama burada önemli olan mangakanin böyle önemli bir yerde siyah çizerek vurgu yapmaması. Yapmadı çünkü vurguya gerek yoktu. Aynı mangaka Luffy'e kokali iplerle saldirtti.

Düz iplerle Law'dan korundu adam çünkü o düz ipler akıl almaz sertlikle. Kesebileni görmedik. Law'u da aşıyor haliyle. Yani bunun da açıklaması var.

Ben de Luffy'nin olayının uyanış olduğunu sanmıyorum ama adamın özel bir iş yaptığı da ortada.

Akainu ve Aokiji'nin PH olayı ise uyanış olabilir. Dof'un bile çevreyi etkilediği yerde magma ve soğuğun uyanisinin etkilemesi daha makul. Dolayısıyla iklim değişiminin sebebi bu olabilir.

Bence tam tersi, meyveye karşı haki keşfedilmedi, D. Krallığı üstün irade sahiplerinden oluştuğu için karşıda yer alanlar şeytan meyvesini yarattılar ve böylece D. Krallığı yıkılabildi. Uyanıď mevzusunun ise Dofla sınırlı olduģunu düşünüyorum. :)
D. ler ve şeytan meyveleri bambaşka şeyler. Üstün hakiye sahip olmayan D. ler veya üstün hakiye sahip olan lakin D. olmayanları da gördük. Ha eğer şeytanın meyveleri , Tanrının düşmanları için (D. ailesi) var oldu dersen olabilir derim. Ayrıca uyanışın Doffy ile sınırlı kalması mümkün değil. Sadece Luffy'yi baz alırsak Alabasta'da Croc'dan şeytan meyvesinin kullanışına göre ne denli güçlü olabileceğini gördü uyguladı. Water7'da cp9'dan dayak yedi Soru'yu asimile edip kullandı. Luffy'nin hakisi onunla beraber güçlenen bir şey. Dolayısıyla haki bir power up değil artık. Lakin uyanış hakkında biraz daha bilgi sahibi olursa bazı şeyleri deneyeceğini düşünüyorum.

@ch3rl0b11n

Dof gerizekalı mi? 10 yaşında h.haki açan, meyve uyanisina sahip adam, neden Luffy'nin hem koka yapıp hem esnek kalmasına şaşırıyor? Bilmiyor mu sertlestirme yapma zorunluluğu olmadığını?

Luffy'ninki özel bir durum. Adam salt ruhani koruma saglamiyor. Adam sertlestirmis kendisini. Hem çok sert hem de çok esnek. Demiri büküyor bir nevi. Dof'un sasirmasi boşuna değil yani.
Dof'un şaşırdığı sahneyi tamamen unutmuşum. Doğru diyorsun, o adam şaşırıyorsa özel bir şeydir yaptığı. Ama uyanış kadar özel, kesinlikle değildir.

O halde şunu diyebiliriz. Luffy de amiraller gibi hakiyi ustaca manipüle edebiliyor. Nasıl onlar bedenin önünde tek işlevi sertlik olmayan ikinci bir zırh ekliyorlarsa, Luffy de öyle yapıyor. Verdiğin örnek iyi açıklar durumu. Metali bükmek gibi. Kokayı dövme gibi vücuduna yaymasını da açıklar bu.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık