Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Sevdiğiniz Rap Şarkılar

Konu ilk açıldığından beri girip girip çıkıyorum, hangi parça en sevdiğim rap parçası diye düşünüyorum. Bir yanıt bulamadım. 20 yıla yakındır rap dinliyorum. İlk cezanın bir konser kaydını dinlemiştim. Söylediği şarkıyı hatırlamıyorum ama çok küfürlü olduğu için abim ne kadar istersem işteyim tekrar açmamıştı. Okumayı söker sökmez internetten cezanın şarkılarını dinlemeye başladım. O dönem Konya'da internet olan birkaç evden biriydik ve 4 GBlık kotamızın belki de yarısını rapzedede dolduruyordum ben.

Rapzede dönemleri çok güzeldi. Karışık dinlediğim parçalar bana zamanla, Ceza-Sagopa gibi usta isimlerin yanında yeni rapçiler tanıttı. A.P.O fanı olmuştum o zamanlar. Hırsız Var albümü favori albümlerindendi. Lefkoşa Ortam ile DJ Soner de ayrı bir güzeldi o zaman. Şimdi biraz gülerek dinliyorum ama 10-12 yaşındaki bir bebe için aşırı keyifliydi.

Telefonun yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte okuldaki telefonlara bir grup girmeye başladı. "Piskonut Crew" şu an içlerinde aktif rap hayatına devam eden tek isim Bossy diye biliyorum. O dönem Milkshake, Turkish Rap Game gibi parçaları bizi baya meşgul etmişti.

Yaşım ilerledikçe funky diyebileceğimiz bu tarzdan daha battlea kaymaya başladım. Tabi bunda bir arkadaşın dinlettiği Hayki-Clickdan'ın etkisi de vardı. O zamana kadar popüler olmayan Battle parçaları dinliyordum ama çocuk olmanın etkisiyle bana pek geçmiyordu. Yaşım aldıkça battle bana hitap etmeye başlamıştı. Tabi bu dönem araya ergenlik girişiyle birlikte Tripkolic falan girdi ama onlar ayrı konu :D Kısa bir dönemdi zaten...

Liseye başlamamla birlikte tamamen farklı bir çevreye girmiş oldum. Çünkü öylesine denk geldikçe saçma sapan rapleri dinleyip gaza gelen arkadaşlarımın yerini gerçekten rap tartisabileceğim yeni arkadaşlarım almıştı. Bir kültür olarak görüyorduk. Joker, Allame, Şehinşah, gibi isimler burada merkezine yerleşti hayatımın. Hidranın Beyaz diş ile birlikte tam ortasına dalışı ise efsaneviydi bence. Çok ciddi bir yükselişti.

Lisenin sonlarına doğru battledan proteste kaydım. Bunda yine Hidranın protesto ana kategorisi haline getirmesi de etkili sanırım. Saian kenarlardan en başlarda geldi bu sayede. Stabil gibi bir kalemin de ön plana çıktığı dönem burasıydı bende. Ah Agarta... Dağılmasaydın ne güzel olurdu...

Üniversiteye geldiğimde hayat eskisi kadar hızlı akmıyordu. Daha sakin bir tad arıyordum. Reviosunkiler gibi depresif şarkılar dinlemeye başladıktan sonra geçmişe dönmeye başladım. Yavaş yavaş piyasaya giren autotone ve drillcilerden kaçtım. Hala da kaçmaya devam ediyorum.

Rap iyi bir ses değildi, sanattı. Bir hikayeydi. Tıpkı Kayranın Farazinin beatlerinde anlattığı gibi. U.L.A.Ş ın anlattığı Behcetin hikayesi gibi.

Şimdi ruh halime göre değişen şarkılar dinliyorum. Hepsinin yeri ayrı. İlk aklıma gelen birkaç tanesini paylaşmak istiyorum.

1. Nas - New York State of Mind
  2. A Tribe Called Quest - (We Got) The Jazz
  3. Wu Tang Clan - C.R.E.A.M
  4. Kendrick Lamar - For Free? ve The Heart Part 5
  5. MF Doom - Doomsday
  6. NWA - Fuk Da Police
  7. The Game ft 50 Cent - Hate It or Love It
  8. DJ Shadow - Midnight in a Perfect World
  9. 2pac - Hit Em Up
  10. Outkast - Aquemini

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık