Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Son Ada Raftel

Efsanevi Ada Raftel:

Raftel ilk defa varlığından Crocus tarafından söz edilmiş olan efsanevi bir ada. Crocus' un kendide dahil kimse yerini bilmemektedir. Raftel' e ulaşmak için Grand Line' ı baştan başa fethetmek gerekmektedir.

Raftel' e ulaşmayı yalnızca Korsanlar Kralı Gol D. Roger ve tayfası başarabilmiştir. Korsanlar Kralı Dünya Hükümetine teslim olduktan sonra " One Piece " adı verilen tüm hazinesini orada bıraktığını idamı öncesi tüm dünyaya duyurmuş, böylece " Korsanlar Çağı " nı başlatmıştır. Ayrıca bu ada muhtemelen " Antik Krallık ", " Kayıp Yüzyıl " gibi hikayenin en büyük gizemlerinin açıklığa kavuşacağı son noktadır.

Zou Arc' ına kadar Raftel' le ilgili neredeyse hiçbir bilgiye ulaşamadık. Bu arcta önce Raftel' in son ada olmadığını, tafyanın son adanın hizasını çoktan geçtiklerini ve Raftel' e ulaşmak için 4 adet Road Poneglyph' inin okunması gerektiğini ve bu Poneglyph' lerin gösterdiği adaların karşılıklı birleştirilmesiyle oluşan doğruların keşisim noktasından Raftel' e ulaşılabileceğini öğrendik.

Raftel'le İlgili Muhtemel Tahminlerim:

*Raftel muhtemelen yapay bir ada ve kendine ait manyetik alanı bulunmuyor. Eğer doğal bir ada olsaydı bunca zaman bir şekilde bir kişinin pusulasına illaki takılması gerekirdi.
*Raftel muhtemelen öylece ulaşılabilecek bir yer değil. Aynı Zou gibi ( Canlı üzerinde bir ada ) ya da Skypiea gibi ( Gökte Bir Ada ) farklı bir yer. Yine tahminimce Raftel hareket halinde ve gizli kalmasını sağlayan bir özelliği var. ( Önceleri Raftel' in bulunamamasının sebebinin aslında o güce sahip kimsenin bunu istememesi olduğunu düşünürdüm. Whitebeard, Shanks gibi abiler Raftel' le ilgilenmiyorlar. Fakat Big Mom' la tanıştıktan sonra bu fikrim tamamen değişti. Big Mom böyle bir arzuya sahip ve bunca güçle Poneglyph' lere ihtiyaç duymadan orayı bir şekilde bulurdu. )

Bir Miyazaki Eseri, Tenkū no Shiro Rapyuta:

Bu teoriyi yazmama sebep olan oda arkadaşım çok ciddi bir Hayao Miyazaki hayranı. Ben açıkçası anime filmleri izlemeyi sevmiyorum. Serileri, özelliklede Shounen serileri izledim hep. Kendisi bu yapımı yani Gökteki Kale: Laputa' yı o denli övdüki elinde sonunda göz atmadan edemedim. Göz attıktan sonrada zaten kafamda şimşekler ardı ardına çaktı. Bence Echiri Oda One Piece' i yazmaya başlarken bu eserden ciddi manada etkilendi ve kendi Laputa' sını yani Raftel' i ortaya koydu.

Hikaye kısaca şöyledir;
Sheeta adındaki genç bir kız gizemli mavi bir taşın sahibidir. Kız hükümet için çalışan gizli ajanlar tarafından kaçırılmış ve uçan bir gemide henüz bilinmeyen bir yere götürülmektedir. Aniden bir tehlike belirir, ve gemiye yaşlı hava korsanı Dola ve emrindeki uçan korsanlar çetesi saldırır. Onlar da Sheeta'nın sahip olduğu taşı istiyorlardır. Sheeta'nın odasına girerler, Sheeta onlardan kaçarak gemiden aşağıya düşer. Ancak düşerken taşın yardımıyla yere çakılmadan havada süzülerek yere inebilmiştir. Uyandığında Pazu adında genç bir çocuğun kolları arasında bulur kendini. Pazu ona yardım etmeye çalışır. Sheeta Pazu'nun evinde Laputa'nın efsanevi krallığının resmini görür. Resmi Pazu'nun babası çekmiştir, Pazu'nun babası geri döndüğünde gökyüzünde asılı duran bir adadan bahsetmiştir, kimse onun keşfine inanmaz. Korsanlar Pazu'nun evini bulurlar, onlar da askeri bir uçak alarak Laputa'yı aramaya koyulurlar. ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Gökteki_Kale )
Ek olarak bu hikayede insanlar önceleri yüksek teknoloji ve bilimle göklerde yaşarken bir felaket sonra yere inmek zorunda kalmışlardır. Gökte kalmayı başaran tek şey efsanevi Kale Laputa' dır. ( Antik Krallığın düşüşüyle oldukça benzer şekilde... )
Arayan belasınıda bulur, mevlasınıda mantığıyla Laputa' yı bulurlar. Laputa aynen şöyle görünmektedir;

Laputa arayışında baş karakterlerimiz Poneglyphleri andıran çeşitli yazıtlarla etkileşime girmişlerdir;

Raftel' in One Piece' i olduğu gibi Laputa' nında kendi hazinesi mevcuttur;

Laputa' nın havada kalmasını sağlayan bir enerji kaynağı ve de yıkım lazerleri vardır; ( Enerji kaynağı Uranüs, yıkım silahı Plüton ? )

Sonuç:

Haydutlar, KORSANLAR, robotlar ( Echiri Oda' nın One Piece sonrası bir robo, mecha mangası çizmek istediğini bir yerlerde okumuştum sanki. Yanılıyorda olabilirim. ) içeren bu yapım oldukça Echiri Oda' lık. Echiri Oda' nın kendi hikayesini oluştururken bu yapımdan ve Miyazaki' den ciddi şekilde etkilendiğini, belkide bu eseri temel aldığını düşünüyorum. Gerçekten çok fazla benzerlik var.
Bence Raftel aynı Laputa Kalesi gibi gökte süzülen ve hareket eden bir ada. Antik Krallık tarafından inşaa edildi. Gerek yapay olması, gerek gökte olması, gereksede hareket ediyor olması nedeniyle bulunamıyor. Muhtemelen Road Poneglyph' lerinden elde edilen noktadaki tayfayı Skypiea' ya eriştiren iklim fenomeni ile yalnızca belirli zamanlarda, doğru hesaplamalarla buraya ulaşılabiliyor.
One Piece' te havayolu ya da uçak diye bir olay yok. Yani bugün uçakların kullandığı gök haritaları yok.Dolayısıyla uçan ve hareket eden bir şeyin konumu yalnızca gök cisimlerine ( yıldızlara ya da One Piece' in 6 adet ayına ) göre tespit edilebilir. Dolayısıyla Raftel uçan bir ada ise tayfaya bir astronom gerekebilir. Eğer durum böyleyse belkide ilerde tayfada şu ablayı görürüz ;

Dipnot: Bu benzerlik dünyada ilk kez benim dikkatimi çekmemiş. Araştırdığım kadarıyla bazı yabancı forumlarda da benzer konular ve teoriler vardı. Genel olarak toparlamaya çalıştım. Yorumlarınızı bekliyorum. :sapkali:

Son düzenleme:
Gökteki Kale animesini izledim ama hiç dikkatimi çekmemişti. Eline sağlık. Bir de Bege Yeni Dünya'ya ilk girdiğinde gemisini çeken ada Laputa gibi gökte süzülüyordu.

Son düzenleme:
Güzel bir teori! Zira Oda'nın etkilenen ve bunu hikâyesine yansıtan bir mangaka olduğunu hepimiz biliyoruz.

Benim tek endişem E. Oda'nın trollüğü. Yani efsanevi bir ada falan beklerken muazzam bir trollük ile karşılaşmaktan korkmuyor değilim.

Güzel bir teori! Zira Oda'nın etkilenen ve bunu hikâyesine yansıtan bir mangaka olduğunu hepimiz biliyoruz.

Benim tek endişem E. Oda'nın trollüğü. Yani efsanevi bir ada falan beklerken muazzam bir trollük ile karşılaşmaktan korkmuyor değilim.
Şeklen trolleyebilir ama bence oldukça efsanevi bir yer olacak. Aynı ninja olayı gibi. Görüntü troll, jutsular efsane. Dahada Wano' da efsane jutsular görürüz :alkis:

Teorine bakınca iyi gibi görünse de Teori yazarken en çok hikayeye bağlama durumlarında tutarlılık göstermesi beklenir. Böylece desteklenmiş bir teori olur ve cevap aradığımız diğer şeylerinde nedenleri hikaye ile tam oturur.

Senin teorinde bunları yakalayamadım. Evet Oda bu hikayeyi biliyor olabilir ama bu hikayenin hepsini değilde bir kısmını kullanır mesela Skypia gibi gök adaları vardır der 1-2 gösterir buda bunun esin kaynağıdır. Bütün eski hikayeler kaybolan şehirler, adalar ve halkların yok olması ile ilgili.. Atlantis efsanesinden tutta oz büyücüsüne kadar mit ve hikayelerin konuları birbirlerine çok benzer..

Raftelin Log Pose'da görülmediği konusunda adanın manyetiğinin olmadığını hepimiz kabul edebiliriz ama gezer ada olması çok olası değil, bir adanın gezer olması bulunamama nedeni olamaz şans eseri bulunabilirliği olur ve yeri değişir Hele ki gökyüzünde ise East blue da veya North Blue da olabilir ve son ada olma ihtimali ortadan kalkar. Ayrıca gök yüzünde ki bir ada ile posidonu ben bağdaştıramıyorum maalesef.

Bu ve buna benzer bir sürü sebepten dolayı maalesef bana tutarlı gelmedi

Teorine bakınca iyi gibi görünse de Teori yazarken en çok hikayeye bağlama durumlarında tutarlılık göstermesi beklenir. Böylece desteklenmiş bir teori olur ve cevap aradığımız diğer şeylerinde nedenleri hikaye ile tam oturur.

Senin teorinde bunları yakalayamadım. Evet Oda bu hikayeyi biliyor olabilir ama bu hikayenin hepsini değilde bir kısmını kullanır mesela Skypia gibi gök adaları vardır der 1-2 gösterir buda bunun esin kaynağıdır. Bütün eski hikayeler kaybolan şehirler, adalar ve halkların yok olması ile ilgili.. Atlantis efsanesinden tutta oz büyücüsüne kadar mit ve hikayelerin konuları birbirlerine çok benzer..

Raftelin Log Pose'da görülmediği konusunda adanın manyetiğinin olmadığını hepimiz kabul edebiliriz ama gezer ada olması çok olası değil, bir adanın gezer olması bulunamama nedeni olamaz şans eseri bulunabilirliği olur ve yeri değişir Hele ki gökyüzünde ise East blue da veya North Blue da olabilir ve son ada olma ihtimali ortadan kalkar. Ayrıca gök yüzünde ki bir ada ile posidonu ben bağdaştıramıyorum maalesef.

Bu ve buna benzer bir sürü sebepten dolayı maalesef bana tutarlı gelmedi
Oda Bey kendi hikayesine birebir geçirmek durumunda tabiki değil. Ama bahsettiğiniz noktalar o kadarda tutarsız hale getirmiyor bence. İlk olarak " Son Ada" gidilecek "Son hedef" imgesi olmuş durumda. Log Pose takip et, en sonunda Raftel olayı ortadan kalktı. Uçuyor olması illa dünyanın her yerini geziyor olmak zaruriyeti getirmiyor. Kaldıki öyle bile olsa belkide sadece erişebilecek şartlar ya da iklimsel fenomen belirtilen noktadadır.Sonuçta nasıl uçuyor, gizli kalmak için ne özelliklere sahip ? Bilmiyoruz. Son olarakta Poseidon açıköası "Ada" konseptiyle uyuşmuyor. Daha çok Antik Krallığın idealleriyle ilgili. Balık abilerin ezelden beridir ne çektiğini biliyoruz. Joyboy vasıtasıyla kendilerine vaad edilen şeyler var. Poseidon bence Antik krallığın ürettiği değil " Dostluğunu kazandığı " bir antik silah.

İlk olarak Crocus Raftel'e gitmiştir.
Ayrıca bir cismin manyetik alanı olması için genel olarak hareketli olması ya da manyetizma oluşturan bir maddeden oluşması gerekir.Yani diğer adaların manyetik alanı varsa bunlar hareket ediyordur Raftel haraketsizdir.Bunun olmadığı açıktır.Yani Raftel gezgin bir ada değil sabit.Sonuç olarak diğer seçenek kalıyor geriye.Topraktan yapılma bir ada olsaydı manyetik alanı olcağı kanaatindeyim.Büyük ihtimal yapay bir ada çıkacak ya da yüksek bir teknoloji ile manyetik alanı gizlenmiş olucak.Belkide bermuda şeytan üçgeni misali adanın çevresinde sürekli manyetik fırtınalar var ve logposelar çalışmıyor bu adayı görmüyorlar.Yani olasılık çok burdan bir sonuç çıkmaz :D

İlk olarak Crocus Raftel'e gitmiştir.
Ayrıca bir cismin manyetik alanı olması için genel olarak hareketli olması ya da manyetizma oluşturan bir maddeden oluşması gerekir.Yani diğer adaların manyetik alanı varsa bunlar hareket ediyordur Raftel haraketsizdir.Bunun olmadığı açıktır.Yani Raftel gezgin bir ada değil sabit.Sonuç olarak diğer seçenek kalıyor geriye.Topraktan yapılma bir ada olsaydı manyetik alanı olcağı kanaatindeyim.Büyük ihtimal yapay bir ada çıkacak ya da yüksek bir teknoloji ile manyetik alanı gizlenmiş olucak.Belkide bermuda şeytan üçgeni misali adanın çevresinde sürekli manyetik fırtınalar var ve logposelar çalışmıyor bu adayı görmüyorlar.Yani olasılık çok burdan bir sonuç çıkmaz :D
Okadar fantezileştirme .. Pomza dan yapılma olduğundan manyetik değil.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık