Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] King'in Kökenine Dair

King karakterini gördükten sonra herkes ırkı hakkında yorumlar yapmıştır.Ben bu konuya o çok merak edilen yüzü vasıtasıyla biraz değineceğim.

Aslında Oda ve pek çok diğer mangaka mitleri kullanırken bunları tek başlarına ele almıyorlar.Farklı kavramlarla harmanlayarak kullanıyorlar.

E.Oda'nın temel aldığı miti iskambil temasıyla beraber birleştirerek kullandığını düşünüyorum.

Şimdi King ismine bir bakalım.Gerçek adı gibi durmuyor değil mi ? Bir ırk adı olabilir yada bir lakap olabilir bunu bilmiyoruz seri içerisinde.Fakat japonca okunuşunda bildiğimiz birşey var.

King japonca olarak okunurken " Kingu " olarak okunuyor.İsteyenler kontrol edebilir.Oda karaktere hayat verirken kelime oyunuyla uyumlu olmasına dikkat etmiş.

Çok uğraşmaya gerek yok Kingu hakkında sadece bir web taraması yapmak yeterli bağlantıları göreceksiniz.Şimdi ne olduğuna bakalım.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kingu

Wikipedia bize Babil mitolojisinde geçen bir varlık olduğunu söylüyor 3 harfliymiş kısacası. :)

Biraz da görsellere bakalım.

Babil mitolojisindeki tasvirleri.

Diğer görseller.

Hangi oyun yada seri bilmiyorum Blood of Kingu diye geçiyor.

Bu da ünlü bir anime - mangadan bilmeyenler için söylemeye gerek yok.

Bu mangaka da ismi verirken müzik grubu ismiyle birleştirmiş.Araştırırken gördüm ki King Crimson değil o seri içerisinde Kingu Crimson aslında.Yani onu temsil ediyor bulunduğu seri içerisindeki varlık olarak.Kızıl kral diye rastgele oluşturulmamış kısacası.

Bu 2 manganın ve diğer materyallerin ortak çıkış noktası mitoloji.Sümer-Babil mitolojisi.

Sümer mitolojisine bakarsak Kingu hakkında şu bilgiler var.Canavar korsanlarıyla ne kadar uyuştuğunu göreceksiniz.

Kingu: (Sümer) Devler ve canavarlar ordusunun komutanı. Torunlarına kızan Tiamat, devlerden ve canavarlardan bir ordu kurarak tanrılara saldırır, bu ordunun başına getirdiği korkunç dev Kingu'ya kaderin iplerini verir. Tanrılarda kendilerini savunmak için tanrı Marduk'u başkomutan yaparlar. Marduk devleri yakalayıp cehenneme gönderir, kaderin iplerini de Kingu'dan alarak kendi boynuna takar. Marduk'un büyük ve evrensel eğemenliği böylece başlar.

İşin ilginç noktalarından birisi de bu mitolojide tanrılara karşı savaşıyor olmaları.Yani sonuç olarak çok kritik düzlemlere ulaşmış değilim fakat Oda Canavar ordusunu tasarlarken tanrılara yani Kutsallara karşı savaşsınlar diye mitolojik altyapısını bu şekilde seçmiş olabilir.Bu bize son savaş hakkında fikir verebilir Oden'in laflarıyla birlikte düşündüğümüzde.

Kısa keseceğim ikinci husus ise gördüğünüz gibi King'in yüzü.Üstte gördüğümüz resimlerden çok farklı çıkmayacaktır.Tıpkı diğer mangada olduğu şekliyle King Crimson gibi düz bir yüze sahip olacaktır sanki yukarıdan aşağıya kesilmişcesine.Bu King'in op evreni içerisindeki nadirliğinin sebebi ırkının karakteristik özelliği olacaktır.Tıpkı bir uzaylıya benzeyen yüz hatları.Katakuri gibi dişlere de sahip olabilir gerisi hayal gücünüze kalmış.

Sadist olduğunu zaten biliyoruz.Kan dökmekten zevk alan türünün son temsilcisi Kingu yani King...

Bir resim daha vardı ama kaldırmak zorunda kaldım.Detaylara dikkat etmemişim buraya konmazdı o kaldırdım mecburen ama isterseniz nette kolayca bulabilirsiniz.

Ellerine sağlık. Güzel düşünmüşsün, kesin bu Kingu ile alakalı kurgulamıştır Oda. Sümer mitine karşı ilgim ve bilgim olmasına rağmen Kingu'yu duymamıştım. Vikide şöyle yazıyor;
Tiamat Kingu'ya Kader Tableti'ni verdi. Kingu, Kader Tableti'ni boynuna asardı, bu da ona büyük bir kuvvet kazandırırdı. Daha sonraları, Marduk tarafından öldürüldü ve kanından insanlık yaratıldı.
Kader tableti olayı ilgimi çekti malum bizim poneglyphten ötürü. King'le bağlantısı olabilir mi acaba.

Ellerine sağlık. Güzel düşünmüşsün, kesin bu Kingu ile alakalı kurgulamıştır Oda. Sümer mitine karşı ilgim ve bilgim olmasına rağmen Kingu'yu duymamıştım. Vikide şöyle yazıyor;
Tiamat Kingu'ya Kader Tableti'ni verdi. Kingu, Kader Tableti'ni boynuna asardı, bu da ona büyük bir kuvvet kazandırırdı. Daha sonraları, Marduk tarafından öldürüldü ve kanından insanlık yaratıldı.
Kader tableti olayı ilgimi çekti malum bizim poneglyphten ötürü. King'le bağlantısı olabilir mi acaba.
Poneglyph ile alakası olacağını sanmıyorum ama Kaido kendi parçasını King'e emanet ettiyse belki olabilir yerini o biliyordur belki.Onu yenip elde edebilirler doğru diyorsun belki o açıdan olabilir.Bu yazıyı da okumuştum ama boyna asılan madalyon gibi gördüğümden yer vermedim.

Ayrıntıyı çok güzel yakalamışsın. Özellikle benzerlikleri, canavarlara komutanlık etmesi, tanrılara karşı savaşması hoş detaylar. Eline sağlık.

Belki benim hayal gücümden kaynaklı "kingu" sözcüğünün japoncadaki son karakterini nedense Pteranodon'a benzettim. :hmm:

Son düzenleme:
Sümer mitolojisi çok mantıklı. Canavarlar tanrılara karşı.
Kaido'nun büyük savaşı da bu degil mi? Bütün kâinatı karşısına alacak bir savaş benzeri.

Mantıklı emeğine sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık