Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Sevdiğiniz Dizi Bölümü/Bölümleri

Behzat Ç.:efsane 78.bölüm (Sanırım 15-20 kere izlemişimdir.)
Game of Thrones:7x4 (sondaki dothraki baskınını minimum 200 kere izlemişimdir.)

Game of thrones p*çlerin savaşı ve Daenerys'in lekesizleri aldığı bölüm güzeldi.
Oz'da çok güzel sahneler olsa da mutfak sahnesini unutamıyorum. İzleyenler ne demek istediğimi anlar.
The Wire'da Omar reisin mahkeme sahnesi favorilerimden.
Rome'da Caesar'ın suikaste uğradığı bölüm güzeldi.

Aklıma gelenler bunlar. Hangi bölüme denk geliyorlar hatırlamıyorum. Bu dizilerin her bölümü ayrı güzeldi zaten. İzlemeyen varsa izlesin.

Black Mirror 3. Sezon 6. Bölüm
Her bölümü ayrı güzel olan bu dizinin özellikle bu bölümünü çok beğenmiştim. Sebebini açıklamadan olmaz izleyecekler dikkat spoiler verecem;

Bölümde olanları kısaca anlatmak gerekirse, her gün en çok ölüm hashtag’i alan kişiyi katil öldürüyor. Yeterince kişiye ulaştıktan sonra asıl planını uyguluyor ve ölüm hashtag'i yazan herkesi öldürüyor. Çok kısa oldu ama olan şey tek bir cümlede bu. Böümü izleyenler şimdi anlatacaklarımı daha iyi anlayacaklardır.

Katilin felsefesi bir insan bir insanın ölmesini istiyorsa, onun hayatını önemsemeyip, yaşama hakkını düşünmeden onu ölüme mahkum ediyorsa o kişide suçludur. O da ölmeyi hak ediyordur. Tabii bölümün sonunu beğenmedim. Kendisi de başkalarını öldürmeyi düşünüp öldürdüğü için en son intihar etseymiş daha güzel ve daha yerinde olurmuş.

Yaptığının ne kadar etkili bir yöntem olduğunu, temel mantığı A ve B kişileri üzerinden 4 farklı olay ile anlatmaya çalışacam:

1. Olay
A kişisi B kişisini öldürmek istiyor ve öldürüyor.

2. Olay
A kişisi B kişisini öldürmek istiyor ama kendinde o gücü ve cesareti bulamadığı için öldürmüyor.

3.Olay
A kişisi B kişisini öldürmek istiyor ama cehennem korkusundan yada hapis korkusundan dolayı öldürmüyor.

4. Olay
A kişisi B kişisini öldürmek istiyor ama B kişisinin de yaşamaya hakkı olduğuna inandığı için öldürmüyor.

5.Olay
A kişisi B kişisini öldürmek istiyor ama sırf ailesini düşündüğü için yapmıyor.

Bakın A kişisi hangi olaylarda suçludur. Bu olayları daha da uzatabilirdim. Hatta öldürme sebebine girmedim bile. İntikam olabilir, nefsi müdafaa olabilir. Bir dünya sebep olabilir. Bunu hesaba katsaydım iyice uzardı. Ama demek istediğimi az çok anlamışsınızdır. Burada ki olaylarda bence sadece 4. olaydaki A suçsuzdur. Ama günümüzde sadece 1.olaydaki suçlu sayılıyor.
Dizide de öldüren bir başkası olduğu için insanların ceza konusunda korkmalarına gerek kalmıyor ve gücünün yetmemesi gibi bir durum olmuyor tek hashtag yetiyor. Topluca karar verildiği için(bir linç mantığı olduğu için) vicdanı rahatsız olmuyor ve kendisini sorumlu hissetmiyor. Böylelikle insanların asıl niyetine ulaşabiliyor katilimiz. İçindeki gizlemeye çalıştığı isteklerini çıkarıyor.
Ve katil bu insanların hepsini öldürerek bir bakıma dünyayı kötülerden korumuş ve geriye kalan iyi insanlara Cenneti bırakmış oluyor. Yani Tanrı rolünü üstlenmiş oluyor. Ve teknolojinin böyle bir şeye ulaşabilme ihtimalini görmek tüylerimi diken diken ediyor. Gerçi dünyada herkesin ölmesini istediği biri vardır. Bunu dünyaya uygulasak geriye insan kalmaz. Evet senaryoyu yazanın da mu mesajı vermeye çaıştığına adım gibi eminim. Daha önce hiçbir filmde, dizide, kitapda görmediğim birşey olduğu için çok hoşuma gitmişti.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık