Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Elde Edilen Bilgi'nin Manipüle Edilmesi

Ön yargı iyidir ya. Öyle her şey için detaya inmeye pek gerek yok aslında. Öyle bir mesai için oldukça kısa bir yaşam var elimizde. Bence.

Ön yargı iyidir ya. Öyle her şey için detaya inmeye pek gerek yok aslında. Öyle bir mesai için oldukça kısa bir yaşam var elimizde. Bence.
Mesaj için Teşekkürler.

İyi bir konuya değinmişsin. Genel olarak psikanalist yaklaşımla yaklaşan Sigmund Freud "Önyargı İnsanları Sevgi adına birleştirir" diyor. Farklı bir yaklaşım olarakta Herder "Önyargı zamanında iyidir" diye belirtiyor. Önyargının getirdiği sonuçlar hem iyi hem kötü olarak nitelendirilebilir oluyor o zaman. Ama insan yanılsamadan mutluluk duyuyorsa bunun sonu pekte iyiye gideceğe benzemiyor ama. Çünkü ne kadar önyargı o kadar yanlış bilgi edinimi ve yanlış bilgi ediniminin sonuçları insanları mutlu etmeden daha vahim bir durum. Bunun için "zamanında önyargı iyidir" sözünü daha haklı buluyorum.

Mesaj için Teşekkürler.

İyi bir konuya değinmişsin. Genel olarak psikanalist yaklaşımla yaklaşan Sigmund Freud "Önyargı İnsanları Sevgi adına birleştirir" diyor. Farklı bir yaklaşım olarakta Herder "Önyargı zamanında iyidir" diye belirtiyor. Önyargının getirdiği sonuçlar hem iyi hem kötü olarak nitelendirilebilir oluyor o zaman. Ama insan yanılsamadan mutluluk duyuyorsa bunun sonu pekte iyiye gideceğe benzemiyor ama. Çünkü ne kadar önyargı o kadar yanlış bilgi edinimi ve yanlış bilgi ediniminin sonuçları insanları mutlu etmeden daha vahim bir durum. Bunun için "zamanında önyargı iyidir" sözünü daha haklı buluyorum.
Fru*d her zaman olduğu gibi yine yeniden boş yapmış ya..............
O yargıların oluş biçimi de önemli aslında.. Önyargılar konusunda da önyargılı olmak gerek.

Fru*d her zaman olduğu gibi yine yeniden boş yapmış ya..............
O yargıların oluş biçimi de önemli aslında.. Önyargılar konusunda da önyargılı olmak gerek.
Neden bu adam bu kadar boş yav......... :D

Küçüklükte ki etmenlerin olduğunu düşünüyorum bende. Tabi irademiz dışında veya irademiz içinde mi olmuştur kestirmek zor ama farkındalık olmuşsa bir şey değişime uğrayabilir ve uğramışada benziyor.

Neden bu adam bu kadar boş yav......... :D

Küçüklükte ki etmenlerin olduğunu düşünüyorum bende. Tabi irademiz dışında veya irademiz içinde mi olmuştur kestirmek zor ama farkındalık olmuşsa bir şey değişime uğrayabilir ve uğramışada benziyor.
İns*n yavrusu iken oluşan kodlar bir müddet sonra manuel olarak değiştirilebiliyor ya. Tabi bunun için dediğin farkındalık vs gibi olgular devreye girmeli.

Yapı her şeyi belirler, aktör de onun içinde özgürce hareket ettiğini sanar. İşte bütün mesele bu.

Bu arada elde edilen bilgi manipüle edilemez, manipüle edilmiş bir bilgi varsa o elde edilir.

Bilginin doğru ve gerçekliğinden bahsediyorsak, bana kalırsa, ne kadar uğraşırsak uğraşalım asla tam anlamıyla gerçek olana ya da doğruya ulaşamayız. (%99,999... kadar yaklaşabilsek de %0,0000...1'lik bir ihtimal her zaman olacaktır. Tabi ki bu çok uçuk bir durum.) Bence manipüle edilmemiş bir bilgiden söz edemeyiz. Matematik bile belki insan zekasının sınırlılığıyla kısıtlı olabilir.
Doğru denilen şey zamana, yere, duruma göre değişebilen bir şey olduğu için bana kalırsa bilginin doğruluğuna yönelik bakış açısı kişisel olmalı. Bilgi edinmek isteyen kişinin bilgi edinmekteki amacına yönelik düşünülmeli ve bu amaca en iyi hizmet edecek bilgi en doğru bilgi seçilmeli.
Mesela nasıl zengin olunur bilgisine ulaşmak isteyen birinin, sallıyorum, herhangi bir ekonomi kitabını okuması ve önerileni yapması ama bunun bir halta yaramaması bunun üzerine "şu makamdaki adamın yalakası ol" diyen emmioğlunun önerisini dinleyip zenginleşmeye başlayan adam için doğru bilgiyi veren emmioğlu olmuştur.

Yapı her şeyi belirler, aktör de onun içinde özgürce hareket ettiğini sanar. İşte bütün mesele bu.

Bu arada elde edilen bilgi manipüle edilemez, manipüle edilmiş bir bilgi varsa o elde edilir.
Tam olarak böyle bir şey demeye çalıştım ama pek başaramamışım anlaşılan. Ama şöyle bir şey denilirse de hak verilebilir gibi:
Bilginin kökenine baktığımızda "manipüle edilmiş bilgi" saf bir bilgiden türemiş olmak zorunda. Çünkü eğer saf bilgi denilen bir şey olmasaydı manipüle edilen bir bilgide olmazdı.

Son düzenleme:
Kalıcı bir eser bırakmaz isek yaklaşık 200 yıl sonra bizi kimsenin hatırlamayacağı, hiç yaşamamış gibi olacağımız için doğruların peşinden koşmayı boşa bir çaba olarak görüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık