Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Türkiye, Kıbrıs'ı İlhak Etseydi?

Bu ilhakın nasıl sonuçları olurdu?

• İyi sonuçları olurdu.

Kullanılan: 5 23.8%
  • Kötü sonuçları olurdu.

Kullanılan: 15 71.4%
  • Herhangi bir değişiklik olmazdı.

Kullanılan: 1 4.8%

• Kullanılan toplam oy
    21
Lütfen ana mesajı okuyunuz.

Herkese selamlar. Farklı bir alternatif tarih konusunda karşınızdayım.

Bildiğiniz üzere Kıbrıs 1960 yılında Britanya'dan bağımsızlığını kazandı ve bağımsızlığını kazanmasından sonra, Türkiye ve Yunanistan tarafından çekiştirilmeye başlandı yani bir nevi paylaşım sorunu ortaya çıktı. Bir taraftan Yunanlılar hak iddia ederken diğer taraftan Türkler adada hak iddia etmeye başladı ve savaşlar yaşandı. Bazen Sovyetler bazen Amerika hatta İngiltere bile olaya müdahil olmak zorunda kaldı.

Kıbrıs'ın durumunu incelediğimiz zaman köklü bir geçmişe sahip. İlk önce kendi krallıklarını oluşturmuşlardı sonra Romalılar tarafından ilhak edilmişti, sonra Doğu Roma'nın bir parçası olmuştu, sonra Memlüklüler ve ondan sonrada Osmanlılar tarafından ilhak edilip en sonunda ise Osmanlı tarafından İngilizlere kiralanıp, 1.Dünya Savaşının başlaması ve İngilizler ile karşı tarafta olma durumundan dolayı İngilizler tarafından ilhak edilmişti.(Şu Abdülhamit ve kiralama meselesine lütfen bu konuya girmeyin.)

Biliyorsunuz günümüzde Akdeniz'de enerji kaynaklarının(petrol veya doğalgazda olabilir) fazla olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu yüzden de Türkiye ve Batı arasında gerilimler yaşanmıştı ve yaşanıyor.

Evet bunlar sadece bir kısa özetti.

Konuya gelirsek, 1960 yılında Kıbrıs,Britanya'dan bağımsız olduğunda Türkiye tarafından ilhak edildiğini düşünceğiz.

Sizce neler olurdu? ve Neden?

Derin bir analiz yapmak zor ve uzun olacağı için düşüncelerimi kısaca belirtecek olursam ;
1960 yılında Kıbrıs sorununda dünya kamuoyu Türkiye'den yana olsada ilhak gibi birşeyi destekleyeceklerini düşünmüyorum.İlhakın bunun dışında en büyük sorunuda iki NATO ülkesi arasinda aktif bir probleme yol acacak olmasıdır.ABD'nin Sovyetlere olan sınırında ki iki müttefiğinin aralarının açılması Varşova Paktı'nın lehine sonuçlanabilir.

Derin bir analiz yapmak zor ve uzun olacağı için düşüncelerimi kısaca belirtecek olursam ;
1960 yılında Kıbrıs sorununda dünya kamuoyu Türkiye'den yana olsada ilhak gibi birşeyi destekleyeceklerini düşünmüyorum.İlhakın bunun dışında en büyük sorunuda iki NATO ülkesi arasinda aktif bir probleme yol acacak olmasıdır.ABD'nin Sovyetlere olan sınırında ki iki müttefiğinin aralarının açılması Varşova Paktı'nın lehine sonuçlanabilir.
Sovyetlerde orasının Kıbrıs Cumhuriyetinin olmasını istemiyor muydu? Yalnız kalır gibi geliyor bu durum olursa :/

Emin olduğum şey, çok yaşa kraliçe diye bugün isyan ediyorlardı. malum pound tatlıdır .
Neden bağımsız oldular peki ? İsterlerse kalabilirdi denizaşırı sömürge ada olarak.

Bence başlığı, 'Türkiye Kıbrıs'ı İlhak Etseydi?' olarak değiştir.
Değiştirdim. Önceki konuları da hep soru başlığıyla açardım ama dalgınlığıma geldi sanırım.

Üye silindi 1004

Kıbrıs stratejik olarak çok önemli diyorlar sol köşedeki ada stratejik açıdan çok daha iyi duruyor. Bunda bile kazık yemişiz.

gerçekten ilgi çekici ve üzerine tartışılması gereken bir konu o tarihlerde ilhak edilseydi muhtemelen çok büyük tepkiler alacağı ve sıkıntılar yaşanacağı çok bariz diyelim ki 2. dünya savaşı biteli 15 yıl olmuş ve ülkeler krizden kaçınıyor ve en sonunda bazı tehdit ve yaptırımlara karşı bizde kaldı daha sonrasında oradaki yabancı nufüs sürekli kışkırtılacak ve oradada yüksek oranda terör olacaktır. winson ilkelerine göre de oradaki yabancı nufus bağımsızlık isteyecek ve sürekli olarak türkiye köşeye sıkışacaktır. diyelim ki bunlarda olmadı türkiye turizm gelirleriyle çok yüksek bir ekonomiye sahip olabilir akdenizde çok daha fazla söz hakkına sahip olabilirdi tabiki bu süreçte gelecek olan hükümetlerin çalıp çırpmaması komşu ülkelerle arasını bozmamasıda gerekir aksi taktirde bir kazanç ve ileri karakol görevi oluşturacak olan ada sürekli işgal tehtidi altında kalır ve orası bir pranga gibi ayağımıza dolanırdı oradan gelecek gelir doğru kullanılırsa türkiye hem ortadoğuda hemde akdenizde çok daha aktif bir güç haline gelebilirdi.

Sovyetlerde orasının Kıbrıs Cumhuriyetinin olmasını istemiyor muydu? Yalnız kalır gibi geliyor bu durum olursa /:
Benim yazdığımda demek istediğim Sovyetlerin iki NATO ülkesi arasında çıkan diplomatik krizden faydalanma ihtimali olmalarıydı.Onun dışında kendilerinin Kıbrıs ile ilgilendiklerini bilmiyordum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık