Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Sobek ve Thoth

Merhaba arkadaşlar. Yazacağım teoriyi daha öncede paylaşmıştım fakat pek açıklayıcı olmadığından anlamayanlar oldu. Aynı teoriye 1-2 detay daha ekleyip daha açıklayıcı bir şekilde sizlere aktarıcam.

Oda denen herifin bir çok mitoloji'den , hikayeden ve tarihten ilham alarak bunu serisine tıpa tıp olmasa da uyguladığını , işlediğini biliyoruz.

Crocodile'nin kimliğinin okurlar ve forumdaki arkadaşlar tarafından sürekli sorgulanması , ismini değilde lakabını kullanması dikkatimi çekti ve nereden esinlendiğini öğrenmek istedim.

Bu herifin lakabı bildiğiniz üzere timsah. Bende mitolojide timsahın yerini araştırıyordum.

Google'de ilk çıkan sonuçlar Mısır mitolojisi vb. oldu. Crocodile bize ilk Alabasta'da tanıtıldı ve çok detaylı olmasa da orada işlendi.

Alabasta'nın gerçek hayatta Mısırı temsil ettiğini biliyoruz. Bende buradan yürüyerek Mısır/Timsah/Crocodile ilişkisini güçlendirdim.

Mitolojide timsahın yeri neymiş bir öğrenelim.

Timsahlara en çok Eski Mısır mitolojisinde rastlanılır. Sular tanrısı Sobek timsah başlıdır ve kutsal hayvanı da timsahtır. Ancak Mısır’ın her yerinde timsah kutsal kabul edilmez. Bazı bölgelerde düşman sayılır. Halk evcil timsahlara bakar ve besler; kulaklarına küpeler, ayaklarına bilezikler takar ve öldüklerinde bazıları mumyalanıp özel tabutlara konularak kutsal yerlere gömülürler. Timsahların, ölen insanlardan günahkar olanları öbür dünyada parçalayacaklarına inanılır.

Yukarıdaki özette ismi geçen Sobek'in seriye Crocodile olarak işlendiğini düşünüyorum. Sular tanrısı olması serideki karaktere ters düşüyor olabilir , yazının başında da dediğim gibi Oda bu tür şeylerden ilham alıyor fakat tıpa tıp aynısı işlemiyor değiştirip önümüze de koyabiliyor.

Sobek'in seriye işlenerek Crocodile olarak karşımıza konulduğunu düşünmeme sebep veren 1-2 sebep daha var onları da yavaştan açıklayayım artık.

Sobek

Sobek Antik Mısır uygarlığının timsah şeklindeki tanrısı.

Tüm suların tanrısı olarak kabul edilen Sobek'in kutsal hayvanı timsahtır. Şehri Crocodilopolis (El-Fayum)'dur. Eşinin Tawaret ve oğlunun Anubis,kardeşlerinin de Seth,Osiris,İsis ve Nephthysolduğu söylenir. Öbür adları Sebek, Sobk, Suchos, Sebek-Ra, Soknopais ve Sobki'dir.

Thoth'un baş düşmanıdır.

Sobek Thoth'un baş düşmanıymış. Kimdir bu Thoth? onu da öğrenelim hemen.

Thoth

Thoth Bilgeliğin Tanrısı. Yazma, Akıl ve Ay Tanrısı özelliği ile anılmıştır. İbiş kuşu başıyla resmedilmiştir ve elinde bir dolmakalem ve her şeyi kaydettiği parşömenler vardır. Hiyerogliflerin ve simyanın onun insanlığa armağanı olduğu söylenir. Hiyeroglifleri icat ettiği de söylenir. Yunan Tanrısı Hermes ile özdeşleştirilmiştir. Bir görüşe göre, Tarot kelimesi de Thoth'un adından türemiştir.

Sobek ( Crocodile ) ve Thoth ( ? ) birbirlerinin baş düşmanıymış.

Thoth'un açıklamasında çok ilginç şeyler var.

1. Hiyeroglifler: Hiyeroglif, antik döneme ait bir yazı sistemi. Birçok türü olan hiyerogliflerin en bilinen türü Mısır hiyeroglifleridir. Ayrıca Luvi hiyeroglifleri ve Urartu hiyeroglifleri de bu yazı sisteminin Mezopotamya'da kullanılan diğer örneklerindendir.

Hiyeroglifler'in serideki Poneglyph'ler olması mümkün. Yani Thoth gerçek hayatta hiyeroglifleri yazıyormuş , One Piece'de Poneglyph olduğunu düşünürsek Sobek ( Crocodile )'nin baş düşmanı Thoth One Piece'de kim olabilir?

1. Son sayılarda Poneglyph'leri Wano'daki Kozuki klanının yazdığını öğrendik. Ve Thoth'un ibik kuşuyla resmedilmesi'de Crocodile'nin baş düşmanının Kozuki klanının olması ihtimalini güçlendiriyor zira kozuki klanının ambleminde ibik kuşu ya da bir benzer kuşun resmi var.

Amblemin hemen altında da Poneglyph var ve bu taşları yazan kişiler ise o ambleme sahip klan.

Ne kadar tesadüf değil mi ?

Crocodile'nin baş düşmanı Kozuki klanıysa eğer kendisini Wano'da görebiliriz.

Sobek'in oğlu Anubis'i ise Wano'da Kaido'nun tayfasında mitolojik zoan olarak görürsek şaşırmam. @kadir t. ^^

Tabi bunların dışında Sobek'in düşmanı Thoth'un seride başka bir karakter olma ihtimali de var.

İbik kuşuna benzeyen Flamingo tipi ile Doflamingo'da Crocodile'nin baş düşmanı olabilir aslında.

Kim olduğunu hatırlamıyorum fakat bir arkadaş Doflamingo ve Crocodile'nin Luffy tarafından aldıkları son darbeleri hakkında şuna benzer bir yorum yapmıştı ;

'' Doflamingo göklerin iblisi / tanrısı Luffy'den son darbeyi yukarıdan alıyor ve yere yapışıyor. Hatta kendisi de Luffy'e benden yukarda durman beni tiksindiriyor tarzı yorum yapıyor. Crocodile ise Luffy'den aldığı son darbe ile göklere uçuyor. ''

Aralarında böyle bir ilişki varsa yukarıda tam olarak hatırlamadığım özet olarak geçtiğim yorumda bunları destekliyor olabilir aslında.

Thoth tanrılara hizmet ettiği için Crocodile'nin baş düşmanının Doflamingo olma ihtimali de yüksek tabi.

Son düzenleme:
Alabasta bence mısır değilde Arabistanı temsil ediyor. Ama yinede teorinin olabilitesi var.

Alabasta'da piramit olması ve Nefertari'nin gerçek hayatta Mısırda yaşaması ve Cobra'nında Mısırın en ünlü yılanı olması Nefertari Cobra isminin mantığını ve Alabasta'nın Mısırı temsil ettiğinin en açık örneklerinden aslında.

Kaldı ki One Piece wiki bile destekliyor bu söylediklerimi.

Alabasta'da piramit olması ve Nefertari'nin gerçek hayatta Mısırda yaşaması ve Cobra'nında Mısırın en ünlü yılanı olması Nefertari Cobra isminin mantığını ve Alabasta'nın Mısırı temsil ettiğinin en açık örneklerinden aslında.

Wikia'da Antik Mısır ve Modern Orta Doğu diyor.

Ben hep isim olarak Arabistana gönderme olduğunu düşünmüştüm ama wiki' ye göre Mısır ve Orta Doğuun birleşimiymiş. Teori şu an daha bir olası geldi.

Geçen yazdığın karışık dağınıktı bu derleme iyi olmuş. Dof geçti artık o değildir de Wano ile ilgili bir şeyler olması hoş olurdu. Gerçi Croco'yu orda ezerler gibime geliyor :S Kouzuki'nin düşmanı olduğu için Kaido'nun adamı olursa da dev hayal kırıklığı olurdu.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık