Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Milgram Deneyi ve S. Brain Willson Vakası (Otorite Baskısının Gücü)

Konu için teşekkürler. Beğendim ve ilgimi çekti.

@Kizaru neden böyle konulara devam etmiyorsun reyix? Keşke forumu eskiden keşfetseymişim ya :( :(

Şeyh Pir örneğin doğru olabilir ama Kadir Mısıroğlu'nun deyimini örnek vermene gerek yoktu gibi. Başlı başına böyle zaten.

Aslinda Ilber Ortayli icin ilk bu mesaji yazdigim zaman karsi ciktim ama az "otorite safsatasi" kavramini inceleyince hak verdim. Yaklasimimiz "Ilber Ortayli diyorsa dogrudur" degil Ilber Ortayli'nin verdigi bilgileri inceleyip "Ilber Ortayli'nin verdigi bilgiler guvenilir/guvenilir degil" diye karar vermemiz gerekmeli. Zaten bilimsel ve felsefi durumlarda her zaman kucuk bir olasilik soz konusudur, tam olarak onlarda kesin bir ifade vermekten kaciniriz. Kesin bir ifade kullanilmissa o ortamda uzaklasmak en iyisi.

Bana gore su sorun soyle cozulebilir:

Hali hazirda bir hata payi birakmak. Yani kisilerin sozleri referans alinabilir ama bir hata payi oldugu da tartismalarda belirtilmesi ve kisinin kendi icinde bilmesi gerekiyor.

Ekleme:Burda baska bir sey olarak tarihçinin referans aldigi kaynaklar ve durumlar guvenilir ise kabul edilebilir. Zaten tarihciler hali hazirda bir belge veyahut kaynak belirtmek gibi bir zorunluluklari mevcut.

https://rasyonalist.org/yazi/safsata-otoriteye-basvurma/ Buraya da bakilmali.

Bu donemde kesinlikle Skeptik bir insan olmak sart. Maalesef her seyi oldugu gibi kabul eden insan sayisi fazla.

Son düzenleme:
Adam kendi gözleriyle görmek istemiş. Bilmek ile yaşamak ayrı şey. Yahu ben istediğim kadar atom şöyle parçalanıyor, şöyle olur böyle olur bileyim onun deneyleyip gözlemlemedikten sonra ne işe yarar.
Sanji Sensei( :d ) Zaten adam atom parçaladığını öyle söyleyip bırakmıyor. Makalede grafik ve modellemeden(geometrik sekiller ve formuller)yararlanılıyor.Tabi düşünce deneyleri de mevcut ama bu biraz farklı bir yere gidebileceği için örnek olarak kabul et. Yani tabi kendi gozleriyle gormek daha kabul edilebilir ve anlasilabilir bir sey ama atomu parcaladigini iddia eden kisi bunu yaziya dokup modelleme yapiyorsa ve halen hazirdayken okuyan kisinin bilgi seviyesi karsi kisinin aktardigi bilgiyi dogru/yanlis olarak kabul edebilecek duzeydeyse elemesini ordan yapabilir. Bunun icinde integral,difrensiyel denklemlerde usta olman sart. Uzay geometrisi de ornek olarak verilebilir.

Milgram Deneyinin otoriteye itaatten çok deney ve bilimsel ilerleme söz konusu olduğunda insanların ahlaki değerleri yoksayması gerektiği görüşünden kaynaklı bu sonuca vardığına inanıyorum. Hayvanları diri diri kesiyor, hastalık bulaştırıyor, bağımlı yapıyoruz. Amaç güya bilimin ilerlemesi. Böyle olunca bir süre sonra yaptığımız şeyin iyi ya da kötü olduğunu bırakıp bilim için diyerek savunma geliştiriyoruz. Öyle olunca da işte karşımızda "durun" diye yalvaran biri varken bilim için durmuyoruz.
Denekler bildiğim kadarıyla araştırmacılardan seçilmişti.
Sokaktan biri seçilse bu kadar korkunç sonuçlar çıkmazdı diye düşünüyorum.

Sanji Sensei( :d ) Zaten adam atom parçaladığını öyle söyleyip bırakmıyor. Makalede grafik ve modellemeden(geometrik sekiller ve formuller)yararlanılıyor.Tabi düşünce deneyleri de mevcut ama bu biraz farklı bir yere gidebileceği için örnek olarak kabul et. Yani tabi kendi gozleriyle gormek daha kabul edilebilir ve anlasilabilir bir sey ama atomu parcaladigini iddia eden kisi bunu yaziya dokup modelleme yapiyorsa ve halen hazirdayken okuyan kisinin bilgi seviyesi karsi kisinin aktardigi bilgiyi dogru/yanlis olarak kabul edebilecek duzeydeyse elemesini ordan yapabilir. Bunun icinde integral,difrensiyel denklemlerde usta olman sart. Uzay geometrisi de ornek olarak verilebilir.

Konu için teşekkürler. Beğendim ve ilgimi çekti.

@Kizaru neden böyle konulara devam etmiyorsun reyix? Keşke forumu eskiden keşfetseymişim ya :( :(

Şeyh Pir örneğin doğru olabilir ama Kadir Mısıroğlu'nun deyimini örnek vermene gerek yoktu gibi. Başlı başına böyle zaten.

Aslinda Ilber Ortayli icin ilk bu mesaji yazdigim zaman karsi ciktim ama az "otorite safsatasi" kavramini inceleyince hak verdim. Yaklasimimiz "Ilber Ortayli diyorsa dogrudur" degil Ilber Ortayli'nin verdigi bilgileri inceleyip "Ilber Ortayli'nin verdigi bilgiler guvenilir/guvenilir degil" diye karar vermemiz gerekmeli. Zaten bilimsel ve felsefi durumlarda her zaman kucuk bir olasilik soz konusudur, tam olarak onlarda kesin bir ifade vermekten kaciniriz. Kesin bir ifade kullanilmissa o ortamda uzaklasmak en iyisi.

Bana gore su sorun soyle cozulebilir:

Hali hazirda bir hata payi birakmak. Yani kisilerin sozleri referans alinabilir ama bir hata payi oldugu da tartismalarda belirtilmesi ve kisinin kendi icinde bilmesi gerekiyor.

Ekleme:Burda baska bir sey olarak tarihçinin referans aldigi kaynaklar ve durumlar guvenilir ise kabul edilebilir. Zaten tarihciler hali hazirda bir belge veyahut kaynak belirtmek gibi bir zorunluluklari mevcut.

https://rasyonalist.org/yazi/safsata-otoriteye-basvurma/ Buraya da bakilmali.

Bu donemde kesinlikle Skeptik bir insan olmak sart. Maalesef her seyi oldugu gibi kabul eden insan sayisi fazla.

Bu arada propaganda yapalim biraz. Anarsizm dunyadaki tek cozum! Yasasin Anarsizm! Otoriteye boyun egenlerin sonucu kotu olmustur!
Zamanım yok malesef.

Milgram Deneyinin otoriteye itaatten çok deney ve bilimsel ilerleme söz konusu olduğunda insanların ahlaki değerleri yoksayması gerektiği görüşünden kaynaklı bu sonuca vardığına inanıyorum. Hayvanları diri diri kesiyor, hastalık bulaştırıyor, bağımlı yapıyoruz. Amaç güya bilimin ilerlemesi. Böyle olunca bir süre sonra yaptığımız şeyin iyi ya da kötü olduğunu bırakıp bilim için diyerek savunma geliştiriyoruz. Öyle olunca da işte karşımızda "durun" diye yalvaran biri varken bilim için durmuyoruz.
Denekler bildiğim kadarıyla araştırmacılardan seçilmişti.
Sokaktan biri seçilse bu kadar korkunç sonuçlar çıkmazdı diye düşünüyorum.
Denekler gönüllü insan diye hatırlıyorum ama kaynağıma bakarım bir ara düzenlerim yanlışsa.

Konunun sonuna vatan haini Atatürke küfür eden insan denmeyecek organizmayı ne amaçla koydun onu anlamadım.

Konunun sonuna vatan haini Atatürke küfür eden insan denmeyecek organizmayı ne amaçla koydun onu anlamadım.
Konunun sonunda yazıyor nedeni. Buraya bir daha bırakayım.

Bu iki olay, insanların otoriteye itaatleri üzerine ve bir söz ya da emir ya da bilgi otorite kabul ettiğimiz kişilerden geldiğinde ne kadar otomatik ve düşünmeden hareket ettiğimizi göstermekte. Bu örnekler, insanların Şey Pir'e (Shakespare) -olayı bilmeyenler için alta video koyacağım-, üfürükçüye vs. neden inandığının, bu inanmanın tek sebebinin cahillik olmadığını ve eve polis kıyafeti ile gelen dolandırıcılara insanların nasıl bu kadar kolay kandığını ya da kontör isteyen polise nasıl kontör gönderdiğini açıklaması açısından son derece değerli bulduğum için ve ben bunu neden yapıyorum, neden bu bilgiye inanayım gibi soruların değerini ortaya çıkardığı için sizinle de paylaşmak istedim. :sapkali:

Bu olayın bir başka versiyonu da gücün insanları acımasız olma yönünde değiştirmesidir. Makam, rütbe, para, fiziki güç... Hiç fark etmez. Gücün her türü insanı acımasızlığa yönlendiriyor. Fakirken elindeki tek ekmeği paylaşan insan zengin olduğunda "çalışsın kendi kazansın" diyebiliyor. Sivil hayatta çok sıcak kanlı bir insan askerde "devrecilik" adı altında kendisinden 1-2 ay sonra geldi diye insanlara hayatı zindan edebiliyor. Örnekler saymakla bitmez ama işin özünde insanlarda güç - acımasızlık arasında garip bir bağ var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık