Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

One Piece Bulunduğu Konumu Hak Ediyor Mu?

'One Piece Manga Genel' forumunda Dr. Hiluluk tarafından 23 May 2020 tarihinde açılan konu

?

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 1. Hak ediyor. Hala seviyesine yaklaşan bir seri çıkmadı.

  47.8%
 2. Bir zamanlar hak etse de güncelde durum öyle değil.

  41.3%
 3. Bu kadar yükselmeyi hak etmiyordu.

  0 oy
  0.0%
 4. Bir fikrim yok.

  0 oy
  0.0%
 5. Hak etmiyor ancak yine de çok özel bir seri.

  10.9%
 1. Dr. Hiluluk Yami Yami no mi no çikara! Saikyou da!

  Dr. Hiluluk (Yami Yami no mi no çikara! Saikyou da!)
  Mesaj Sayısı 8,668
  Üyelik Tarihi8 Ara 2015
  [​IMG]


  One Piece anime manga külliyatı için çok özel bir seri. Hatta tüm kurgu alemi için öyle. Milyonlarca fanı takip edeni olan, tüm zamanların en çok satan manga serisi. Öyle ki son zamanlarda iyice dandikleşen animesi bile epey popüler.

  Peki sizce One Piece ününü, namını bulunduğu konumu hak ediyor mu? Yoksa fazla abartılmış, yabancıların overrated diye tanımladığı serilerden mi?

  Overrated olup olmadığı tartışılsa da özel olduğu bir gerçek. Rosa, WCI gibi çok beklenen ama fiyasko arclardan sonra bile öyle benim için.

  Satışlarında %30-40'a kadar bir azalma söz konusu olsa da sene sonunda hala zirvede görüyoruz. Tabii aylık bakarsan zaman zaman Boku no Hero Academia, Kingdom gibi serilere geçilebiliyor.

  One Piece'i özel yapan şey bana göre kalitesi değil, yazarın serinin başları ve ortalarında okuyucuya sunduğu geniş evren ve bir zamanlar yaptığı duygu aktarma meselesi. Bunu One Piece kadar iyi yapan bir manga bilmiyorum ilk zamanları için konuşursak.

  Şahsen One Piece'in East Blue dönemindeki atmosferi çok özel buluyorum.
  Şu sahnedeki samimiyeti, doğallığı kolay kolay hiçbir seride yakalayamadım ben. Tabii bunda nostaljinin payı da büyük.

  East Blue'dan sonra 2-3 arcda yakalayabildi bu havayı sadece.(Davul adası ve Jaya.)


  Bir de o atmosferden farklı olarak yine kendi havasını tutturmuş Enies Lobby, Thriller Bark, İmpel Down gibi güzel arclar var.

  Ancak şu bir gerçek ki One Piece zaman atlamasından sonra eski samimiyetini ve o iyi yaptığı şeyleri teker teker kaybetti.

  Dolayısıyla benim aklım bu konuda karışık.

  Siz ne düşünüyorsunuz?
   
 2. Rocks D. Xebec (Jenque)
  Mesaj Sayısı 3,107
  Üyelik Tarihi16 Şub 2013
  Pek farklı mangalar okumadım ancak kendi türünde rakibi olsa 23 yıldır bir etkisini görürdük herhalde.
   
 3. arcadia Mavi bir kuş var yüreğimde, çıkmaya can atan

  arcadia (Mavi bir kuş var yüreğimde, çıkmaya can atan)
  Mesaj Sayısı 2,632
  Üyelik Tarihi6 Ara 2014
  Düşmanlar büyüdü işler tayfanın harala gürele girip halledemeyeceği noktaya geldi. Bir insanın duygularının ya da yeteneklerinin kaybolacağına inanmıyorum. Sadece Oda'nın kafasını sadece işleri çözmeye odakladığını düşünüyorum. Bu sebeple evet One piece eskiden en iyiyken şimdi diğer herkes gibi. İyi bir shounen diyebiliriz.
   
 4. kekomancer (Üye)
  Mesaj Sayısı 4,148
  Üyelik Tarihi18 Ağu 2016
  Arada kızdırıp sövdürse de Op bulunduğu konumu hak ediyor.
   
 5. RedTeroR Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal)

  RedTeroR (Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal))
  Mesaj Sayısı 13,587
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  Diğer manga animeleri takip etmiyorum o yüzden o konularda bir şey diyemem ama böyle giderse yakında haketmeyeceği konumlarda olacağı kesin :bilmem:
   
 6. Meiou Meiou Shirubāzu Reirī

  Meiou (Meiou Shirubāzu Reirī)
  Mesaj Sayısı 6,637
  Üyelik Tarihi11 Ağu 2017
  En iyi evren, hikaye tasarlayan mangaka olabilir. Çok farklı bir kurguyu muhteşem işlemiş bir dehadır. Ama tahtı sallantıda, bunun nedeni rakiplerinin verdiğin örnekteki kaliteye gelmiş olması değil de sonraki dönemde çok bozdu kendini.
   
 7. Millennium Wizard King of Dressrosa

  Millennium Wizard (King of Dressrosa)
  Mesaj Sayısı 20,534
  Üyelik Tarihi21 Tem 2009
  Hak ediyor.Ama aynı tarzda 20 küsür yıldır devam eden geniş evrenli başka bir manga olsaydı hak edip etmediğini sorgulayabilirdik tabii.
   
 8. Tyr

  Tyr (ᛏ)
  Mesaj Sayısı 8,256
  Üyelik Tarihi27 Tem 2010
  Bence hak etmiyor.

  Yine de güzel seri.
   
 9. Imu Ace of the Spades

  Imu (Ace of the Spades)
  Mesaj Sayısı 53
  Üyelik Tarihi8 Tem 2018
  Hak ediyor.

  Sövdürmesinin nedeni beklentimizin yüksek olması, birnevi sevmemiz. Yoksa bu seri bu kadar bölümle dayanılacak gibi olmazdı. En başlardaki samimiyetin payı büyük tabii.
   
 10. twei Savaş Yordu ^^

  twei (Savaş Yordu ^^)
  Mesaj Sayısı 13,751
  Üyelik Tarihi21 Mar 2014
  çok uzun bi seri olduğu için zamanla değişmesi, bağzı noktalarının iyiye, bağzılarının da kötüye gitmesi normal geliyor. çünkü hikayede aslında kısa bi zaman geçiyor gerçek dünyaya oranla ve karakter gelişimleri bizim tayfanın perspektifine göre şekilleniyor. örneğin tayfadan olmayan karakterlerin kişilikleri hikayeleri daha hızlı şekilleniyor ve okuyucunun takip gücünü zorlamadan tamamlanabiliyor. fakat tayfa hala gelişiyor ve bu bunaltıcı oluyor, luffyi bi görüyorsun eski hatalarından ders almıştır diyorsun ama hala olmadık yerlerde hatalar yapıyor, hasarlar alıyor çünkü tamamlanmamış bi karakter çok uzun süre boyunca. veya tüm hikayedeki gelişmeler bin küsür karakter olunca kısa sürede aktarılamıyor, yarım kesilince tatsız oluyor vs. yani mangaka bi yerden taviz vermek zorunda kalıyor, tayfanın olaylarını işleyip dış dünyayı aksatıyor bu da ters tepebiliyor ki gizem üstüne gizem açıklıyor abi bu ne ya diyoruz hepimiz :T

  yani mesela bunların çoğunu filmler için diyemeyiz, ne filmler var döneminde beğenilmiyor ama üzerinden 20 sene geçince baş yapıt abi kült bi kere yea deniliyor vs, bu da o durumdan muzdarip gibi geliyor bana. filmi film bittikten sonra yorumluyoruz, hatta üzerinden zaman geçince farklı bakış açıları geliştiriyoruz, mangada olan da bu. mangayı manga bittikten sonra değil manga devam ederken yorumluyoruz, bu da zaman geçtikçe bakış açımızı değiştiriyor ama bitmiş bi ürün olmadığı için çelişkiler bulmak ve bunların tat kaçırması daha doğal oluyor. neyse boş yapmayı geçersek, op geldiği yeri hak etmiyor, benim için bunun sebebi de vaat ettiğini yapamamış, istenilen sürede tamamlanamamış ve bu da onu kendi içinde başkalaşmasını hızlandırmış.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık