Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kayıp Yüzyıl, Roger, One Piece

Kayıp yüzyıl ve ilerisi ile ilgili uzun süredir kafamda oluşan senaryoyu sizinle paylaşmak ve düşüncelerinizi almak istedim.Aslında bir çoğu bahsedilen şeyler bunlara kendi fikirlerimide katarak derledim.

Antik krallığın D.'lere ait olduğunu daha doğrusu önderlik eden insanlar D.'lerdi.Daha sonrada Aydaki kaynakların tükenmesi dolayısı ile dünyaya inen kutsal ejderlerin ataları daha fazlasına göz dikip D.leri tahttan düşürdüler.(Böyle düşünmemin nedeni ise Wb'nin şu sözü ''Those Who came to fight for this world'' Bu dünya için savaşmaya gelenler''.Burada hep D.lerden bahsettiğini düşünüyordum ancak bu sözü söylediği sırada hükümete bir şeyler anlatıyordu bu yüzden bu bahsettiği insanlar Kutsal Ejderler bence.İşte o sayfa.
Ancak bu işlem hemen olmadı.1 yüzyıl gibi bir zaman içinde kutsal ejderler D'lere savaş açarak darbe yapıp yönetime el koydu.Savaşın bitimine yakın kaybeden D.'ler antik krallıkta olanları Poneglyph'lere yazdıklarını bu sayede sonraki nesillerin kutsal ejderleri devirmesi için bir tarih bıraktıklarını ve bu tarihi Dragon'un bir şekilde öğrendiğini ve bu yüzden devrimci olduğunu düşünüyorum.Belki de Roger Garp'ı ziyaret etti ve olanları aynı Wb'ye anlattığı gibi anlattı ve Dragonda kulak misafiri oldu veya Dragon Roger tayfasının bir üyesiydi veya Rayleigh'i arayıp bulup ondan dinlemiş olabilir bunun üzerinede bir çok teori üretilebilir.

Bu resimde hiçbir korsanın direk olarak hükümete veya denizcilere savaş açmadığı yazıyor.Korsan çağından önce Zeff'in tayfasında gördüğümüz gibi gemi falan yağmalıyorlar.Bence hükümet yani Gorosei kayıp yüzyılda olanları adı gibi biliyo ve olanları Roger'ında bildiğini biliyor bu yüzden D. adını unutturmaya çalışıp Roger öldüğü halde doğabilecek çocukları,tayfası,gemisini yapan adamı bile tutukluyorlar.Sırf korsan çağını başlattığı için bunlar yapılıyor gibi gösteriliyor.Korsan çağı zaten başladı Roger'ın oğlunu veya tayfasını öldürerek hükümetin eline ne geçer ki?İşte burada kayıp yüzyıl,Ohara katliamı ve Robin devreye giriyor Taşların yokedilemez olması yüzünden hükümet taşları aramak yerine okuyabilen insanları öldürüyor.Hatta bu uğurda sivil katliam bile yapabiliyor.Roger'ın antik yazıyı okuyup yazabildiğinide hatırlatmak istiyorum.Roger'ın One Piece diye bahsettiği hazinenin tüm tarihin tek bir parça halinde yazılı olduğu,Wb'nin birisi onu bulursa dünyanın tüm dengesini bozabilecek ve tüm dünyayı savaşa sürükleyecek olan hazinenin Rio Poneglyph'i olduğunu düşünüyorum.

Bununla ilgili bir kelime araştırması yaptım.D.lerin tahtan düşürlmesi ile ilgili.İngilizce de tahtan düşmekle,inmekle ilgili neredeyse tüm kelimeler D ile başlıyor.Şimdi One Piece ingilizce mi diyeceksiniz ancak serinin tamamı japoncayken orjinal mangasında kanji ile yazılanında bile D. harfi latince.

Detention=Alıkoyulmak,sürülmek,engellenmek
Depose=Azletmek,görevden almak
Disthrone=Tahttan indirmek
Discrown=Tahttan indirmek
Derogate=alçalmak,almak,azaltmak,eksiltmek
Dismount=İnmek,indirmek
Depress=kuvvetten düşürmek alçaltmak,miktarını azaltmak,indirmek
Down=aşağı,alaşağı etmek
Deduct=Çıkarmak,düşürmek,azaltmak,indirmek
Decrease=azaltmak,düşüş,göstermek,inişe geçmek

Güzel bir araştırma ve derleme olmuş o ilk paragraftaki olayı yakalamanda çok iyi olmuş bende o söz üzerinde bayağı bir kafa yormuştum senin düşüncelerini okuyunca taşlar oturdu birazcık.

Ellerine sağlık...

özellikle D. nin açılımı üzerine farklı bir bakış açısı getirmişsin genelde dream tarzı açıklamalar geliyodu seninki orjinal olmuş, ayrıyetten WB nin (bu dünya için savaşmaya gelenler) lafına ne kadar doğru bir yaklaşım bilmiyorum ama çok hoşuma gitti:D, garpa anlatma olayı mümkün değil gibi geliyo yada dragon illa kayıp yüzyılı bilecek diye bir şey yok üstün irade sahibi zeki bir insan belli şeylerin doğru olmadığını anlayıp bir farklılık yapması gerektiğini anlayabilcek biri;), daha söylencek yada katılabilcek şeyler var ama benden bu kadar ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş:respect:

D ile ilgili kelime araştırman teorini sağlamlaştırmış. Aşağı yukarı böyle bir şeyler çıkmasını bekliyorum bende, korsanların hükümete savaş açmaları için sebep yok zaten adamların yaşayış felsefelerine aykırı. Aynı şekilde Robin'i kaçırmasalar bizimkilerde denizci görünce kaçan kendi kafalarınca macera arayan tipler olarak yolculuklarına devam edeceklerdi. Aslında taşlar olayıda garip gerçekten. Skypia neysede balıkların taşı denizciler niye aramadılar ya da Croco bile biliyor Pluto'yu Arabasta'yı taşları ama hükümetin bundan haberi yok, bence olsaydı yok edememe mevzusu bir yana alıp çok daha güvenli kimsenin bulamayacağı bir yerlere götürürlerdi.

D ile ilgili kelime araştırman teorini sağlamlaştırmış. Aşağı yukarı böyle bir şeyler çıkmasını bekliyorum bende, korsanların hükümete savaş açmaları için sebep yok zaten adamların yaşayış felsefelerine aykırı. Aynı şekilde Robin'i kaçırmasalar bizimkilerde denizci görünce kaçan kendi kafalarınca macera arayan tipler olarak yolculuklarına devam edeceklerdi. Aslında taşlar olayıda garip gerçekten. Skypia neysede balıkların taşı denizciler niye aramadılar ya da Croco bile biliyor Pluto'yu Arabasta'yı taşları ama hükümetin bundan haberi yok, bence olsaydı yok edememe mevzusu bir yana alıp çok daha güvenli kimsenin bulamayacağı bir yerlere götürürlerdi.
Tüm Ohara'yı katletmek bence hükümete daha kolay gelmiştir.Çünkü taşların yerlerini bulabilecek veya okuyabilecek tek topluluk Ohara insanları Rayleigh bunu onayladı Crocodile'da Robin ile çalışarak bunu onayladı ve bence oharalılarda işbirliği yapıcağa benzemiyordu.Akainu tüm Oharayı katlederken Aokiji Jaguar D. Saul'ün arkadaşı olması dolayısı ile Robin'i serbest bırakıyor.Hükümet başardığını sandı ama Robinin kaçması işleri değiştirdi.Küçük yaşta başına büyük bir ödül koyarak Robin tehtidini ortadan kaldırmaya çalıştılar Robin'de pek göze batmadı.Ta ki Luffy'lere katılana dek.Cp9 Robini kaçırınca Luffy'de Hükümete direk savaş açtı.Aslında olaylar tam geçmişte hükümetin D.lere yaptığının aynısı şeklide gelişiyor.Dragon olsun Luffy olsun ikiside direk hükümete düşman durumdalar.

Belki de Roger Garp'ı ziyaret etti ve olanları aynı Wb'ye anlattığı gibi anlattı ve Dragonda kulak misafiri oldu
Yanlış hatırlamıyorsam Roger WB'ye anlatmak istiyor ama WB ilgimi çekmiyor diyerek reddediyordu ama tam emin değilim.

Onun dışında güzel bir teori olmuş. Şu an için One Piece'in ne olduğuyla ilgili elle tutulur (en azından benim bildiğim) iki teori var. Birisi senin dediğin "tüm tarihin anlatıldığı Rio Poneglyph" olduğu diğeri de şu meşhur teorideki "antik silahların red line'ı yok edip dört denizi birleştirmeleri sonucu oluşan kara parçası". Bakalım hangisi doğru çıkacak veya E.Oda yine bizi ters köşeye mi yatıracak?

Yanlış hatırlamıyorsam Roger WB'ye anlatmak istiyor ama WB ilgimi çekmiyor diyerek reddediyordu ama tam emin değilim.

Onun dışında güzel bir teori olmuş. Şu an için One Piece'in ne olduğuyla ilgili elle tutulur (en azından benim bildiğim) iki teori var. Birisi senin dediğin "tüm tarihin anlatıldığı Rio Poneglyph" olduğu diğeri de şu meşhur teorideki "antik silahların red line'ı yok edip dört denizi birleştirmeleri sonucu oluşan kara parçası". Bakalım hangisi doğru çıkacak veya E.Oda yine bizi ters köşeye mi yatıracak?
D.'nin anlamını anlatıyordu Wb'ye.Yani tam anlamıyla anlatması için herşey söylemesi lazım.Eğer Wb son sözlerinde yalan söylemiyorsa Roger bence herşeyi anatmış yada Wb sırf hükümete kıllık olsun diye One Piece gerçeken var diye bağrındı.

Yanlış hatırlamıyorsam bir hatan var. Rayleigh'in dediğine göre "Roger antik yazıyı okuyamıyordu her şeyin sesini duyabildiği için yazabiliyordu" cümle tam böyle miydi hatırlamıyorum ama okuyamıyordu kısmından eminim.
Buraya geldim ve dünyanın sonundaki en uzak geçite gittim.
- Korsan Gol D. Roger

Diye mesaj bırakıyor antik yazı ile.Tamam herşeyin sesini duyuyor ama bu onun poneglyph leri okumasına yazmasına neden oluyor sonuçta.

ellerine saglık güzel bir teori olmus.bu konuda bir cok konuda bir sürü mesajım var.genel olarak bir cok sey aynı düsünceye cıkıyor zaten.yalnız ben wgnin uzaydan geldigi gibi,d.lerinde ordan olabilecegine inanıyorum.yani wb orda o sözü wgye savas acıcaklar için söylüyor.d.leri hatırlayıp onların kim oldugunu, onların kim oldugunu nasıl ögrendigini hatırlayıp,wgden bahsetmesi bence mantık dısı.dünyaya savasmak için gelen o insanlar antik krallıgın sakinleri.buna en can alıcı dayanakta adamların en önemli sırlarını rio kitabesini teslim ettikleri müttefikleri shandrada direk uzaydan gelme ;)

http://www.korsanfan.com/forum/konu/12552-antik-krallik-ve-antik-silahlar

rogerın olayı ise bariz,usopp bunu acıkca belirtiyor.korsan cagını kendi baslatıyor.wb ve crocus bizzat dile getiriyor rogerın bekledikleri.yani bizim tayfa rogerın willini alıyor ve onun yapamadıklarını yapıcak.burdada devreye robin giriyor.buradaki tespitin güzel zaten görüldügü üzere sadece oharalıları degil,onları seytan olarak adlandırarak isimlerinide kötülüyorlar, ki bu psikolojik bir propogandadır,ohara adınıda öldürmeye calıstılar.

dragonun roger tayfasıyla ilişkileri konusunda ceşitli teoriler var.direk tayfada oldugu yada bir sekilde diyaloga gectikleri yada dragonunda herseyin sesini duyabildigi gibi ceşitli teoriler.bunlar için cok saglam dayanaklar yok.hep tartıstık sadece.

one piece zaten tek parca demek ve dünyanın tek parca olucagını kastediyor bence.su anda bölünmüş ama o zaman tek olucak.savası getirecek olanda rio kitabesi zaten wb bunu ölmeden cok güzel acıkladı.tüm cagların sorumlulugunu üstlenicek kişi tüm dünyaya savas acıcak,luffy yani ;)

son olarak d.nin anlamı konusundada bir sürü teori var.descent kelimesini öne sürenler var,dream diyenler var,sitede arishiteru yarım ay adı altında bir teori sunmustu.ingilizce cok bilindik olur latincenin kendisini kullandı diye düsünüyorum mesela ben.ama yaklasımın ve teorin güzel yani bu sekildede olabilir.

sonuc olarak emegine saglık güzel teori olmus keske daha fazla bilgi olsa elde... bayagı bekliyecegiz öyle gözüküyor ;)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık