Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Kairōseki Üzerine Düşünceler

Bu yazıda ekseriyetle Twitter ve Reddit'teki diğer takipçilerin düşünceleri baz alınmış, fark edilmediğini düşündüğüm veya kötü bulduğum detaylarda kendi düşüncelerim eklenmiştir. Seri konusunda manga ve wiki, bilimsel detaylarda Wikipedia kaynak alınmıştır.

Kairōseki, yani deniztaşı, ilk olarak 100. bölümde karşımıza çıkıyor. Buggy ve Alvida'yı yakalamak için deniztaşından üretilmiş bir ağ kullanıyorlar. Şeytan meyvesi kullanıcılarını etkisiz hâle getirdiği söyleniyor. Sonrasında, Alabasta'da, Smoker bu taş hakkında biraz daha detaylı bilgiler veriyor.

Smoker'ın anlattığına göre; bu taşlar yalnızca denizin belli bir yerinden (resmî çeviride içinde ibaresi yok; Smoker, Wano'dan bahsediyor olabilir) çıkıyor ve deniz ile aynı enerjiyi yayıyor. Peki ya denizin bu enerjiyi yayıyor olma sebebi deniztaşı olsaydı? Deniztaşı, deniz etkisi gösteriyor değil de deniz, deniztaşı etkisi gösteriyor olabilir mi?

Pagaya'nın söylediğine göre, deniztaşının etken maddesi pyrobloin denilen bir madde. Bu madde, volkanlarda ortaya çıkıyor ve zaman zaman gökyüzüne de atılıyor. Gökyüzü adalarındaki denizi (hatırlarsanız şeytan meyvesi kullanıcıları burada da yüzemiyor) oluşturan madde de bu. Cricket, bunun nasıl gerçekleştiğini açıklıyor. Bu pyrobloin, volkanik kanallar yoluyla denize çıkıp orada çözünüyor olabilir. Pagama'nın söylediğine göre bu pyrobloin maddesi doğada corneus parçacıklar hâlinde bulunuyor. Bu parçacıklar, havadaki nemi çekerek bulutlar oluşturuyor. Çevirmen, corneus'u keratin olarak çevirmiş fakat her zaman keratin olmak zorunda değil. Corneus, sert bir protein tabakası oluşturan bir madde. Bunu yazının ileriki safhalarında bir yere bağlayacağım.

Şimdilik, pyrobloin'in etimolojisini açmak istiyorum. "Pyro", RPG severlerin bileceği gibi, Latincede ateş anlamına geliyor. Bu, maddenin volkanlardan geldiğine işaret ediyor. Son bölümde, Wano'nun volkanik bir ada olduğunu gördük. Bu da neden deniztaşının kökünün Wano'ya dayanadığını açıklıyor. Bu yüzden magmaya karışmış pyrobloin, Kaido ve Linlin'i zayıflatacak ve meyve kullanımlarını engelleyecek olabilir (Udon'da gördüğümüz üzere pyrobloin yoğunluğuna bağlı olarak deniztaşı etkisi zayıflıyor, bu yüzden kesin bir yargıda bulunmuyorum. Oda böyle bir senaryo tercih etmeyebilir).

Bloin diye arattığımda ise bir şey çıkmadı. Oda'nın uydurma bir kelime eklemiş olacağını düşünmedim, o yüzden Japoncasından türetilecek (ブロイン ; Buroin) diğer alternatiflere baktım. Bromine (Türkçesi Brom) isminde bir elemente rastladım. Brom, deniz suyunda ve deniz bitkilerinde rastlanan bir elementmiş. Buradan neden deniztaşı dendiği anlaşılıyor.

Jaya'dan bahsetmişken, adanın Skypiea'da olan yarısındaki her şey daha büyüktü; bitkiler, hayvanlar... Oradaki ekosistem aynı kalmış (buradan, gökyüzüne yönelik bir evrimleşmenin en azından maksimal düzeyde gerçekleşmediğini anlıyoruz) fakat her şeyin boyutu büyümüş. Güney kuşları bile kocamandı. Bunun sebebi, vücutlarındaki pyrobloin miktarı. Pyrobloin ekseriyetle Wano'dan çıkıyor bildiğimiz gibi, bu sebeple Yeni Dünya'daki insan vücutları Cennet'tekilere göre; bütün olarak Grand Blue'daki insan vücutları ise dört denize göre daha tuhaf. Çünkü daha çok pyrobloine maruz kalıyorlar. Bu çok uzun süreçlerde yeni türlerin oluşmasına sebebiyet vermiş olabilir, örneğin devlerin boyutları dışında insanlardan hiçbir farkı yok. Bir süre sonra bu boyutlar genetik olarak da aktarılmaya devam edecektir, o kabile kolektif olarak büyümeye başlayınca cinsel seçilim de dahil olmuş olabilir duruma, çok konudan sapmayayım. Yine Big Mom'ın, ailesine kıyasla aşırı büyük olması da bir şekilde aşırı pyrobloine maruz kalması olabilir. Muhtemelen Caesar da çocukları devleştirmeye çalışırken vücutlarına pyrobloin enjekte ediyordu.

İlginç bir detay daha, ejderha meyvesi buluttan ziyade pyrobloin üretiyor olabilir. Ürettiği pyrobloin, mangada geçtiği üzere doğal olarak nem çekerek bulut oluşturuyor. Pyro kelimesinin ateş anlamına gelmesi, Wano'nun pyrobloinin anavatanı olması gibi detaylarla eşleştirildiğinde kulağa mantıklı geliyor. Ayrıca, Vegapunk'ın deniztaşlarıyla ilgili araştırmaları olduğunu biliyoruz. Örneğin; güncelden 3-3,5 sene önce Calm Belt'ten geçmenin yolunu geminin altını deniztaşıyla kaplamakta bulmuştu. Vegapunk, Kaido'nun meyvesini incelerken pyrobloin konusunda yeni fikirler edinmiş olabilir.

Eğer pyrobloin, suda çözünüyorsa; bu bitkilere (ki bromun deniz bitkilerinde bulunduğunu öğrendik), dolayısıyla da hayvanlara geçiyor olabilir. Bu yüzden ekosistemdeki her canlı içinde belli bir miktar pyrobloin taşıyor. Reddit'teki bir kullanıcıya göre; pyrobloin, irade konusunda bir anten molekül (ışığı absorbe ederek enerji üreten pigmentler) görevi görüyor olabilir. Ayrıca kişinin iradesini de absorbe edip saklayan bir batarya görevi görüyor olabilir. Bunların kullanımına haki deniyor.

Pyrobloin (ve absorbe ettiği irade), vücuttan her doğal madde gibi dışarı sızıyor. Bu nefes yoluyla ya da terleme yoluyla olabilir. Başka biri, eğer kendini yeterince eğittiyse, kendi içindeki pyrobloini anten gibi kullanarak karşısındakinin hakisini sezebilir. Gözlem bu şekilde gerçekleşiyor.

Silahlanma ise şu şekilde gerçekleşiyor, kişi vücudundaki pyrobloini istediği bir uzvunda yoğunlaştırmak için kendini eğitiyor. İradesi de pyrobloin yoluyla tezahür ediliyor. Kişi temelde deniztaşının etken maddesini kullandığından, şeytan meyvesi kullanıcılarına temas edebiliyor. Ne kadar yoğun pyrobloin olursa, silahlanma da o kadar sert oluyor. Deniztaşının elmas kadar sert olduğu söylenmişti mangada. Bu yüzden, vücutta ne kadar fazla pyrobloin olursa o kadar güçlü hakiniz olur. Big Mom, muhtemelen doğuştan yoğun bir pyrobloine sahip olduğundan haki konusunda çok kabiliyetli. Yukarıda da dediğim gibi pyrobloin aslında sert bir protein molekülü gibi bulunuyormuş doğada, yani bu bağlamda iradenin tezahürüne yol açan bir protein olarak düşünülebilir.

Kral haki konusunda ise bu teori biraz eksik kalıyor. Şu şekilde bir açıklama getirebilirim, kral haki kullanıcıları genetik olarak pyrobloini farklı nitelikte kullanabiliyor olabilirler. Bu Garp'ın "düşündüğüm gibi o da bu yetenekle doğmuş" demesini, imparator çocuklarının kral hakili olmasını açıklıyor. Kral hakiyle çevreye zarar vermesini de bir nebze açıklıyor zira elmas kadar sert bir maddeyi dışarıya salmış oluyorsunuz. Kral hakinin çevredekileri bayıltması ise nefes yoluyla vücuda alınan pyrobloinin (ve içinde düşmanın iradesinin), vücuttaki pyrobloine baskın gelmesinden kaynaklanıyor olabilir. Reddit'teki kullanıcı hasır şapka, irade aktarımı falan diye bir şeyler söylemişti ama saçma bulduğumdan kendimce mantıklı bir şekilde açıklamaya çalıştım. Yine de kral haki konusunda kafama yatmıyor bu teori.

Gelişmiş silahlanma kullanımında, havada bulunan pyrobloinin uzuv etrafında yoğunlaştırılması söz konusu olabilir.

Sonuç olarak, vücudunuzda ne kadar pyrobloin bulunursa o kadar güçlü bir vücudunuz ve hakiniz olur. Bu sebeple, pyrobloince zengin olan Yeni Dünya'da insanlar hem fiziksel olarak daha güçlü hem de haki konusunda daha yetenekliler. D. klanı genetik olarak kanında daha çok pyrobloin barındırıyor olabilir. Hatta Roger'ın hastalığı pyrobloin zehirlenmesi olabilir.

Aslında çok daha detaylandırılabilecek bir konu ama çok uzatmak istemedim, Reddit'teki paylaşımda birçok şeye daha değinilmiş ancak kafama yatmadı onlar pek. İstenirse onları da çevirip ekleyebilirim.

Son düzenleme:
Pyrobloin zehirlenmesi iyiymiş. Adamdaki haki fazla gelmiş :D Ayrıca benim haki hakkındaki düşüncelerimle de uyuşuyor. Zamanında buna dair mesajlar yazmıştım ama içinde pyrobloin yoktu tabii. Bu pyrobloin denilen element doğada çokça bulunuyor olabilir. Bu da gözlem hakiyi(etraftaki pyrobloin'i sezmek), silahlanma(bedenindeki pyrobloin'i kullanmak) ve kral hakiyi ( bu da etrafında bulunan pyrobloin'i kullanmak bence. Bu da kandan kana aktarılan bir beceri olabilir dendiği gibi) açıklıyor. Ayrıca Sabo'nun arenadaki "her şeyin bir özü vardır" sözündek öz, pyrobloin olabilir. Bu sözü söyledikten hemen sonra silahlanma kullanıp arenayı yok ediyor. Roger vs Shiki'deki denizin değişimi, Roger'in Kral Haki kullanımı olabilir, denizdeki pyrobloini kontrol etmekle böyle bir saldırı yapmıştır. Ayrıca Kral Haki kullanıcılarında çokça gördüğümüz hava değişimleri de buna işaret. Bulutların oluşumu, tekrar açılması, yağmur ve sel gibi efektler. Özellikle Dragon'un Luffy'i kurtardığı zamandaki hava değişimleri, Mihawk ve Shanks buluşmasındaki ani hava değişimi, Roger vs Shiki, Wb vs Shanks derken bir ton örnek sayılabilir bu konu hakkında. Bunların haricinde Pyrobloin ve bedenin büyümesine olan etkisi mevzusu var. Bu benim aklıma, calm belt'deki deniz kralları ve olağandışı boyutlarını getirdi. Belki Calm Belt'de bulunan pyrobloin'den ötürü bu balıklar aşırı gelişmiş olabilir. Her şeyi geçtim, bu haki ile alakalı olan amazon lily ve adasındaki kadınların haki kullanımı, rayleigh ve luffy'nin gittikleri adadaki(o ada da calm belt'de idi yanlış hatırlamıyorsam) dev canlılar(orada da Luffy haki eğitmi alıyor) vs. vs. çok detay var. Teori güzel ve benim de daha önceden aklıma benzer şeylerin gelmesinden ötürü desteklediğim bir teori. Taşlar yerine oturtulmuş.

Öncelikle uzun süredir ilk defa bir inceleme yazısını sonuna kadar okudum. Eline sağlık.

Deniztaşı ve bununla ilişkili olarak şeytan meyvelerini açıklayacak olan adamın bir bilim adamı (Vegapunk) olduğunu düşünürsek. Bunlara bilimsel bir açıklama getirilmesi bence de çok muhtemel. Hatta doğal olan bu yani. Lakin haki konusunda her ne kadar akla yatkın açıklamalar olsa da ben haki mevzusunu meyve ve insan ruhu üzerinden açıklanacağını düşünüyorum. Peki ya kral hakinin gemiyi çatlatması yani fiziksel etkiler göstermesi ruha nasıl bağlanacak? Çok basit bir cevapla; "Her şeyin bir ruhu vardır."

Öncelikle uzun süredir ilk defa bir inceleme yazısını sonuna kadar okudum. Eline sağlık.

Deniztaşı ve bununla ilişkili olarak şeytan meyvelerini açıklayacak olan adamın bir bilim adamı (Vegapunk) olduğunu düşünürsek. Bunlara bilimsel bir açıklama getirilmesi bence de çok muhtemel. Hatta doğal olan bu yani. Lakin haki konusunda her ne kadar akla yatkın açıklamalar olsa da ben haki mevzusunu meyve ve insan ruhu üzerinden açıklanacağını düşünüyorum. Peki ya kral hakinin gemiyi çatlatması yani fiziksel etkiler göstermesi ruha nasıl bağlanacak? Çok basit bir cevapla; "Her şeyin bir ruhu vardır."
Olay ruhtan öte maddeye bağlanacak. Önemli olan şey bence Sabo'nun "her şeyin bir özü vardır" sözündeki öz, daha önceden bahsedilen pyrobloin mi yoksa ruh mu? Bana daha çok pyrobloin gibi geliyor. Çünkü ruh olarak bilinmesi, halk arasında geçiyor. Halk da cahil olduğu için olağan bir mevzu aslında. Aynı halk iki meyve yiyenin patlayacağını düşünüyordu. Demek istediğim ruh mevzusu halk tarafından özün ne olduğunu tanımlamak adına sallanmış olabilir ve aslında öz pyrobloin maddesidir. Bu da ileride açıklanacaktır.

Bu bakış açısını sevdim. Bıraktığım süreden beri bu konuya yeni bir ipucu atıldı mı bilmiyorum ama pyrobloin üzerine çok düşmüştüm zamanında Skypia içinde olması sebebiyle. Hatta red line’ın yıkılışını da volkanik tetiklenme ile gerçekleşme ihtimalini kurcalamıştım. Böyle düşünürsek pyronun çok yoğun şekilde yayılacağı da bir ihtimal. Eğer dışarı atılım olmazsa belki de dünyanın merkezine yolculuk tarzı bir gidişat izleriz.
İkinci kısım için karanterlerin pyro tüketim miktarına göre haki sahibi olması varsayımı için cok fazla istisna mevcut. Gene çok küçük yaşta meyve tüketmiş ama haki konusunda problem yaşamayan karakterler de istisna. Ama pyrobloin, Rayleigh’in de dediği gibi herkesin doğuştan sahip olduğu ama miktarının farklı bulunduğu bir güç olabilir. Midichlorians gibi işlenebilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık