Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Marvel bugünlerde yeni bir Heroes Reborn event'i duyurdu ve bununla ilgili çeşitli görseller yayınlıyor.

Bu sene 90'lardaki Heroes Reborn'un 25. yıl dönümü olacak. Orijinal konseptte Marvel en popüler serilerinden bazılarını satışları canlandırmak adına Jim Lee ve Rob Liefeld'ın çizgi roman stüdyolarına teslim etmişti. Birkaç yıl önce kendilerini bırakıp Image Comics'i kurarak büyük rüzgar yakalayan bu çizerlerin isimlerinden faydalanmak istemişlerdi yani. Avengers, Fantastic Four, Captain America ve Iron Man gibi çizgi romanların üretimi bildiğin outsource edilmişti. Bu event'in içinde yer alan karakterlerin hikayesi tamamen sıfırdan alınıp yeniden yorumlanmıştı ama seriler bir yıl boyunca böyle çıktıktan sonra evlerine geri döndüler ve devamlılık içinde Franklin Richards onları Onslaught'tan kurtarmak için bir cep evrene yollamış şeklinde açıklandı.

Bu yeni Heroes Reborn elbette bir yıl boyunca sürecek bir şey olmaz ve outsource yöntemi içermez. Marvel'ın bu yılki büyük yaz dönemi event'i bu mu yoksa daha küçük çapta bir olay mı onu da henüz bilmiyoruz. Ama çok fazla sayıda karakter içeren tanıtım görselleri yayınlanmış durumda.

Şu üç görselde karakterlerin füzyon edildiği örnekler var. Birincisi Scarlet Witch-Jean Grey-Enchantress kırması gibi duruyor, ikincisiyse Doom-Juggernaut-Ultron kırması gibi duruyor. Üçüncü Alpha Flight görselinde tam bir bütünlük yakalayamadım. Wolverine'de Weapon H'den, Shaman'da Doctor Strange'den, Sasquatch'ta Sabretooth'tan bir şeyler var gibi ama emin değilim.

Bu üç çalışma aslında Gerry Duggan'ın 2018'de Infinity Wars'undan çıkan Infinity Warps mini serilerine benziyor. Daha sonra konsept, Secret Warps adıyla bir tur daha ziyaret edilmişti. Bunlara bakınca bunların bir üçüncüsü mü geliyor diye düşündürtüyor ama diğer görseller bu şekilde değil.

Aşağıdakinde Jim Starlin tarzına yakın bir Thanos çizimi var ama Infinity Stones olmuş Infinity Rings.

Bunlar da diğer görseller:

Uzayda bir Hulk, SHIELD ajanı olmuş Reed Richards ve Ben Grimm, başka bir kahramanın fotoğraflarını çeken sivil Peter Parker görüyoruz. Son görselde ise başkanlığa yürüyen bir Phil Coulson var. Phil Coulson'un olması bunun Jason Aaron önderliğinde ve onun Avengers serisinden çıkacak bir event olabileceğini gösteriyor. Zira Coulson'un çizgi romanlardaki tek adamakıllı varlığı mevcut Avengers serisinde ve ölümden dönüp Mephisto adına çalıştığını öğrenmiştik. Zaten ilk tanıtım görselinde "Earth's Mightiest Heroes" ifadesi de yer alıyordu. Kısacası Mephisto'nun başının altından çıkan bir alternatif gerçeklik hikayesi olması muhtemel. Tabii orijinal Heroes Reborn'la daha fazla paralellik olacaksa Fantastic Four serisinde yeni güçlerini kaybetmiş olan Franklin'in yeni bir güç patlaması yaşamasıyla da bir şeyler olacak olabilir.

Jason Aaron uzun zamandır beni heyecanlandıran bir isim değil, o yüzden gerçekten fikrin başında o varsa temkinli yaklaşıyorum ama şöyle ana devamlılıktan son derece farklı bir alternatif evren öyküsü de özledim, son yıllarda bunlardan çok yapmadılar.

Yukarıdaki mesajı yazmamın üzerinden fazla geçmeden bugün Heroes Reborn'un ne olduğu açıklandı. Tahmin ettiğim gibi Jason Aaron'un başında olduğu bir proje, ilk sayıyı da çok kez beraber çalıştığı Ed McGuinness çizecekmiş. Bir video fragman geldi:

Burada gösterilene göre Phil Coulson yalnızca ABD Başkanlığına aday değil, halihazırda Başkan ve ikinci dönemi için kampanya yürütüyor. Bu, Avengers'ın olmadığı bir gerçeklik ve onların yerine Squadron Supreme ekibi Dünya'yı kötülüklerden koruyor. Squadron Supreme de en son, aynı Phil Coulson gibi, Mephisto'nun kontrolü altındaydı. Yani bu hikayenin Mephisto'nun Avengers serisinde yaklaşık 2 yıldır pişirdiği planın çözümlenmesi olacağı kesinleşti diyebiliriz.
İlk sayının tanıtı metni şu şekilde:
Welcome to a world where Tony Stark never built an Iron Man armor. Where Thor is a hard-drinking atheist who despises hammers. Where Wakanda is dismissed as a myth. And where Captain America was never found in the ice, because there were no Avengers to find him. Instead this world has always been protected by Earth’s Mightiest Heroes, the Squadron Supreme of America. And now the Squadron face an attack from some of their fiercest enemies, like Dr. Juggernaut, the Black Skull, the Silver Witch and Thanos with his Infinity Rings. Blade is the one man alive who seems to remember that the entire world has somehow been… reborn. And so begins his search for the cause behind this ominous shift in reality.
Bu arada bu hikaye bana tie-in sayılarla diğer serilere çok fazla sıçrayacakmış gibi gelmedi. Hala daha duyurulacak daha büyük çaplı bir yaz event'i olabilir.

Jonathan Hickman'ın X-Men döneminin başlamasından itibaren, Houxe of X ve Powers of X minilerini de sayarsak, neredeyse 30 sayı geçmesine rağmen hala ortada bir X-Men ekibi yoktu. Üzerine ülke kurdukları Krakoa Adası'nın kendi bir mutant devleti ve hükümeti vardı ve hikayeler bu yapı üzerinden ilerleyecek gibi görünüyordu. Ancak bir önceki sayıda Cyclops ve Jean Grey, ayrıyeten kahramanlık yapacak bir X-Men ekibine ihtiyaç olduğuna karar vermiş ve bu yeni X-Men ekibi üyelerinin seçimle belirleneceğini bildirmişlerdi. Buna paralel olarak Marvel bugün ekipteki bir kişinin de okur oylamasıyla seçileceğini duyurdu ve oylama birkaç saat sonra başlayacak. Şu adresten oy verebiliyorsunuz: https://www.marvel.com/characters/x-men-vote

Tümüyle serbest bir seçim değil, belirlenen 10 aday içinden birine oy verebiliyoruz. Aday listesi şu şekilde:
Armor
Banshee
Boom-Boom
Cannonball
Forge
Marrow
Polaris
Strong Guy
Sunspot
Tempo

Listede popüler karakterler olduğu gibi görece kıyıda köşede kalmış karakterler de var. Sunspot ve Cannonball zaten geçmişten beri New Mutants hayranları arasında çok sevilen ve 2010'lu yıllarda Hickman ve Ewing'in yazdığı art arda 3 Avengers serisinde yer almaları sebebiyle popülaritelerini korumaya devam eden karakterler. Armor, Joss Whedon'un yarattığı bir karakter ve onun epey fazla okunan Astonishing X-Men serisinde 2004-2008 yılları boyunca önemli rol aldığı için bilinirliği oldukça yüksek. Strong Guy da Peter David'in X-Factor'ünün sıkı hayranları tarafından desteklenecektir. Boom-Boom, Banshee, Forge ve Polaris de zaten yıllardır çeşitli serilerde bol bol karşımıza çıkan karakterler. Hoş, Banshee epey bir zaman ölü kaldı ama aile üyelerinin de mutant topluluğu içindeki figürler olması sebebiyle pek unutulmadı. Bunlara kıyasla Marrow ve bilhassa Tempo ise epey obscure isimler gibi. Ama bunlar da bu durumları sayesinde ilginç bir şekilde internetteki topluluklardan epey destek alacaklar gibi.

Jason Aaron kafayı yemiş herhalde. Adam Thor yaza yaza Thor konseptine aşık olmuş.
Avengers 42 de Thor un kökenine yapılan değişiklik artık biraz fazla abartılı geldi. Toplanıp Allah diyelim birader.

Jason Aaron kafayı yemiş herhalde. Adam Thor yaza yaza Thor konseptine aşık olmuş.
Avengers 42 de Thor un kökenine yapılan değişiklik artık biraz fazla abartılı geldi. Toplanıp Allah diyelim birader.
Sayı daha çıkmadı ama kimisi fazla spekülatif bulsa da BleedingCool’dan genelde yanlış haber çıkmaz. Sen de orada mı gördün yoksa direkt olarak önden çıkan taramalar falan var mı? Aaron artık şu Thor’un yakasından düşse keşke.
Ben annesinin Gaea olmasını seviyordum, Thor’un hiçbir zaman Dünya’dan bağını koparamamasını daha anlamlı kılıyor gibi geliyordu. Annesinin Phoenix olması hem ikinci bir retcon ile işi iyice yalama ediyor hem de bu açıdan anlamlı bir yanı yok sanki.

Deadpool fazla konuşmuyor mu? Kendisi için bile olsa...
Deadpool‘u hiç hatırlamıyorum X of Swords’ta ya, Hickman’ın yeni mutant dünyasında Deadpool’u kapıdan almadılar gibi, diğer mutantlarla düzenli çıktığı bir seri yok sanırım. Genel olarak soruyorsan ben severim genelde serilerini. Özellikle iki üç yıl önce biten Gerry Duggan’ın yazarlık döneminin özellikle son 15-20 sayısı epey iyiydi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık