Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Amiraller ve Esinlenildikleri Oyuncular

Merhaba. Bu konuda, Oda'nın Amiralleri tasarlarken esinlendiği kişileri ve karakterlerini konuşacağız.

Öncellikle Amiraller hakkında detaylı bilgiler öğrenmek için bu konuya bakmanızı tavsiye ederim; https://www.korsanfan.com/konu/amiraller.199/

Bilindiği üzere Amiraller, seni soru canavarı gibi karakterlerdir ve bu yüzden seride önemli bir yere sahiptiler. Oda da bu nedenle Amiralleri tasarlarken, Japonya için değerli sineman figürlerinden esinlenmiştir.

Konunun özetini en başta vereyim;

Denizci Amirali olduğunu bildiğimiz bütün karakterler;
1- Kong
2- Sengoku
3- Akainu
4- Aokiji
5- Kizaru
6- Fujitora
7- Aramaki
8- Garp (Amiral olmayı reddetmiş)
9- Zephyr (filler karakteri bir Amiral)

Bunların içinde Amiral rütbesiyle, güncel zamanlarında, tanık olduğumuz 5 isim var; Akainu, Aokiji, Kizaru, Fujitora ve Aramaki. Esinlenme üzerine dönen muhabbetler de zaten bu beş karakteri konu alıyor. Aslında bu yüzden Coby'nin Amiral olmasının bir farkı olacak.

Sırayla karakterleri inceleyelim.

1- Sakazuki, lakabı Akainu. Esinlenilen kişi Bunta Sugawara.

Amiral Akainu, Bunta Sugawara model alınarak tasarlanmış bir karakter. Bunta Sugawara Japon sineması için epey önemli birisi, ödüllü oyuncu. 200'den fazla sinema filminde rol almış. Oda, Bunta Sugawara'nın fiziksel görünüşü dışında, oynadığı Yakuza filmlerindeki karakterlerini de Akainu'ya katmış. Liderlik, acımasızlık, güç, cesaret vs. gibi özelliklerin yanında, ciddiyet ve duygudan yoksun tavırları da burada göze çarpan benzerlik.

Bu seriye bakabilirsiniz; https://en.wikipedia.org/wiki/Battles_Without_Honor_and_Humanity

Yakuza karakterinden esinlenme Sakazuki'nin anlamı; https://yakuzahistory.wordpress.com/sakazuki/

Hatta bu seride Kizaru'nun tasarımında model alınan Kunie Tanaka da var. Bunta Sugawara ile birlikte yer aldıkları sahne de çok. Tıpkı Akainu ile Kizaru'nun ayrılmaması gibi.

2- Kuzan, lakabı Aokiji. Esinlenile kişi Yusaku Matsuda.

Aokiji, Yusaku Matsuda model alınarak tasarlanmış bir karakter. Yusaku Matsuda pek çok sinema filminin yanında, dizi oyunculuğu da yapmıştır. Dedektif rolünü oynadığı Tantei Monogatari dizisinde bir scooter kullanıyor. Aokiji'nin bisikletinin buradan çıktığını düşünüyorum. Aokiji de Matsuda'nın büründüğü karakterler gibi; sakin, zaman zaman arkadaşça ya da aksine çok ciddi duran, göz bandını takıp uykuya dalan bir karakter. Ayrıca Yusaku Matsuda'nın da Yakuza rolünde oynadığı filmi de var. Kendisi 40 yaş gibi, çok erkenden vefat etmiştir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tantei_Monogatari ilgili dizi.

3- Borsalino, lakabı Kizaru. Esinlenilen kişi Kunie Tanaka.

Şu fotoğraf bile tek başına yeterli de, yine de detaylarını yazalım. Kizaru, Kunie Tanaka model alınarak tasarlanmış bir karakter. Kunie Tanaka da pek çok sinema filmi ve TV dizisinde rol almış bir oyuncu. Önemli ödüller kazanmış bir oyuncudur ayrıca. Torakku Yaro serisinde yer aldığı tiplemesiyle Kizaru'ya benzetiliyor. Bunta Sugawara ile birlikte rol almışlar bu seride. Birlikte rol aldıkları başka Yakuza filmleri de var. Kendisinin komedi rolü ağırlıkta.

Kizaru'nun gösterdiği abartılı yüz mimiklerini Kunie Tanaka da sergiliyor. Konuşmasının yavaşlığını benzetemedim ama, Yakuza olmasına rağmen trollük akıyor her yerinden. Bilinçli değil tabii, karakterin doğal hâli bu. Kizaru'dan da aynı havayı alıyoruz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Torakku_Yarō

4- Issho, lakabı Fujitora. Esinlenilen kişi Shintaro Katsu.

Fujitora, Shintaro Katsu model alınarak tasarlanmış bir karakter. Sadece Zatoichi yazılıp geçmek lazım aslında. Tip aynı, gözler kör, kılıç ustası, kılıç aynı, kumar oynaması aynı, karakter aynı. Diğer Amiraller arasında benzerlik oranı en yüksek karakter bu olabilir hatta.

Shintaro Katsu'nun Zatoichi'yi 26 filmde oynamış. Japonya'da kendisine duyulan saygı çok üst noktalarda. Muazzam oyunculuğu dışında yönetmenlik de yapmıştır. Zatoichi'den bahsedelim. Serinin tamamını izlemedim, okuduklarımdan derliyorum. Zatoichi 5-6 yaşından beri kör, bu sonra bir şekilde mafya üyesi olmuş. Sonra onlardan ayrılmış ve denk geldikçe kötülerle savaşan, iyilere yardım eden birisine dönüşmüş. Bütün bunların nedenleri filmlerde yer alıyor. İzlemek lazım. Ayrıca kendisi bir kumarbazdır. Bütün bu kanlı hayatın yanında gülüp eğlendiği anlar da vardır. Tamamen soğuk bir katil değil yani. Fuji ile aynı.

5- Aramaki, lakabı Ryokugyu. Esinlenilen kişi Yoshio Harada.

Aramaki, Yoshio Harada model alınarak tasarlanmış bir karakter. Adı bile aynı bu karakterin. Yoshio Harada 1990 yılında Roningai filminde bir samurayı canlandırıyor. Samurayın adı ise Gennai Aramaki. O yüzden bu film özelinde Aramaki'yi değerlendirmek lazım. Saç stili aynı, bağrı açık bir şekilde pozu çok filmde. Mangada da sadece pantolon giydiğini görüyoruz. Şimdi karakterine bakalım.

Aramaki, Roningai filminde umursamaz bir tip. Bir Japon'a göre aşırı tepkiler sergiliyor. Yüzsüz hareketler sergiliyor, sözlerine dikkat etmiyor. Filmde 100 samuraya karşı savaşıyordu ormanın içinde. Meyvesinin buradan çıktığını düşünüyorum, kendisini büyük bir ağaca yaslayıp savaşıyordu. Ayrıca bu filmde Kizaru'nun esinlenildiği oyuncu da var.

Tabii filmde aşık olduğu kadın ve onu kurtarmasıyla biten bir son var. Aramaki'nin dövmesi bile Yoshio Harada'nın söylediği şarkı ile alakalı olunca, bu filmdeki aşkın mangada da çıkmasını beklemek çok normal. Sakazuki'ye olan hayranlığı, Sakazuki'ye aşık olan bir kadın ile alakalı da olabilir.

---

Amirallerin bu benzerlikleri sürekli dile getiriliyordu. Tek bir konuda toplamak istedim hepsini. Bu esinlenmeler basit diye geçiştirilebilecek seviyede değil, karakterler direkt olarak yansıtılmış çoğunda. O yüzden seri içerisinde Amiral yorumlaması yaparken bunları göz ardı etmemek lazım.

Akainu ve Kizaru filmde olduğu gibi, mangada da yan yana.

Amirallerin hepsinin bir Yakuza geçmişi olan karakterlerden seçilmesi, Oda'nın Denizcileri Yakuza ile benzer tutmasına dayanabilir belki.

Konuyu zamanla günceller ve eksiklerini tamamlarım. İyi forumlar.

Kizarunun benzerliği şaşırtıcı. Oda resmen adamın manga versiyonunu direk kendi serisine almış. Bu kadar benzeyeceğini tahmin etmezdim, o karşılaştırılan resmi shoplu mu yoksa :D

Zatoichi serisini izliyorum daha bitiremedim. Reis hakkında ben de bir şeyler yazayım.

Kısaca Ichi, ünü tüm diyara yayılmış kör bir kılıç ustasıdır. Gezgindir, durmadan yolculuk yapar. Bu yolculukları sırasında masörlük yaparak ve kumar oynayarak para kazanır. Masörlük ve kumarda kılıç ustalığında olduğu kadar iyidir. Kendisi kumarda körlüğünü kullanarak sıkça üçkağıt yapar. Kendini tanımayan kumarbazları yemleyip yüter, ama kendine üçkağıt yapılmasını hiç sevmez.Duyuları o kadar kuvvetlidir ki, zarın sesinden bile zarın değiştirildiğini anlayabilir. Kılıcını o kadar hızlı çekip savurur ki, kullandığını anlayamazsınız. Bu şekilde zarı havada bile kimseye çaktırmadan kesebilir.

Aşırı paragöz bir yanı vardır ve çok cimridir. Bahşiş verme konusunda bonkör değildir ve bir hizmete para ödediğinde sonuna kadar yararlanmak ister. Bir hizmet verdiğinde de parasını son kurusuna kadar ister. Ichi'den masörlük hizmeti aldığınızda parasına kesik atarsanız feci şekilde kinlenir. Sizi dövmez ama arkanızdan sövüp sayar ve çıkmadan önce evinize ufak tefek zarar verir ve etrafı kirletebildiği kadar kirletir. Yerlere pirinç döker, eşyaları yikar vs. Sonra usulca uzar. Çocuksu bir siniri vardır.

Zatoichi'nin en büyük karakteristlik özelliği şevkatidir. İlk defa gördüğü bir insan ondan yardım istediğinde, onu tanımamasına rağmen geri çeviremez.Ichi yardıma muhtaç birine sırtını dönemez. (Bu yönüyle Luffy ile benzerler. Daha birçok ortak yanları da var; saflıkları, kadınların ilgisini çekmeleri, oburlukları vs.) Körlüğünden gocunmaz ama kendisine iyi davranan birini görünce de hemen duygusala bağlar. Ichi için kör birinden yardım istemek çok ulvi bir davranış olmalı, çünkü onun bu noksanını görmezden gelip kapısına dayanana her türlü arka çıkar. Son arzular onun için çok önemlidir. Ondan yardım isteyen kişi ölse bile Ichi arzusunu yerine getirir.

Tüm bunların yanında Ichi'nin ününün en büyük kaynağı kılıç ustalığıdır. Kör bir kılıç ustasından bahsedilince herkes bunun Ichi olduğunu bilir ve düşmanları korkuya kapılır. Onu ağırlayanlar bu meziyetlerini görmek için her zaman ondan ricacı olur. Ichi otlakçılık yapmak için iki üç kılıç gösterisi yapar ve övgüleri toplar. Ardından ününü kullanarak bedava konaklar. Tüm bu ilgi ve alaka çoğu zaman Ichi'nin hoşuna gitmez, övülünce Chopper'a bağlar ve gülüp geçistirir. Hatta böyle gözlerin üzerinde olduğu bir ortamdan uzaması muhtemeldir. Bu yanına rağmen onun namı hakkında ileri geri konuşulduğunu duyarsa acayip sinirlenir ve ufak itlikler yapabilir. Her yolculuğunun sonunda kurtardığı insanlar ve biçtiği düşmanlarla ününü katlayarak arttırır.

Onurlu kılıç ustalarına büyük saygı duyar. Onlarla derin bir empati kurabilir. Ve ismini anmaya layık bir rakip bulduğunda onu öldürse bile ismini yaşatır ve her zaman yad eder. Kılıç hünerlerini yarıştırmak isteyip ona duello teklif eden çok olur, Ichi çoğu zaman belaya bulaşmak istemese de saygı duyduğu kişinin teklifini geri çevirmez. Kılıç ustalarının yanı sıra bir sürü çapulcu da Zatoichi'nin peşine takılır. Kimi kan davası yüzünden kimi de sırf nam yapmak için ona saldırır. Ama Ichi kör olsa bile alayını tokatlar. Bunu bilen düşmanları çoğu zaman ona tuzak kurar. Ayağının önüne ip ceker, üzerine ağ atar vs. Ichi bu tarz tehlileleri atlatır atlatmasına ama bir yandan da anası ağlar. O süper ötesi bir kılıç ustası olsa da kusursuz değildir.

Günün sonunda arzusunu yerine getirmediği tek kişiler ise Ichi reise yanık kadınlar olur. Günü kurtarır ama kadınları geri çevirir. Aslında bu da onların iyiliği için. Çünkü Ichi reis kördür, aynı zamanda eski yakuzadır ve hasımları peşindedir. Bu hayata bir kadını ortak edip ona eziyet etmek istemez.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık