Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Watchmen'in çizgiromanını okumadan filmini izlesem kötü mü olur yoksa fark etmez mi?
Film ve çizgi roman birebir aynı sayılır. Farklarından bahsetmek gerekirse;

- Filmde kahramanlar ortalama insanlardan daha güçlü yapılmış, fakat çizgi romanda herhangi bir özellikleri yok. Yine de filmdeki bu durum çok göze batmıyor.

- Filmde kahramanların geçmişleri epey özet geçilmiş, çizgi romanda çok daha detaylı anlatılıyor. Fakat bu normal bir şey. Çizgi roman 400 sayfalık tuğla gibi bir şey, filmde bu kadar detaya inemezlerdi. Buna rağmen her karaktere yeterince süre ayrılmış.

- Nite Owl karakteri filmde güçlü ve kendine güvenen bir adam olarak resmedilmiş. Fakat çizgi romanda oldukça pısırık ve çekingen bir adamdır. Rorschach ve Dr. Manhattan'dan it gibi tırsar.

- Filmde Rorschach karakteri çocuk tacizcisini satırla doğrayarak öldürüyor, çizgi romanda ise evi ile birlikte diri diri yakıyor.

- Filmdeki araçlar 80'li yılların teknolojisi varmış gibi görünüyor, çizgi romandaki araçlar çok daha futüristik yapılmış.

- Film ve çizgi romanın sonları aynı değil. Yani amaç aynı, fakat yöntem farklılığı var.

Bunlar dışında aklıma gelenler spoilera girer, söylemeyeyim o yüzden.

Film ve çizgi roman birbirine oldukça uyumlu aslında. Sahneler bile birebir aynı olsun diye uğraşılmış. Aşağıya birkaç karşılaştırma koydum.

Film ve çizgi roman birebir aynı sayılır. Farklarından bahsetmek gerekirse;

- Filmde kahramanlar ortalama insanlardan daha güçlü yapılmış, fakat çizgi romanda herhangi bir özellikleri yok. Yine de filmdeki bu durum çok göze batmıyor.

- Filmde kahramanların geçmişleri epey özet geçilmiş, çizgi romanda çok daha detaylı anlatılıyor. Fakat bu normal bir şey. Çizgi roman 400 sayfalık tuğla gibi bir şey, filmde bu kadar detaya inemezlerdi. Buna rağmen her karaktere yeterince süre ayrılmış.

- Nite Owl karakteri filmde güçlü ve kendine güvenen bir adam olarak resmedilmiş. Fakat çizgi romanda oldukça pısırık ve çekingen bir adamdır. Rorschach ve Dr. Manhattan'dan it gibi tırsar.

- Filmde Rorschach karakteri çocuk tacizcisini satırla doğrayarak öldürüyor, çizgi romanda ise evi ile birlikte diri diri yakıyor.

- Filmdeki araçlar 80'li yılların teknolojisi varmış gibi görünüyor, çizgi romandaki araçlar çok daha futüristik yapılmış.

- Film ve çizgi romanın sonları aynı değil. Yani amaç aynı, fakat yöntem farklılığı var.

Bunlar dışında aklıma gelenler spoilera girer, söylemeyeyim o yüzden.

Film ve çizgi roman birbirine oldukça uyumlu aslında. Sahneler bile birebir aynı olsun diye uğraşılmış. Aşağıya birkaç karşılaştırma koydum.

Teşekkürler bilgiler için burada Dr Manhattan'dan konu açılınca tekrardan aklıma geldi. Senin mesajı okuyunca karakter baya ilgimi çekti.

Türkçesini bulduğuma göre en iyisi çizgiromandan sonra filmi izlemektir herhalde. Filme baktım 3 saat 35 dakikaymış. Neden birebir dediğin anlaşılıyor.
Film biraz daha kısa olsa ilk filmi izleyebilirdim de 2,5 saat üstü filmler bayıyor beni :D

Teşekkürler bilgiler için burada Dr Manhattan'dan konu açılınca tekrardan aklıma geldi. Senin mesajı okuyunca karakter baya ilgimi çekti.

Türkçesini bulduğuma göre en iyisi çizgiromandan sonra filmi izlemektir herhalde. Filme baktım 3 saat 35 dakikaymış. Neden birebir dediğin anlaşılıyor.
Film biraz daha kısa olsa ilk filmi izleyebilirdim de 2,5 saat üstü filmler bayıyor beni :D
Senin dediğin ultimate cut versiyonu. O versiyonda gazete bayisinin önünde oturup çizgi roman okuyan çocuğun okuduğu çizgi romanın animasyon yapılmış hali var. Filmin içinde ara ara çıkan sekanslarla gösteriliyor. Bunlara ek olarak filmde kesilmiş, fakat çizgi romanda olan bazı sahneler var. Ultimate cut versiyonu sıkmaz seni emin olabilirsin.

Manhattan konusu nette çok dönen bir goygoy aslında. Fakat adam idrak sınırlarının ötesinde olduğundan savaşmak ona göre değil, bunu anlamsız bulur. Ben de bu yüzden başka karakterlerle karşılaştırılmasını saçma buluyorum. Aşağıdaki gibi bir söz söylemiş kaç tane süper kahraman var ki?

"Canlı ve ölü bir bedende aynı sayıda parçacık vardır. Yani teknik olarak birbirlerinden farkları yoktur. Bu yüzden neden insanların hayatı umurumda olsun ki?"

Saint of killers ulan!
Son sayıyı okudum herif resmen listemde ilk sıralara yükseldi.
Ayrıca Cassidy'nin arabayla buna çarpıp dumur olduğu sahnede çok güzeldi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık