Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Büyük Kuzeyli Komplosu

Westeros'un her yerinde entrikalar dönmektedir. Bunlardan birisi ise kanınızı donduracak cinsten, kuzeyin soğuklarında Bolton ve Freylere karşı oynayan bir fars oyunuyla ilgili.

1-KUZEY UNUTMAZ

"Kuzey Unutmaz!"
, yüzyıllardır kuzeyde söylenen bu söz, Kuzeylilerin kendilerine yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmayacaklarının, birgün geri ödeyeceklerinin sembolüdür. Sizlere anlatacağım hikaye ise başlangıçta Kuzeyli olmasa da asla unutmayan bir hanenin kısa, ama mazisi uzun hikayesi.

Fatih Aegon'un, Westeros'u feth etmesinden 1000 sene öncesine gideceğiz; Menzil'in güçlü ve önemli hanelerinden olan Manderly hanesi bir sebepten ötürü dönemin Menzil Kralı Perceon III Gardener tarafından sürgün edilir. Yurtsuz kalan Manderlyler aç, susuz ve yeis içindeki yolculuklarının sonunda Kuzeye, Starklara sığındılar. Starklara bağlılık yemini ederek, daha sonra Beyaz Liman olarak da anılacak yeni yurtlarına kavuştular ve böylece Starklara olan derin bağlılıkları başlamıştır.

“Verilen sözü biliyorum,” diye üsteledi kız. “Üstat Theomore, onlara anlatın! Fetih’ten bin yıl önce bir söz verildi. Kurt İni’nde, eski ve yeni tanrıların huzurunda yeminler edildi. Dört bir yanımız sarılmışken, hiç dostumuz yokken, evlerimizden çıkarılmışken ve hayatlarımız tehlikedeyken kurtlar bizi evlerine aldılar, beslediler ve düşmanlarımızdan korudular. Bu şehir, onların bize verdiği arazinin üstüne inşa edildi. Bunun karşılığında, ebediyen onların adamları olacağımıza dair ant içtik. Stark adamları!”

Bu sözler Freylere karşı, 15 yaşındaki cesur Wylla Manderly'den çıkmaktadır. Manderly hanesinin hikayesi kuzeyin kendisine yapılan iyiliği asla unutmayacağının, Starklara duydukları sadakatin en iyi örnediğir.

“ "Wylla” Lord Wyman gülümsedi. Onun ne kadar cesur olduğunu gördünüz mü? Onu dilini kesmekle tehdit ettiğimde bile, bana, Beyaz Limanın, Kışyarı Starkları’na olan borcunu hatırlattı, ki bu asla ödenemeyecek bir borçtur"
Lord Wyman Manderly - Ejderhaların Dansı- Davos Pov'u

Lord Wyman'in unutmadığı bir şey daha varsa, o da; Freylere ve Boltonlara duyduğu öfkedir. Her ne kadar ölen kralarının intikamını almak için yanıp tutuşsa da Kızıl Düğün'de esir düşen oğlunun sağ salim geri dönmesi için bağlığını göstermek zorundadır.

"Yalancılarla iş yaparken dürüst bir adam bile yalan söylemek zorunda kalır. Yaşayan son oğlum tutsak olarak kaldığı sürece Kral Toprakları’na meydan okumaya cesaret edemezdim. Lord Tywin, Wylis’i esir tuttuğunu bildirmek üzere bana bizzat mektup yazmıştı. Oğlumun zarar görmemiş bir hâlde serbest bırakılmasını istiyorsam, hainliğim için pişmanlık göstermeli, şehrimi teslim etmeli, Demir Taht’taki Çocuk Kral'a bağlılığımı bildirmeli... ve Kuzey Muhafızı Roose Bolton’a diz çökmeliydim. Bunları reddedersem, Wylis bir vatan haini gibi ölecek, Beyaz Liman saldırıya uğrayıp yağmalanacak ve halkım, Castamere’in Reyneler’inin kaderine maruz kalacaktı."
Lord Wyman Manderly-Ejderhalarla Dans- Davos Pov'u

Wyman Manderly, Çocuk Kral'a bağlılık yemini ettikten sonra Freyler barış yapmak ve bu barışı bir evlilikle mühürlemek için Wyman'in, Kızıl Düğün'de ölen oğlu Wendel'in kemikleriyle geldiler. Fakat Lord Wyman, istediğini almadan onların dediklerini yapma niyetinde değildi. Freyler ise Wyman sadakatini kanıtlamadan esir düşen oğullarını geri vermeye niyetleri yoktu. Lord Wyman'in sadakatini kanıtlaması için bir şans gerekiyordu, O şans da Stannis Baratheon'un emri üzerine Lord Wyman'la konuşmak için Beyaz Liman'a gelen Ser Davos'la doğmuştu. Lord Wyman, Sahte Kralın sahte El'ini, Freylerin önünde idam ederek sadakatini kanıtlamış ve oğlunun evine geri dönmesini sağlamıştı. Peki, aslında öldürdüğü kimdi?

""Lord Davos, bilmiyorsunuz ama siz ölüsünüz.” Robett Glover şarapla doldurduğu kadehi Davos’a uzattı.
Davos şarabı aldı, kokladı, içti.“Nasıl öldüğümü sorabilir miyim?”

“Baltayla. Kafanız ve elleriniz Fok Kapısı’nın üstüne yerleştirildi. Gözleriniz limana bakabilsin diye yüzünüz o tarafa döndürüldü. Kafanız kazığa geçirilmeden önce zifte batırıldı ama şimdiye kadar iyice çürüdünüz. Duyduğuma göre leş kargaları ve deniz kuşları gözlerinizi yemişler.”
Davos huzursuzca kıpırdandı. Ölü olmak tuhaf bir histi. “Eğer lordum cevap verirse, benim yerime kim öldü?”

“Bunun bir önemi var mı? Sıradan bir yüze sahipsiniz Lord Davos. Bunu söylemem sizi gücendirmemiştir umarım. Adamın teni sizinkiyle aynı renkti, sizinki gibi bir burnu, kulakları ve sizin sakalınıza benzeyecek şekilde kesilip şekillendirilebilecek sakalları vardı. Onu iyice ziftlediğimizden emin olabilirsiniz. Dişlerinin arasına sıkıştırılan soğan, adamın yüz hatlarını çarpıtmaya hizmet etti. Sör Bartimus adamın sol elinin parmaklarını tıpkı sizinkiler gibi kısalttı. Eğer teselli bulacaksanız, sizin yerinize ölen adam bir suçluydu. Ölerek, yaşarken yaptığı her şeyden daha iyi bir iş yapmış oldu. Lordum, size karşı hiçbir kötü duygu beslemiyorum. Balıkadam Meclisi’nde gösterdiğim kin, Frey dostlarımızı memnun etmek için sergiledim bir fars oyunuydu.”
Ejderhaların Dansı- Davos Pov'u

Lord Wyman, bu sahte idamla sadece Freylerin güvenini kazanmakla kalmamış, gereksiz gözler ve kulaklardan uzakta, gizli bir yerde Ser Davos'la da konuşma fırsatı bulmuştur.

“ “Beni izliyorlar sör. Gözleri gece gündüz üzerimde, burunları ihanet ufuneti almak için etrafı kokluyor. Onları gördünüz. Kibirli Sör Jared ve kuzeni Rhaegar; bir ejderhanın adını taşıyan o pis sırıtışlı solucan. Onların arkasında sikke şıngırdatan Symond var. O adam, birçok hizmetkârımı ve iki şövalyemi satın aldı. Adamın karısının hizmetçilerinden biri, soytarımın yatağına girmenin yolunu buldu. Eğer Stannis mektuplarımın neden o kadar az şey anlattığını merak ediyorsa, bunun sebebi kendi üstadıma bile güvenemiyor olmamdır. Theomore, sadece kafası olan kalpsiz bir adam. Onu benim salonumda konuşurken duydunuz. Üstatlar, zincirlerini taktıklarında bütün eski sadakatlerinden vazgeçmek zorundadırlar ama Theomore’un, Lannis Limanı’nın Lannisterları’ndan biri olarak doğduğunu ve Casterly Kayası’nın Lannisterları’nın uzak akrabası olduğunu unutmam mümkün değil. Etrafım düşmanlarla ve sahte dostlarla çevrili Lord Davos. Şehrimi böcekler misali istila ettiler. Geceleri üstümde gezindiklerini hissedebiliyorum.” Şişman adamın eli yumruk şeklini aldı ve gıdısı titredi. “Oğlum Wendel, İkizler’e konuk olarak gitti. Lord Walder’ın ekmeğini ve tuzunu yedi, arkadaşlarıyla birlikte sofraya oturmak için kılıcını duvara astı. Ve onu öldürdüler. Öldürdüler, diyorum. Freyler anlattıkları masalda boğulsunlar. Jared’la içki içtim, Symond’la şakalaştım, sevgili torunumu Rhaegar’a verdim... ama bütün bunların, olanları unuttuğum anlamına geldiğini sanmayın. Kuzey unutmaz Lord Davos. Kuzey unutmaz ve bu fars oyunu bitmek üzere. Oğlum evde.”
Lord Wyman Manderly - Ejderhaların Dansı- Davos Pov'u

Bu konuşmadan sonra Ser Davos, Genç Kurt öldükten sonra kralsız kalan, adalet arayan Kuzeylilere, Kral Stannis'e katılmasını da önerse de aldığı cevaptan Kuzeyli Lordlarının başka bir planı olduğunu anlıyoruz.

İkinci bölüme geçmeden önce sizlere bu kısımla ilgili bir mini teoriden bahsetmek istiyorum.

Frey Turtaları

Bu teori Wyman Manderlyn'in, Beyaz Liman'dan, Barrowton'a giderken kaybolon 3 Frey'den (Rhaegar, Symond ve Jared) etli turta yaparak Ramsay Bolton'ın düğününde onlara sunmasıyla ilgilidir.

"Yüz şövalye ve İkizler’den gelen iyi dostlarım bana eşlik edecekler. Freyler buraya deniz yoluyla geldi. Atları yok. Bu yüzden her birine, konuk hediyesi olarak birer binek atı vereceğim.
Güneyli ev sahipleri hâlâ konuk hediyeleri veriyorlar mı?”
“Bazıları veriyor lordum. Konukların ayrıldığı gün.” “O hâlde anlıyorsunuzdur" "

Burada Lord Wyman, konuk haklarının evden ayrılacakları gün hediye verilmesiyle birlikte sona erdiğinden bahseder. Lord Wyman böylece Freylerin aksine konuklarını kendi çatısı altında öldürmeyerek yemini çiğnememiş olur.

" “Kuzenlerinizi buldunuz mu lordum?”
“Hayır. Bulacağımızı hiç düşünmemiştim zaten. Onlar öldü. Lord Wyman onları öldürttü. Lordun yerinde olsaydım yapacağım şey bu olurdu.” "

Büyük Walder Frey, kuzenlerinin kaybolduğuna inanmıyor ve Lord Wyman'in onları öldürmesinden şüphe ediyor.

"Yiyecekleri ve içecekleri Beyaz Liman Lordu tedarik etmişti. Sarı ve siyah biralar; lordun derin mahzenlerinde yıllanmış kırınızı, altın ve mor şaraplar; şişman tabanlı gemilerle sıcak güneyden getirilmişti. Düğün konukları morina turtaları, balkabakları, şalgamlar, peynir tekerlekleri, üstünden duman tüten koyun eti dilimleri, neredeyse kararana kadar kızartılmış sığır kaburgaları ve son olarak, araba tekerleği kadar geniş üç düğün turtası yedi. Turtaların gevrek kabuklarının altı tıka basa havuçla, soğanla, turpla, karakavzayla ve kekikli yağın içinde yüzen baharatlı domuz parçalarıyla doldurulmuştu. Ramsay, turtaları orak biçimli kılıcıyla dilimledi ve dilimleri bizzat Wyman Manderly servis etti, üzerinden duman tüten ilk parçaları Roose Bolton’a ve lordun şişman Frey karısına verdi. Sonraki dilimler Walder Frey’in oğulları Sör Hosteen’e ve Sör Aenys’e gitti. “Bugüne kadar tattığınız en iyi turta budur lordlarım,” diye duyurdu şişman lord. “Arbor altınıyla mideye indirin ve her lokmanın tadını çıkarın. Ben öyle yapacağım.” "

Düğün için tedariği sağlayan Wyman Manderly olduğu için rahatlıkla bu turtaları sunabilir.

"Manderly öyle sarhoştu ki dört güçlü adam tarafından salondan çıkarıldı. Şövalyelere yaslanmış hâlde Theon’un önünden geçerken, “Fare Aşçı hakkında bir şarkımız olmalı,” diye homurdanıyordu. “Şarkıcı, bize Fare Aşçı hakkında bir şarkı söyle.” "

Lord Wyman, Abel'den "Fare Aşçı" hakkında bir şarkı istemiştir. Fare aşçı, Kralın en büyük oğlunu büyük bir turtanın içinde soğanlarla, havuçlarla, mantarlarla, bir sürü karabiber ve tuzla, bir dilim domuz pastırmasıyla ve koyu kırmızı Dorne şarabıyla pişiren bir aşçıyla ilgili hikayedir. Hikayedeki kral turtadan iki dilim yemiştir, Lord Manderly de her turtadan iki dilim almıştır.

2- Kuzey'in Kralı Starklar

"Ayı Adası, adı STARK olan Kuzey Kralı’ndan başka kral tanımaz"
Lyanna Mormont- Ejderhaların Dansı- Jon Pov'u

Eğer istediğiniz adaletse lordum, Kral Stannis’e bakın. Kimse ondan daha adil değildir.”

Robett Glover lafa karıştı. “Sadakatiniz size onur kazandırıyor lordum lâkin Stannis sizin kralınız, bizim kralımız değil.”
“Sizin kralınız öldü,” diye hatırlattı Davos, “Kırmızı Düğün’de Lord Wyman’in oğluyla birlikte öldürüldü.”

“Genç Kurt öldü,” diye kabul etti Manderly, “ama o cesur çocuk, Lord Eddard’in tek oğlu değildi."
Ejderhaların Dansı- Davos Pov'u

Kralları Genç Kurt'u kaybetsetler de Kuzeyli Lordlar amaçlarından ve Starklara olan inançlarından vazgeçmemişlerdir. Sağır bir çocuk olan Vex'ten Bran Stark ve Rickon Stark'ın yaşadığını ve Vex'ten, Rickon Stark'ın Skagos adasına gittiği öğrenen Lord Wyman, Rickon'ı geri getirmek için bir plan yapar. Bunun için de bir kaçakçıya ihtiyaçları vardır.

"Kral Stannis’e, Beyaz Bıçak’ın doğusundaki bütün toprakların ittifakını getirebilirim; Dulkadın Gözcüsü’nden Şahmerdan Kapısı’na, Koyunkafası Tepeleri’nden Kırık Dal’ın kaynağına kadar. Eğer bedelini öderseniz, bunu yapmayı taahhüt ederim.”
“Size kralın şartlarını getirebilirim ama...”

Lord Wyman, Davos’un sözünü kesti. “Eğer siz bedelini öderseniz, dedim. Stannis’ten bahsetmedim. Bir krala değil bir kaçakçıya ihtiyacım var.” "
Ejderhaların Dansı-Davos Pov'u

Eğer Ser Davos, Skagos'a gidip, Rickon Stark'ı getirebilirse; Kuzeyli Lordlar, Stannis'in arkasında birleşerek Boltonları indirebilir ve böylece Starklar tekrar başa geçebilir.

Tabi, tek aday Rickon olmadığı için Kuzeyli Lordlarının tam anlamıyla birleştiği söylenemez. Diğer bir seçenek ise Robb Stark'ın her ihtimale karşı seçtiği varis. Bu varisin kim olduğu açıklanmasa da büyük ihtimal Jon Snow çıkacak. Robb, kardeşleri Bran, Arya ve Rickon'u öldü diye biliyordu, Sansa'nın da Tyrion Lannisterla evlenecek olmasından ötürü başka seçenek de kalmıyor zaten. Robb varisini seçtiği sırada ise yanında olan isimler, amcası Edmure Tully, annesi Catelyn Stark, Mason Mallister, Maege Mormont, Greatjon Umber ve Galbert Glover'dur.
Bu bilgiye vakıf olan tüm isimler hayatta olsa da bu isimlerin bazıları esir düştü. Howland Reed'e belgeyi ulaştırmak üzere yola çıkan Maege Mormont ve Galbart Glover ise kayıp. Yine de kitaplarda bu bilginin bir şekilde birilerine söylenmesiyle ilgili ipuçları bulunuyor. Kargaların Ziyafeti kitabında Edmure Tully'nin bu bilgiyi Brynden Tully'e söylemesi için bir fırsatı vardı, ki ilerleyen zamanlarda Nehirova'dan Desmond Grell ve Robyn Ryger gibi iki ismin Gece Nöbetine katıldığını öğreniyoruz.

Maege Mormont'ın ölmediğini Asha ve Alysane Mormont arasında geçen konuşmadan tahmin ediyoruz.

“Beş kardeştik. Hepsi kız. Lyanna, Ayı Adası’na döndü. Lyra ve Jory annemizle birlikte."
Ejderhaların Dansı-Kralın Ganimeti Pov

Alysanne Mormont, burada annesinden ölü veya kayıp olarak bahsemiyor, yaşadığına dair bir ima var. Annesiyle bağlantı kurmuş ve Robb'un isteğini öğrenmiş olabilir. Ki her ne kadar tek kral olarak Starkları kabul edeceklerini söyleseler de Alysanne Mormont, Stannis'in güçlerine katılmıştır.

Wyman Manderly ve Robett Glover tarafı Rickon Stark'ı başa geçirmeye çalışırken, Maege Mormont, Galbart Glover ve Howland Reed tarafı ise Jon Snow'u geçirmeye çalışıyor.

Kuzeydeki Hanelerin Son Durumu

Dağ Kabilerinin Stannis'i desteklediklerini biliyoruz. Herhangi bir komplo içinde olduklarını bilmesek de kitapta ufak ama önemli olabilecek bir detay var; Norrey ve Flint'in Sur'a gelmesi.

"Jon bunun için müteşekkirdi... ama kır saçlı yaşlı savaşçıların, tepelerden aşağı sadece sütanne getirmek için indiğine bir an bile inanmamıştı."
Ejderhaların Dansı-Jon Pov'u

Bu iki yaşlı savaşçının Sur'a gelmelerinin asıl sebebi olarak Jon Snow'u görmek olduğu düşünülüyor. Diğer bir seçenek ise Brann için gelmiş olabilecekleri. Brann'ın Sur'a olan yolculuğu sırasında Dağ Kabileleri çocuğu uzaktan koruyorlardı.

Kuzeydeki diğer hanelerden birisi olan Umber hanesinde ise durumlar biraz karışık. Mors Kargayemi, Boltonlara karşıyken, kardeşi Hother Fahişefelaketi ise Boltonların yanında yer alıyor. Her ne kadar iki bölünmüş gibi gözükse de hane arasında bir gerinlik yok, hatta Mors Kargayemi, Bolton tarafına katılan kardeşinin afedilmesi durumunda Stannis'e katılacağını ve bir Umber'ın başka Umber'ı öldürmeyeceğinden söz ediyor. Burada başka bir komplo dönüyor olabilir. Birçok farklı kişiden Umberların, Bolton ve Freyleri sevmediği söyleniyor.

"Umberlar Boltonlar’ı sevmez. Eğer Fahişefelaketi, Piç’e katıldıysa, bunun tek sebebi Lannisterlar’ın İri Jon’u esir olarak tutmasıdır.”
Ejderhaların Dansı-Jon Pov'u

Diğer önemli bir detay ise; Kargayemi'nin yanındaki tüm adamlar gençken, Fahişefelaketinin yanında sadece yaşlı adamların olması. Bu da akıllara kuzeyde çok iyi bilinen bir hikayeyi akla getiriyor. Kış kapılarını çaldığında, kıtlık zamanı gelince yaşlı kuzeyliler genç nesil yaşasın diye avlanmaya gider.

"Dağlardaki hayat her daim sertmiş. Kar yağdığında ve yiyecek bulmak zorlaştığında, genç adamlar kış kasabasına gitmek ya da kalelerin hizmetine girmek zorunda kalmış. Yaşlı adamlar bütün güçlerini toplayıp ava çıkacaklarını duyurmuşlar. Bazıları ilkbaharda ortaya çıkmış. Diğerleri bir daha asla görülmemiş.”
Ejderhaların Dansı- Jon Pov'u

Anlatılan hikayeyle Umberların şu anki durumu uyumaktadır. Genç nesil yaşasın diye Fahişefelaketi ve yanındaki yaşlı savaşçların kendilerini feda etmesi olası.

Arnolf Karstark görünüşte Stannis'in yanında gözüksel de asıl amacı farklı.

“Evlilikler ve miraslar, kralı ilgilendiren konulardır leydim. Stannis’e senin adına bir mektup yazarım ama..

Alys Karstark güldü ama bu umutsuzluğun kahkahasıydı. “Yaz ama cevap bekleme. Stannis o mektubu almadan önce ölmüş olacak. Amcam bu meseleyle ilgilenecek.”

“Ne demek istiyorsun?”

“Arnolf, Kışyarı’na gidiyor, bu doğru, ama sadece kralın sırtına hançer saplamak için. Uzun zaman önce Roose Bolton’la anlaşma yaptı... altın, af vaadi ve zavallı Harry’nin kafası karşığında. Lord Stannis bir katliamın içine yürüyor. Yani bana yardım edemez, üstelik edebilseydi bile etmezdi.” Alys, siyah pelerini sıkıca kavrayarak Jon’un önünde diz çöktü. “Sen benim tek umudumsun Lord Kar. Babanın hatırına sana yalvarıyorum. Beni koru.”

Arnolf Karstark, fırsatı bulduğunda Stannis'e ihanet etmeyi planlıyorken, asıl varis Alys Karstark, Boltonlara karşıdır. Mevcut durumda Boltonlara karşı herhangi bir komplo içinde olduklarını söyleyemeyiz.

Benim için nerede durdukları tam belli olmayan bir hane varsa onlar da; Ryswell ve Dustinler'dir. Görünüşte Bolton'a ilk bağlılık yemini eden haneler olsa da derine indikçe durum karmaşık bir hale geliyor.

"“Ryswelller ve Dustinler, Bolton Hanedanı’na evlilik yoluyla bağlılar,” diye bilgi verdi Jon"

Barbrey Dustin'in, başta Ned Stark olmak üzere Startkları sevmediği bir gerçek. Bunun iki tane sebebi var. İlki Brandon Stark'la evlenmek isterken Catelyn'ın araya girmesi, ikinci sebebi ise Neşe Kulesinde ölen eşinin kemiklerinin getirilmemesi.

"Ned Stark, Kışyarı’na geri dönerken bana atı getirdi. Kocamın onurlu bir şekilde öldüğünü, bedeninin Dorne’un kızıl dağlarının altına gömüldüğünü söyledi. Ama kendi kız kardeşinin kemiklerini kuzeye getirdi, kız burada yatıyor işte... ama sana yemin ediyorum, Lord Eddard’ın kemikleri asla kız kardeşinin kemiklerinin yanında yatmayacak. Onları köpeklerime yedireceğim.” Theon anlamadı. “Lord Eddard’ın... kemikleri?” Kadının dudakları çarpıldı. Çirkin bir gülümsemeydi, Theon’a Ramsay’i hatırlatan bir gülümseme. “Catelyn Tully, Lord Eddard’ın kemiklerini Kırmızı Düğün’den önce kuzeye gönderdi ama senin demir amcan Moat Cailin’i ele geçirip yolu kapadı. O vakitten beri izliyorum. Eğer o kemikler bataklıktan çıkacak olursa, Höyükler’den uzağa gidemeyecek.”"
Ejderhaların Dansı- Theon Pov'u

Diğer yandan Rysweller ve Dustinler'in Freylerden de nefret ettikleri geçiyor.

“Üstelik sizin düğününüzde akrabalarını kaybeden tek adam Lord Wyman değil Sör Frey. Fahişefelaketi’nin sizi daha çok sevdiğini mi sanıyorsunuz? Eğer İri Jon’u tutmasaydınız, adam iç organlarınızı dışarı döker ve onları size yedirirdi, Tıpkı Leydi Hornwood’un kendi parmaklarını yediği gibi. Flintler, Cenvynler, Tallhartlar, Slateler... Genç Kurt’un yanında hepsinin adamları vardı.”
“Ryswell Hanedanı’nın adamları da vardı,” dedi Roger Ryswell.
“Höyükler’in dışından Dustinler bile vardı.” Leydi Dustin’in dudakları ince ve vahşi bir gülümsemeyle aralandı. “Kuzey unutmaz Sör Frey.”
Ejderhaların Dansı-Theon Pov'u

Diğer önemli bir detay ise Barbrey Dustin, yeğenine düşkün olması ve onun ölümü için Ramsey'i suçlaması.

"Barbrey merhum oğluma çok düşkündü ve oğlumun ölümünde senin de rolün olduğundan şüpheleniyor. Leydi Barbrey nasıl kin tutulacağını bilen bir kadındır. Buna şükret. Höyükler, Bolton’a sadık çünkü Leydi Barbrey kocasının ölümünden halâ Ned Stark’ı sorumlu tutuyor.”

Şu anlık Starklara duydukları öfkenin Frey ve Boltonlara duydukları öfkeye üstün geldiğini söylebiliriz.

Roose Bolton'un, Cerwyn ve Tallhartlar'a güvenmediğini biliyoruz, ama başkalarıyla bir komplo içinde olduklarını söylememiz doğru olmaz. Ki Winterfell savaşından kurtulan Cerwynler, Stannis'e katılmışlardı en son.

"Cenvynler’e ve Tallhartlar’a güvenilmez, şişman dostum Lord Wyman ihanet planları kuruyor... ve Fahişefelaketi... Umberlar aptal gibi görünebilirler ama belli bir kurnazlıktan yoksun değiller. Ramsay hepsinden korkmalı, benim korktuğum gibi."
Ejderhaların Dansı- Theon Pov'u

Manderlery, Glover ve Mormontların bir planı olduğunu biliyoruz. Bu üç hane kesinlikle Starkların yanındalar.

SONUÇ

İletişimin çok zor olduğu bu dönemde Kuzeyli Lordlarının çoğunluğunun birleştiği tek ve büyük bir komplo olduğunu düşünmüyorum. Ortada bir komplo ise kesinlikle var. Fakat, bu daha çok birkaç hanenin birleşip, tasarladığı komplolar. Kuzeyin büyük bir kısmının birleştiği tek mevzu ise Boltonlar ve Freylere duydukları öfke ve Kuzeyi sadece bir Stark'ın yönetmesi gerektiği.

Aslında çok uzun bir teoriydi. Direkt çeviri yapmak yerine, hem biraz kendi yorumumu katıp, hem de kitabı okumayanların da anlayabilmesi için ve gereksiz bulduğum spekülasyonları çıkartıp, kısaltmaya çalıştım.

Son düzenleme:
Bu öyle gizemli, büyük çaplı, gölgeler ardında bir komplo değil de bence çok doğal bir politik kuyu kazma girişimi. Lordlar istemedikleri kişiler tarafından yönetiliyor ve devirmek için perde arkası girişimlerde bulunuyorlar. Bu çok olası bir durum.

Eline sağlık, çok iyi bi derleme yapmışsın. Sadeleştirmen iyi olmuş. Youtube'da bu konuda 1 saatlik video yapıyorlar :D

Kuzeyde komplo bitmez. Robert isyanından önce de bir isyan komplosu vardı. Hatta bu ejderlerin dansından önce bile vardı deniyor komplo. Herifler kurtlu rahat duramıyorlar.
Teoriciler bazen çok abartıp uçuk kaçık şeyler atıyorlar ortaya, çok basit emarelere dayanarak. Bunun dışında bir komplo olduğunu sanmıyorum.

Great Empire of Dawn, Hightower hanesi, Dayne hanesi ve Long Night'ı, Azor Ahai'yi bağlayan teoriyi de taşımak lazım buraya. Şu ana kadar en ilgimi çeken teori o.

Evet güzel bir teori bu. Ben Kuzeylilerin Jon çevresinde(en azından bir kısmının) bir komplo içinde olduğuna eminim. Ama buradaki asıl soru işareti Jon'un gerçek kimliğine bunun nasıl etki edeceği. Bu konuyla ilgili bazı fikirlerim var.

Çoğunluğun düşüncesi Jon'un gerçek kimliğinin bu konuyla ilgisi olmadığı, Kuzeylilerin Jon'u bir Stark olarak düşünüp o şekilde desteklediği yönünde. Bu da oldukça makul. Kuzeylilerin bağımsız arzuları, geçmişte Targaryenlere karşı olan savaşları düşünüldüğünde Jon'un aslında bir Targaryen olduğunun açığa çıkması, Jon'un en azından Kuzeydeki iddiası konusunda çoğu şeyin sonu değil mi? Ama ben buna katılmıyorum. Sebepleri sıralayım. Sebepleri salla çok uzun olur şimdi diyorsanız atlayabilirsiniz o kısımları

1. Evrende aslında aile isminin ne olduğu zannedildiği kadar önemli değil. Yani anne soyunun kim olduğu, hangi ailenin daha fazla etkisinde kaldığın gibi unsurlar da çok önemli. Bunun en önemli kanıtı bir Baratheon olan Joffrey'e gösterilen tavır konusunda hem dostlarının hem de düşmanlarının "o bir Lannister" şeklinde düşünmesi. Hani Joffrey gayrimeşru diyeceksiniz ama bu açığa çıkmadan önce de herkes onu bir Lannister gibi görüyordu. Robb ve diğer sancaktarlaro Ned idam edilince doğrudan Baratheonlara değil Lannisterlara bileniyorlardı ve Batı da kemiksiz arkasındaydı zaten. Kaldı ki aile ismi illa o kadar önemliyse Jon Stark ismi de alabilir. Benzeri bir örmek var.

2. Burada Rhaegar'ın tecavüzcü olarak görülmesinin problem olduğunu düşünebilirsiniz. Ama şunu unutmayın, Rhaegar konusunda Westeros'da sadece Robert'i ve ona yağ çekenleri dinledik. Lordlar ve diğerleri gerçekten bir tecavüzün olduğunu düşünüyor mu bu konuda bir fikrimiz yok. Ama mesela öz be öz Kuzeyli olan Jorah, Rhaegar'ı öve öve bitiremiyordu. Daenarys'e yağ çekmek için diyebilirsiniz belki ama Aerys konusunda geçiştirme yapan bu kişinin Daenerys Rhaegar'dan konu açsa da övsek tavırlarını ayırt etmek gerek. Barristan Aerys hakkında yarımağız bir şeyler derken Rhaegar hayatımda gördüğüö en iyi insandı diyordu. Tabi diyarın lordlarının ne kadarı gerçekleri biliyor ne kadar Robert'in iddiasına inanıyor onu bilemeyiz. Ama şurası kesin ki diyarda "he tecavüz he" diyen epey önemli bir kesim var. Mesele bunların Kuzeydeki oranı ve rolleri.

3. Robb'un en büyük zayıflığı Kuzey ve nehir hariç bir iddiası yoktu. Ama Jon ise eğer ki ispatlarsa iddiasını Robb'un bir çeşit tekraro olmaktan daha ciddi tehdit olabilir.

Şimdi gelelim buna delil olabilecek bazı şeylere.

1. Robb'un vasiyetini Kuzey'e yayan Alysanne Mormont'un ilk durağı Reed'in mekanıydı. Reed'in ise kim olduğunu biliyorsunuz.

2. Demir taht Braavos'a borcunu ödemeyi reddettiği zaman demir banka, vadesi dolan borcu her zaman alır demişti. Bu konuyla ilgili söylenen şey demir bankanın bir ülke borcunu ödemediğinde ceza olarak o ülkedeki alternatif kişilere para yardımı yaptıkları söylendi. Hatta normalde alıntı aramaya çok üşendiğim halde bunu buldum. Buradaki ifade çokomelli

When princes failed to repay the Iron Bank, new princes sprang up from nowhere and took their thrones
.

New princes sprang up nowhere.... Bu ifadeye en fazla uyacak birkaç kişiden birisi Jon Snow'dur. Ayrıca şuanda demir banka Kuzeyde. Şimdilik Stannis'i destekliyorlar tabi. Ama Stannis'in Kuzeyden bu saatten sonra ciddi ciddi çıkması ve tekrar güneye inmesi zor.

3. Az önce söylediğim "her aile Targaryenlere bilenmemiş olabilir" dediğimde buna örnek olabilecek ailelerden birisi de Manderlyler.

Manderly ailesi tarihsel olarak da Targaryenlerle iyi geçinmiştir. Targaryenler 2 kere prenses vermişlerdir(her ne kadar evliliklerin biri prensesin ölümünden gerçekleçmemiş ve diğerinden çocuk olmamış olsa da). Wyman Manderly ise Rhaegar Frey'den bahsederken "ejderhanın ismine sahip o alçak" kalıbını kullanmıştır. Tabi Wyman şuanda kendi gündemine mi sahip komplodan haberdar mı haberdar olup da benim düşündüğüm şeti mi destekliyor bilemeyiz(eğer 3.'sü doğruysa Rickon'u Kışyarı lordu olarak düşünmüş olabilir)

Ayrıca Manderly ailesi şuanda bir donanma inşa ediyor. Donanmanın hem Kralın Şehrine hem de Ejderkayasına aynı anda çıkartma yapabilecek niteliğe sahip olduğunu da ekliyor. Kralın şehrinde ise Cersei yakışıklı Rhaegar'a benziyor diye bir Velaryon p*çini donanma başo yaptı. Çocuk altınlarla donanmayı kurdu kurdu ve sonra Cersei tutuklanınca aldı kaçtı korsanlık yapmaya başladı. Yani taç toprakları şuanda donanmadan yoksun. Jon Kuzey kralı sıfatıyla mı, Westeros kralı olarak mı veya başka birisine yanlayarak mı bilinmez ama kesin saldıracak oraya. Doğrusu demir taht sahibi sıfatıyla yapması daha olasıdır.

4. Ayrıca Martin ejderhaların dansının tekrarlayacağını söyledi. Buradaki yemi taraflar Aegon ve Daenerys olacak yüksek olasılıkla. Jon'un da bir taraf olmaması için sebep yok.

5. Melisandre'nin Stannis'in ejderleri dirilttiğini gördüğü kehanetteki ejderin Jon Snow olduğunu düşünüyorum. Seride ejder rüyaları diye bir şey var Targaryenlerin ejder olarak görüldüğü. Metaforlaştırıldığı. Gerçi bunlar sadece ejder kanı olanlara mahsus gibi ama başka kimsenin göremediğine veya Melisandre'nin soyağacına dair bilgimiz yok. Bu ayrıca epey geniş bir konu. Ayrı konu açmayı düşünüyorum.

6. Ned zindanda ölüm döşeğindeyken Lyanna'yı anımsıyor ve tutulamayan sözler hakkında düşünüyor. O söz ise Jon Snow'u koru sözüydü. Bu sözü ise Ned tuttu? Ya da öyle değil miydi? Başka bir söz mü vardı yoksa?

Bence Lyanna oğlumu tahta geçir demiş olabilir. Hatta Ned ise başta tamam deyip Reed ve Daynelerle bu planları yapmış olabilirler. Ama Ned çocuğu olduğunu bundan vazgeçmiş olabilir. Yani konunun altyapısını yıllar önce atıp yarım bırakmış olma olasılığı mevcut.

Öte yandan Jon'un vaat edilmiş prens olmasına dair düşünceleri biliyorsunuzdır zaten. Lyanna'nın da Daynelerin de mevzuyu öğrenen Ned'in de motivasyonu bu olabilir. Hatta Dayne sülalesi hakkında Martin aile sözlerini demem final için spoiler demişti. Belki de vaat edilmiş kişi geldiğinde yanında olacağız benzeri bir şeydir ha?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık