Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Mizah ve İroni Sorunu

Gözlerinizi yalayarak öpmemi ister misiniz ?

• Yala beni, bitir beni.

• Cinsiyetine bağlı

• Şu çocuğu banlayın

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Mizah, kişiden kişiye değişen; insanı gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı türlerine verilen anlatma biçimidir. İroni ise, mizahtan bir tık farklısı olarak, söylenenin tam tersinin kastedildiği ifadedir. Söylenen ya da yapılan eylem, ciddi görüntüsü altında, karşıt söylenceyi ya da eylemi, çelişki noktasına çekmeyi hedefler. Daha eleştirel yaklaşır. İroni mimik, jest ve tonlama ile söylemek istenenin altını, dolaylı çizer. Tabii ironiyi yazıya aktarmak zor olduğu için "(!)" noktalama işaretini kullanırız. Ve aşırı yapmacık oluyor.... Aslında mizahın durumu ironiden pekte farkı yok gibi.

Söz konusu bu yazdığım tanımlamalar; herkese tam olarak anlatabilmek ve yanlış anlaşılmamak imkansızdır. Bu durum gayet normaldir. Söz konusu mizahsa beslendiğin ortam ve mizah kalitesi çok önem teşkil edebiliyor ve çok kolay şekilde altına edip sıvabiliyorsun. Tabii ki her başarısız mizahın cezası da olmaz mı ? Tabii ki olacak kardeşim. Ve bununla beraber avını bekleyen SJW diye bir güruh va, aşırı duyar sahibidirler. aşırı duyarlı olmak sosyalleşme yönünü aşırı zorlaştırsa da, duyar sahibi, kendisine ve başkalarına zarar vermedikçe kötü bir şey değildir. Ama bazı mahluklar, karşısındaki insanı olumsuz sıfatlarla etiketlemekle beraber sınırlarını aşabiliyor. Bu durum SJW kültürünü popüler hale getirmiştir. Ki SJW kültürü aslında bizim çok da zararımıza olan bir kültür değil. Bazen; düşüncelerimiz olsun, milliyetimiz olsun, vs. azınlık durumuna illaki düşmüşüzdür. Bu duruma düşüncelerimizde haklarımızı savunabilecek birilerine ve kendimiz gibi insanları arayışımızda, bu kültürün altında toplanan topluluklar, bize yardımcı unsur haline geliyor. Tabii burada, "Ne yani ! SJW kültürün altında grup olmak istemeyenlere kötü mü diyorsun ?" diye içinizden geçmiş olabilir. Hayır değil. Aslında ben de bu SJW kültürünün, duyar kavramına; sınırlayıcı, sahiplik belirtme ve kendilerince çıkan bir terime hapsedilmesine karşıyım. Çünkü, bu kültür bireyden bireye çok öznel konu yapısına sahip. Bir de, bu SJW kültürü altında toplanan bireylerin anlamadığı her şeye az ya da çok olmak beraber cahilce savunma durumları var. Ki her SJW bireyleri birbirinden çokça farklı düşünebiliyor. Yani çok öznel bir yapıya sahip bir kültür. Bunu bilen SJW üyeleri var; ama içlerinde de fanatik şekilde savunan ve her insanı kendi inisiyatiflerine göre etiketleyen bir gerçekleri de var. Tabii, sadece SJW kültürünü yazmakla olmaz. Bunlardan bir diğeri ise aşırı muhafazakar gruplar. Aslında ikisi de temel de birbirlerine çok benziyorlar; lakin bu iki gurüh, aynı; Sith ve Jedi , Allience ve Horde gibilerdir. Biri yenilikçi ve her türlü azınlığı savunurken, bir diğeri aşırı gelenekçi ve topluluktan yanadır. İşte buradan sonra başlığa bağlamak istiyorum.

Mizah ve ironinin sınırı nerede biter ? Şu ana kadar etiketlediğimiz insanlar ne kadar doğru şekilde anlayıp etiketliyoruz ? Ve bu durumla ilgili yaşadığınız anılarınız anlatır mısınız ? (Sadece SJW değil, yazdığınız ironi ve mizah yüzünden yediğiniz linçler de olabilir.)

Ve en önemlisi sizi kötü etiketleyen SJW ve toxic muhafazakarlara karşı ne yapmak istiyorsunuz ? :ehe:

Gözlerinizi yalayarak öpüyorum. :utan:

Son düzenleme:
Mizahın bendeki sınırı Din,Kültür,Manevi değerlerdir
Tabii bu konuda tutucu değilim ama aşırıya kaçılması hoşuma gitmez.
Bazı insanlar "Mizah" yapıyoruz diye neler yazabiliyorlar onlar hoşuma gitmiyor.

Üye silindi 1004

Dünya üzerinde mizah kadar boş beleş saçma bir şey yok yahu. Bir şeye gülmek istersen gülersin yani. Mizahtan, stand-uplardan, sitcomlardan, karikatür dergilerinden ve memelerden nefret eden bir insanım ben. Komedi sevmem. Komiklik yapmam veya insanların beni komik bulmasına tahammül edemem.

Şu hayatta güldüğüm tek bir mevzu var. Anlamsızlık bir şey anlamsızsa gülerim. Mizah kadar balon bir parametre daha yok şu dünya üzerinde.

Dünya üzerinde mizah kadar boş beleş saçma bir şey yok yahu. Bir şeye gülmek istersen gülersin yani. Mizahtan, stand-uplardan, sitcomlardan, karikatür dergilerinden ve memelerden nefret eden bir insanım ben. Komedi sevmem. Komiklik yapmam veya insanların beni komik bulmasına tahammül edemem.

Şu hayatta güldüğüm tek bir mevzu var. Anlamsızlık bir şey anlamsızsa gülerim. Mizah kadar balon bir parametre daha yok şu dünya üzerinde.
Böylelikle "Mizah" balonu patladı :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık