Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Edward Newgate vs. Isaac Netero

Beyazsakal vs Netero

• Kullanılan toplam oy
    115
Asıl olay şu,Wb HxH da işlenseydi nasıl olurdu,Netero Opta işlense nasıl olurdu?Op evreninde adaları tek saldırıyla kasmadan yok edebilecek bir adamdan bahsediyoruz.Işık hızındaki adamlardan tut saniyede deniz donduran adamların bulunduğu bir seri,anca kizarunun ayağıyla attığı lazeri,bir tarafını yırtıp o güçte saldırı atabilen adamların serisini karşılaştırıyorsunuz.Fark şu,Op serisi daha çocuksu ve ölüm olmadığı için güçlü gözükmüyor gözünüzde.Ötekinde kan gövdeyi götürdüğü için yorumlar bu şekilde.

Normal de böyle farklı evrenden karakterlerin karşılaştırıldığı konulara yazmam çünkü her evrenin kendi kuralları vardır ve iki farklı evrenden iki yada daha fazla karakteri karşılaştırdığımızda hangisinin kurallarına göre dövüşü devam ettireceğimiz gibi bir sorun çıkıyor. Mesela Bleachte muazzam Reiatsuya sahip kişiler Reiatsusu olmayanları direk öldürebiliyordu. Şimdi Goku, İchigo veya Aizen'in yanına gitse tek mi yiyecek? Yada DB'deki tanrılar bile Kizaruya logia olduğu için vuramayacak mı? Böyle sorunlar çıkabiliyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi normalde böyle konulara yazmam ama gerek karakterlerin güçleri konusundaki cahillik gereksede WB hakkında dönen teke gider, tepki bile veremez gibi shitpostlar yüzünden yazasım geldi.

Öncelikle en tepe de belirttiğim gibi farklı evrenleri karşılaştırmanın ciddi bir zorluğu var. Bu yüzden takıldığım noktalarda gerçek Dünya ile karşılaştırma yaptım.

Karşılaştırma için Hız, Refleks Güç, Hasar Potansiyeli, Dayanıklılık, Çeviklik, İsabet,Özel Güçler(Meyve, Haki, Nen...v.s) ve Dövüş Becerisinin ayrı ayrı inceleniyip bunların sonucuna göre genel bir sonuç oluşturdum.

[hr]

Hız ve Refleks

İlk baktığımızda Neteronun mutlak bir hız avantajı olduğu gibi bir yanılgı var çünkü ses hızından hızlı yumruk atabaildiği söyleniyor. Tam olarak ne kadar hızlı olduğu belirtilmedi ama ben ses hızından 10,20,100 kat kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. Öyle olsaydı bu belirtilirdi. Zaten bu tarz hızlar için farklı karşılaştırmalar yapılır. Mesela ses hızından hızlı yerine bir roketten bile hızlı veya insanlığın ürettiği en hızlı şeyden daha hızlı gibi. Assassin Classroomda Koro Sensei ses hızından çok daha hızlı hareket edebilidiği için onun hızını roket ve uzay mekikleriyle karlaştırıyorlardı. Eğer Neteroda bu kadar hızlı olsaydı yine benzer bir karşılaştırma yapılırdı. En iyi ihtimalle ses hızından 3 ila 5 kat arasında daha hızlı yumruk atabiliyordur. Neteronun aşırı hızlı olduğu doğru ama WB ne kadar hızlı? İnternetten araştırdığım kadarıyla Ortaçağın sonlarında üretilen el tabancalarının 100 ila 250 m/s arasında bir namlu çıkış hızına sahip olduğunu gördüm. Deneysel olanları hariç modern silahlarda ise top,tüfek yada tabancada ses hızının 2-3 katına kadar çıkılabildiğini buldum.

Ayrıca kılıç yada herhangi bir silahla şok dalgası/hava kesişi yapılabilmesi için ilgili silahın en az ses hızında savrulması gerekir.

Yani OP evreninde hava kesişi atabilen herkes ses hızından daha hızlı uzuvlarını hareket ettirebildiği gibi mermi ve gülleri karşılayabilen herkesin reflekslerinin ses hızının ötesinde olduğunu söylemek pek ala mümkün. Olayın bir farklı boyutuda gözlem hakisi. Rayleight gözlem hakisi ile ışık hızında giden bir şeye tepki verebiliyordu çünkü onun nerede olacağını biliyordu. Bu durumda Netero'nun WB ile arasındaki hız farkının çok fazla olmadığı ve refleks konusunda WB'nin ciddi bir biçimde ağır bastığı rahatlıkla söylenebilir.

[hr]

Güç

Güç konusunda WB'nin açık ara önde olduğu ortada. Bunun için aşağıdaki sahneye bakmam yeterli. Bu sahneyi incelemeden önce Going Merry tarzı gemilerin yükleri ile beraber 100-250 ton arasında tuttuğu. Bizim dünyamızda WB'nin gemisinden çok daha güçük on bin tondan daha ağır ahşap gemilerin olduğunu belirtmek isterim.

WB burada ağır yaralı ve tek kolunu kullanıyor. Buna rağmen bir milim bile yerinden oynamadan gemiyi durdurabiliyor. Cannon mu değil mi emin değilim ama animede bir sahnede deprem gücünü kullanmadan önce Zoro'nun gorillasına benzer bir teknik kullanmıştı. En azından kasları steroidli gibi şişmişti. Yukarıda '' Hız ve Refleks''te yazdıklarımıda dikkate alırsak basit bir hesap yaptığımızda WB'nin o an o gemiyi durdurmak için harcamak zorunda olduğu enerji Netero'nun altından dev Budasının ses hızından daha hızlı vurmasıyla oluşturduğu enerjinin ve on binde biri kadar olduğu anlaşılıyor. Yani Netero 10^5 kat fazla enerji harcıyor. Şimdi buna birde WB'nin tüm gücüyle(Meyvesiz) vurduğunu ekleyin. Saatte 100 km gibi göreceli olarak çok düşük bir hızda yumruk atsa bile Neteronun Budasının oluşturduğundan bir kaç kat fazla enerji oluşturuyor/gerekiyor. Hakiyi v.s hiç katmıyorum bile.

Not: Neteronun Budasının altından olduğu ve 10m olduğu; Neteronun ise ses hızının 5 katı bir hızla hareket ettiği varsayılmıştır. İsteyen olursa detaylı bir şekilde hesabı paylaşırım.

[hr]

Hasar Potansiyeli

Güç konusunda iki arasındaki güç farkını açıkladım. Bu fark doğrudan hasarıda etkiliyor ama iki karakterin ikisininde özel bir gücü/saldırısı var. Netero için bu Zero Hand, WB içinse deprem yumrukları. Netten biraz araştırdığımda 7 şiddetinde bir depremin Hiroşimaya atılan atom bombasından tam 31.8 kat daha güçlü olduğunu buldum. WB'nin 7 şiddetinden çok daha şiddetli depremler yapabildiği apaçık ortada. Bunu sadece örnek amacıyla verdim.

Neteronun Zero Hand'i WB'nin deprem yumrukları gibi geniş alanı etkileyen bir teknik değil. Yani daha dar alanda daha yoğun bir saldırı yapıyor. Deprem yumrukları bir balyoz ise Neteronun Zero'suda kılıç oluyor. WB'nin attığı bir deprem yumruğu bir adayı boydan boya belki yüzlerce metre derinliğinde bölebilirken Neteronun Zerosu daha yoğunlaştırılmış bir saldırı olmasına rağmen bir kaç metre çapında ve bir kaç metre derinliğinde bir krater oluşturabiliyor. Buradan çok rahatlıkla WB'nin basit bir deprem yumruğunun Netero'nun en güçlü tekniğinden kat ve kat daha fazla hasar verdiği anlaşılabilir.

[hr]

Çeviklik

WB çok iri bir karakter olduğu için pek çevik değil. Zaten Marineford da ona gelen çoğu darbeyi tanklamak zorunda kaldı. Bunun aksine Netero sadece 2 darbe aldı. Çok rahatlıkla söylebiliriz ki Netero WB'ye kıyasla kat kat daha çevik.

[hr]

İsabet

Bu karşılaştırmada isabet konusunda en avantajlı kişi WB çünkü deprem saldırısı alan tipli ve çok geniş bir alanı etkiliyor. Netero ise isabet konusunda hızıyla öne çıkıyor ama '' Hız ve Refleks''te açıkladığım gibi Neteronun hızı WB için bir şey ifade etmiyor. Bu yüzden Netero isabet konusunda ciddi sıkıntılar yaşarken WB'nin tek yapması gereken sağa sola deprem yumruğu atmak.

[hr]
la
Özel Güçler

Özel güçler konusunda ben iki karakterinde az çok eşit olduğunu düşünüyorum. WB Silahlanma hakisi ile saldırısını ve savunmasını arttırabilirken; Neteroda nen teknikleri ile bunu yapabiliyor. Netero Budasını ve Hand tekniklerini kullanırken WB meyvesini kullanabiliyor. Nen potansiyel olarak daha fazla çeşitte olanağa sahip olsada Haki ve Meyvede daha mutlak yetenekler kazandırıyor. Bu yüzden iki karakterin bu alanda bir birine üstünlük kuramaz.

[hr]

Dövüş Becerisi

WB MF'de dövüş konusundaki tecrübesini konuşturdu. Bunu özellikle BB vs'sinde görüyoruz. Animede BB lehine biraz abartsalarda mangada WB deprem gücünün işe yaramadığını anlar anlamaz BB'yi etkisiz hale getirdi. Buna karşın Netero ise ömrü boyunca dövüş teknikleri/disiplinleri üzerine çalışmış ve türlü türlü disiplindeki kişilerle dövüşmüş biri. Ayrıca WB'den daha uzun süre yaşadığı için tecrübeside fazla. Bu yüzden Netero Dövüş Becerisi konusunda daha baskın.

[hr]

Dayanıklılık

İki karakterde kendi serilerinde muazzam bir dayanıklıkık gösterdiler. İlk bölümlerde Neteroya kafa atan Gon'un kafası acıdı. İki karakterde ağır yaralı olmalarına rağmen dövüşe devam edebildi ama burada WB'nin baskın çıktığı görülüyor. WB'nin dayanıklılığı biraz doğaüstü seviyede. Yani mantıken kafasının yarısı eriyen veya iç organları kızaran birinin eğer Wolverine gibi bir yenilenme özelliği yoksa ne kadar dayanıklı olursa olsun ölmesi lazım ama WB buna rağmen dövüşebiliyor. Birde yukarıda ''Güç''te belirttiğim gibi WB'nin düz yumruğu Neteronun Budasının attığı ses hızında yumruktan daha fazla hasar veriyor. Bence WB kendi düz yumruklarından onlarcasına belki yüzlercesine dayanabilir ama Netero Budasının attığı ses hızından hızlı yumruklardan onlarcasına dayanabilir mi?

Sonuç

Netero'nun en büyük avantajı olan nen yeteneği ve hızı WB üzerinde bir etki oluşturmuyor. Fiziksel olarakta çeviklik hariç her alanda WB'nin kat be kat gerisinde. Rakibi ses hızındaki yumrukların bir çoğunu yemeyeceği ve yese bile beklediği kadar hasar veremeyeceği için Netero dezavantajlı duruma düşüyor. WB ise Neteronun olduğu yöne doğru deprem saldırısı yaparsa Neteronun kaçmasının tek yolu WB'nin arkasına geçmesi ama WB aynı saldırıyı iki eliyle yaparsa bu durumda kaçacak yeri kalmıyor. WB'nin meyvesi titreşim kökenli olduğu için fiziksel olarak bloklanmasıda çok mümkün değil. Seride bunun için 3 amiral gerekmişti ve WB bu saldırsında tam gücüyle vurmamıştı. Doğrudan tek bir deprem saldırısı yukarıda açıkladığım gibi Neteroyu saf dışı bırakmak için fazlasıyla yeterli.

Son düzenleme:
Hala neteronun hızlı diyen arkadaşlar var ya =) Daha zeki falan deseniz taktik yapar falan deseniz mantıklı olucakta hız konusu nedir ya ?

Sesten hızlı yumruk atabiliyomuş tamamda Kizaru ışık hızında tekme atıyo onu napıcaz ? Kizaru tek başına WB yi alabilir mi sizce ? Wb yi bırak Marco yu alamaz tek başına...
Netero ya gelince , Netero WB yi bırak , Kizaruyu bile alamaz , Marco yu da alamaz , Op de Neteroyu alabilecek bir sürü karakter var çünkü güç dengesi çok yüksek OP de...

Ha seri leri karşılaştır derseniz HxH bana göre Op den kat kat daha zeka dolu yapılmış , akıcı , felsefik , yetişkinlere daha çok hitap eden bir seridir...

HxH dünyasında WB yi alabilecek tek karakter var oda NANİKA =)

Hala neteronun hızlı diyen arkadaşlar var ya =) Daha zeki falan deseniz taktik yapar falan deseniz mantıklı olucakta hız konusu nedir ya ?

Sesten hızlı yumruk atabiliyomuş tamamda Kizaru ışık hızında tekme atıyo onu napıcaz ? Kizaru tek başına WB yi alabilir mi sizce ? Wb yi bırak Marco yu alamaz tek başına...
Netero ya gelince , Netero WB yi bırak , Kizaruyu bile alamaz , Marco yu da alamaz , Op de Neteroyu alabilecek bir sürü karakter var çünkü güç dengesi çok yüksek OP de...

Ha seri leri karşılaştır derseniz HxH bana göre Op den kat kat daha zeka dolu yapılmış , akıcı , felsefik , yetişkinlere daha çok hitap eden bir seridir...

Hadi HxH'i aşağı gördün ama Kizaru'nun tekmesi ile Netero'nun saldırılarını bir tutma. Bu adam zamanın durma noktasına geldiği bir zamanda saldırıyor. Pitou gibi bir karakter bile anca kavrama aşamasına ulaşabiliyor ki çaresiz olduğunun farkına varıyor.

WB gibi geleni gideni alan bir adam Netero karşısında sürekli darbe üstüne darbe alır ve karşılık bile veremez. Kral ile Netero dövüşüne bir daha bak ve o darbelerin sıklığını gör. O darbeler kaçamadığın hızda atılan sayısız darbeler. WB Netero'ya bir kez vuracak şansı dahi bulamaz. Ölene kadar dayak yer.

Kizaru'nun hızı ışık hızında falan değil. Palavra onlar abi ciddi ciddi ışık hızında tekme atıyor demeyin. O karakter ışık hızında hareket edecek biri olsaydı 1 saniyeden kısa sürede marineforddaki tüm korsanları alaşağı edecek bir güçte olmalıydı. One Piece'teki hız ve güç seviyelerini çok dengesiz görüyorum.

Ayrıca Kizaru iddia ettiği gibi ışık hızında tekme atsaydı, o tekmeyi attığı kişinin atomlarına ayrılması gerekti. Sıradan bir mermi bile insan vücudunu delip geçerken, çeliği demiri yamultan güçte bir adamın mermiden binlerce kat daha hızlı şekilde atacağı tekme paramparça etmeli rakibini. Fasa fiso o ışık hızı durumu.

Kizaru'nun hızı ışık hızında falan değil. Palavra onlar abi ciddi ciddi ışık hızında tekme atıyor demeyin. O karakter ışık hızında hareket edecek biri olsaydı 1 saniyeden kısa sürede marineforddaki tüm korsanları alaşağı edecek bir güçte olmalıydı. One Piece'teki hız ve güç seviyelerini çok dengesiz görüyorum.

Ayrıca Kizaru iddia ettiği gibi ışık hızında tekme atsaydı, o tekmeyi attığı kişinin atomlarına ayrılması gerekti. Sıradan bir mermi bile insan vücudunu delip geçerken, çeliği demiri yamultan güçte bir adamın mermiden binlerce kat daha hızlı şekilde atacağı tekme paramparça etmeli rakibini. Fasa fiso o ışık hızı durumu.
Şimdi fizik kurallarına göre konuşacak olursak bir maddenin ışık hızında haraket edebilmesi için ışık olması lazım buda attığı tekmelerin hiç bir işe yaramayacağı anlamına gelir.Fizik kurallarına bu kadar girmemek lazım bence

Şimdi fizik kurallarına göre konuşacak olursak bir maddenin ışık hızında haraket edebilmesi için ışık olması lazım buda attığı tekmelerin hiç bir işe yaramayacağı anlamına gelir.Fizik kurallarına bu kadar girmemek lazım bence
Tamamda ışık hızında tekme atıyorum diyor ama hızlı olduğuna dair hiçbir emare yok ortada. Işık hızında hareket ettiği söyleniyor ama öyle bir hıza dair gözle görülür bir şey yok. Fakat Netero'nun ses hızından daha hızlı hareket ettiğini biliyoruz ve bunu çok net görebiliyoruz rakibinin hareketleri algılayamamasından. Kizaru bahsedilen yeteneğine göre ses hızından binlerce kat daha hızlı olmalı ve bu açıdan burada bir abukluk ortaya çıkıyor. O hıza sahip biri rakipsiz olmalı kendi evreninde. O hıza karşı K hakinin bile işlevsiz kalması gerek ama bu böyle yansıtılmıyor. Bu tamamen Oda'nın özensizliğinden kaynaklanıyor bence. Karakterlere bahşettiği güçleri uygun bir şekilde aktaramıyor seriye, ya da çok güçlü kalacağından aktarmıyor.

Hep farklı serideki karakterlerin karşılaştırılmasını saçma bulmuşumdur. İki serinin güç dengesini ve bu güç dengesini etkileyen faktörlerden hangilerinin daha ağır bastığını anlayamadığım içinde olabilir bilmiyorum.
O yüzden olaya duygusal yaklaşıp Wb diyorum.

Tamamda ışık hızında tekme atıyorum diyor ama hızlı olduğuna dair hiçbir emare yok ortada. Işık hızında hareket ettiği söyleniyor ama öyle bir hıza dair gözle görülür bir şey yok. Fakat Netero'nun ses hızından daha hızlı hareket ettiğini biliyoruz ve bunu çok net görebiliyoruz rakibinin hareketleri algılayamamasından. Kizaru bahsedilen yeteneğine göre ses hızından binlerce kat daha hızlı olmalı ve bu açıdan burada bir abukluk ortaya çıkıyor. O hıza sahip biri rakipsiz olmalı kendi evreninde. O hıza karşı K hakinin bile işlevsiz kalması gerek ama bu böyle yansıtılmıyor. Bu tamamen Oda'nın özensizliğinden kaynaklanıyor bence. Karakterlere bahşettiği güçleri uygun bir şekilde aktaramıyor seriye, ya da çok güçlü kalacağından aktarmıyor.
Bence de haklısın ama o kadar girmemek lazım fizik kurallarına zaten fizik kurallarının içinden geçiyor oda

Hadi HxH'i aşağı gördün ama Kizaru'nun tekmesi ile Netero'nun saldırılarını bir tutma. Bu adam zamanın durma noktasına geldiği bir zamanda saldırıyor. Pitou gibi bir karakter bile anca kavrama aşamasına ulaşabiliyor ki çaresiz olduğunun farkına varıyor.

WB gibi geleni gideni alan bir adam Netero karşısında sürekli darbe üstüne darbe alır ve karşılık bile veremez. Kral ile Netero dövüşüne bir daha bak ve o darbelerin sıklığını gör. O darbeler kaçamadığın hızda atılan sayısız darbeler. WB Netero'ya bir kez vuracak şansı dahi bulamaz. Ölene kadar dayak yer.
Kardeşim ne biçim bir mantığın var... HxH yi aşağı görmüyorum hatta OP serisinden daha üstün bir seri bana göre diyorum bu bir..

İkincisi Kizerunun tekmesi ışık hızında OP mangasında böyle yazıyor ben ne yapabilirim fantazi dünyası bu mantık arama... Netero zamanın durma noktasına geliyosa Kizarı durduyo demekki çünkü Işık sesden daha hızlıdır bildiğin üzere... Mantıkla düşünecek olursan Işık hızını yaklaştıkça zaman yavaşlar fiziğe göre böyle bu... Neteroda hızlandıkça zaman durma noktasına geliyo orda sana onu anlatmaya çalışıyo... bu iki..

Zamanın durduğu falan yok aslında yani =) öyle bi gücü olsa Merüemi iki saniyede alırdı. Merüemde farkettiysen Netero gibi sesten hızlı hareket edebiliyor ellerini Netero gibi açıyor ws nin bir sahnesinde iyi izlersen görürsün.. Hatta Netero bile şaşırıyor çünkü Merüem Netero gibi 4-5 yıl çalışmadan direk bu güce erişiyor...

Kizarunun hızı NEteronun kinden 300 000 kat daha hızlı bu bukadar basit... Ve Wb ye tek başına giremiyor .. Wb yi bırak MArco yu bile alamıyor çünkü sağlam hakisi olanlar onun ışık hızını bile engelleyebiliyor onun kadar hızlı olmasalarda ondan fazla hasar almıyolar... buda üüüçç..

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık