Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsan Hakları

İnsan Hakları gerçekten var mıdır, varsa evrensel bir İnsan haklarından söz edilebilir mi?

• Evet, vardır ama evrensel olduğunu söyleyemeyiz.

• Evet, vardır ve evrensel olduğunu söyleyebiliriz.

• Hayır, yoktur.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
ben zaten insan haklarından bahsetmiyorum ki :dd

yaratıcı mükemmel insanları seçmiş görünmüyor aslında :S yani genel anlamda :S neyse ben gidiyorum konu dışına çıkıyoz gibi.

yaratıcı bizden iyilik yapmamızı mı istiyor reyiz :S nefsinden kurtulmuş bi insan iyiliğin bi aldatmaca olduğunu bilir. herkese ve her şeye eşit ol diyor. fakat kendinden kurtulamamış birlik olamamış insan bu yaptığına iyilik demiş, çünkü üstün bi davranış yaptığını zannediyor. yine nefsi tarafından yönlendiriliyor. neyse aynı şeyleri konuşamadığımızı anladım ben yol alıyorum :d
Bence sen benim ne anlatmaya çalıştığımı anlayamadın. Olaya senin bakış açından bakıp bu sefer olayı nefisden arınmaya indirgiyorum sadece. Neden nefsimden arınmalıyım? Ben diyorum ki bu gereklilik ancak Allah'ın varlığıyla temel bulur, evrensel olur.

İste diyor diyorsun ben de onu diyorum. O iyi davran dedi diye iyi davranıyorsan bunda bir rasyonel temel bulursun. Çünkü senden üst bir akıl daha yüce bir varlık bunu emrediyor. Aksi takdirde niye öyle davranman gerektiğinin bir acıklaması olamaz.
Aslında durum şundan ibaret;

Yaratıcı iyi davran diye emrettiği için iyi davranmazsın, yaratıcı iyiyi de kötüyü de yaratmıştır, bu ikisini insanlara bildirip isterseniz iyiyi, isterseniz kötüyü seçin demiştir. Onun haricinde insan serbest bırakılmış, istediğini seçmekte özgür. Ha bunun karşılığını da alacağını söylemiş, iyiyi seçersen ödüllendirilirsin, kötüyü seçersen cezalandırılırsın, diye. Çünkü mükemmel bir varlık aynı zamanda adil de olmalı, o yüzden neden ceza kavramı yaratıldı sorusu sorulamaz diye düşünüyorum. Ödül ve ceza kavramları yine yaradılanın faydasınadır aslında ve bunda dahi bir mükemmelik mevcut :p

idea dünyasında insan hakları vardır ve evrenseldir. Lakin bizim yaşadığımız dünyanın koşullarında insan haklarından söz edemeyiz, var olduğu düşünülen toplumlarda ise bir yanılsamadan ibarettir.

Silinmiş Üye

idea dünyasında insan hakları vardır ve evrenseldir. Lakin bizim yaşadığımız dünyanın koşullarında insan haklarından söz edemeyiz, var olduğu düşünülen toplumlarda ise bir yanılsamadan ibarettir.
Sadece yanılsama olmamakla birlikte çözümsüzlüğün asıl etkeni de olmaktadır. Bu bir sorun gibi görünmediğinden çözüme de kavuşamamakta, yani insan hakları vardır ve evrenseldir dediğimizde bile bu bahsettiğimiz haklara sahip olamayanların sorunlarının artması noktasında bir pay sahibi oluyoruz.

Sadece yanılsama olmamakla birlikte çözümsüzlüğün asıl etkeni de olmaktadır. Bu bir sorun gibi görünmediğinden çözüme de kavuşamamakta, yani insan hakları vardır ve evrenseldir dediğimizde bile bu bahsettiğimiz haklara sahip olamayanların sorunlarının artması noktasında bir pay sahibi oluyoruz.
Ne dediğini anlamadım.

İnsanlar alemi ile hayvanlar alemi birbirini ne kadarda benzer. Güçlü olanın borusu öter zayıf hakkını isteye dursun ee insan insanlıktan çıkınca hayvanlardan beter olur

Silinmiş Üye

Ne dediğini anlamadım.
Sorun olarak görülmeyen ama gerçek bir sorunun, sorun olarak görülmeyen kişilerce çıkmaza sokulduğunu ve bu sorun yüzünden insanların zarar gördüğünü anlatıyordum. Bu sorunu, sorun olarak görmeyen kişiler sorundan etkilenen kişilerin sorunlarına dolaylı yoldan da olsa olumsuz yönde katkı sağlıyor.
Geviş getirdim yine de anlamadım.
Yazdığımı mı, konuyu mu?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık