Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Aslında iki önce okuduğum kitap ama çok güzel olduğu için paylaşmak istiyorum.

Han Kang - Vejetaryen

Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi. Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu. Kalamarları. Yumurtaları. O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti. Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.
Han Kang bizleri cinselliği, şiddeti, ilişkilerimizi ve saplantılarımızı
sorgulayacağımız rahatsız edici bir yolculuğa çıkarıyor.

“Derinize nüfuz edecek ürkütücü bir evrenselliğe sahip.”
-Laura Miller
"Kang, insan beyninin ve bedeninin dayanabileceği sınırları ve
vahşetin en uç biçimlerinde bile görülebilen tuhaf güzellikleri araştırıyor."
-Entertainment Weekly

Rahatsız edici, okurken kalbimin sıkışmasına neden olan ama okumaya başladığımda bir türlü elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Aile ve evlilik ilişkileri, çocukluktan yetişkinliğe taşınan travmalar, cinsel şiddet ve psikolojik rahatsızlıklar üzerine yazılmış mükemmel bir eser. Hayatımda okuduğum en iyi kitap.
Tavsiyeni gördükten sonra bu kitabı sipariş etmiştim, geçen hafta okudum. Uzun zamandır bu kadar değişik ve etkileyici bir kitap okumamıştım açıkçası, düşüncelerimi paylaşmak isterim.

Spoiler içerir:
Bu kitapta en başarılı bulduğum şey, olayları tamamen başkalarının gözünden göstermesine rağmen okurların vejetaryen kadının ızdırabını derinden hissedebilmesi. Küçüklüğünde ailece köpek ziyafeti verildiği günkü olayı okurken çok üzüldüm gerçekten ya bunun gibi birçok şey kadının hayatında travmalara sebep olmuş. Her ne kadar kadın için "Aniden değişip hayatımızı tepetaklak etti." diye söylense de aslında aniden falan değildi, bu travmalar kadının hayatını yaşama şekline bile yansımış, sadece patlama noktasına gelmeyi bekliyormuş. Akrabalarında psikolojik tedavi bilinci olmaması, "Akıl hastası değil, hâlâ mantıklı hareket edebiliyor, sadece et yemiyor." diye geçiştirilmesi ve kaba kuvvet kullanılması kadının durumunu daha da kötüye sürükledi. Kitap biterken çocukluk travmalarıyla ilgili kız kardeşler arasında bir çözümleme göreceğimizi düşünmüştüm aslında ama yazarın böyle bir planı yokmuş demek ki. Bu hâliyle de gayet güzel bir finaldi.

Bu kitapta insanı düşündüren çok fazla şey var. Tüm olayları dışarıdan yabancı biri gibi izleyen kocanın bir süre sonra karısıyla aynı rüyaları görmeye başlaması; ablanın bazı geceler evde uyuyan oğlunun varlığını bile unutarak ormana gitmesi (tıpkı şuurunu yitirip ağaç olduğuna inanan kız kardeşi gibi), bir erkeğin şiddetle tiksinip boşamaya çalıştığı kadını, başka bir erkeğin ölesiye arzulaması... Özgün birçok konu çarpıcı bir şekilde işlenmiş bu kitapta. 2. bölümdeki vejetaryen baldızıyla video çekimi yapan adamın öyküsü de ilginçti doğrusu. Aslında ilginç yapan şey, adamın niyetini "tecavüz" ya da "ihanet" olarak nitelendirememek. Çünkü neresinden bakarsan bak, kadının da rızası vardı, belki kadının akıl sağlığı pek yerinde olmadığı için istismar ettiği söylenebilir. "Sanat / estetik için her şey mübahtır." anlayışına sahip insanların birisiyle yuva kurmaya kalkması gerçekten çok saçma bir şey. Çektiği tüm acıya ve hissettiği nefrete rağmen ablanın kendi kız kardeşine tarafsız gözle bakarak onu ölüme terk etmemesi harikaydı. Uzman bir psikoloğun bu kitaptaki olaylarla ilgili değerlendirmesini okumayı çok isterdim açıkçası.

Akademik bilgiye boğmadan insan psikolojisini gerçekçi öykülerle irdeleyen bu tür kitaplara bayılıyorum cidden. Bu kitabı okuduğuma çok sevindim, tavsiye ettiğin için çok teşekkürler.💐

Kara Elf Üçlemesi

Okurken fazlasıyla eğlendiğim bir seri oldu. Özellikle ilk kitaptaki Drow ırkı ve bunun etrafında yapılan worldbuildingi çok beğendim. Seriye hiç merakı olmayan kimselerin bile en azından ilk kitabı görmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkçe güncele gelmeye niyetliyim, şimdilik.

kendini arayan insan - rollo may

Okudum ve iyiki okumusum dedim, kitapta alti cizilecek cok yer var; ileride tekrardan ustunden gececegim.

• Like
Tepkiler: Vvv

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık