Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Son İzlediğiniz Anime

Doukyuusei (Classmates)

Bugünümün en güzel 1 saatini geçirmiş oldum bu seriyle. 2 liseli gencin ilişkilerinin başlangıcını ve 1 - 1.5 yıllık ilişki süreci boyunca yaşadıkları zorlukları ve sevinçleri, birbirilerini tanımalarını v.s kısa ve öz bi' şekilde anlatılmaya çalışılmış. İçim hoşnut olmuş bi' şekilde filmi noktaladım :'3

Doukyuusei (Classmates)

Bugünümün en güzel 1 saatini geçirmiş oldum bu seriyle. 2 liseli gencin ilişkilerinin başlangıcını ve 1 - 1.5 yıllık ilişki süreci boyunca yaşadıkları zorlukları ve sevinçleri, birbirilerini tanımalarını v.s kısa ve öz bi' şekilde anlatılmaya çalışılmış. İçim hoşnut olmuş bi' şekilde filmi noktaladım :'3
Ben de izlemiştim ancak pek beğenememiştim Ama beğendiysen buınun daha gelişmişi Given var. Daha karmaşık ve konulu bir anime. Öte yandan bunların daha da gelişmişi boku no pico ama oraya kadar ilerlemeni önermem. Bu tarzda Given iyi.

Ben de izlemiştim ancak pek beğenememiştim Ama beğendiysen buınun daha gelişmişi Given var. Daha karmaşık ve konulu bir anime. Öte yandan bunların daha da gelişmişi boku no pico ama oraya kadar ilerlemeni önermem. Bu tarzda Given iyi.
Given'ı plan to watch'ta tutuyorum ya, bir gün izleyebilirim umarım :'/ Boku No Pico'da ilgimi çekmiyo'. Thx!!

"DAKAICHI!! - I'm being harassed by the sexiest man of the year + Spain (movie)" 'ide keyifle izlemiştim aklıma gelmişken.

Higurashi no Naku Koro ni (2006)

Bazı serileri yarım bırakmanızın uzun zaman geçince bir çeşit yanılsamayla ''aslında iyi seri olabilir'' fikrine kapılabiliyorsunuz. Bazen bu fikrinizde haklı çıkarken bazen de yarım bırakma kararınızın doğru olduğuna ikna oluyorsunuz tekrar izleme sonucunda. Higurashi no Naku Koro ni bende olumsuz bir tecrübe yaratan serilerden biri oldu ne yazık ki.
Japonya hükümetinin Hinamizawa köyüne bir baraj yapma kararı almasının ardından köyde kararı destekleyenler ve desteklemeleyenler arasında bir kavga çıkıyor. Çünkü bu baraj köyü sular altında bırakacak bir proje. Fakat proje sırasında yaşanan bazı gelişmeler ve ''bara bara jiken'' yani parçalanma olayı olarak adlandırılan inşaat çalışanlarından birinin parçalara ayrılarak öldürülmesi sonucu proje iptal oluyor.

Hinamizawa'da Watanagashi isminde her yılın Haziran ayında bir festival olur. Bu festival köyün koruyucusu olarak bilinen Oyashiro-sama'ya şükranların sunulduğu ve biraz pamuğun topak haline getirilip nehire salınıp günahlardan arındırılması işlemiyle son bulurdu. İşte tam da böyle bir günde ilk cinayet işlendi ve bundan sonraki her Watanagashi gecesinde bir kişi ölürken bir kişi de kayboldu. Köylüler bunun Oyashiro-sama'nın laneti olduğuna inandılar. Çünkü Oyashiro-sama baraj inşaatı konusuna karşı çok öfkelenmişti ve ona şükranların sunulduğu gün köylülere bedel ödetmek istemişti onların fikrine göre.

Bizim hikayemiz de tam bu noktada başlıyor. Hikaye Watanagashi'nin beşinci yılının arefesinde başlar ve gerçekten de birileri ölür. 4-6 bölüm arasında değişen partlarla benzer olaylar farklı kişilerin ölmesi ve öldürülmesi şeklinde işlenir. Bir tekrar düzeni vardır. Aynı gün yaşanan olayları izler hem parçaları birleştirmeye çalışır hem de farklı olaylar arasında bağlantı kurmaya çalışırsınız. Fakat gerçekte yaşanan her olay farklı bir yaşam çizgisinde gerçekleşir. Fakat her Watanagashi gecesinde istisnasız gerçekleşen bir olay vardır. İlk gece Takano ve Tomitake sonrasında ise Oyashiro-sama'nın yeniden dünyaya gelmiş olarak sayılan Furude Rika kesinlikle ölür. Furude Rika her öldüğünde bir başka Hinamizawa'da doğar ve bu Hinamizawa 5. Watanagashi'nin kısa bir süre öncesine denk gelir. Biz bu ilk sezon boyunca neredeyse hiçbir şey öğrenmez sadece gizeme kapılır ve neler olacağını merak ederiz. Bu açıdan bakıldığında ilk sezon seyirciye istediğini vermiş bir sezondur. Bunun dışında anime tarihinin bence en iyi giriş müziklerinden birine sahiptir. Gerginlik havasını bu kadar iyi aldığım pek az giriş müziği vardır benim. Her ne kadar karakterler küçük yaşta olsa da dönemin animasyon teknikleri ve seiyuuların kalitesi ile birleşince ortaya izlenmesi keyifli bir iş çıkmıştır.
Fakat bu, bu serinin iyi yaptığı şeylerin neredeyse tamamına denk geliyor. Çünkü bir şeyler açıklanmaya başladığı andan itibaren hem geçmiş olaylardaki mantıksızlıklar hem çözüme ulaşma yöntemleri hem de olayların sebebi olan oluşumun detayları ile ilgilenilmemesi bu seriyi iyi olma ihtimali olan ama olamamış bir seri haline getiriyor.

Oyashiro-sama laneti esasında bir çeşit hastalık. Güçlü stres anlarında gelişen şiddetli paranoya sonucu gerçeği ayırt edememe ve sonucunda gelen durdurulamaz şiddet bu hastalığın tanımı. Ayrıca Hinamiza Sendromu olarak adlandırılıyor. Bu hastalığın çıkma nedeni tam olarak açıklanmasa da geçmişte köye yerleşen iblislerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Halk zaman içinde onları benimsemiş ve bir arada yaşamaya başlamışlardır. Böylelikle genler karışmış ve köyün tamamının bağışıklık kazandığı bir şeye dönüşmüştür. Fakat iblisler ilk geldiğinde yaşanan olayların tekrarlanmaması için bir dizi kurallar getirmiştir Oyashiro-sama. Bu kural ''köyden dışarı çıkma'' ve ''köyden içeriye kimseyi alma''dır. Zaman içerisinde bu kural esnetilmiş köye girenler olduğu gibi köyden çıkanlar da olmaya başlamıştır. Bu kuralın koyulmasındaki ana etken ise aslında Furude Rika'nın varlığıdır. Furude Rika'nın ilk atası Hanyuu ile evlenmiştir. Hanyuu bir tanrı görülmesinin yanında esasında iblislerden biridir. Bu da onu bahsedilen parazite karşı doğal bir antibiyotik haline getirmiştir. Köyden ayrılanların şiddetli paranoyalar geçirmesinin ana nedeni Furude Rika'dan uzaklaşmalarıdır kısacası. Tam da bu sebeple 5. Watanagashi gecesinde Rika'nın öldürülmesi sonucu köydeki herkes aklını kaçırır birbirini öldürür ve köy yok olmuş olur.

İşte ikinci sezonda Furude Rİka'nın neden öldürüldüğü bunu kimlerin ne amaçla yaptığı ve Rika'nın bunu nasıl engelleyeceğini izleriz.

Şimdi gelelim saçmalıklara. İlk partta Rena lanete maruz kalan gibi gösterilir ama onun yanında Keiichi'yi öldürmeye çalışan Mion da vardır. Mion köyün içinden biri ve hastalığı neden kaptığına dair bir açıklama görmüyoruz. Belirtileri de hastalığı kapanlar gibi değil. Dümdüz katil gibi duruyor. Zaten sonrasında kişiler başka zaman çizgilerinde yaşanan olayları çok az da olsa hatırlarken Mion ne kendisi hatırlıyor ne de Rika hatırlıyor.

İlk Watanagashi olayında ölen biri olmasına karşın kaybolan kişiden bahsedilmiyor fakat sonraki festival günlerinde bu bir gelenekmiş gibi anlatılıyor. Burayı ben de kaçırmış olabilirim ama zannetmiyorum.
Rika bazen yüz yıl bazen yüzlerce yıl bazen de bin yıl gibi bir süredir dolaştığından bahsediyor. Bu sürelerde hangi zaman diliminde dolaştı belli değil. Hep 5. Watanagashi öncesinde geliyorsa ki biz birkaç tanesine o günde denk geliyoruz bir kere de farklı bir şey denediğini görmüyoruz. Öleceğini beş yıl öncesinden köye gelen Akasaka'ya söylüyor fakat bunun için hiçbir çabası olmadığını görüyoruz. Yahu insan bir merak etmez mi ? Dahası yanında Hanyuu ile dolaşıyor ve Hanyuu'yu kimse görmüyor git bir dolaş kim ne planlıyor izle di mi ? Yok. Gelip gelip ölüp duruyorlar. Bu ne kadar zamandır devam ediyor bilmiyorum çünkü söylemiyor ama o süre arttıkça bu zekasızlık karşısında dilim tutuluyor. Bunu mantıklı hale getirmek için Rika'nın ölümden sonra hafızasını kaybettiğini söylüyorlar. Peki Hanyuu ? O niye unutuyor ? Yoksa unutmuyor mu ? Çünkü alakasız bir zamanda Tanaka'nın karşısına çıkıyor. Madem böyle bir becerin vardı önceden niye yapmıyorsun mal mısın sen ? Böyle tanrı mı olur ? Kader kader deyip duruyor kader dediği de birkaç mavi giyen npc'nin bunları evden alması. Furude ailesi köyün üç büyük ailesinden birisi. Rika da son derece saygı duyulan birisi. Öldürüleceğini söylese bütün köyün seferber olacağı birisi ama saçma sapan bir kader tutturuyorlar ve her seferinde ölüp köyün yok oluşuna sebep oluyorlar.

Rika'nın bulduğu çare ise daha garip. Köyde onun yanında olmayacak bir kişi bile yokken çoluktan çocuktan medet umup Satoko denen ıyy sesli kızın tuzaklarıyla koca bir grubu alt ediyorlar. Yani bu kadar kolay olması insanı gerçekten sinirlendiriyor. Ulan bari buruk olsaydı biraz. Kimsenin burnunun kanamadığı bir savaş. Medetashi medetashi happi endo. Sonra da adını o güne kadar duymadığımız ''banken'' isimli bir grup çıkıyor ve o güne kadar bunların tepelerine binen npc lerin öyle işte casus falan bunlar diye küçümsendiğini görüyoruz. Halbuki bir tanesi teke tekte Ooshi'yi indiriyordu o sırada çok güçlüydüler her nedense.

Gelelim Tanaka'ya. Küçük yaşta ailesini kaybedince polis bunu alıyor ve babasının hocası olan profesörün ismini veriyor. Polis ise hiç oralı olmadan çocuğu alıp yetimhane benzeri bir yere postalıyor. Buraya geleceğim ama yahu drama çıkarmak için bu kadar da mantıksızlık olur mu ? Çocuk yaşta biri bir profesörü nereden bilsin ? Bir merak etsene memur herif. Hoca ile bir iletişime geç ailesini kaybetmiş bir çocuk sizin isminizi verdi de di mi ? Yok! şutla. Sonra bunu yetimhane benzeri bir yere veriyorlar ama yani Doğuş'un kaldığı yetimhaneye rahmet okutturur. Yetimhane diyorum ama öyle bir şey de denmiyor. Bir bina, içinde 8-10 tane birbirinin kopyası ayı gibi adam 5 yaşında çocukları yumruklayıp duruyorlar. Ne yerin ismi ne amacı ne heriflerin kim olduğu belli. Canları sıkıldıkça ayı gibi adamlar el kadar çocuklara işkence edip duruyor. Bizim bu ucuz dramayla Tanaka'yı acımamız beklenmiş. Sonrasında bunlar bir kaçış planı yapıyor ve kaçış yolunda bir telefon kulübesi görüyor Tanaka. Oradan babasının ölmeden önce söylediği numaraları hatırlıyor :D ve hocasını arıyor. Telefon yarıda kesiliyor ve bu ayılar da o sırada bunu buluyorlar. İçerde yine işkence falan derken bir mucize yaşanıyor ve yeri buluyorlar. Ulan 1960larda numara karşıya mı gitti ne oldu da buldunuz orayı. Dahası yerin ismi falan da yok böyle biri yok deseler ne olacak ? Sonra çocuğu polis alıyor ne bir darp raporu ne orada ne oldu sorusu. Kalanlara işkenceye devam mı yetiimhaneye ne oldu allah bilir. Sonrasında bunun profesörle geçirdiği zamanlar Sendromun araştırılması araştırmanın komik bulunması ve Tanaka'nın motivasyonu derken gelecekte Tanaka'yı kullanacak olan kadını görüyoruz. Nomura isimli her şeyin başındaki bu kadın necidir ne amaçlar organizasyonun boyutları nedir hükümetin bu işteki gayesi ve etkisi ne kadardır bunları hiç bilemeden seri bitiyor. Seri gizemi dayayıp çolukla çocukla arkadaşlık bağları goygoyula sorunların çözülmesini ve huzurun gelmesini anlatıyor kısacası. Son derece özensiz son derece detayları sallamayan yapısıyla Higurashi serisi ne yazık ki kötü bir seri olarak elde kalıyor.

Sonrasında çıkan Rei serisi 1. ve 5. bölümü zaten boş aradaki üç bölüm ise hoştur izlenebilir.
Kira serisi aman allahım yani küçücük çocuklara da fan servis bölümü yapmazsın ya. Rezilliğin dik alası.
Nekogoroshi-hen ise alternatif bir senaryo gibi. Koca seriyi izlediyseniz bu saçmalığı da izleyebilirsiniz. Derinlik falan yok tabii. Silahlı yüz adam falan var Keiichi ile Rena bir beyzbol sopası bir de satır ile milletin içinden geçiyor. Aksiyonun hiç beklenmediği bir seride böyle gereksiz bir hareket niye yapılır anlamak güç. Zaten seride anlaması güç olmayan pek az şey var ya neyse.
Sözün özü aradan seneler geçtikten sonra bu seriyi tamamladım ve kötü bir intiba bıraktı benim üzerimde.

Ondan bana kalan şahane bir giriş müziği,

Rika intiharı ve sonrasında gelen Shion kahkahası

Rena'nın ''Uso da!'' ları ve ani ruh değişimleri

ve Rika'nın Satoko'ya fırlattığı sandalye.

Son düzenleme:
Golden Time.. Bitireli 1.5 saat oldu. Uzun zamandır beni duygusal olarak şekilden şekile sokan bir kurgusal eser tüketmedim yahu. Hiçbir zaman bir romantizm animesi üzerine bu kadar stres yapacağımı düşünmezdim.

Golden Time.. Bitireli 1.5 saat oldu. Uzun zamandır beni duygusal olarak şekilden şekile sokan bir kurgusal eser tüketmedim yahu. Hiçbir zaman bir romantizm animesi üzerine bu kadar stres yapacağımı düşünmezdim.
Banri’nin kiminle olacağı bariz olmasına rağmen içten içe hangisini destekleyeceğim konusunda kararsız kalmıştım doğrusu. Kouko’dan nefret ettiğimden falan değil, aralarındaki elektrik gayet iyiydi ama Banri’nin karakterini göz önüne alınca Linda olgunluğuyla onun için daha sağlam bir partner olabilirdi diye düşünmüştüm. Öte yandan geçmiş aşkların mazide kalması genelde daha sağlıklıdır, ayrıca bazı seçimlerin geri dönüşü yoktur yani iyi ya da kötü, Linda geçmişte hür iradesiyle seçimini yapmıştı ve geç kaldı.

İyi ki önceden izlemişim böyle animeleri, artık romantizm odaklı serileri zorlasam da izleyemiyorum / okuyamıyorum valla.😄

Yıllar oldu bunu izleyeli, güzel animeydi.

İyi ki önceden izlemişim böyle animeleri, artık romantizm odaklı serileri zorlasam da izleyemiyorum / okuyamıyorum valla.😄

Haklısın. Lisedeyken 2 kere bitirmiştim sanırım bu seriyi. Şimdi karşıma çıksaydı izlemezdim muhtemelen.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık