Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Fitness & Vücut Geliştirme Sohbet

Arkadaşlar bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Önümüzdeki ay Ramazan başlıyor sizce spor salonuna 1 ay ara vermelimiyim . Spora bu sene başladığım için bu konuda hiç tecrübem yok, iftardan önce iş çıkışı gidip yapayım diyorum ama enerjim yetermi hiç kestiremiyorum. İftardan sonra gitsem yetismicek salon 8 de kapanıyor. Olmadı en kötü 1 ay iftardan sonra yürüyüş e devam edeceğim.
1 ay aradan bir şey olmaz, akşamları yürüyüş koşu ve hit kardiyo şeklinde antrenman yapabilirsin.
Birazdan sırt çalışmaya gideceğim de sırtı hissetmiyorum çalışırken çoğunlukla. Hoş hissetmek de çok da abartılacak bir mevzu değil aslında.
Sırt, diğer kas gruplarına göre kordinasyon ve kısmen de hareketi doğru yapmayı daha çok ister. Bunu kazanmak zamanını alabilir. Sırt çalışmanın püf noktası ise kürek kemiklerini kasları hissedecek şekilde sıkıştırmaktır. Yani nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama makinaya geçip tak tak çekmekle sırtı hissedemezsin ve çoğu zaman yeterince çalıştıramazsın da. Hareketi yaparken kürek kemiklerini sıkıştıracak şekilde kordinasyon kazanman gerekiyor.

Çalışma formları hakkında salonda bulunan antrenör dışında kimseden yardım almamanı tavsiye ederim. Bir de yavaş yavaş zamanla formunu bulursun.
Salondaki antrenörlerin büyük çoğunluğu ne yazık ki bu konularda pek yardımcı olamıyor maalesef.Sadece çalışma formunu bilmek yeterli değil aynı zamanda da kası nasıl aktive edeceğini bilmeli kas ile zihin arası bağlantıyı kurmalısın.Ben bile bu konuda hala zorlanıyorum.

Salondaki antrenörlerin büyük çoğunluğu ne yazık ki bu konularda pek yardımcı olamıyor maalesef.Sadece çalışma formunu bilmek yeterli değil aynı zamanda da kası nasıl aktive edeceğini bilmeli kas ile zihin arası bağlantıyı kurmalısın.Ben bile bu konuda hala zorlanıyorum.
İyi ekipmanın ve antrenörlerin olduğu salonlar var ama merdiven altı bir salona gidersen istediklerini bulamazsın. İlk günden ilk haftadan hatta ilk aydan odaklanma problemleri yaşayabilirsin. Bunlar zamanla aşılacak şeyler.

Merhabalar, benim kafama takılan bir soru var. 8 kg lık iki dumbellım var. İnternetten programlara bakınca her harekete aynı set ve tekrar sayısını vermişler ama bu saçma değil mi? Atıyorum kol kaslarını çalıştıran biceps curl 3 set 10 tekrar diyorsa omuzları çalıştıran shoulder press'e de 3 set 10 tekrar diyor. Ama omuz kaslarının gücü ile kol kasları denk değildir herhalde, yada örneğin göğüs ile. Kısaca sorum ağırlığı değiştirme şansımız yoksa set ve tekrar sayılarını nasıl belirleyeceğimiz? Eğer aynı güçte olmayan kas gruplarını eşit seviyede çalıştırırsam güçsüz olan kas grubu diğerinden daha fazla gelişir ve bir orantısızlık olmaz mı?

Merhabalar, benim kafama takılan bir soru var. 8 kg lık iki dumbellım var. İnternetten programlara bakınca her harekete aynı set ve tekrar sayısını vermişler ama bu saçma değil mi? Atıyorum kol kaslarını çalıştıran biceps curl 3 set 10 tekrar diyorsa omuzları çalıştıran shoulder press'e de 3 set 10 tekrar diyor. Ama omuz kaslarının gücü ile kol kasları denk değildir herhalde, yada örneğin göğüs ile. Kısaca sorum ağırlığı değiştirme şansımız yoksa set ve tekrar sayılarını nasıl belirleyeceğimiz? Eğer aynı güçte olmayan kas gruplarını eşit seviyede çalıştırırsam güçsüz olan kas grubu diğerinden daha fazla gelişir ve bir orantısızlık olmaz mı?
Tekrar aralığı 1 rep max'ine dayalı kurulur aslında temelde sen biceps curl'de 3 set 10 tekrar çıkarabileceğin bir ağırlığı alıp yapman gerekli zaten 8 kilo ağırlık her harekete gitmez 8 kilo ile 3 set 10 tekrar lateral raise atamayabilirsin mesela? Setlerin sayısı kadar kaldırdığın ağırlık önemli Shoulder Press'de 3x1'de yaparsın 3x20'de yaparsın ama hangi ağırlık ile yaparsın önemli olan o. Ağırlığı değiştirme şansın yoksa dinlenme aralığını uzatabilirsin veya tekrar sayılarını düşürürsün.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık