Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kaido

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yazı için eline sağlık. Moria unicorn gölgesini vermiş ise Kaido ' nun tuza karşı zayıflığı olması lazım dimio_O

Ve böyle düşünmemin bir diğer sebebi ise şeytan meyvesi kullanıcısının gölgesi herhangi bir ölü varlığa yerleştirildiğinde gölgeyi alan vücudun eski vücudun sahibinin yediği meyve güçlerini kullanabilmesi.

Mesela Oars Luffy'nin gölgesi vücudundayken lastik meyvesinin özelliklerini kullanabiliyordu.

Şu cümle herkeste işliyor mu, yoksa Luffy de 1-2 saat sonra meyvesini kullanamayacak mıydı?

100 canavar olayı da çeviriden mi öyle, yoksa tüm yaratıkların kaido'su mu? Bu konuda farklı görüşler vardı.
@kuroashi.no.sanji1993 Sen Japonca biliyordun değil mi? Kaido'un adı tam olarak ne?

Güzel şeylere değinmişsin ama ben unicorn gibi doğa üstü güçlerin olmadığını düşünüyorum seri içinde, şeytan meyvesi olayını 2. plana atıyor. Ölümsüz yapan meyve var. İnsanlar doğa üstü yaratık peşinde koşardı, meyve aramak yerine.

@Kensei
Ellerine sağlık.
Daha önce de dediğim gibi. 百獣(Hyakujuu) kelimesi tüm canlı,hayvan,yaratıkları kapsayan bir kelime. Ama kelimesi kelimesine çevirince Yüz hayvan,yaratık anlamına geliyor. Yani çakal Oda bize oradan bir kelime oyunu yapabilir. Türkçede diyoruz ya ``bin bir çeşit hayvan`` onun gibi. Üstte yazdığım Japonca karakterlere kanji deniliyor. Tek başındayken farklı anlama gelir bir araya gelince farklı. Örnek vereyim. 自殺(jisatsu) intihar demek. Tek tek anlamları ilki kendi demek ikincisi öldürmek ikisi bir araya gelince intihar oluyor.

Adam hasar alıyor ya sadece vücudu inanılmaz dayanıklı. WB falan delmişti galiba bu dayanıklılığı. Nasıl başardın bunu ihtiyar diye sitem ediyordu öyle aklımda kalmış.
Ben şu kolezyumdaki kardeşler gibi doğal inanılmaz düzeyde b. haki bekliyorum.
Onu WB öldüğü için söylüyor. Nasıl becerdi acaba ölmeyi. Kendisi ölmüyor ya.

Ruh meyvesinin özelliklerini ilk defa gördüğümüzde BM'i tanıyan bir eleman "korkma, yoksa ölürsün" tarzı bir şey diyor idi. Büyük bir ihtimal korku derecesine göre yaş aralığını azaltıyor BM. Kaidou başganın da korkusuz olduğunu bildiğimizden ötürü, 1 salise bile yaşam süresi azaltması mümkün değil gibi gözüküyor. Unicorn olayı ise Cerberus olayının bir benzeri, çakma bir efsanevi hayvan üretmiş Dr.Hogback. Büyük bir ihtimal rastgele deney yapar iken, neden "Unicorn yapmıyorum ki?" diye düşünmüştür. Yani gidip de Kaidou'nun öldürdüğü hayvanı bulup gölge vermemiştir Moriah.

Gölge olayı ise ruhu ve iradesi(gölgeleri veren elemanlar açıklamıştı bu durumu sanırım) olan şahıslar birden fazla gölge alabiliyor içine diye biliyorum. Örneğin Luffy ve Moriah. Yani eğer ölü olan bir şahıs birden fazla alabilse idi, elbet herhangi bir zombi'de görürdük. En azından Oars'da görmemiz lazım idi. O el kol uzatma muhabbeti ise tamamen Moriah'ın gölgeleri kullanıp fizik kurallarıyla oynamasıyla alakalı idi. Hatırlarsan Moriah bu işlevi yapmadan evvel Oars kolunu uzatmaya çalışınca uzatamıyor idi.

Son olarak şunu da belirteyim ki; Ryuuma dediğimiz şahıs bilmem kaç yüzyıl önce yaşamış bir "efsane" imiş. Yani bu dönemde yaşayıp da Kaidou'a çizik atması pek olası değil. Ayrıca kılıç yarasına da pek benzemiyor.

Kaido'nun ölümsüzlük olayının ucu çok açık ya sadece bunlardan bile teori çıkarabilirsin.

1-Ope Ope Meyvesinin eski sahibi tarafından ölümsüzlük ameliyatı yapılmıştır.

2-Ölmesine engel olacak bir mitolojik Zoan meyvesi yemiştir.

3- Haki'si sayesinde bedeni sürekli kendini onarıyordur.

4- Tipine bakarsak boynuzlar filan ölümsüz bir ırka mensuptur.

5-100 farklı kişiliği vardır. 100 farklı ruh, 100 farklı irade demek bundan kaynaklı olabilir.

Çok farkli senaryolar oluşturulabilir. Oda'nın en uçuk olanı tercih edeceğini düşünüyorum.
Bence en basit olanı seçer, bu karaktersiz Oda :D Tüneldeki beyaz ışığa gitmeyi tercih etmediği için ölmüyormuş gibi :p

Hakuba No Cavendish

Arkadaşlar herkese merhaba forumdaki ilk mesajım olacak kusurum olursa affola. Öncelikle teori için emeğine sağlık ancak benim Kaido için başka bir fikrim var başlıkları ararken en mantıklı bu başlık geldiği için buraya yazıyorum, itiraz edeceğim noktaları diğer arkadaşlar söylemiş :)
Kaido başarısız değil başarılı bir deney ürünü ama Moria'nın değil WG'nin başarılı bir deney ürünü yada Vegapunk'ın desem daha doğru olur. Şöyle ki Sanji'nin babası ve Vegapunk süper insan deneylerini beraber yapıyordu hatırladığım kadarıyla, daha sonra Vegapunk yakalandı ama Judge kaçtı. Kaçtıktan sonra süper insan projesini kendi çocukları üzerinde devam ettirdi ve etkileyici bir sonuç elde etti, peki aynı iş üzerinde yakalanan Vegapunk ne yaptı yada WG ondan ne yapmasını istedi ?
Vegapunk'ın mahkumlar üzerinde deney yaptığını biliyoruz Punk Hazard'dayken geçiyordu, dünyanın en zeki insanı olan adam bence Judge'dan çok daha iyi bir sonuç elde etmiştir süper insan deneyinde ve Kaido'da bu deneyin sonucunda artık insan mı deriz canlı mı deriz neyse ona dönüşmüştür. Tabi bu teoriye ilişkin bir senaryo yazabilirim ama o kısmı Oda Sensei daha güzel trajik hale getiriyor :oleyo::oleyo:

Ve böyle düşünmemin bir diğer sebebi ise şeytan meyvesi kullanıcısının gölgesi herhangi bir ölü varlığa yerleştirildiğinde gölgeyi alan vücudun eski vücudun sahibinin yediği meyve güçlerini kullanabilmesi.

Mesela Oars Luffy'nin gölgesi vücudundayken lastik meyvesinin özelliklerini kullanabiliyordu.

Şu cümle herkeste işliyor mu, yoksa Luffy de 1-2 saat sonra meyvesini kullanamayacak mıydı?

100 canavar olayı da çeviriden mi öyle, yoksa tüm yaratıkların kaido'su mu? Bu konuda farklı görüşler vardı.
@kuroashi.no.sanji1993 Sen Japonca biliyordun değil mi? Kaido'un adı tam olarak ne?

Güzel şeylere değinmişsin ama ben unicorn gibi doğa üstü güçlerin olmadığını düşünüyorum seri içinde, şeytan meyvesi olayını 2. plana atıyor. Ölümsüz yapan meyve var. İnsanlar doğa üstü yaratık peşinde koşardı, meyve aramak yerine.

@Kensei
Ellerine sağlık.
百獣のカイドウ Hyakujuu No Kaido, Kaido of the Beasts, Tüm Canavar Kaido
Hyakujuu kelimesi tam olarak tüm hayvan, canavar, yaratıkları kapsayan bir kelime. Hani Türkçe'de vardır ya ''Bin bir çeşit hayvan''. Onun gibi. Ordusu hep Zoanlardan oluştuğu için bu isim verilmiş büyük ihtimal. Ama tek tek çevirirsek. Yüz + Canavar. Oda efendi bize bir kelime oyunu yapabilir. Bak Yüz Canavar gücünde falan. Ben tüm Zoanların çıkacağını düşünüyorum. Ejderha, Kimera tarzı bir şey.
Kaynak
http://jisho.org/search/hyakujuu

Kaido'nun olumsuz olmasının en mantıklı senaryosu, bu adamın ope ope no mi sayesinde "meyvesiz" bir azman olmasında yatıyor bence.

Kaido yaralanabiliyor. Bu ope ope'nin mutlak bir ölümsüzlük sağlamadığını, Kaido'nun meyvesiz olduğu için(!) denizde de çekiç olmadığını, dolayısıyla ölmediğini açıklayabilir.

Bu normalde olması gereken ama Kaido'nun meyvesi var gibi duruyor. Bu durumda Moria Kaido'yu çok güçlü bir silah yapmak için 100 gölge koymuş ancak Kaido'nun iradesi bu gölgeleri sahiplenmiş ve Moria'nın tüm tayfasını katletmiş olabilir.

Hatırlayın.. Moria içine 1000 gölge aldığında bunları sadece bir süreliğine kontrol edebilmişti. Daha sonra gölgeler kendisini terk etmişti. Yani Moria'nın gölgeler üzerindeki hakimiyeti hiçbir zaman mutlak olmadı ve mangaka Tb'deki bu olayı bilinçli olarak gösterdi bize. Ve yine hatırlayın, Oz'un içindeki Luffy'nin gölgesi bile yer yer başına buyruk hareket edebilmişti :rolleyes:

Yani Moria'nın yeteneği iki ucu keskin bıçak. Kontrol edebilirsen ne ala ama edemezsen Moria gibi Mualla oluyorsun ;) Bence zamanında da Moria Kaido'nun içindeki gölgeler karşısındaki hakimiyetini sağlayamadı. Derken patladı gitti :)

Bir ruh bir meyve demek. Yüz gölge ya da ruha sahip Kaido 100 meyve yemiş olabilir. "Ee o zaman atlasın denize ölsün kardeşim!" düşüncesini açıklayan şey ise Jack'in ölmeyişiyle aynı. Muhtemelen Kaido yeri geldiğinde Jack gibi balikadam olmasını sağlayacak bir meyve yemiş olabilir. Bu aynı zamanda Kaido'nun nasıl gökyüzü adasına çıktığını da açıklar :good: Yine buna yönelik bir meyve yemiştir. Dikkat edin, Kaido ilk sahne aldığında nasıl tanıtılıyor ?

Karada, havada , denizde, yaşayan tüm canlılar içinde... ;)

Denizde ölmeyiş, gökyüzü adasına çıkış..

Bu arada @Kensei, Bigmom da kitabının içine hapsettiği Unicorn için en sevdiğim tür demişti sanırım. Unicorn Kaido'yu temsil ediyor olabilir. Hatta Kaido'ya dev dersek Mom'un en sevdiği tür olarak Unicorn'u (devleri) seçmesi de manidar olmaz mıydı ?

Kaidonun gücünü Moria'nın gölge yeteneğine bağlamayın derim.
Meyve kullanıcısı bilincini kaybettiğinde gölgeler serbest kalır. Moria bilincini kaybederken çektiği gölgeler geri döndü. Sugar olayı gibi. Bilinç gitti, herşey eskisine döndü. Olay sadece gölge olsaydı, önce gidip Moria'nın ağzını yüzünü dağıtırlardı. Kaido'dan gölgeler çıkar, gölgesiz kalırdı. Ee nerde kaldı yonkouluk?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık