Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Haki Neden Bu Şekilde İşlendi?

Ek olarak her yeni arcta karakterlere yeni özellikler ekleyecek sekilde tasarlamış. Hep yeni şeyler görüyoruz. O yuzden bazi yerlerde olmasi olmamasi cok sey degil. Yoksa Shank başından beri uzken hava karariyor gok yariyor. H hakiyi düşünmüş yani. Ama detaylarıyla okuyucuya sonradan vermek okuyucuyu bağlı tutuyor.

Yada ne bileyim Mihawka kara kılıç vermiş. İşte Ryumaninkide keza falan. Bhakiyi siyah göstermeye sonradan karar verdi bence.
En baştan düşündüğüne delil var. Daha ilk bölümde Shanks canavarı korkutup kaçırmıştı. Hep yeni şeyler görmemiz seri shounen olduğu için heyecanı diri tutması lazım. Onun için de sürekli yeni ve daha güçlü şeyler görmeliyiz. İlk mesajda bunu kastetmiştim aslında. Seri uzadıkça heyecanı diri tutmak için seviyeyi yükseltmesi gerekti. Bu da bence nadir olarak tasarladığı hakiyi daha çok kişiye verecek şekilde tekrar düşünmesine yol açtı. Seriye Ray'i sokması da bu amaçla bence. Haki ustası bir adamın vesilesiyle bize yeni haki konseptini tanıttı. Bunu da zaman atlamasının öncesine getirdi ki seri zaman atlaması sonrası hakili olarak devam edebildi. Sonra da her yeni arcta yeni kullanımlar koymak zorunda kaldı çünkü malum shounen. Önce b.haki görünmüyordu, sonra koka çıktı, sonra koka taştı, sonra alev desenlisi, sonra yıldırım falan derken işin suyu çıktı ben takip edemiyorum artık. :)

En baştan düşündüğüne delil var. Daha ilk bölümde Shanks canavarı korkutup kaçırmıştı. Hep yeni şeyler görmemiz seri shounen olduğu için heyecanı diri tutması lazım. Onun için de sürekli yeni ve daha güçlü şeyler görmeliyiz. İlk mesajda bunu kastetmiştim aslında. Seri uzadıkça heyecanı diri tutmak için seviyeyi yükseltmesi gerekti. Bu da bence nadir olarak tasarladığı hakiyi daha çok kişiye verecek şekilde tekrar düşünmesine yol açtı. Seriye Ray'i sokması da bu amaçla bence. Haki ustası bir adamın vesilesiyle bize yeni haki konseptini tanıttı. Bunu da zaman atlamasının öncesine getirdi ki seri zaman atlaması sonrası hakili olarak devam edebildi. Sonra da her yeni arcta yeni kullanımlar koymak zorunda kaldı çünkü malum shounen. Önce b.haki görünmüyordu, sonra koka çıktı, sonra koka taştı, sonra alev desenlisi, sonra yıldırım falan derken işin suyu çıktı ben takip edemiyorum artık. :)
Bu canavarı korkutup kaçırdığı sahneyi doğrudan hakiye bağlamak mantıklı değil bence. Bu tip güçler düşünmüş mü? Düşünmüştür. Fakat bunu ''Haki'' olarak mı düşündü bilmiyoruz. Yani orada Shanks için ''Bu adam çok güçlü, bakışıyla bir hayvanı korkutup kaçırıyor'' demeye de çalışmış olabilir zamanın şartlarında. Çünkü gerçekten bu noktada çok farklılıklar var. Yani Gökyüzü adasında ki ''Mantra'' olayını Gözlem hakiye bağlaması gibi bunu da ''Kral haki'ye'' eklemiş olması gayet muhtemel.

Çünkü diğer türlü geçmişe nazaran sorunlar ortaya çıkıyor. Zoro mesela Alabasta da ortam da olan maddelerin ''nefesini'' duyduğunu söylüyor. Fakat bu bile belli noktalarda hiç gösterilmeden devam ediliyor daha sonra. Kayaların düşeceği, kılıcın altında bulunduğu kayayı biliyor. Bunlar mesaj evet ama bunların ''Haki'' olarak bir çatıda toplanmış güç olarak düşünüldüğünü söylemek pek doğru olmaz. Bakıldığında ''Logia'' kullanıcıları için tamamen ''Anti'' mevzusundan devam ediyordu adam. Bu noktada sürekli böyle devam etti. Baktı olmuyor ''her meyveye bir anti üretemem'' diyerek ya da ''Böyle yapmamalıyım'' diyerek böyle bir yola girdi.

Fakat bu noktada da ''Logia'lar en iyi meyve'' olayı yara aldı. ''Herkeste haki var Logia'ların bir özelliği kalmadı'' fakat bu seferde ''Logia savunması'' altında gözlem hakiyi meyve ile birleştiren savunma getirildi. Bu noktada da ''Logia'' yetenek kullanıcıları tekrar dokunulmaz, yenilmez duruma geldi. Fakat bunun için de şimdi tekrardan ''Silahlanma haki'' olayını içten saldırı durumuyla işlemeye karar verdi. Bunlar serinin ilerledikçe olan şeyler evet. Fakat geçmişte bu durumlar oturmamışken ve serinin bu kadar uzun olacağı bilinmiyorken ki durumda böyle düşünmüş olabilir mi mesela? Mesajda da yazdığım ''Koramirallerin hepsi haki biliyor'' denildi. O kadar dev Koramiral var. Fakat efsane olarak nitelendirilen Dorry ve Broggy de haki görmedik biz. Bu tamamen o zaman ki durumların hatasından kaynaklanan problemler. Ya da Crocodile. Bu adam Shichibukai olmuş NW'den ''Eğlenceli bulduğum Yeni Dünya'' olarak bahseden biri. Bahsettiği yerde haki bilmeyen yok. WB'ye kadar yürümüş ama haki bilmiyor öyle mi? Bu noktada geçmişe bakıldığında çok saçmalıklar yaşanmış. Bugün Dorry-Broggy veya Crocodile gelsin hepsi de haki kullanır tartışmasız. Fakat geçmişe bakıldığında bu durum nasıl açıklanacak? Neresinden bakarsan bak büyük hata...

Son düzenleme:
Bu canavarı korkutup kaçırdığı sahneyi doğrudan hakiye bağlamak mantıklı değil bence. Bu tip güçler düşünmüş mü? Düşünmüştür. Fakat bunu ''Haki'' olarak mı düşündü bilmiyoruz. Yani orada Shanks için ''Bu adam çok güçlü, bakışıyla bir hayvanı korkutup kaçırıyor'' demeye de çalışmış olabilir zamanın şartlarında. Çünkü gerçekten bu noktada çok farklılıklar var. Yani Gökyüzü adasında ki ''Mantra'' olayını Gözlem hakiye bağlaması gibi bunu da ''Kral haki'ye'' eklemiş olması gayet muhtemel.

Çünkü diğer türlü geçmişe nazaran sorunlar ortaya çıkıyor. Zoro mesela Alabasta da ortam da olan maddelerin ''nefesini'' duyduğunu söylüyor. Fakat bu bile belli noktalarda hiç gösterilmeden devam ediliyor daha sonra. Kayaların düşeceği, kılıcın altında bulunduğu kayayı biliyor. Bunlar mesaj evet ama bunların ''Haki'' olarak bir çatıda toplanmış güç olarak düşünüldüğünü söylemek pek doğru olmaz. Bakıldığında ''Logia'' kullanıcıları için tamamen ''Anti'' mevzusundan devam ediyordu adam. Bu noktada sürekli böyle devam etti. Baktı olmuyor ''her meyveye bir anti üretemem'' diyerek ya da ''Böyle yapmamalıyım'' diyerek böyle bir yola girdi.

Fakat bu noktada da ''Logia'lar en iyi meyve'' olayı yara aldı. ''Herkeste haki var Logia'ların bir özelliği kalmadı'' fakat bu seferde ''Logia savunması'' altında gözlem hakiyi meyve ile birleştiren savunma getirildi. Bu noktada da ''Logia'' yetenek kullanıcıları tekrar dokunulmaz, yenilmez duruma geldi. Fakat bunun için de şimdi tekrardan ''Silahlanma haki'' olayını içten saldırı durumuyla işlemeye karar verdi. Bunlar serinin ilerledikçe olan şeyler evet. Fakat geçmişte bu durumlar oturmamışken ve serinin bu kadar uzun olacağı bilinmiyorken ki durumda böyle düşünmüş olabilir mi mesela? Mesajda da yazdığım ''Koramirallerin hepsi haki biliyor'' denildi. Fakat efsane olarak nitelendirilen Dorry ve Broggy de haki görmedik biz. Bu tamamen o zaman ki durumların hatasından kaynaklanan problemler. Ya da Crocodile. Bu adam Shichibukai olmuş NW'den ''Eğlenceli bulduğum Yeni Dünya'' olarak bahseden biri. Bahsettiği yerde haki bilmeyen yok. WB'ye kadar yürümüş ama haki bilmiyor öyle mi? Bu noktada geçmişe bakıldığında çok saçmalıklar yaşanmış. Bugün Dorry-Broggy veya Crocodile gelsin hepsi de haki kullanır tartışmasız. Fakat geçmişe bakıldığında bu durum nasıl açıklanacak? Neresinden bakarsan bak büyük hata...
İsmini haki diye koymamış olabilir. Dediğim gibi başta nadir olarak vereceği ekstra bir güç olarak düşünmüştür. Farklı tür hakileri farklı güç unsurları olarak düşünmüş de olabilir. Sonra hepsini hakiye bağlamak daha mantıklı gelmiştir. Başlarda meyve de nadirdi. Şimdi fabrikası var. Bunlar hep serinin uzamasından kaynaklı sonradan yaygınlaştırmak zorunda kaldığı şeyler.

Croco'ya MF'de itibar iadesi de aynı nedenden. Seri kısa kalsaydı Croco Alabasta'daki halinde kalacaktı. Ancak seri uzadıkça orada işlenen seviye o adama yakışmadı. Aynı şeyi Mihawk'ta da göreceğiz. Vista ile kılıç tokuşturan adam işlendiği zaman seri çok ilerlediği için bu kez yonkou seviyesinde çıkacak.

Seri daha da uzadıkça daha da ekstrem şeyler göreceğiz. Luffy'nin Roger'la WB'yi kafa kafaya çarpacak seviyeye gelmesine şaşırmam mesela. O seviye için de yeni güçler uyduracak mecbur.

Ben hep bi haki kavramı olduğunu düşünüyorum ama belki de bu haki tek tipti. Sonradan üçe bölündü. Aslında bir miktar sırıtsa da hikayeye güzel yedirildi.

Şimdi Oda haki diye bir kavramı hiç düşünmemiştir diyemem.

Hatta isterse 2y önceki bazı sahneleri,bak bu karakterler burda haki kullandı ve ya haki uyandırdı diye de kılıf bile uydurabilir.Artık okuyucunun yorumuna kalıyor...

Daha sonra hakiyi detaylı işlemeye başlayınca beraberinde bir çok sıkıntı da getirmeye başladı.

Mesela,Crocodile,Moria gibi yeni dünya görmüş adamların haki bilmemesi söz konusu olabilir mi soruyorum sizlere ? Croco bir kere logia.Adam kendisine nasıl vurulduğunu bilmiyor mu ?

Hadi diyelim ki haki uyandıramadılar bu da bana mantıklı gelmiyor,zorlu dövüşlere girmiş potansiyelli korsanlar bunlar,neden uyandıramasınlar ki ?Hem daha az potansiyelli adamlar bile bu güce sahip.

Yanlış zamanda işledi bu adamları Oda bence.Mesela hiç Don Krieg,Kuro gibi adamlardan haki bekliyor muyuz ? O ayar da biraz daha güçlü Gl korsanları tasarlayabilirdi,rakip olarak.

Ya da Croco'ya yeni dünyaya gitmiş,oralarda takılmış bir adam demeyeceksin.Hakide unutulan bir şey olmadığına göre...

Tashigi ve Smoker'ın 2y önce haki kullanamamaları normal zaten yülsek seviye karakterler değillerdi o zaman.Zamanla öğrendiler.Croco,Moria gibi değil bunların durumları.

Biraz da Mf'ye bakalım.Mf'de hiç koka gördük mü ?Görmedik.
Kimse koka yapamıyor mu yani ?
Yoksa Oda bunu bariz bir şekilde sonradan mı düşünmüş ?

Ben kokayı'da direk haki
kullanımını daha rahat görelim diye yaptığını düşünüyorum çok bir olayı yok yani.

Birde şöyle bir teori vardı bu konuyla ilgili, biz seriyi Luffy'nin gözünden okuyormuşuz,Luffy'de haki bilmediği için koka kullanımını göremiyormuşuz.Luffy ne zaman haki kullanmayı ve hakinin ne olduğunu öğrendi o zaman kokayı da görebildik.Bence çok mantıklı bir teori değil ama yinede yazayım dedim.

Bir de ekstra olarak şunu demek istiyorum,bu muhabbetten ötürü Mihawk,Ace gibi adamlara bile haki bilmiyorlar falan denilmedi mi ? Yıllarca bunları savunanlar
oldu bir de.Ben her türlü biliyorlar diyordum da.

İsmini haki diye koymamış olabilir. Dediğim gibi başta nadir olarak vereceği ekstra bir güç olarak düşünmüştür. Farklı tür hakileri farklı güç unsurları olarak düşünmüş de olabilir. Sonra hepsini hakiye bağlamak daha mantıklı gelmiştir. Başlarda meyve de nadirdi. Şimdi fabrikası var. Bunlar hep serinin uzamasından kaynaklı sonradan yaygınlaştırmak zorunda kaldığı şeyler.

Croco'ya MF'de itibar iadesi de aynı nedenden. Seri kısa kalsaydı Croco Alabasta'daki halinde kalacaktı. Ancak seri uzadıkça orada işlenen seviye o adama yakışmadı. Aynı şeyi Mihawk'ta da göreceğiz. Vista ile kılıç tokuşturan adam işlendiği zaman seri çok ilerlediği için bu kez yonkou seviyesinde çıkacak.

Seri daha da uzadıkça daha da ekstrem şeyler göreceğiz. Luffy'nin Roger'la WB'yi kafa kafaya çarpacak seviyeye gelmesine şaşırmam mesela. O seviye için de yeni güçler uyduracak mecbur.
Pek çok noktada hemfikiriz bir kaç yer hariç.

Alabasta ve şimdi ki zaman arası çok fazla serinin ne kadar uzun olup olmayacağı tam oturmamış olabilir kafada bu noktada. Fakat Marineford ve Yeni Dünya arasında da farklılıklar var düşünce ve çizim olarak ama orada az çok daha oturmuştu. Haki tipi mesela MF sonrası Rayleigh tarafından net olarak açıklanıyor. Tabi yine değişiklikler yapmış olabilir ama bu MF zamanında ki pek çok karakteri etkileyecek yine...

Seri bahsedildiği gibi 5 yıl olsaydı muhtemelen şuan gördüğümüz karakterilerin ''K'' sini göremezdik. Bir noktada şıp diye bitirildi saçma biçimde ''Şöyle şöyle yaptılar'' diye hikaye anlatırdı en fazla. Fakat diğer noktada bu değişiklikler tüm karakterleri etkileyen şeye büründü. Bugün Crocodile'ın haki kullanmadığına en büyük haterler bile inanmaz bence. Hala @Millennium Wizard gibi troller var ama onlara da yapacak bir şey yok... :D

Fakat baktığında adam kullanmıyordu saçma biçimde. Fakat şuan böyle şeyleri görmeyiz hiç bir şekilde anlatmak istediğim bu. MF de olay ''Nadirlik'' idi Yeni Dünyaya gelindiğinde ''Haki seviyesi'' olarak değişti diyebiliriz en fazla. Ya da Logia gibi yeteneklerin savunma ve saldırı konusunda önce ki mesajda yazdığım ''Logia savunması'' dediğimiz haki meyve kombini ve ''Silahlanma hakisi'' dediğimiz Luffy'nin içten saldırı durumunu sonradan düşüp eklemiş olabilir.

Luffy Roger ve WB'yi kafa kafaya çarpıştıracak seviyeye gelmesi pek muhtemel değil gibi. Hee onlardan güçlü olacak mı? Tartışmasız olacaktır.
Fakat şuan ki Yonkouların bile ötesinde bu 2 karakter. Luffy'nin Kaido'yu ''net'' bir biçimde yenmesi sonrası hangi karaktere ve yola ilerleyeceğine göre bu yorumu yapmamız daha mantıklı olur. Serinin sonlarına bu arc sonrası bir kaç arc sonra geleceğiz gibi duruyor. Son kaotik savaş arc'ı pek çok şeyin çözümleneceği arc olabilir bu noktada.

Pek çok noktada hemfikiriz bir kaç yer hariç.

Alabasta ve şimdi ki zaman arası çok fazla serinin ne kadar uzun olup olmayacağı tam oturmamış olabilir kafada bu noktada. Fakat Marineford ve Yeni Dünya arasında da farklılıklar var düşünce ve çizim olarak ama orada az çok daha oturmuştu. Haki tipi mesela MF sonrası Rayleigh tarafından net olarak açıklanıyor. Tabi yine değişiklikler yapmış olabilir ama bu MF zamanında ki pek çok karakteri etkileyecek yine...

Seri bahsedildiği gibi 5 yıl olsaydı muhtemelen şuan gördüğümüz karakterilerin ''K'' sini göremezdik. Bir noktada şıp diye bitirildi saçma biçimde ''Şöyle şöyle yaptılar'' diye hikaye anlatırdı en fazla. Fakat diğer noktada bu değişiklikler tüm karakterleri etkileyen şeye büründü. Bugün Crocodile'ın haki kullanmadığına en büyük haterler bile inanmaz bence. Hala @Millennium Wizard gibi troller var ama onlara da yapacak bir şey yok... :D

Fakat baktığında adam kullanmıyordu saçma biçimde. Fakat şuan böyle şeyleri görmeyiz hiç bir şekilde anlatmak istediğim bu. MF de olay ''Nadirlik'' idi Yeni Dünyaya gelindiğinde ''Haki seviyesi'' olarak değişti diyebiliriz en fazla. Ya da Logia gibi yeteneklerin savunma ve saldırı konusunda önce ki mesajda yazdığım ''Logia savunması'' dediğimiz haki meyve kombini ve ''Silahlanma hakisi'' dediğimiz Luffy'nin içten saldırı durumunu sonradan düşüp eklemiş olabilir.

Luffy Roger ve WB'yi kafa kafaya çarpıştıracak seviyeye gelmesi pek muhtemel değil gibi. Hee onlardan güçlü olacak mı? Tartışmasız olacaktır.
Fakat şuan ki Yonkouların bile ötesinde bu 2 karakter. Luffy'nin Kaido'yu ''net'' bir biçimde yenmesi sonrası hangi karaktere ve yola ilerleyeceğine göre bu yorumu yapmamız daha mantıklı olur. Serinin sonlarına bu arc sonrası bir kaç arc sonra geleceğiz gibi duruyor. Son kaotik savaş arc'ı pek çok şeyin çözümleneceği arc olabilir bu noktada.
Ben haki kullandığına inanıyorum.Ama Luffy'nin Udon'da öğrenmesi gibi öğrenmiştir diyorum.:ehe: Alabasta sıfır çünkü. xD

Haki'nin serinin başında düşünülmüş bir şey olmamasından kaynaklı bir durum.

Oda bana göre Marinefordda sadece bir İmparator tayfasında en elit elemanlarına haki vermeyi düşündü. Zaten mf de sadece Marco, Jozu ve Vista haki kullanırken görüldü. Ace'e bile verme gereği duymadı. Sonrasında Izo'nun bile 2 tip haki kullanıcı olduğu söylendi. Ace'e de Novelde takdim edildi bu güç.

Sonra seri öyle bir noktaya taşındı ki.. 2 Yıl sonra Big Mom korsanlarının çöplerinden Charlotte Raisin bile haki kullanıyordu. Cadenza, Cabalette, Pekoms, Tamago, Oven, Daifuku, Perospero, Snack, Cracker, Smoothie ve Katakuri yani Smoker ve Tashigi bile haki kullanır bir durumda.

Ya kısaca bana göre seride hala misyonu olan eski karakterlerin hepsi haki kullanıcısı olarak dönecektir. Bunlar başlıca Crocodile, Gecko Moriah, Magellan ve Rob Lucci'dir.

Ben haki kullandığına inanıyorum.Ama Luffy'nin Udon'da öğrenmesi gibi öğrenmiştir diyorum.:ehe: Alabasta sıfır çünkü. xD
Mantığı yok bunun kendin gülüyorsun zaten sende biliyorsun böyle bir şey olmadığını. :D

Mangaka büyük hatalar çerçevesinde tekrar dahil etti seriye. Öyle ki geçmişte ki duruma bakıldığında Alabasta sonrası Crocodile için ''Luffy gibi denizlerde hızlıca yükseldi'' deyip ''Shichibukai olduktan sonra WB'ye meydan okudu'' diye açıklama yapıyor Mangaka. Kim olarak düşünürsen düşün, bu yollardan geçen karakterler ortada. Bugün ki Süpernovalar, Luffy-Law-Kid gibi ya da WB'ye meydan okumuş Ace gibi. Yani bu karakterin anlatımı bile normalde GL de yenilebilecek bir karakterin anlatımı şeklinde olmuyor. Bugün gelinen noktada normalde Luffy-Kid ve Law'ın geçtiği yolları geçmiş bir karakter Crocodile. Fakat nasıl bu şekilde işlenmiş oluyor?

Bugün ID'ye bakıldığında özellikle Crocodile-Jinbe-Ace'e vurgu var. Sanji'nin eğitim için gönderildiği adanın patronu Ivankov ve kendisi seviye 5 mahkumu, Crocodile-Ace-Jinbe gibi kişiler ise seviye 6. Yani bu noktada işleniş olarak hatalar mevcut. Bugün Crocodile gelsin sende bende iyi biliyoruz ki haki kullanır her şekilde. Hatta ''Logia savunması'' dediğimiz Gözlem haki, meyve kombini savunmayı bile yapar şu noktadan sonra. Fakat geçmişe baktığında durum saçmalık olmuş olacak.

Mangaka bunu ''Crocodile zihinsel olarak yaralıydı'' demeye getiriyor daha sonrası çizdikleriyle ama adam mezara girse çıksa bu kadar zihinsel olarak yaralı olmaz yani...
MF'ye bakıyorsun adam altyapı çiziyor.

WB'nin saldırı yemesinden sonra ''Ben böyle bir adama mı yenildim?'' demesi...

Sonrasında WB'nin halini gördükten sonra Ace'i kurtarıp, Hükümete karşı sözleri...

Sonra Beyazsakal'ın ölümüne verdiği tepki...

Son olarak da ''Yaralarımı iyileştirdim'' diyerek Yeni Dünya'ya tekrardan dönmesi...
Bu noktada şunlar sonrası Mangaka hikayeyi çok güzel kıvırıyor istediği gibi, fakat şimdi söylenti de kimse umursamıyor belki. Fakat gösterilince ne olacak? Millet ''Bu adam Alabasta da yenildi'' diyecek. Mangaka da ''O zamanlar WB'ye karşı zihinsel olarak yaralıydı, eskisi gibi değildi. Onu gördükten sonra bazı şeyler değişti'' diye kıvıracak hatta MF de az çok kıvırdı bile.

Yani Moria nasıl geçmişte Kaido'ya meydan okudu, dövüştüler. Sonrasında adamlarını kaybedince kendini saldı. Yeyip-içip-yatma işine girdi. Bu da onun bir nevi tam tersi şeklinde devam edecek bir nevi. Fakat bu noktada ne olursa olsun bu geçmişte ki olaylar sebebiyle saçmalık olacak.

Çoğu kişi ''MF de iade-i itibar'' yapıldı diyor ama bundan daha çok normalde olması gereken seviyeler buralar zaten. Öncesi saçmalıklarla dolu...

Eğer çok sırıtırsa redraw yapar. Dracule mihawk'ın dediği çok mantıklı geldi bana Oda bu şekilde kıvırsa hiç abes kaçmaz açıkçası.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık