Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kızılderililer ve Zoro

Merhaba, herkese iyi akşamlar. Bir ara manga sayılarının kapaklarında verilen ya da verildiğini düşündüğüm ipuçları ile teori/inceleme/analiz vb. paylaşıyordum. Yazacağım bu teorinin bir benzerini de daha önce paylaşmıştım. Pek destekli olmadığından ve kendimi iyi aktaramadığım için kaldırmıştım o konuyu. Şimdi o teoriyi daha destekli bir şekilde sizlere aktarıcam.

Önce @kadir t. 'nin yazdığı Kızılderili Devrimciler teorisini okumayan varsa okusun çünkü yazacağım şeyler ile onun yazdığı teorideki bazı noktaları birbirine bağlayacağım.

7.sayının kapağı

8.sayının kapağı penguenler Zoro'ya selam duruyor.

9.sayının kapağı Zoro oturan boğanın üstüne oturuyor.

17.sayının kapağı ve gene penguenler

Şimdi bu hayvanları neden bize gösteriyor diyeceksiniz şimdi asıl olaya geçelim anlayacaksınız arkadaşlar.

Öncelikle 7-8-9.kapakların ardışık bir şekilde çizilmesi bence tesadüf değil.

7.kapakta bir ayı görüyoruz , Luffy ayıyı boyuyor. Zoro'da yanında ağaca yaslanmış bir şekilde dinleniyor.

8.kapakta penguenler Zoro'ya selam duruyorlar.

9.kapakta özellikle oturan boğanın altını çizdim. Çünkü Oturan Boğa bir kızılderili efsanesidir.
Zoronun oturan boğanın üstünde oturması Kızılderilileri Zoro ve ailesinde ya da ülkesinde işleyeceği ihtimalini arttırıyor.

Oturan Boğa kimdir neyin nesidir öncelikle vikiden copy-paste yaparak size özet geçeyim.

Oturan Boğa

Oturan Boğa (Yerli dilinde: Tȟatȟáŋka Íyotake, İngilizce: Sitting Bull) (183115 Aralık 1890), ABD ordularına karşı savaşan son Kızılderilikabile şefi. Siyuların Lakota grubundan Hunkpapa kolunun reisi ve 25 Haziran 1876 tarihinde 7. Amerikan Süvari Birliği'ni yenen 3.500 savaşçının lideri.

Soykırım korkusuyla kabilesini Kanada'ya göç ettirdi ve 1881'e kadar orada yaşadı. Montana'daki bir ABD birliğine saldırınca yakalandı, ancak Amerikan hükümetince bağışlandı.

Yaşamının geri kalan bölümünü, Vahşi Batı Sirki ile dolaşarak geçirdi. Büyük ilgi odağı olan Oturan Boğa, izleyicilere kendi dilinde söverken, halk kendisine gülmüştür.

Aslında ilgisi olmamasına karşın Hayalet Dansı hareketinin önderliği ile suçlandı ve kendisini tutuklamaya gelen polislerle çatışırken hayatını kaybetti. İronik bir şekilde, tutuklamaya gelen polisler, zamanında Oturan Boğa'yla birlikte beyazlara karşı savaşan, ancak sonradan beyazların yönetimine girerek yerli polisi olan kızılderililerdir.

Yanlış anlaşılmasın Zoro'yu Oturan Boğadan esinlendi demiyorum sadece Zoro'da ya da ailesinde Kızılderililerin işlenme ihtimalini bu tür kanıtlarla güçlendirmek için vurguladım.

Neyse 480.sayının kapağı ile devam edelim. Bu kapak ile penguenlerin Zoroya selam durması ve Penguenleri tayfayla birlikte çizmesi mantıklı bir hale geliyor.

480.sayının kapağı ve temsili Kızılderili totemleri

Kapakta Chopper , penguenler , ayı ve kurdun arkadaki kızılderili totemlerini temsilen dizildiği çok bariz.

7-8-9.sayının kapakları peş peşe bu kapağı anlamlı kılabilecek bir şekilde çizilmiş.

Bu kapakta ise kurdun üstündeki kuşun sol gözünde yara var. Bununda Zoro'yu temsil ettiğini düşünüyorum. Kuşun değil kuşun gözüne çizilen yarayı ( Zoro fanları yanlış anlamasın :D )

Peki Zoro'da kızılderililerin işleneceğini gösteren tek kanıtlar bunlar mı? Hayır değil.

Renki manga kapağı ile devam edelim!

540.sayının kapağı, Zoro'nun tişörtü dikkat çekiyor. ;)

582.sayı, renkli kapak

Zoro sol gözünde bir yara olan ayının üstünde duruyor.

Kapaklar bitti, artık sayı içeriklerinden devam edicez arkadaşlar.

@kadir t. 'nin Kızılderili Devrimciler teorisini okumanız önemli çünkü bundan sonrası o teoriyle alakalı devam edecek.

Benim yazdığım teoriye göre Zoro'nun kızılderililer ile ilgisi var, @kadir t. 'nin yazdığı teoriye göre de devrimcilerin görünüşleri , güçleri kızılderililerden ilham alınmış.

İki teoriyi birleştirince Zoro'nun Dragon ya da devrimciler ile bir ilişkisi olma ihtimali artıyor.

314.bölümden bir kesit, Luffy babasının adını öğrenir.

Bu sahnede Zoro hariç herkesin bir oha moduna girmesi hep dikkatimi çekmiştir.

İki ihtimal var.

1- Zoro Dragon'u tanımıyor.

2- Dragonu tanıyor fakat adını bilmiyor.

Zoro antreman yaparken arka tarafta Dragon ve devrimciler seyehat ediyor.

Sanki kayıp bir çocuğu arıyorlar gibi. Yani ben öyle bir hava aldım o ortamdan.

Ve son olarak Luffy babasının yüzünü gazetede görür.

Ve nedense Zoro yanlarında değil, ilginç...

Tabi tüm bu sahneler keyfide çizilmiş olabilir, bende paranoyak olmuş olabilirim. :oleyo2:

karolla

Ne zoroymuş arkadaş ben bile soğudum. Hergün zoro konusu açılıyor :D

+ güzel tespitler var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ellerine sağlık. Sanki Dragon Zoro'yu Luffy'yi korusun diye yanına yerleştirmiş gibi izlemin edindim.
Sabo ile Zoro sahnelerine değinmemişsin. Evde olan, ben hatırlamıyorum ama.

Hala CARROT'u bekliyorum.

Ellerine sağlık. Sanki Dragon Zoro'yu Luffy'yi korusun diye yanına yerleştirmiş gibi izlemin edindim.
Sabo ile Zoro sahnelerine değinmemişsin. Evde olan, ben hatırlamıyorum ama.

Hala CARROT'u bekliyorum.
Evde olan konuşmalarda bu teoriye destek olabilecek malzeme var mı ki? Bende hatırlamıyorum.

Zoro'nun hikayesinin, Amerikalıların Kızılderililerin topraklarını işgal etmesinden ve burdaki katliamdan esinlenilmesiyle alakası olduğunu düşünmüştüm ben.

Öte yandan Dragon'un dojo'da ne işi vardı burası merak konusu. Dojo'dan yardım alıyor erzak vs. desek dojoya kadar yardım alacak kimse kalmadı mı ?

Devrimcilerin Zoro'yla alakası olabileceğiyle ilgili bir teori daha görmüştüm. Buna göre Zoro'nun ablası devrimciydi vs.

Bunlardan hangisi tutar bilmiyorum ama Kızılderililerle Zoro'nun geçmişi arasında en azından hikaye anlamında bir benzerlik olacağını düşünüyorum ben de. Ellerine sağlık.

Zoro'nun hikayesinin, Amerikalıların Kızılderililerin topraklarını işgal etmesinden ve burdaki katliamdan esinlenilmesiyle alakası olduğunu düşünmüştüm ben.

Öte yandan Dragon'un dojo'da ne işi vardı burası merak konusu. Dojo'dan yardım alıyor erzak vs. desek dojoya kadar yardım alacak kimse kalmadı mı ?

Devrimcilerin Zoro'yla alakası olabileceğiyle ilgili bir teori daha görmüştüm. Buna göre Zoro'nun ablası devrimciydi vs.

Bunlardan hangisi tutar bilmiyorum ama Kızılderililerle Zoro'nun geçmişi arasında en azından hikaye anlamında bir benzerlik olacağını düşünüyorum ben de. Ellerine sağlık.
Bu kadar detay var ve ben bu detayları Oda'nın keyfi çizdiğini sanmıyorum. Öyle bir çizim anlayışı olsa geçmiş sayıların kapağındaki detaylar şuan önümüze çıkmazdı. Elbet bir şeyler çıkacaktır.

Ya kızılderilileri işleyecek ya da herhangi bir kızılderili teması işleyecek.

Mesela oturan boğayı öldüren polisler kızılderiliymiş. Atıyorum Zoro'nun babası kabile reisi ve kendi kabilesi tarafından ihanete uğruyor vb. sahneler olabilir.

Bu kadar detay var ve ben bu detayları Oda'nın keyfi çizdiğini sanmıyorum. Öyle bir çizim anlayışı olsa geçmiş sayıların kapağındaki detaylar şuan önümüze çıkmazdı. Elbet bir şeyler çıkacaktır.

Ya kızılderilileri işleyecek ya da herhangi bir kızılderili teması işleyecek.

Mesela oturan boğayı öldüren polisler kızılderiliymiş. Atıyorum Zoro'nun babası kabile reisi ve kendi kabilesi tarafından ihanete uğruyor vb.
Katıksız olarak katıldığım bir şey varsa o da bu cümledir. Bu adam keyfine bir manga yazmış olsaydı şimdiye kadar yapılan teorilerin yarısı kadar teori yapılmazdı, yapılamazdı.

Oda bir yandan hikayesini yürütmeyi, diğer yandan gelecek adına ip uçları vermeyi seven çok zeki ve titiz bir mangaka. Bir yazmaya-araştırmaya başladım, geçen yazdığım incelemenin sonunu getiremedim. Bir şeyin ucundan yakalıyorum başka bir şey çıkıyor falan fıstık. Özellikle sürekli teori ve inceleme yapan senin gibi arkadaşların daha da dikkat ettiği bir mevzudur bu.

Zoro'nun da etkileyici bir hikayesi olacaktır. Şu arc çabuk geçse :)

Katıksız olarak katıldığım bir şey varsa o da bu cümledir. Bu adam keyfine bir manga yazmış olsaydı şimdiye kadar yapılan teorilerin yarısı kadar teori yapılmazdı, yapılamazdı.

Oda bir yandan hikayesini yürütmeyi, diğer yandan gelecek adına ip uçları vermeyi seven çok zeki ve titiz bir mangaka. Bir yazmaya-araştırmaya başladım, geçen yazdığım incelemenin sonunu getiremedim. Bir şeyin ucundan yakalıyorum başka bir şey çıkıyor falan fıstık. Özellikle sürekli teori ve inceleme yapan senin gibi arkadaşların daha da dikkat ettiği bir mevzudur bu.

Zoro'nun da etkileyici bir hikayesi olacaktır. Şu arc çabuk geçse :)
Sorma, sadece kapaklardan tonla teori çıkarda işte sonu gelmiyor. Yazdıkça daha da ortaya yeni şeyler çıkıyor.
Tabi yazma isteği birazda bu yazılara olan ilginin fazla olmasına bağlı. Mesela konuya girip bakan okuyan arkadaşlarda senin gibi yorumlarıyla katılsalar ortaya daha iyi fikirler çıkabilir.

Benim anlamadığım nokta, bu konu neye cevap veriyor? Zoronun ailesinin falan esinlenme olayına mı? Yoksa, başka birşey varda ben mi kaçırdım?

Benim bildiğim Zoro Japon hatta Oda onaylı, bir SBS de sorulan soruya cevap olarak tayfadakilerin nereli olduğunu cevaplarken Zoro yu Japonya olarak söylüyor.

Kizilderililerle bağlantı yakalayamadim şahsen. Biraz zorlama olmuş sanki.

Wano - Japonya gibi kapalı bir ülkeydi zamanında orada muhtemelen Zoronun geçmişini isleriz gibi duruyor.

Ellerine sağlık bu arada.

@Jacques e katılıyorum. Kızıldereliler biraz zorlama olur. Zoro' nun Wano bağlantısının çıkacağını düşünüyorum. Ancak mangaka Wano ülkesi ile kızılderiler arasında bir kültürel bağlantı kurarsa belki mantıklı gelebilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık