Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Güç Seviyeleri

Sizin bu konudaki fikriniz?

• Katılıyorum

• Katılmıyorum

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Serideki karakterleri incelemeyi ve kıyaslamayı çok seviyoruz. Hatta bu Op serisinin kimisine göre en keyifli yanı olabilir. Ama bunları yaparken bir takım kalıp ve klişeler kullanarak sadece kazanan ve kaybedeni belirlemek bana doğru gelmiyor. Yonkou seviyesi, amiral seviyesi, sağ kol seviyesi.. gibi çeşitli kalıplaşmış skalalar kullanılıyor. İlk olarak nereden çıktığını bile bilmediğim bu kalıplarla karakterlerin arasındaki rekabeti(vs, güç seviyesi) bir bilek güreşi gibi düşünülerek sonuca varılıyor.

Yonkuo sağ kolu kalıbını örnek göstermek gerekirse.. Marco, King, Katakuri, Beckman ve Shiryu karakterlerini ele alalım. Karakterler aynı sadece aynı ünvana sahip oldukları için hepsi belirli bir güç seviyesinin üzerine atılıyor ve altında görülen bütün karakterler bu adamlarların üstü çiziliyor. Üstündeki adamları da yine aynı şekilde bunların yanına yaklaştırılmıyor. Ama bu sadece sahip oldukları bir ünvanla yapılıyor. Kimi zaman buna başına konan ödüllerle yapılıyor. Ama ünvan sadece güç belirtmiyor, adı üstünde bir mevki. Bu yüzden Marco ve King'i bir çırpıda kıyaslayıp sonuca varmak bence oldukça anlamsız.Hepsinin farklı yönlerden bakılınca farklı seviyeleri ortaya çıkıyor.
Her karakterin kendine ait güçlü-zayıf yönleri var. Çoğunun mesleği, sevdiği sevmediği verileri bile var. Tüm bunlar seriye sığ bakmamız için bize verilen bilgiler.
Bir karakterin, fiziksel, mental ve teknik açıdan inceleyebiliriz.
Zihinsel: zeka, soğukkanlılık, liderlik, vizyon, önsezi, haki vs.
Fiziksel: dayanıklılık, hız, güç vs.
Teknik: Uçabilme yetisi, dövüş stratejisi, meyvesi ve kullanımı, kullanılan silah vs.

Örneğin, oldukça farklı iki karakteri manga güncelde ele alalım. Law ve Luffy

Haki kullanımı ve meyve farkı ve genel fiziksel gücü nedeniyle sığ bir kıyaslamada
Luffy --> 8,5/10
Law -->
6,5/10 dersem büyük çoğunluk itiraz etmeyecektir. Fakat burada sadece Luffy'nin üstün taraflı olduğu açılardan değerlendirdik.

Law'un ise stratejisi, zekası ve vizyonu onu öne çıkaran yanları. Bu açıdan değerlendirirsek

Luffy --> 6/10
Law
--> 9/10 gibi bir sonuç çıkacaktır. Rakamlara lütfen aldırış etmeyin sadece üstün olduklarını göstermek istedim. Sanji ve Zoro arasında da bu kıyası yapabilirsiniz.

Bu iki karakteri bir kafes dövüşüne sokmak yerine bence çeşitli açılardan inceleyebiliriz. Çünkü Dof'un karşısında onu yenmek için Law meyvvesinin başka bir şey olmasını isteyebilirdi. Luffy, BM'ın adasında yol kitabesini çalarken Law'un meyvesine sahip olsaydı bu sadece 10 sn sürerdi. Marco ateşiyle iyileşirken King ateşiyle zarar veriyor. Shiryu bir kılıç kullanırken Beckman'in elinde sadece bir silah var. Hepsinde liderlik vasfı var. Bunun gibi onlarca daha detay sayabilirim ama siz zaten bunları biliyorsunuz.

Tüm bunları düşününce, yonkou seviyesi, amiral seviyesi, sağ kol seviyesi gibi çıkarımlar bir ünvanın ötesine geçmiyor. Elbette bunlar bir şeyler belirtiyor ama sadece buna indirgemenin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz söylemler ve bakış açıları bence forum kalitesini oldukça düşürüyor. Bu ve benzeri konuların daha iyi incelenmesi dileğiyle. İyi okumalar.

Güzel bir konuya değinmişsin. Bu durumda güzel değerlendirmeler yapılabilir.

Hasır Şapka tayfasından başlayalım öyleyse. Önce Akıl ve Strateji

Tayfa Akıl Strateji
Luffy: 5.2 - 8.5
Zoro: 5.5 - 7.1
Nami: 7.8 - 8.1
Usopp: 7.7 - 8.2
Sanji: 8.3 - 8.7
Chopper: 7.8 - 7.3
Robin: 8.1 - 8.0
Franky: 8.2 - 8.3
Brook: 7.8 - 8.2
Jinbe: 8.1 - 8.5

Yonkuo sağ kolu kalıbını örnek göstermek gerekirse.. Marco, King, Katakuri, Beckman ve Shiryu karakterlerini ele alalım. Karakterler aynı sadece aynı ünvana sahip oldukları için hepsi belirli bir güç seviyesinin üzerine atılıyor ve altında görülen bütün karakterler bu adamlarların üstü çiziliyor. Üstündeki adamları da yine aynı şekilde bunların yanına yaklaştırılmıyor. Ama bu sadece sahip oldukları bir ünvanla yapılıyor. Kimi zaman buna başına konan ödüllerle yapılıyor. Ama ünvan sadece güç belirtmiyor, adı üstünde bir mevki. Bu yüzden Marco ve King'i bir çırpıda kıyaslayıp sonuca varmak bence oldukça anlamsız.Hepsinin farklı yönlerden bakılınca farklı seviyeleri ortaya çıkıyor.
Dostum bu mangakanın kendi kurgusu.

İmparator ve üç elit komutanı şeklinde.. bu yüzden bu tür kalıpların olması çok normal. 4 İmparator arasında birisi en güçlü olabilir ama "en güçlü", "en güçsüze" çok net bir üstünlük kuramaz. Aynı şey diğer üç komutanda da geçerli. Beyazsakal tayfasını, diğer imparatorlardan ayrı tutarsan arada bir sorun kalmıyor. Onları Roger'la birlikte değerlendirmek daha sağlıklı.

Ayrıca one piece senin yaptığın şekildeki bir kurguya müsait değil.

Böyle puanlamak zor ama en zeki kişinin Sanji olduğunu düşünüyorum. Hep kritik anlarda iş yaptı. Sonra Nami.
Robin, Chopper ve Franky daha çok kendi alanlarında(mesleki) zekaya sahipler.
Jinbe ne kadar zeki kestirmesi zor ama tecrübe farkıyla ağır bir üstünlük kurar. Brook da yaşlı tecrübe etkisi vardır onda da.
Luffy'nin savaş zekası baya iyi ama bunun dışında boş. Zoro ondan daha iyi ama yine durum aynı.
Aklıma gelenler bunlar

Böyle puanlamak zor ama en zeki kişinin Sanji olduğunu düşünüyorum. Hep kritik anlarda iş yaptı. Sonra Nami.
Robin, Chopper ve Franky daha çok kendi alanlarında(mesleki) zekaya sahipler.
Jinbie ne kadar zeki kestirmesi zor ama tecrübe farkıyla ağır bir üstünlük kurar. Brook da yaşlı tecrübe etkisi vardır onda da.
Luffy'nin savaş zekası baya iyi ama bunun dışında boş. Zoro ondan daha iyi ama yine durum aynı.
Aklıma gelenler bunlar
İyi de tüm serideki karakterleri hangisi daha zeki, hangisi fiziksel olarak daha kuvvetli şeklinde yorumlamak imkansız.

Kalıplaşmış şeyler bir gereklilik.

İyi de tüm serideki karakterleri hangisi daha zeki, hangisi fiziksel olarak daha kuvvetli şeklinde yorumlamak imkansız.

Kalıplaşmış şeyler bir gereklilik.
Evet bu zor bahsettiğini anladım. Mesela Luffy'e güç için 9 verdim şu an için. Roger'a bu durumda 10 versem bu sayı yetersiz kalır. karaktere.
20 üzerinden değerlendir o zaman dostum FM deki gibi. Yapmak isteyen kişi bunu yapabilir bence. 1000 tane karakteri kimse kıyaslamaz zaten.

Dostum bu mangakanın kendi kurgusu.

İmparator ve üç elit komutanı şeklinde.. bu yüzden bu tür kalıpların olması çok normal. 4 İmparator arasında birisi en güçlü olabilir ama "en güçlü", "en güçsüze" çok net bir üstünlük kuramaz. Aynı şey diğer üç komutanda da geçerli. Beyazsakal tayfasını, diğer imparatorlardan ayrı tutarsan arada bir sorun kalmıyor. Onları Roger'la birlikte değerlendirmek daha sağlıklı.

Ayrıca one piece senin yaptığın şekildeki bir kurguya müsait değil.
Senin dediklerinin zaten farkındayım ama benim bahsettiklerim farklı.
Örnek vereyim 4 tane yonkou var. En güçlüsü BM şu an, ama zeki olmadığı için top gibi sektirdiler Jinbe ve Robin. Roger savaşmaya bile tenezzül etmedi çünkü biliyor ki buna gerek yok.
Çok güçlü ama aptal. Garp çok güçlü ama artık yaşlı. Sanji güçlü ama Nami'den dayak yer.
Benim bahsettiğim amadan sonrasına kimse bakmıyor. Sadece güçlüler işte.

Senin dediklerinin zaten farkındayım ama benim bahsettiklerim farklı.
Örnek vereyim 4 tane yonkou var. En güçlüsü BM şu an, ama zeki olmadığı için top gibi sektirdiler Jinbe ve Robin. Roger savaşmaya bile tenezzül etmedi çünkü biliyor ki buna gerek yok.
Çok güçlü ama aptal. Garp çok güçlü ama artık yaşlı. Sanji güçlü ama Nami'den dayak yer.
Benim bahsettiğim amadan sonrasına kimse bakmıyor. Sadece güçlüler işte.
Forumda yazdığın şeylere bakmayan kimse yok neredeyse.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık