Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Friends Abartılıyor mu, Gömülüyor mu?

Friends Abartılıyor Mu Gömülüyor Mu?

• Kullanılan toplam oy
    43

Üye silindi 1004

Örnekler misin alıntıları?
HIMYM'daki yıllardır kusmuyorum geyikleri.
Office'deki negatif-pozitif geyiği. Karakteri engelli sanma geyiği.
Friends'deki çin tabağı kırılma muhabbeti.

Daha çok çok var aklıma en spesifik olanları bunlar geldi şu an.

Friends alıntıladığı için daha kötü demiyorum tabii. Sadece Friends aşk meşk ve ılıkla duygusal bağ kurmuş bir iş.

Çok komik bir dizi diye bahsediliyorsa abartılmış olur, çok değil çünkü. Arada gülümsetir, özellikle Phoebe'li kısımlarda ben çok fena oluyordum izlerken ımh :utan:

Yani dönemine göre güzel olabilir de şuan meh bir dizi.

Her dönem izlenebilecek insanın hayatında her daim özel bir yeri olacak kendine has atmosferiyle insanın yüreğine işleyen muazzam bir dizidir Friends. En komik sitcomları say desen ilk 5'e giremez büyük ihtimalle ama gayet komik bir dizidir en büyük olayı komedisi değil sadece. Bazı şeylerin öyle teknik detayına çok girmezsin insandan insana değişir tamamen sana ne kadar geçtiğine seni ne kadar içine alabildiğine bağlı yani. Friends fazla popüler olduğu için popüleri boklama sevdasıyla dikkat çekmek isteyen bir sürü loserın da hedefi olduğundan haddinden fazla eleştirilen bir dizidir.

Bence hak ettiği yeri buluyor.

Mesele şu ki komedi biraz farklı ve zamanın ötesine geçmesi belki de en zor alanlardan birisi. Bugün hala daha çeşitli türdeki eserleri yıllar geçse dahi zevkle ve şevkle okuyabiliyoruz. Ama 60 70 yıl önce yazılmış olup da bizi hala kahkahalara boğan kaç tane mizahi eser sayabilirsiniz? Mizah sonuçta o günlerin dinamikleriyle, yaşam tarzıyla doğrudan bağlantılı olduğu için zaman değiştikçe eskiyor.

Friends'e gelince, 1996 doğumlu olan ve ilk sezonu yayınlandığında doğmama iki yıl olan seriye 2 3 sezon anca devam edebildim. Nadiren eğlendim. Ancak How I Met Your Mother için aynısı söz konusu olmadı. Her bölümüyle ayrı eğlendirmişti beni. Hani ekşide friends'in bir bölümü bir sezon hımym'e denk laflarının azıcık bile altı dolmadı. Hatta tam tersi bile diyebilirim. Ha bu benim ya da onların zevksiz olduğu anlamına gelmez. Üstteki paragrafta belirttiğim üzere espri anlayışları değişti. Onları yazan insanlarla ben ayrı nesildenim muhtemelen o yüzden ben gülmüyorum bu seriye açıkçası(tabi istisnalar vardır, şerh düşelim).

Bu arada bu iki sit-com'un finaller üzerinden karşılaştırılmasını ve bunun büyük bir argüman olarak kullanılmasını anlamsız buluyorum. Yani bu One Piece finalinde "Luffy Hancockla evlenmedi üüüüüü" demek gibi bir şey. Tamam hımym'de anne kim bunun üstünden kaç bölüm gizem kastılar da siz gerçekten koca seriyi Ted'in karısı kim olacak bunu merak ettiğiniz için mi takip ettiniz? :D. Bu sadece ufak bir yan unsur. Asıl konu güldürmekti bunu da iyi başardı.

Bi yerden sonra karakterler hepten çizgifilm karakterlerine dönüşmeseydi daha güzel kalabilirdi.
birkaç şeyi fazla uzattı dizi. Ve ben ross ve joel’daki ani değişimleri sevmemiştim. Tabi iyi ki değişmişler diyecektir çoğu kişi.

bi de dizi uzasın diye öyle şeyler olmaya başladı ki ilk sezonların aksine “iyi ki böyle arkadaşlarım yok” dedirtti bana.

Hakettiği yerde dedim. Bende yeri özeldir. Ama çok komik değil ve fazla uzamış bi dizi. Daha doğrusu sezon sayısı sorun değil ama ucuz şekilde uzatmışlar.

2 şey söyleyeceğim.

. Konunun orjinali sadece friends abartılıyor mu olmalıydı .Dünya çapında yayın hakları en pahalı olan dizilerden biri. Oyuncuları hala deli gibi para kazanıyor. Netflix bile zam yaptıktan bir ay sonra friends’i kütüphanesine ekledi . Bunu tesadüf olarak görmüyorum . Ayrıca zamanında değeri bilinmemiş şuanda değeri bilinen bir dizi de değildi. Yayınlanırken de popülerdi, 20 sene geçti hala popüler. Bırakın da bu kadar popüler bir sitcom dizisini azınlıkta olan insanların izleyip gömme hakkı olsun. Ki diziyi çok sevenler bile fazla komik olmadığını söylüyorlar . Ben friends izleyip beğensem bile kitlesi tarafından çok abartıldığı için bu muymuş yani diyeceğim. Çünkü beklentileri arşa çıkaran bir kitlesi var.

- Ve biraz nostalji seviciliği oldugunu düşünüyorum .Friends büyüktür > himym. Friends varken himym, big Bang theory izleyen x’dir diye küçümseyen boş kültist bir tayfa var. Bu kültist tayfa aynı zamanda Breaking Bad sırf çok popüler diye Oz, The Sopranos, Boardwalk Empire gibi dizileri Breaking bad’den çok daha iyi sanarlar ve Breaking Bad en iyi dizidir diyenlerin o dizileri hayatında izlememiş kekolar olduğunu düşünürler . Allah düşman başına vermesin bu tipleri .

Friends zamanında en çok izlenen hala dünya çapında ki popülaritesini sürdüren bir dizidir.

Bu diziyi sıradan sitcomlardan ayıran temel özellik karakterler arası duygu yoğunluğunun olması ve her karekterin gelişimini iyi veya kötü açıklamasıdır. Friends'i şimdiye kadar kaç kere izleyip bitirdiğimi Allah bilir ama ben bu diziyi izledikçe düşüncelerim olumludan olumsuza doğru değişmeye başladı.

İlk izlediğim tadında bir komedi, ilginç karakterler, güzel bir karakter gelişimi ve on numara dostluk temasına hayran olmuşken final bölümünde gözlerim sulanmıştı. İkinci izlediğimde karakterlerin şakalarını ve karakterlerini daha detaylı görmeye başladım. İzleme sıklığı arttıkça bu karakterler arasındaki ilişkinin ilk izlediğimde ki gibi saf bir duygu ile değil insanın gösterdiği çeşitli kusurlarla var olduğunu anladım. Örneğin Rachel ve Monica arasında temelde çok büyük bir yakınlık varken seriyi izlerken ve geçmiş flashbackler de Monica'nın Rachel'e hayranlığı ve Monica kilo verdikten sonra ikisinin arasındaki kıskançlık ve çekişmeyi görebiliyorsunuz. Joey ve Chandler çok yakın arkadaşlarken bu arkadaşlığın çeşitli kusurlar üstüne kurulu olduğu ve karakterlerin ilişkilerini sürdürmek için karşısındaki kişinin kusurlarını örtmeye çalıştığını görebiliyorsunuz. Phoebe ve Ross ise yıllardır birbirlerinin yanlarında takılmalarına rağmen ilişkilerinin çok düz bir zemine kurulduğunu görebiliyorsunuz. Hani 6 kişilik bir gruptan ziyade karakterlerin diğer karakterlerle eşit şartlarda arkadaşlık yapmadığını görebiliyoruz.

Dizinin genel gidişatını ilk izlediğimde sevsem de daha sonraki izleyişlerimde büyük sorunları görmüşümdür. Örneğin ilk 3 sezon çok iyiyken 4-6. sezon arası çıtayı yukarı çıkaramamış ve son 4 sezonda ise geriye gitmeye başlamıştır dizi. Karakterlerin hep birlikte komik olduğu dönemler çok azdı. Örneğin ilk 4 sezonu Chandler sırtlarken 4-8 sezonları Joey ve son 2 sezonu Ross sırtlıyor resmen. Piyasadaki bir çok komedi dizisini izlemiş birisi olarak Friends'te benim ev sevdiğim nokta şakaların ve olayların kendisini tekrar etmemesiydi örneğin bazı sitcomlar da neredeyse her sezon bazı şakalar tekrar tekrar hortlatılır veya benzer bölümler ama Friends'te benim hatırladığım bu tarz olaylar çok yok.

Kısaca Friends en kaliteli sitcomlardandır. Özellikle ilk izleyişiniz de verdiği tadı verebilecek çok fazla bir seri yoktur piyasada. Ayrıca sitcomların birbiri ile karşılaştırılmasına şiddetle karşıyım. Her sitcomun kendi özgü bir tadı ve kalitesi vardır.

Zamanın ruhu diye bir şey var. Friends 90larda güzeldir. O dönemden buraya duyguları hissiyatı çekmek zor.

Zamanının ötesinde bir dizi olduğunun kanıtı hala izleniyor olması. Netflix 1 yıllık yayın hakkına 100miyon dolar verdi diye okumuştum. Muazzam bi şey.

Başlamaya üşendiğim bir dizi. İzlersem eğer içine çeker biliyorum ama başlamamayı kendime görev edindim gibi :(

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık