Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Bir Başkadır (2020-)

Diziyi Nasıl Buldunuz?

• Kullanılan toplam oy
    20
90lar Türk sinemasının diziye uyarlanmış hali. Fena değil.

Meryem'i oynayan kadının gerçek konuşması da öyle mi yoksa cidden üzerine çalışıp karakterine uygun konuşma mı geliştirmiş bilmiyorum, ama baskılanmış bir kadının konuşacağı gibi konuşuyor. Ses tonu özellikle. Dizide en sevdiğim detay oldu. Bilinçli bir detaysa tabi.

Türk sinema ve dizilerinde detayları neredeyse hiç beceremezler çünkü kimse bir şey yaparken kalkıp bir uzmana danışmaz. Bu dizideki psikiyatristler de her zamanki gibi sokaktan toplanmışa benziyorlar. En son Atiye'deki psikoloji suikastçısı sözde psikiyatrdan sonra yine düzelme var.

Son düzenleme:
90lar Türk sinemasının diziye uyarlanmış hali. Fena değil.

Meryem'i oynayan kadının gerçek konuşması da öyle mi yoksa cidden üzerine çalışıp karakterine uygun konuşma mı geliştirmiş bilmiyorum, ama baskılanmış bir kadının konuşacağı gibi konuşuyor. Ses tonu özellikle. Dizide en sevdiğim detay oldu. Bilinçli bir detaysa tabi.

Diziyi epey beğendim. Karakterleri sıradan ve hikayeleri de bilindik. Toplumsal bir panaroma gibi. Bunun dışında oyunculuklar da iyi özellikle abi rolündeki adam çok iyi oynamış.
Yani yine senin ne beklediğin önemli. Ben bu sıralar böyle bir yapım izlemek istiyordum ve denk gelmesi çok iyi oldu.

Kendi adıma ben diziyi çok beğendiğimi söyleyebilirim. Çok fazla dizi izleyen bir insan değilim ama yabancı yapımlarda da teknik anlamda bu kadar yetkin örneklere çok rastlamadım. Hep sinemayla televizyon arasında bir kalite duvarı olduğunu düşünürdüm ama Bir Başkadır'ı gerçekten de çok iyi çekmişler. Bir sürü farklı set var, hepsinin sanat yönetmenliği şahane yapılmış, bir veya iki sahnede görünen mekanların dekorları için dahi uğraşmışlar. Ayrıca belli ki sahneleri çok fazla kamerayla çekmişler, objelere tepeden çekim yapmaları falan epey hoştu. Bunun dışında günümüzde pek kullanılmayan ve kalitesiz bulunan zoom in shotlarının da oldukça etkili örneklerini sunmuşlar, özellikle Gene Hackman'ın The Conversation filminin açılışındaki gibi kamerayı çok uzaklara yerleştirdikleri çekimler çok güzeldi. Çok fazla karakter ve olay örgüsü olunca eminim kurgusu da epey meşakkatli olmuştur ama bunun da altından başarıyla kalkılmış. Oyunculuklara diyecek yok zaten. Öykü Karayel, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen falan hepsi iyi iş çıkarmış.

İçeriğe gelecek olursam Türkiye'den tanıdığımız çeşitli karakter profillerini iyi analiz etmişler. İlk bölümlerde biraz bunun üzerinden didaktik bir ilerleme olacak gibi hava vardı ama neyse ki sonradan öyle bir yöne gitmedi. Yalnızca Peri ve Meryem karakterleri üzerinden seküler kesime muhafazakar kesimi anlaması gerektiği gibi bir misyon yüklüyor ama bunun karşılığında muhafazakar kesimi tam tersinden muaf tutuyor şeklinde bir durum var mı diye düşündüm ama bana kalırsa bu denli bir toplumsal eleştiri kaygısı yok. Daha çok karakterleri içlerindeki boşluklar üzerinden birbirlerine yakınlaştırma tutumu var gibiydi. Zaten Inarritu filmi gibi herkesin herkesle bir yerinden bağlanıyor olmasındaki asıl amaç ortak paydalar üzerine eğilmek gibi.

Son olarak Ferdi Özbeğen babama amma çok benziyormuş yav :D

Dizi yayımlandı, önce övdüler göklere çıkardılar, sonra ağzına sıçtılar, sonrasında ise saldılar hayat devam etti.
Ben yetişemedim gündemine. Seneye izlerim artık, attım listeye.

Hadi bir de şöyle bir soru sorayım: Bir iş, insanın temel ve ilkel duygularını kışkırtmaya oynamadan üzerine tartışılabilecek bir zemin sunuyorsa sanat mıdır?

Güzel çekilmiş güzel oynanmış.Güzel de yazılmış
Klasik türk dizilerinden çok ilerde.
Yeni Türkiye'nin toplum içindeki ayrışmalarını ve çatışmalarını,önyargılarını koymuş temaya.Finaldede eski Türkiye manzaralarıyla bitiriyor.Ahlat ağacından esinlenme var biraz da.Berkun Oya'nın Masum dizisi de çok iyidir.Tavsiye ediyorum

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık