Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] En Karizmatik İmparator Komutanı

En Karizmatik Komutan Hangisi?

• Charlotte Katakuri

Kullanılan: 75 40.5%
  • Charlotte Smoothie

Kullanılan: 4 2.2%
  • Charlotte Cracker

Kullanılan: 2 1.1%
  • Marco

Kullanılan: 15 8.1%
  • Portgas D. Ace

Kullanılan: 19 10.3%
  • Jozu

Kullanılan: 1 0.5%
  • King

Kullanılan: 7 3.8%
  • Queen

Kullanılan: 3 1.6%
  • Jack

Kullanılan: 3 1.6%
  • Benn Beckman

Kullanılan: 46 24.9%
  • Lucky Roo

• Yasopp

Kullanılan: 0 0.0%
  • Shiryuu

Kullanılan: 8 4.3%
  • Avalo Pizarro

Kullanılan: 0 0.0%
  • Van Augur

• Kullanılan toplam oy
    185
Diyeceğim şey biraz tartışmaya açık olabilir belki ama karizma dediğin subjektif bir şey bence biraz da. Birine karizmatik gelen diğer kişiye karizmatik gelmeyebilir veya tam tersi de mümkün. O yüzden objektif olarak karizmatik diye bir kavram yok bence.
Aslında bakarsan, bir kitleyi etkilemiş, kendine hayran bırakmış, standart üstü etkileyici yönleri bulunan (hitabet, dış görünüş, bilgi, güç, özel yetenek vesaire) kişilere karizmatik denir. Günümüzde bu biraz dış görünüş etkileyiciliğine evrilmiş durumda tabi.
Yani bu tip biri, bana karizmatik gelmese de karizmatik biridir. Başkalarına etkileyici gelmiştir bir şekilde.
Napolyon'u örnek vereceğim. Adamda ne boy var ne tip. Bana diğer yönleri de hiç karizmatik gelmez. Devrinde Fransa'da yaşamış biri olsam desteklemezdim. Ama koca bir ülkeye ve daha birçok topluluğa karizmatik gelmiştir ve bu karizmatikliği inkar edemeyiz.
Bunu tartışma veya antitez sürmek için söylemiyorum. Neden objektif mi subjektif mi diye sorduğuma açıklık getiriyorum.

Subjektif bir soru sormuşsun. Cevabım da subjektifti zaten. Yani Cracker :a:

Aslında bakarsan, bir kitleyi etkilemiş, kendine hayran bırakmış, standart üstü etkileyici yönleri bulunan (hitabet, dış görünüş, bilgi, güç, özel yetenek vesaire) kişilere karizmatik denir. Günümüzde bu biraz dış görünüş etkileyiciliğine evrilmiş durumda tabi.
Yani bu tip biri, bana karizmatik gelmese de karizmatik biridir. Başkalarına etkileyici gelmiştir bir şekilde.
Napolyon'u örnek vereceğim. Adamda ne boy var ne tip. Bana diğer yönleri de hiç karizmatik gelmez. Devrinde Fransa'da yaşamış biri olsam desteklemezdim. Ama koca bir ülkeye ve daha birçok topluluğa karizmatik gelmiştir ve bu karizmatikliği inkar edemeyiz.
Bunu tartışma veya antitez sürmek için söylemiyorum. Neden objektif mi subjektif mi diye sorduğuma açıklık getiriyorum.

Subjektif bir soru sormuşsun. Cevabım da subjektifti zaten. Yani Cracker :a:
Evet asıl anlamının o olduğunu biliyorum. Ama bence objektif diyebilmek için bir ulusun karizmatik bulması yeterli değil işte. Herkes tarafından karizmatik bulunmalı. Hani belki biz burada ben beğenmiyorum ama şu şu kişi de karizmatiktir şeklinde bir liste oluşturabiliriz. Hatta belki tüm forum da ona katılabilir. Ama bunun sebebi bence daha çok aynı kültür içinde yetişmiş olmamızdır. Şöyle bir örnek vereyim. Nijeryalı biri bana oranın en beğenilen kadınılarından birini göstermişti. Ama kadın benim gözümde çirkin bir kadındı. Resmi bulup sana göstersem senin de aynı şeyi düşüneceğine eminim. Mesela burada Beckman çirkin diyecek olan yoktur. Ama ülkenin birinde hemen hemen herkes Beckman'i çirkin bulabilir.

Neyse çok uzattım. Öyle işte. :D

Şu sahne ne peki.Beni fazlasıyla karizmaya doyuran bir sahne :alkis:
Bu sahneyi unutmuşum. Evet burada kötü değilmiş. :ehe:

Evet asıl anlamının o olduğunu biliyorum. Ama bence objektif diyebilmek için bir ulusun karizmatik bulması yeterli değil işte. Herkes tarafından karizmatik bulunmalı. Hani belki biz burada ben beğenmiyorum ama şu şu kişi de karizmatiktir şeklinde bir liste oluşturabiliriz. Hatta belki tüm forum da ona katılabilir. Ama bunun sebebi bence daha çok aynı kültür içinde yetişmiş olmamızdır. Şöyle bir örnek vereyim. Nijeryalı biri bana oranın en beğenilen kadınılarından birini göstermişti. Ama kadın benim gözümde çirkin bir kadındı. Resmi bulup sana göstersem senin de aynı şeyi düşüneceğine eminim. Mesela burada Beckman çirkin diyecek olan yoktur. Ama ülkenin birinde hemen hemen herkes Beckman'i çirkin bulabilir.

Neyse çok uzattım. Öyle işte. :D

Bu sahneyi unutmuşum. Evet burada kötü değilmiş. :ehe:
Güzellik ile karizmayı karıştırmamalısın. Karizmanın temelinde etkileyicilik yatar. Nasıl etkilediğinin de bir önemi yoktur. İnsanların etkilenebileceği yönleri pazarlayabilmek (bilerek veya bilmeyerek) karizmatikliktir. Aslında epey objektif. Sadece insanların etkilenme eşiğine göre değişerek subjektifleşir.

Ben uzatmadım. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık