Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kozmer (Cosmere) Evreni

Ritmatist(Tek kitap)
1)Steelheart - 2)Firefight - 3)Calamity (Üçleme)
Alcatraz serisi var ama onu okumadım.

teşekürler o zaman kozmerden bağımsız olanla başlıyım
Sissoylu ilk üçleme ve Elantris Kozmerden bağımsız olarak da okunabilir. Steelheart genç yetişkin türünde bir seri. Rithmatist ve Alcatraz da biraz öyleler. Hatta Alcatraz biraz daha alt yaş kategorisinde.
Direkt iyi olanı arıyorsan Sissoylu ile başlamak iyi olabilir. Elantris yazarın ilk kitabı, diğer kitaplarına göre birazcık zayıf. Ben bütün Kozmeri okumanı tavsiye ederim. Bütün Kozmeri okumak isteyenler için de genelde ilk Elantrisi söyleriz ki en sağlam kitaplarını okuduktan sonra düşüğe geçmiş gibi olmasın.

Yazar şu ana kadar serileri birbirinden bağımsız okunması için bayağı çaba sarf etti ama Savaş Ritmi kitabında bayağı bayağı ilerlediğim için net olarak söyleyebilirim, artık bağımsız okuma yalan. Sissoylu Savaşkıran hatta Secret History. Arcanum Unbounded gezegen tanıtımları. Bunların okunması lazım. Okuyan daha zevk alır. Kitap büyü ve genel Pare işleyişine ve arka plan olaylarına bayağı yer ayırmış. Bunları okumadan 4. Kitabı okumak net tuzsuz baharatsız yemek yemek gibi olur.
Kitabı bitireli biraz oldu ama mesajı anca girebildim. Yazar bu kitapta büyü sistemine, büyü kaynağına ve Fırtınaışığı'nın işleyişine bayağı dalmış. Navani'nin deneyleri ile bayağı fantastik tarzda fizik dersi almış olduk :). Ayrıca bulunan keşifler serideki döngüsel savaşı bitirecek cinsten keşiflerdi. Fused(Kaynaşık) tarafındaki karakterler de iyi tasvir edilmiş. Savaşı bitirme kararlılığıyla Raboniel, kendini öldüreni bulup öldürme gibi her döngüde yaptığı bir adet edinmiş Lezian the Pursuer, Leshwi. Daha çok karakter tanıyacağız gibi. Sonda çıkan El karakteri de bir ürpertmedi değil.
Daha önce de dediğim gibi bu kitapla artık her şeyin birleşeceğini anlamaya başlıyoruz. Kozmer genelinde bir örgüt olan Hayaletkanlar ve onların gizli üstadı Thaidakar ile alakalı bilgiler vardı. Başka dünyalardan gelen büyülü nesneler vs. Mesela Beyaz Kum. Karakterler bu kitapta Taldain gezegeninden gelen Beyaz Kumu kullanıyorlar. Mesela Gecekanı(Nightblood) Ayrıca Sanderson'ın çok kullandığı epigraflarda(bölüm başı paragrafları) bu sefer ki iki karakter arası mektupta Adonalsium'un diğer Parelerinin(Shard) isimlerini de öğrendik. Yazar Rhythm of War çıkışı sürecinde daha önce yazmış olduğu Sixth of Dusk'ın devam kitabı niteliğindeki yazacağı kitaptan bir kısım yerleri paylaşmıştı. Sixth of the Dusk Kozmer zaman çizgisinde en ilerde yerlerden birindeydi, ki yeni paylaşılan yerler de farklı dünyaların birbiriyle bayağı aktif bir biçimde birbirirleriyle etkileşime geçtiğini gösterir nitelikteydi. Sanderson her kitapla bizi biraz daha gelecek Kozmer'e doğru taşıyor.
Kitabın geneli boyunca aksiyon ve olay dozu biraz düşük. Sondaki gelişen olaylarla gene işler karıştı. Geçmiş kitapta Parlayanların yeminden dönmesi açıklanmış gibiyken bu kitapla bu sır daha da derinleşti. Yazar bu kitapla geçmiş kitaptan 1 yıl sonraya atlamıştı ama 5. kitapta ara olmayacak. Direkt 4. kitabın bittiği yerden başlayacak.
Gelecek kitap Szeth'in kitabı. Bakalım o nasıl olacak?

Kuşatma'da bitti sonunda... @seyyah
Son deyişten* sonra aval aval bakakaldım... İkinci kitap her şeyi ile içine çekti. Yarın 3. kitaba başlayacağım.
Bu arada 2. kitabın puntoları normalden ufak. Alınacaksa büyük boy alınırsa bu göz yoran sorun ortadan kalkacaktır.
Bu arada sana da teşekkür etmek istiyorum. Bayadır bu seri için yorumlarını görüyorum. Özellikle başka bir başlıkta örnek olarak bunu evreni vermiştin. Baya ilgi çekmişti. :sapkali: @Tilqi_Gin

Son deyişten* sonra aval aval bakakaldım... İkinci kitap her şeyi ile içine çekti. Yarın 3. kitaba başlayacağım.
Bu arada 2. kitabın puntoları normalden ufak. Alınacaksa büyük boy alınırsa bu göz yoran sorun ortadan kalkacaktır.
Bu arada sana da teşekkür etmek istiyorum. Bayadır bu seri için yorumlarını görüyorum. Özellikle başka bir başlıkta örnek olarak bunu evreni vermiştin. Baya ilgi çekmişti. :sapkali: @Tilqi_Gin
Ne demek efendim zevkle. 2 kitap Vin'in kemikleri bulmasından sonra biraz insanı yorar ve biraz sıkıcılaşabiliyor oralar, Miraç Kuyusu muhabbetleri haricinde. Hele Elend'in aşırı idealizmini okumak biraz sinir bozucu olabiliyor. Tindwyl, Orseur(!), Zane kitabı taşıyan karakterler.

Bu sözleri çelik üzerine yazıyorum...

Alendi Miraç Kuyusuna ulaşmamalı...

Foreshadowingin en iyi örneklerinden bazıları Sissoylu serisinde epigraflar üzerinden verilmiş. Hatta ilk kitabın epigraflarından bazıları direkt serinin sonuna foreshadow eder ama çok gözden kaçar, yakalamak hiç kolay değildir.

Ne demek efendim zevkle. 2 kitap Vin'in kemikleri bulmasından sonra biraz insanı yorar ve biraz sıkıcılaşabiliyor oralar, Miraç Kuyusu muhabbetleri haricinde. Hele Elend'in aşırı idealizmini okumak biraz sinir bozucu olabiliyor. Tindwyl, Orseur(!), Zane kitabı taşıyan karakterler.

Bu sözleri çelik üzerine yazıyorum...

Alendi Miraç Kuyusuna ulaşmamalı...

Foreshadowingin en iyi örneklerinden bazıları Sissoylu serisinde epigraflar üzerinden verilmiş. Hatta ilk kitabın epigraflarından bazıları direkt serinin sonuna foreshadow eder ama çok gözden kaçar, yakalamak hiç kolay değildir.
Evet, benim de okurken fenalık geçirdiğim yerler o politik kısımlar....
Kuşatma'nın yarattığı o boğucu hava üzerine bir de saçma salak politik kaygılar derken......

Kitapta en çok Orseur kısmı şaşırttı. Bir de o malum dövüşle birleşince.... Yazarın bu şekilde bir yol izlemesi özellikle ilgimi çekti. Beklenmedik bir şey olduğu zaman bunu sindirmen için aralık bırakmıyor:d

Çağların Kahramanı'nı bitirince daha da afallarsın. Atiyum rezervi, marsh, çağların kahramanı, miraç kuyusu vs. Çağların kahramanı biter bitmez Mistborn: Secret History'yi okumanı sonrasında ikinci çağa geç tavsiye ederim.

@Tilqi_Gin Thaidakar'ın gerçek kimliği açıklandı mı kitaplarda, ben mi fark etmedim?
Savaş ritminin sonunda hoid zaman döngüye yakalandı gibime geldi, dişe dokunur bir bilgi alana kadar aynı muhabbeti yapıp duracaklar galiba. Terbiye'nin beklediği olmadı, taravangian da parenin iradesine yenik düştü. Thaidakar ile Kalak'ın amacı aynı gibi, bulundukları gezegenden çıkmak, başka yerlere gidebilmek, düzgün bir iletişim kurabilseler uzlaşma sağlarlar diye düşünüyorum. Shallan'ın kişilik muhabbetleri çok sıktı, onun bölümleri dışındakiler gayet güzeldi. Kelsier hangi sprenle bağ kurardı onu merak ediyorum, tozelçiler miydi ateşle oynayanlar, muhtemelen onlardan olurdu.

Çağların Kahramanı'nı bitirince daha da afallarsın. Atiyum rezervi, marsh, çağların kahramanı, miraç kuyusu vs. Çağların kahramanı biter bitmez Mistborn: Secret History'yi okumanı sonrasında ikinci çağa geç tavsiye ederim.

@Tilqi_Gin Thaidakar'ın gerçek kimliği açıklandı mı kitaplarda, ben mi fark etmedim?
Savaş ritminin sonunda hoid zaman döngüye yakalandı gibime geldi, dişe dokunur bir bilgi alana kadar aynı muhabbeti yapıp duracaklar galiba. Terbiye'nin beklediği olmadı, taravangian da parenin iradesine yenik düştü. Thaidakar ile Kalak'ın amacı aynı gibi, bulundukları gezegenden çıkmak, başka yerlere gidebilmek, düzgün bir iletişim kurabilseler uzlaşma sağlarlar diye düşünüyorum. Shallan'ın kişilik muhabbetleri çok sıktı, onun bölümleri dışındakiler gayet güzeldi. Kelsier hangi sprenle bağ kurardı onu merak ediyorum, tozelçiler miydi ateşle oynayanlar, muhtemelen onlardan olurdu.
Lord of Scars denince de ayıkamadın mı? Aklın oraya gelip de gene dövmeyeyim seni lafından bari bir ışık yanmış olması lazımdı. Secret History'deki etkileşimlerine gönderme yapılmış. Thaidakar'ın gerçek kimliği Kelsier. Kelsier gelecek Kozmer zaman çizgisinde pek de kahramanvari bir rolde olmayabilir. Hatta yazar Kelsier için villaine kayacak bir yapısı olduğunu her zaman söylemiştir.

Döngü yok yav. Sadece Odium ondan Nefeslerini aldı ondan hafızasını almak için. İlk konuştuklarında kendinin Rayse olmadığını ele verdi çünkü.
Aslında Hoid biraz anlar gibi oldu ama önemsemedi. Sonda ıslık çalarak giderken sesindeki Pitch(ses perdesi?)in neden olmadığını bir düşünüyor sonra sallayıp geçiyor. Savaşkıranda hatırlarsan belirli tekamül seviyeleri belirli özelliklerin açılmasını sağlıyordu. 2. tekamülde Perfect Pitch var(türkçeye nasıl çevrildi hatırlamıyorum)
.

Taravangian pek yenik düşmedi bence. Taravangian zaten villain yapısında bir karakter. Sadece Roshar'da düşündüğü her şey Kozmer geneline yayıldı. Bunun için de Roshar'daki savaşı kazanıp dışarıdaki herkesi "kurtarmak" için elinden geleni yapacak. Gene masumları feda edip bunu kendi aklında kılıfına uyduracak. Sazed'in kitabın başındaki mektupta da dediği gibi Parenin arkasındaki akıldan değil bizzat Parenin kendisinden korkmak gerektiği ve en çok korkulması gereken şeyin Vessel'in kurnazlığı ve gücün Maksat(İntent)'ının kombinasyonu olması muhabbetini hatırla. Taravangian'ın Vessel olması ile Sazed'in korktuğu şey gerçekleşmiş oldu. Taravangian Odium'a Rayse'dan daha çok uyuyor ve ona nazaran daha kurnaz. 2 sahne ile direkt daha zeki olduğunu gösterdi resmen.
In truth, it would be a combination of a Vessel’s craftiness and the power’s Intent that we should fear most.
Şampiyonlar düellosundan bir şekilde kazanacak şekilde sıyrılmaya çalışacak. Şu anda Dalinar'ın safına katılması dışında her türlü kaybediyor gibi gözüküyor sanki bizim gözümüzde kazansa da kaybetse de.

Sissoylu 2 okuyup da İalai'yı kimin öldürdüğünü merak eden var mıdır merak ediyorum. Vin'in kandrayı arama muhabbetine o kadar çok benziyordu ki yav he he ajan var he kesin Shallan öldürmedi zaten dedim kitap boyunca. Shallan'ın kişilik muhabbetleri sıkıyor ama gene de geçmişindeki gizemler merak uyandırıyor. Desen yeni bağlandı ve Shallan ta annesi öldüğünden beri ilk bağlandığı spreni öldürmüş durumda. Ama küçükken Hoid ile ilk karşılaşmalarında Işıkörme yapıyordu birazcık hatırlarsan. Halen daha açıklanmadı. Shallan'ın kaçıncı seviyede bir Parlayan olduğu da belli değil.

Sonunda Szeth'i doya doya okuyacağız ya ben ona seviniyorum. Kitabın başındaki önsöz Gavilar bakış açısından olacak ve sonunda eski kralın tasarladığı şeyleri hislerini vs öğreneceğiz. Suikastı bu sefer onun gözünden göreceğiz. Kitap başı biraz uzun olabilir yani orada bayağı açığa çıkacak durum var.

Lord of Scars denince de ayıkamadın mı? Aklın oraya gelip de gene dövmeyeyim seni lafından bari bir ışık yanmış olması lazımdı. Secret History'deki etkileşimlerine gönderme yapılmış. Thaidakar'ın gerçek kimliği Kelsier. Kelsier gelecek Kozmer zaman çizgisinde pek de kahramanvari bir rolde olmayabilir. Hatta yazar Kelsier için villaine kayacak bir yapısı olduğunu her zaman söylemiştir.

Döngü yok yav. Sadece Odium ondan Nefeslerini aldı ondan hafızasını almak için. İlk konuştuklarında kendinin Rayse olmadığını ele verdi çünkü.
Aslında Hoid biraz anlar gibi oldu ama önemsemedi. Sonda ıslık çalarak giderken sesindeki Pitch(ses perdesi?)in neden olmadığını bir düşünüyor sonra sallayıp geçiyor. Savaşkıranda hatırlarsan belirli tekamül seviyeleri belirli özelliklerin açılmasını sağlıyordu. 2. tekamülde Perfect Pitch var(türkçeye nasıl çevrildi hatırlamıyorum)
.

Taravangian pek yenik düşmedi bence. Taravangian zaten villain yapısında bir karakter. Sadece Roshar'da düşündüğü her şey Kozmer geneline yayıldı. Bunun için de Roshar'daki savaşı kazanıp dışarıdaki herkesi "kurtarmak" için elinden geleni yapacak. Gene masumları feda edip bunu kendi aklında kılıfına uyduracak. Sazed'in kitabın başındaki mektupta da dediği gibi Parenin arkasındaki akıldan değil bizzat Parenin kendisinden korkmak gerektiği ve en çok korkulması gereken şeyin Vessel'in kurnazlığı ve gücün Maksat(İntent)'ının kombinasyonu olması muhabbetini hatırla. Taravangian'ın Vessel olması ile Sazed'in korktuğu şey gerçekleşmiş oldu. Taravangian Odium'a Rayse'dan daha çok uyuyor ve ona nazaran daha kurnaz. 2 sahne ile direkt daha zeki olduğunu gösterdi resmen.
In truth, it would be a combination of a Vessel’s craftiness and the power’s Intent that we should fear most.
Şampiyonlar düellosundan bir şekilde kazanacak şekilde sıyrılmaya çalışacak. Şu anda Dalinar'ın safına katılması dışında her türlü kaybediyor gibi gözüküyor sanki bizim gözümüzde kazansa da kaybetse de.

Sissoylu 2 okuyup da İalai'yı kimin öldürdüğünü merak eden var mıdır merak ediyorum. Vin'in kandrayı arama muhabbetine o kadar çok benziyordu ki yav he he ajan var he kesin Shallan öldürmedi zaten dedim kitap boyunca. Shallan'ın kişilik muhabbetleri sıkıyor ama gene de geçmişindeki gizemler merak uyandırıyor. Desen yeni bağlandı ve Shallan ta annesi öldüğünden beri ilk bağlandığı spreni öldürmüş durumda. Ama küçükken Hoid ile ilk karşılaşmalarında Işıkörme yapıyordu birazcık hatırlarsan. Halen daha açıklanmadı. Shallan'ın kaçıncı seviyede bir Parlayan olduğu da belli değil.

Sonunda Szeth'i doya doya okuyacağız ya ben ona seviniyorum. Kitabın başındaki önsöz Gavilar bakış açısından olacak ve sonunda eski kralın tasarladığı şeyleri hislerini vs öğreneceğiz. Suikastı bu sefer onun gözünden göreceğiz. Kitap başı biraz uzun olabilir yani orada bayağı açığa çıkacak durum var.
Lord of Scars da işkillenmedim değil. Kelsier ortada bir yerlerde, kahraman da olabilir düşman da, ne tarafta yer alacağı fark etmez benim için, her türlü desteklerim :D Hoid nefes kaybetmişti evet. Bence de Odium bir şekilde galip gelecek ama Dalinar'ın yaşaması şart. Sissoylu ikinci çağın son kitabı gelsin de Kelsier görelim. Tekrar okumam lazım hepsini, olaya kaptırıyorum, detaylara fazla dikkat etmiyorum pek.

İlk çağ bitti sonunda. 3. kitabı bulmam biraz sıkıntı oldu. Hiçbir yerde kalmamış:artiz:
Üçüncü kitabın başında her şeyin Rashek'in sisleri yok etmek için gezegeni itip-çekmesi... Çözüm olarak kül dağları falan kahkaha atmama sebep olmuştu.
Hiç beklemiyordum:d
En çok beğendiğim kısım Harap'ın dokunuşları oldu. Uzun zamandır tükettiğim manga-zart-zurtlarda Aizen eksikliğini çok güzel doldurdu.
Kapanış da hiç beklemediğim şekilde oldu. Elend'in öldüğü kısımlarda baya üzüldüm hatta. Tabi hemen ardından Vin'in duygularını ifade şekli falan baya hoştu.
Kitapta tek sıkıldığım kısımla Spook'lu kısımlardı sanırım. Tabi Kelsier'in canlanması falan baya ilgi çekici yapmıştı. Tabi malum kısa sürdü bu ilgi çekicilik....
Genel olarak ilk çağ denilen kısmı sevdim. 2. çağ kitaplarını da sipariş geçtim. Birkaç güne elime geçerler diye umuyorum.
@seyyah @Tilqi_Gin
Tabi bu Secret History şeysini okuyamayacağım. Malum ingilizce:/
Açıkçası her şey durulmuş gözüküyor eserde. Malum sondan sonra.... 2. Çağ için nasıl bir olay ve kurgu olacak merakla bekliyorum açıkçası.
Yoksa Sazed otoriterleşiyor mu:d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık