Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Askerlik

Tabii ki öyle canım, bizde yaptık kısa dönem. Benim söylediğim şey Albay maaşı ile uzman çavuş maaşı arasında büyük fark olmamasının yanlışlığı. Sen özel sektörde çalış, müdür isen aldığın maaş düz işçinin en az 2 katıdır, hatta 3 veya 4 katını alanlarda olur. Bu sebepten insanlar özel sektörde yükselmek için daha gayret gösterir kendini geliştirirler.

Zaten askerde ahbap çavuş ilişkiside var. Bilmiyorum sen ne kadar o ortamlarda oldun, bu adamlar yaşını başını almış kişiler, aralarında abi kardeş ilişkisi oluyor. Komutanım diye esas duruşta sürekli durmuyorlar onu uzun dönem erlere yaptırtıyorlar. En son bütün ordugahtan sorumlu general gelmişti de anca o zaman bizim assubaylar esas duruşta bekleyip komutanım çekmişti. Mesela kaç defa şahit olduk, bir assubay bir yüzbaşı ile abili konuşabiliyor. Normalde baksan biz nasıl komutanım diyorsak onunda öyle demesi gerekir, ama her zaman o işler öyle olmuyor. Arada tek tük kıl komutanlar çıkıp, kalkıp uzman çavuşa ve astsubaya gider yapmıyor mu yapan oluyor, ama dediğim gibi bu adamlarıda kendi aralarında mimleyip ona göre tavır alıyorlar, bu adam değişik dikkat edin diye.
Yok maaş konusuna katılıyorum fark olması lazım. Mesela doktor olanlar doğuda bir kç sene çalışıp özele geçiyor. Askeriyede örnek vereyim 7 bin alıyo aynı yerde kamuda çalışan 12 13 bin alıyor.

Ben asteğmen olarak yaptım. Abi kardeş ilişkisi tabiki oluyor. Ama sıkıntılı birisi değilse araları ne kadar iyi olursa olsun, aradaki seviyeyi her zaman koruyorlar. Şöyle bir şey de var ister astsubay vs olsun ister üst komuta kademesinden olsun askeriyedekiler bu rütbe olayına çok önem veriyor. Çünkü adamlar 14 15 yaşlarından itibaren bu şekilde yetiştirilmiş. Araları ne kadar iyi olursa olsun herhangi bir durumda adam rütbesini konuşturuyor hemen

Daha geçen sene bizim görevdeyken konuştuğumuz pilotlar (her biri en az yüzbaşı veya üsteğmen) 4000 civarı maaş alıyoruz, hoşnut değiliz bu sebepten özel hava yollarına geçenler çok oluyor diye dert yanıyorlardı. Kıdemli astsubay falanda ona yakın ücret alıyor en fazla. Mesela Albay 5000 tl alıyorken Uzman Çavuşta 3.500 tl alabiliyor, ücretler yüksekten başlıyor ama belli bir yere sabitlenmiş, asteğmenlikten geçiş yaptıktan sonra çıkabileceğin en yüksek mevki Albay (askeri okullu olmadığından general olamıyorsun) ve Uzman Çavuş gibi sıradan bir mevki ile aldığın maaş neredeyse bir birine yakın durumda. Haliyle Uzman Çavuş olan bir adam neden yüksek rütbe istesin ki, böyle enteresan bir durum var gibi. Yüksek mevkiye çıkınca maaşında büyük bir değişiklik olmadığı gibi sorumlulukların artıyor ve daha çok sorunla uğraşmak zorunda kalıyorsun. Bu durumda yüksek rütbe için askerlerin çok büyük bir isteği olmayacaktır, diğer iş kollarına kıyasla.

Zaten burada asteğmenlik yapan arkadaşlarımız var onlar gerçeği açıklasınlar. Şu sitede yalan yanlış bir şeyler yazmışlar ne kadar doğru bilmem.

http://www.askerliksorgulama.com/asker-maasi.html
Valla uzman çavuşları gördüm askerde adamları insan yerine koymuyorlar neredeyse. Bütün ayak işlerine onlar bakıyor. Rütbe falan da atlamıyorlar. Tehlikeli işlere de uzman çavuşlar gidiyor. Albay maaşı daha fazladır o kadar az değildir. Teğmenken 4200 oluyor maaşlar ama muvazzafken nasıl bilmiyorum. Albaylar 7-8 alıyordur tahminimce. O maaşlarda saçma kafalarına göre yazmışlar. Bİr de bu bahsettiğim hiç tazminatı olmayan maaşlar. Sınır karakolundaysan 1-1.5 milyar fazla alıyorsun.

Valla uzman çavuşları gördüm askerde adamları insan yerine koymuyorlar neredeyse. Bütün ayak işlerine onlar bakıyor. Rütbe falan da atlamıyorlar. Tehlikeli işlere de uzman çavuşlar gidiyor. Albay maaşı daha fazladır o kadar az değildir. Teğmenken 4200 oluyor maaşlar ama muvazzafken nasıl bilmiyorum. Albaylar 7-8 alıyordur tahminimce. O maaşlarda saçma kafalarına göre yazmışlar. Bİr de bu bahsettiğim hiç tazminatı olmayan maaşlar. Sınır karakolundaysan 1-1.5 milyar fazla alıyorsun.
4200 iç güvenlik bölgesinde çalışanlar içindir hocam. Ben iç güvenlik bölgesi olmayan yerde görev yaptım teğmenken 3000 falan alıyodum. Muvazzaflar biraz daha fazla alıyor. Eğer herhangi bir konuda ekstra eğitim almışşsa onun tazminatını da alıyor ki 300-400 farkediyo

4200 iç güvenlik bölgesinde çalışanlar içindir hocam. Ben iç güvenlik bölgesi olmayan yerde görev yaptım teğmenken 3000 falan alıyodum. Muvazzaflar biraz daha fazla alıyor. Eğer herhangi bir konuda ekstra eğitim almışşsa onun tazminatını da alıyor ki 300-400 farkediyo
Ben yeni bitirdim hatta daha bitmedi ve dediğim paraları aldım. Görev yerimde Adana idi yani herhangi bir ekstra tazminatta ödenmedi. Meslek kurasından yaptım atğm. Siz nasıl yaptınız merak ettim. Kulaktan dolma bilgiler değil benim söylediklerim.

Ben yeni bitirdim hatta daha bitmedi ve dediğim paraları aldım. Görev yerimde Adana idi yani herhangi bir ekstra tazminatta ödenmedi. Meslek kurasından yaptım atğm. Siz nasıl yaptınız merak ettim. Kulaktan dolma bilgiler değil benim söylediklerim.
Ben Sivas’ta yaptım üç sene önce. O zamanlar dediğim gibi alıyordum. Sonrasında zam geldiyse o konuda bilgim yok. 3 senede o kadar arttıysa çok iyi artmış
Ben sağlıkçıydım
Öyle bir düşüncem olmadı ama o şekilde algılandıysa özür.

Ben Sivas’ta yaptım üç sene önce. O zamanlar dediğim gibi alıyordum. Sonrasında zam geldiyse o konuda bilgim yok. 3 senede o kadar arttıysa çok iyi artmış
Ben sağlıkçıydım
Öyle bir düşüncem olmadı ama o şekilde algılandıysa özür.
Yok o şekilde anlamadım :D Sadece kendimden bildiğim için öyle konuştuğumu söyledim. Askerliğe gidecek arkadaşlara düzgün bilgiler vermek için yazıyorum buraya yoksa kimin ne kadar aldığı önemli değil. Ben şahsi olarak Atğm olarak gitmenin iyi olacağını düşünüyorum. Hukukçu ve sağlıkçıysanız düşünmeyin derim. Askere giden arkadaşlara da allah sabır versin her türlüsü sıkıntı oluyor.

Yok o şekilde anlamadım :D Sadece kendimden bildiğim için öyle konuştuğumu söyledim. Askerliğe gidecek arkadaşlara düzgün bilgiler vermek için yazıyorum buraya yoksa kimin ne kadar aldığı önemli değil. Ben şahsi olarak Atğm olarak gitmenin iyi olacağını düşünüyorum. Hukukçu ve sağlıkçıysanız düşünmeyin derim. Askere giden arkadaşlara da allah sabır versin her türlüsü sıkıntı oluyor.
Kesinlik asteğmen olarak gidedilme ihtimali olan varsa tavsiye ederim.

Senin kuvvet hangisiydi hacım? Ben karacıydım

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık