Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Cyberpunk 2077 (2020)

Ne olarak oynayacaksınız ya da oynardınız?

• Kullanılan toplam oy
    82
O kadar beklemiştim ama güncelleme videosunu izleyince nedense oynama isteğim gitti. Deneme amaçlı girerim belki.

Cyberpunk yeni çıktığı zaman asıl oyun 2022’de çıkacak şeklinde şakalar yapılıyordu
Şaka gerçeğe dönüştü ve oyun daha yeni asıl sürümüne ulaştı.
Bir sebepten ötürü erken çıkarmak zorunda kaldılar.Büyük ihtimalle paraları bitti projede hata yaptılar erkenden çıkarttılar.CD project için büyük lokmaydı bu oyun.Neyseki öyle böyle bitti artık.

Yeni nesil güncellemeyi denemek için oyunu bir seneden fazla bir süre sonra yeniden indirdim ve kaba taslak oyunun durumuna bakmak için 20-30dk şehirde dolaştım.

Tabi oyunu açar açmaz farkettiğim ilk şey bekleme süresi oldu. Ps4’de oyun açılana kadar mutfağa gidip gelirken yeni nesil güncelleme ile birlikte oyun Ps5’de saniyeler içinde açıldı. Açılır açılmaz grafiksel olarak fark kendini direkt belli etti çünkü oyunu en son Ps4 Pro’da bilmem kaç p’de oynamıştım ve şimdi ise yeni nesil güncelleme ile birlikte oyunu Ps5’de açınca 4K çözünürlükle çok farklı bir görüntü ekrana.

İlk denediğim iki özellik yeni gelen 3D Audio ses özelliği ile Dualsense özellikleri oldu.

Oyunun 3D ses sistemi fena değil hani şehirde olduğunu hissediyorsun.
Trafik sesi, anonslar, insanların konuşması gibi seslerin harmanlanıp ortaya fena olmayan bir atmosfer veriyor ama tabi bir Miles Morales seviyesinde olmadığını da belirtmek lazım.

Dualsense’e gelirsek kolun çoğu özelliğini kullanmışlar ve karaktere sağlam bir ağırlık veriyor. Her silahın tepkimesi farklı ve her silahta zoomladığın zaman L2 tuşuna basmak zorlaşıyor ve her mermi atışında R2 tuşu tetiklenip geri tepip parmağını geriye itiyor ve eline güzel bir silah hissiyatı veriyor. Özellikle Bomba da attım ve bomba ne taraftan patlıyorsa kola o yönden dağılan patlama efekti veriyor.

Özellikle denediğim bir diğer alan da Araba kullanımıydı. Arabalar ağırlaşmış ve düzgün tok bir hissiyat veriyor.
Özellikle Radyo kanal seçim ekranını açtım çünkü Ps4’de radyo ekranına bastığın zaman fps düşüşleri ve donmalar yaşanıyordu. Şimdi ise düğmeye bastığın anda radyo ekranı açılıyor ve kanalı seçip hiçbir sorun yaşamadan yoluna devam ediyorsun.

Araba kullanımına da Dualsense özellikleri eklemişler ve gaza bastığımız zaman tuşa basmak zorlaşıyor ve aynı şekilde frende de aynı durum var yani pedallar iyi optimize edildi. Ayrıca her küçük tümsek ve yol çıkıntıları elinde hissediyorsun hatta ve hatta her vites attığında da tık hissiyatı geliyor yani arabayı 5-10dk sürmüşümdür ve yeni nesil güncellemenin şimdilik iyi bir araba hissiyatı yaşattığını söyleyebilirim.

Gelelim yeni nesil sürümünün en önemli özelliklerinden biri olan Ray Tracing’e.
Özellikle diretmiştim yeni nesil güncellemede mutlaka bu özellik olmalı diye. En azından Ray Tracing’in en önemli yönü olan gölgelendirmeyi eklediler güncellemeye.

Tabi görüntüsüz Ray Tracing açıklanamaz o yüzden size birkaç resim çektim. Fotoğraf modu kullanmadım direkt ben ne gördüysem onu SS aldım.

Ray Tracing oyuna çok daha gerçekçi bir görüntü verip cıvıl cıvıl bir hava katıyor. Yapay ışıklandırmayı ortadan kaldırıp gerçek hayattaki gibi sadece ışık kaynağının ışınlarını yansıtıp gölgeleri ona göre ayarlıyor ve böylece grafikleri genel anlamda çok daha gerçekçi hale getiriyor.

Oyun kamerasını özellikle arabanın lastiğine yaklaştırdım ve öyle çektim. Yaklaştırmama rağmen lastikler gerçekçi ve kaliteli duruyor.

Sabaha doğru mahallede dolaşırken gökdelenlerin arkasında yavaş yavaş yükselen güneşin ışıkları beliriyor

Japonlara ait olan Kabuki bölgesinde gezerken göğe kalkmakta olan güneşin muazzam bir şekilde camlara vurduğu ve Ray Tracing gölgelerinin yarattığı ortam

Üstte gördüğünüz gibi birkaç özelliği denerken aynı anda ortalığı gezerken ve tam pozitif anlamda etkilenmişken önüme birden yoktan bir araba spawnladı ve frenin gücü yetmediği için arabaya bodoslama daldım:D Tam vay be diyip oyunu kapatacağım zaman oyun yanağımı sıkıp “hoş geldin aslan parçası özledik seni” dedi resmen.
Oyun ilk çıktığı zaman yaşasaydım bunu oyunun hata dolu olmasından kaynaklı belki sinirlenebilirdim ama inanın bu sefer sadece güldüm ve üstünde fazla durmadım sonuçta o kadar da olur diyip görmezden gelinebilir.

Son olarak bunun sadece kaba taslak benim yeni nesil güncellemeye dair ilk izlenimim olduğunu yine belirteyim yani görev sırasında, büyük çatışmalarda veya oyunun ilerleye aşamalarında güncelleme nasıl performans gösteriyor henüz bilmiyorum ve bunu zamanla göreceğiz. Oyunun kusursuz hale gelmediğini de belirtmek lazım ama artık oynanabilir durumda olmasına ve şimdi geldiği haliyle değerlendirip oyuna iyi yönden bakmaya çalışacağım. Kaydımı silip yaklaşık 1-2 hafta sonra oyuna tekrardan baştan başlarım diye düşünüyorum.
Hadi iyi geceler-sabahlar.

Kendi aynamıza oyun başındaki karakter tasarlamayı koymuşlar. Ben haritada kuaför falan bekliyordum. Böyle basit bi çözümü 1 yıl beklemek mi lazımdı cidden?

Barlarda oturup bişeyler içebilmeyi, dışarda gördüğümüz bazı yerlerde oturup ramen yemeyi, arkadaşlarımızla telefondan ayarlayıp buluşmayı ve vakit geçirmeyi falan bekledim. Sinema, parti gibi şeyler olabilirdi bunlar.
Kıyafet aldığımız yerlerde kıyafetleri üstümüzde deneyebilmek, bunların random zırh yerine baya çeşit çeşit ve her renkten kıyafetler olmasını beklerdim. Hala legendary seviye birkaç parçadan birini almaya çalışacağız.

Harita bu şekilde daha canlı olurdu. 1 yıl sonra bu kadar konuştuktan sonra yaptıkları bi güncellemeden bunları bekliyordum şahsen.

Kendim daha denemedim okuduklarımdan yola çıkarak yazdım. Daha güncellemeye devam edeceklerse yeni güncelleme güzel bi başlangıç. Ama transmog sistemini bile hala koymamaları çok tuhafıma gitti. Bu hızla oyunu uzun süre bitiremezler. Koyacağız dedikleri bazı şeyler hala yok.

Oyunu aylar önce epic'ten alıp şimdi indirip oynamaya başladım. Oyun 67 gb gözüküyor. Çok büyük güncellemeler aldığını biliyorum. Eksik inmiş olabilir mi acaba?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık