Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Hasır Şapka

Herkese günaydın arkadaşlar.
Uyuyamadım aklıma birşey geldi.

Bu benim ilk konum olacak o yüzden şimdiden hatalarım affola. Bir yanlışım olursa lütfen söyleyiniz ya da düzeltiniz.

Uyuyamadım ve aklıma bazı şeyler takıldı. Yavaş yavaş konuma geleyim artık.
Aklıma takılan şey; bu OP serisinin içinde binlerce kez ''HASIR ŞAPKA'' kelimelerini duyduk ve okuduk. Genelde Luffy 'e de her zaman,tayfadan hariç, hasır şapka diyorlar. Bence bu hasır şapka lafının ardından birşeyler çıkacak ya da çıkmalı. Belki biraz saçma gelecek ama ben bu siteden bunu öğrendim yıllarca. Her bir ayrıntıyı düşünmek,her şeyin ıncıgı cıncıgı çıkana kadar düşünmek,teori üretmek.
Başlmak gerekirse;şapkanın ilk sahibi eski korsanlar kralı Gol D Roger. Tayfasının ismi Jolly Roger.Ve ek olarak korsan bayragı simgelerinde hasır şapka yok. Zaten genelde de şapkayı takarken görmedik. Bir Silvers Rayleigh ile ilk kez karsılaştığında ve ona beraber denize açılma teklif sundugunda kafasındayken gördük.

Buraya kadar kısaca demek istediğim tayfanın ismi hasır şapka tayfası değil.

Ve devam olarak Roger' ın ölümünden sonra şapkayı Shanks alıyor. Bundan sonraki zamanlarda herkesin bu şapkayı Shanks'ın taktığını biliyor. Luffy'e ara sıra bu Shanks'ın hasır şapkası değil mi diye sorular geliyor. Buna ek olarak Shanks'ın korsan tayfasının ismi ''Kızıl Saç Korsanları''. Ve korsan bayraklarında hasır şapka yok. Yani yine hasır şapkayla ilgili bir belirti yok(hasır şapkayı vurgulayan). Ve son olarak şapka Luffy'e geçiyor. Luffy Shanks dan aldığı ilhamla ve kardeşlerine verdiği sözle denize açılıyor ve yavaş yavaş tayfasını toplamaya başlıyor. Grand Line a girmeden önce de artık tayfalarına bir simge bulmaları gerektiğini söylüyorlar ve simge olarak hasır şapka seçiliyor. Ve,ben anime izliyorum şimdilik, benim animeden duyduğum üzere binlerce kez hasır şapka ve hasır şapka tayfası kelimeleri geçti.
Sitede geçmişti will/istek denilen konunun tartışması bir çok kere. Roger'in will/isteği Luffy'de diye veyahut başka birinde. Bence bu kelimeler (hasır şapka/tayfası) boş yere binlerce kez kullanılmadı.
Bu işaretleri kullanarak bu seride sadece Luffy nin birşeyleri tek başına yapmayacağı,tayfanın hepsinin teker teker ayrı bir anlamı vurguladığını düşünüyorum. Hani hep diyorlar ya şapka Luffy de ve bu çocuk Roger'ın yapamayacağını yapacak. Bence bütün işi yapacak olanın Luffy olmadığına bir işaret. (Şimdi diyebilirsiniz ki öle değil zaten. Ortada kocaman bir Robin etkeni var. Ben ortada gün gibi gözüken şeyleri söylemek istemedim ). Bu kanıya bahsettiğim diğer 2 tayfanın da isimlerinde ve simgelerinde hasır şapka geçmemesidir. 3 tayfayı karşılaştırdığımızda ortaya çıkan basit bir fark bu.

Nasıl Luffy binlerce kez ben korsanlar kralı olacağım,ben korsanlar kralı olacağım diye diye korsanlar kralı olacaksa, bu kelimelerin de bir anlamı olmalı bence.

(Bu kadar lafı uzatarak asıl ve kısaca demek istediğim hasır şapka tayfası denilmesinde bir anlam olması gerek bence. Ben anca bunları çıkarabildim yorumlarınızı merakla bekliyorum. )

Amacim diğer teorileri tartışmaları eleştirmek falan değildir. Bilhassa çekinerek yazdım beceremem diye ki bana göre olmadı :) ama simdiden her yorum,okuma ve eleştiriniz için teşekkür ederim. Herkese iyi günler.

Öncelikle çok teşekkür ederim senin de emeğin geçti. Aslında senin dediklerinle beraber bütünleniyor ama dediklerini eklemememin sebebi bu gibi şeyler artık her konuda geçiyor,çoğunlukla herkes biliyor o yüzden uzatmak istemedim :) Sadece ufak bir konu olsun direk hasır şapkaya dikkat çeksin istedim. Ve dediğim gibi uyku tutmadi ve aklıma geldi birden bire bari hayırlı bir iş yapayım dedim kalktım anca bunları yazabildim bu kadar bilgimle :)

Ya da şöyle diyebiliriz bu yazdığım konu senin belirttiğin konuyu bütünler açıdan olabilir. Çünkü yanlış hatırlamiyorsam senin dediklerinin konu şeklinde olani vardi :)

hasırsapkaya bunu baglayamasak bile serideki tüm işaretler bu yönde.

nami havayı nerdeyse ruhunda hisseden,hayali dünyanın tüm haritasını yani raftel dahil olanı ;) çizmek isteyen kız,bu tayfada.

robin,ohara arkeologlarından geriye kalan ve ponelglyph okuyabilen yegane kişi,devrim ısıgı bu tayfada.zaten baslı basına robin bile farkı ortaya koyuyor.çünkü rogerın tayfasında robine eşdeger birsey yok.

sonra franky.tom oro jacksonu yaptı ve donla gurur duydu,ama onla denize acılmadı.oro jacksonun raftele giden yolda,yada ondan önceki eddwar savas ve fırtanasında ne kadar hasar gördügü bilinmez.ama franky tomun önüne gecerek kendi gemisiyle yolculuk yapıyor.

dünyanın en iyi nişancısı yasopp,oglu bu tayfada.

bilinen tüm müzik aletlerini calabilen ölümsüz bir iskelet bu tayfada.

denizlerdeki en iyi aşçı bu tayfada.

dünyanın en iyi doktoru,savascı zoan gücüyle bu tayfada.

vede en önemlisi zoro.rogerın rayleighi vardı,su anki yonkolara denk gencken.muhtemelen tek basına bircok düsmana yeterdi.luffyninde zorosu var.korsanlar kralının sag kolu kara krala karsılık gelen,şiddet tanrısı zoro :ehe:

hatta katılcagı kesin olan gelmiş gecmiş en güçlü balıkadamıda sayarsak...bunun ırkların birleşimine etkisini vede tüm bunları üst üste koyarsak,her ne kadar bu unvanlardan bazıları görecelide olsa,ki sonucta sonunda böyle olucaklar.görüldügü üzere luffy eşsiz bir tayfaya sahip.

hasırsapka acısından bakarsak,o sapkanın rogerın oldugu belliydi ama shanks ve rogerı bu sapkayla yürütmedi e.oda.ben rogerın oldugunu öngörsemde,rogerdan önceki anlamı konusunda fikir yürütemiyorum.senin bahsettigin; o hasırsapkalardaki hasır sapka, su an luffyi temsil ediyor.yani sapka olması gereken kişide,rayleighin deyimiyle,onun gibi korkusuz bir adama cok yakısıyor.ama bence e.oda o sapkayı rogerdan öncesinede baglıyacak ve anlamı bambaska cıkıcak bakalım beklemedeyiz ;)

konun içinde tebrik ederim,eline saglık.

Teşekkür ederim arkadaşlar :) ben de @dragon un dediği şapkanın sadece bir hasır şapkadan ziyade başka bir eskiye dayanan bir anlamı olduğunu düşünüyorum ama şimdilik birşey diyemeyiz ya da birşey düşünemeyiz sanırım

konu çok güzel güzel tespitler var:D konudan sonraki yorumlar da ayrı bir güzel:ehe: ellerinize sağlık:respect:

Öncelikle güzel değinmişsin.Yanlışı bir yerde var.Roger Hasır şapkayı öldükten sonra vermiyor Shanks'a yaşarken hatta KK olmadan önce vermiş.Episode 0 izlersen anlamış olursun zaten.Tayfa üyelerinin elbette katkısı olacaktır ama en büyük katkıların Nami ve Franky'nin yapacığına inanıyorum.
Nami,Rotacı sonuçta asıl kilit Nami'dir Raftele götürmek rotacının işidir.
Franky,götürecek aracı en iyi kullanan Franky'dir.Zamanında Rayleigh'in dediği gibi.Tom'un gemisine güven.Bizde Franky'nin gemisine güvenicez.
Diğer tayfa üyelerinin de katkıları olacaktır.Ama benim açımdan en büyük katkıları bu 2si yapacaktır.Bir de Kk alakasız Robin'in seri genelinde önemli bir rolü olacaktır Karanlık yüzyılı aydınlatabilecek bir kişi konumunda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık