Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
iyi de yazdığın post’tan birşey anlamam için kanunu açıp bakmam gerekiyor o yüzden kendi fikrini sordum yazdım. Yoksa her cinayet idam olacaksa ..
İdam değil kapalı oda temel ihtiyaçlar Enerji üreteceği bir bisiklet ve kendi giderlerini bu şekilde çıkartacak. Vergimden yararlanmayacak. Bu kadar. Hangi kişiler dediğin için onu dedim.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası olarak bildiğimiz durumlarda yerine getirilmeli olarak düşünüyorum. Cezanın çerçevesi Türkiye'de cezaların infazına ilişkin temel kanun olan 5275 sayılı “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun” tarafından belirlemekte idi yanlış hatırlamıyorsam. Bunlar;
Tecavüz ve tecavüz sonucu öldürme,
Terör,
Cinayet
İsyan,
Suikast.
Lakin daha iyi bilgiyi @Tombe verebilir. Bir miktar ücret karşılığında verme ama lütfen...
Tek tek suçları saymayacağım ama bazı suçlarda ve bazı suçların ise bazı durumlarında etkin pişmanlık iyi hal indirimi gibi bir takım indirim şekilleri uygulanmıyor zaten. İdam cezası getirilecekse eğer zaten katalog olur. Örnek olarak kadın cinayetlerinin belli durumlarında gibi. Tabi Türkiye de şu an bunun lafı geçer ama gelemez. Çünkü idam meselesi AB uyum yasaları ile ilgili bir durum ve İnsan Hakları yeni anayasa vs. konuşulup dışarıya şirin görünmeye çalışılan bir ortamda gelmez. Ayrıca şu da unutulmamalı bu kanunlar çıktığı zaman resmi gazetede yayınlandığı tarihten sonra işlenen suçlarda geçerli olur. Öncesinde işlenen suçları etkilemez.

Tek tek suçları saymayacağım ama bazı suçlarda ve bazı suçların ise bazı durumlarında etkin pişmanlık iyi hal indirimi gibi bir takım indirim şekilleri uygulanmıyor zaten. İdam cezası getirilecekse eğer zaten katalog olur. Örnek olarak kadın cinayetlerinin belli durumlarında gibi. Tabi Türkiye de şu an bunun lafı geçer ama gelemez. Çünkü idam meselesi AB uyum yasaları ile ilgili bir durum ve İnsan Hakları yeni anayasa vs. konuşulup dışarıya şirin görünmeye çalışılan bir ortamda gelmez. Ayrıca şu da unutulmamalı bu kanunlar çıktığı zaman resmi gazetede yayınlandığı tarihten sonra işlenen suçlarda geçerli olur. Öncesinde işlenen suçları etkilemez.
Yasa geriye işlemez orası gerçek zaten. Peki dediğim gibi bir sistem AB uyum yasaları bağlamında bir sorun teşkil eder mi?

Bence ölüm cezası şuanki zamanda çok gereksiz bir ceza. Geçmişte suçluları topluma kazandırmaya yetecek kaynaklar olmadığı için besleyerek tam tersine zarara yol açıyorlardı. E katile tecavüzcüye kaynak harcamaktansa direkt öldürüp toplumdan temizlemek en kolay ve faydalı yoldu. Ama şuanki zamanda bu adamları rehabilite edebilir yada rehabilite edilemeyecek haldelerse onlardan faydalanabiliriz. Aklanamayacak suçluların üstünde deney yapmak, onları ömür boyu köle gibi çalıştırmak yada şuan aklıma gelmeyen topluma verdikleri zararı karşılamalarını sağlayacak şekilde kullanabiliriz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık