Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Shiki

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Filmde harcanmaması gereken, çok iyi tasarlanmış bir adamdı.

    Kullanılan: 92 77.3%
  • Zamanı geçmiş işe yaramaz ihtiyarlardan biriydi.

    Kullanılan: 27 22.7%

  • Kullanılan toplam oy
    119

Shiki
, şu an ne durumda oldukları tam olarak bilinmeyen Altın Aslan Korsanları kaptanı ve Impel Down'dan kaçabilen ilk ve tek mahkumdur. Gol D. Roger'ın zirve dönemlerinde ona rakip olmuş eski korsanlardan biridir. Ayrıca One Piece'in 10. filmi olan One Piece: Strong World'ün baş kötüsüdür.

Shiki, Hasır Şapka Korsanları'nın bir üyesi olan Nami'yi kaçırınca, kaçınılmaz olarak Monkey D. Luffy ve tayfası ile karşı karşıya gelmiştir. Merveille adı verilen adada yapılan çetin dövüşlerin ardından Shiki, Luffy tarafından yenilmiştir. En son adası ile birlikte denize düşerken görülmüştür. Hayatta olup olmadığı, hayatta ise de Denizciler tarafından tutuklanıp tutuklanmadığı bilinmemektedir.
.
Görünümü

Shiki turuncu renk tonunda geleneksel bir Japon kıyafetleri giyen, iri yarı bir adamdır. İçinde siyah ve kırmızı renkte iki kimono vardır. Bu kimonoları beline bağladığı büyük ve yeşil renkte bir kuşak tutar. Kalçasının etrafını çevreleyen altından bir zincir takar. Sırtında pelerin gibi duran altın sarısı renginde geniş bir palto vardır. Neredeyse yere kadar uzanan ve yeleyi andıran altın sarısı saçlara sahiptir. Kafasında, Roger ile yaptığı bir savaş esnasında saplanmış bir gemi dümeni vardır. Dümen çok derine girdiğinden ve çıkarılması sırasında hayati tehlike barındırdığından, çıkarılamamıştır. Shiki kafasındaki dümen yüzünden aynaya baktığı zaman kendisini bir horoza benzetir.

İlerlemiş yaşından ötürü kafasının tepesi keldir. Saçları ile aynı renkte çalıya benzer bir top sakalı vardır. Ağzının etrafından çizgi şeklinde geçen siyah renkte bir sakala daha sahiptir. Sanji'nin kaşları gibi kıvrımlı kaşlara sahiptir. Fakat kaşlarının farkı daha kalın olmaları ve kıvrımlarının köşeli olmasıdır. Yaşlılıktan ötürü yüzünün sol gözünün çevresinde mor lekeler oluşmuştur. Genelde ağzında bir puro vardır.

Yirmi yıl önce kafasının kel olan kısmında da gür saçları vardı. O zamanlar giydiği palto çizgili değildi. Kol kısımlarında çiçeğe benzeyen motifler bulunuyordu.


Shiki, Impel Down'dan kaçabilmek için iki bacağını kesmiştir. Olmayan bacaklarının yerine de kılıçlarını yerleştirmiştir. Normal duruşunda kılıçları açıkça görülmektedir. Kılıçlarını bacakları ile kullanmakta sıkıntı yaşamıyor olsa da, onlarla ayakta dururken ya da yürürken biraz zorlanır.

Kişiliği

Shiki, genelde sessiz, sakin, kendi halinde takılan bir insandır. Aslında biraz da garip bir adamdır. Roger'a karşı tayfanının yarısını kaybettiğinde, sırf hapisten kaçabilmek için bacaklarını kestiğinde, kafasına bir dümen girdiğinde hiçbir rahatsızlık duymamış, sadece gülümsemiştir. Shiki'nin ciddi anlamda korktuğu tek şey fırtınadır. Çünkü fırtına çıktığı zaman uçurduğu şeyleri istediği şekilde kontrol edemez.

Bazı zamanlar yarım akıllı bir adam portresi çizer. Böyle olduğu zamanlarda dev fırtına bulutlarını permaya benzetir ya da Scarlet'in akrabası olduğunu düşünür. Dans etmekten çok hoşlanır. Nami'nin yanına Indigo ve Scarlet ile dans ederek gelmiştir. Bu üçlü yan yana olduğunda gerçekten çok komik şeyler yaparlar.

Aşırı derecede planlı hareket eden biridir. Bu planları ise genelde inanılmaz uzun vadelidir. Edward Newgate bile onun bu özelliğini bildiğinden, kafasında nasıl bir plan yaptığını üstü kapalı sormuştur. Aşırı derecede sabırlı bir adamdır. Indigo, SIQ formülünün tamamlanması için yirmi yıllık bir sürenin gerekli olduğunu söylediğinde, o kadar zaman bekleyeceği için hiçbir üzüntü duymamıştır.

Sakin ve plancı bir karakter portresi çizen Shiki, sinirlendiği zaman sonuçlarını düşünmeden harekete geçer. Sırf öfkelendiği için tek başına Marineford'u basmıştır, ancak bu olay onun Impel Down'a kapatılmasına sebep olmuştur. Bunun yanı sıra sağlam liderlik özellikleri olan biridir. Yeni Dünya için bile çok büyük sayılabilecek bir korsan tayfasına kaptanlık yapmıştır. Tayfasını ailesi gibi görür ve onlara çok değer verir. Ancak sinirlendiği zaman kendi adamını vurmaktan ya da öldürmekten imtina etmez.

Monkey D. Garp'ın söylediğine göre Shiki, huzurlu bir ortamın uzun süre varlığını korumasına izin vermeyecek türden bir adamdır. Bu yüzden onun mutlaka ileriye dönük bir plan yaptığını söylemiştir. Bu verilerden yola çıkarak Shiki'nin plancı ve sabırlı olmasının onu çok tehlikeli bir düşman haline getirdiği söylenebilir.

Shiki'nin yaptığı ve yapmayı düşündüğü şeyler gerçekten korkunçtur. Bu yüzden kendisini acımasız ve zalim olarak tanımlamak yanlış olmaz. Zira şimdiye dek Marineford'u basıp binlerce Denizci askerini öldürmüş, sırf kafası bozulduğu için kendi adamını vurmuş, adamlarının ve mutasyona uğrattığı hayvanlarının gücünü ispatlamak için Merveille'de yer alan bir köyü yok etmiş ve kendisini mağlup eden adam orada doğup, öldüğü için en zayıf deniz olarak bilinen Doğu Mavi'yi tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemiştir.

Yetenek ve Güçleri

Shiki, en az 51 tane tümenden oluşan dev bir korsan filosunun kaptanıdır. Oluşum bakımından Krieg Korsanları'na ve eski Beyazsakal Korsanları'na benzer. Filosunun tam olarak ne kadar güçlü olduğu bilinmemektedir, ancak zamanında dünyadaki en büyük korsan filosu olduğu söylenmiştir.

Shiki, Roger Dönemi'nde; Roger, Sengoku, Garp ve Newgate gibi kişilerin yanında dönemin en güçlü isimlerinden biri olmuştur. Zamanında Impel Down'ın 6. Katı'na kapatılması onun Dünya Hükümeti tarafından ne kadar büyük bir tehdit olarak görüldüğü göstermektedir. Shiki, Impel Down'dan ilk kaçabilen mahkumdur. Bunu tek başına yapabilen tek kişidir. Shiki'den sonra Impel Down'dan kaçabilen diğer kişi Luffy'dir. Fakat Luffy bu kaçışını iki Shichibukai ve 200'den fazla güçlü mahkumun yardımı ile yapabilmiştir.

Shiki'nin hapiste ve aradan geçen yirmi yılda gücününün ne kadarını kaybettiği bilinmemektedir. Ancak Hasır Şapka Korsanları ile olan karşılaşmalarında muazzam dövüş yetenekleri olduğunu göstermiştir. İlk karşılaşmada pek fazla uğraşmadan Luffy, Roronoa Zoro, Usopp, Sanji ve Tony Tony Chopper'ı yenmiş, hepsini topraktan yaptığı dev bir sütuna gömmüştür. Sanji'nin tekmesini tek eliyle durdurmuş, Luffy'nin İkinci Vites'teki saldırılarını savuşturmuş, bunu yaparken de karşılık verebilmiştir. Zoro'nun havada yaptığı saldırısını bloke etmiş ve onu büyük bir hızla yere yapıştırmıştır.

Acıya karşı çok dayanıklı olduğu Impel Down'dan kaçmak için bacaklarını kesmesinden anlaşılabilir. Chopper'ın Kokutei Roseo Metel saldırısından görünür bir hasar almamıştır.

Kılıç Ustalığı
Shiki kılıçta oldukça ustadır. Yakalanmadan önce dağ kadar Denizci askerini kılıçları ile öldürmüştür.

Kılıçları yeni bacakları olduktan sonra, onlarla Rankyaku benzeri saldırılar yapmıştır. Saldırı renkleri sarımsı olduğunda lakabına uygun gibi görünmektedir.

Kılıç ustalığını, Şeytan Meyvesi gücü ile kombine ederek kullanır. Havalandırdığı bir su kütlesini kılıçları ile keserek rakibini içine hapsederek boğabilir. Güçlü bir kılıç ustası olan Zoro ile yaptığı kılıç dövüşünde neredeyse hiç zorlanmamıştır. Zamanında Roger ile eşit sayılabilecek şekilde mücadele edebilmiştir, ancak daha sonra Garp ve Sengoku ile yaptığı dövüşü kaybederek, yakalanmıştır.

Şeytan Meyvesi


Shiki, Paramecia türü bir Şeytan Meyvesi olan Fuwa Fuwa no Mi'yi yemiştir. Bu meyve ona kendisi dahil dokunduğu canlı olmayan her şeyi uçurabilme gücü vermiştir. Shiki'nin bilinci kapanmadıkça ya da kendisi aksini istemedikçe meyve gücü ile uçurduğu şeyler hep uçar.

Shiki'nin meyvesi üzerinde mutlak bir hakimiyeti söz konusudur. Cansız olan nesnelerden karmaşık yapılı başka nesneler üretebilir. Kar tanelerini bile gücü ile işleyerek değişik ve devasa yapılar inşa edebilir.

Shiki rakiplerine saldıracağı zaman genelde etrafında olan şeyleri kullanır. Toprağı ya da yerdeki kar tabakasını aslan kafalarına dönüştürüp, onları rakiplerine saldırtabilir. Hatta suya bile hükmedebilir. Suya yeni bir şekil verip rakibini içinde boğabilir. Daha önceden söylendiği gibi gücün etkisi sadece cansız varlıklar için geçerlidir. Shiki kendisi hariç, canlı olarak bir insanı, bir hayvanı ya da bir bitkiyi meyve gücü ile uçuramaz.

Ada Gemisi
Shiki, meyve güçlerini kullanarak küçük bir adayı korsan tayfasının bayrak gemisi yapmıştır. Bu sayede ordu gibi olan tayfasını tek bir yerde taşıyabilir ve olası bir savaş durumunda hemen adamları ile birlikte harekete geçebilir.

Silahları
Shiki, Oto ve Kogarashi adında iki kenarlı olan, iki tane ünlü kılıca sahiptir. Hapishaneden kaçmadan önce kılıçlarını normal şekilde kullanıyordu. Ancak Impel Down'dan kaçtıktan sonra kılıçları onun yeni bacakları olmuştur. Kılıçlar Shiki'yi hantal gibi gösterse de, onun yürümesini ya da dengesini engellemezler.

Kılıçlarının yanı sıra bir de çakmaklı bir tabanca kullanır. Tabancayı kullanış şeklinden nişancılığının iyi seviyede olduğu söylenebilir.

Ek Bilgiler

- Diğer birçok One Piece karakterinde olduğu gibi Shiki'nin de kendine has bir gülüş stili vardır; Jihahahahah!

- Oda, Shiki'yi en başta farklı tasarlamıştır. Bu tasarımda Shiki'nin kafası keldir ve yüzü fazlasıyla aslana benzemektedir. Ayrıca kafasındaki dümen dik değil yan durmaktadır. İlk zamanlar bu taslağı Bartholomew Kuma için kullanmayı düşünmüş, daha sonra bu fikirden vazgeçmiştir. Aşağıda taslağı görebilirsiniz;


- Oda, Shanks ve Newgate arasında geçen görüşmede, efsaneler arasına Shiki'nin adını da koymayı düşünmüştür. Ancak okurların kafası karışır düşüncesiyle bundan vazgeçmiştir. Çünkü o zamanlar Roger döneminden kalma biri üzerine film yapmayı düşünmüyordu.

- Shiki'nin görünümü tipik bir şogun görünümüdür.

- Aslan, çoğu kültürde "Hayvanların Kralı" olarak geçer. Shiki'nin de bir hayvan ordusuna sahip olması buna bir göndermedir.

- Shiki'nin yönettiği canavarımsı ordu, bir Yonko olan Kaido'nun ordusu ile benzerlik gösterir.

Künye

Adı: Shiki
Okunuşu: Shiki
İngilizce Adı: Shiki
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 0, Anime 425
Bağlantısı: Altın Aslan Korsanları
Unvanları: Korsan, Kaptan/Amiral
Lakapları: Altın Aslan Shiki (Jap. Kinjishi no Shiki, İng. Shiki the Golden Lion), Uçan Korsan (Jap. Sora Tobu Kaizoku, İng. The Flying Pirate)
Durumu: Bilinmiyor
Doğum Günü: 20 Mart

Şeytan Meyvesi
Adı:
Fuwa Fuwa no Mi (Tr. Süzülme Süzülme Meyvesi, İng. Float-Float Fruit)
Anlamı: Süzülmek
Türü: Paramecia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Shiki
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
M

Monkey D Garp

ek.not ayrıca kafasında bir dümen bulunmaktadır
 
Rica ederim arkadaşlar... Haki hakkında bir bilgi yoktu... Güç olarak sadece şeytan meyvesi ve kılıçları yazılmış... Meyvesi Paramecia tipi... Fragmanda gördüğünüz uçan gemileri meyvesinin gücüyle havaya kaldırıyor.. Evet kafasının arka kısmında da yarım bir dümen var...
 
Yavv çok enteresan bir korsan güçlü ama ne kadar güçlü olduğu belli değil şu planı ne çok merak ediyorum 20 yılın bitiminin denizcilerin ve korsanların savaşına denk gelmeside ilginç :) belkide savaşa dahil olup 20 yıl önceki intikamını almayı düşünüyordur :) :) :) ...
Sağ ol Ero... Senin dediğin gibi bir ihtimal olması zor.. Shiki tek basına Denizciler'i deviremez...
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık