Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Adaletin Olmadığı Yerde Bireylerin Kendi Adaletini Uygulaması Doğru mu?

Sizce Adaletin Olmadığı Yerde Bireylerin Kendi Adaletini Uygulaması Doğru mu Yanlış mı?

• Kullanılan toplam oy
    75
Değil, bu kadar cahil bir dünyada herkesin adalet anlayışı farklıdır çoğunluk karar alsa bile çoğunluk cahil olduğu için verilecek kararlar yanlış olacak bugün olduğu gibi birçok dinde olan sonradan ekleme cinsiyetçi, genel olarak toplumun en cahillerinin işine yarayacak ve ayrımcılık olan kurallar ortaya çıkar.

Silinmiş Üye

Yanlış bir şey ama yapılacaksa dişe diş ceza veya herkesin kabul edeceği bir ceza verilmelidir. Çünkü adalet kişiye göre değişir.

Silinmiş Üye

Adalet genelde kamuoyu vicdanı ile ilişkilendirilir ve kamuoyu vicdanı ne yöndeyse adaletin o olduğu düşünülür. Hatta basına yansımış çoğu büyük ölçekli davada ''Kamuoyu vicdanını rahatlatmak adına...'' cümlesini sıkça duymuşsunuzdur. Bu dayanak üzerine bir çıkarım yapayım. Sadece iki kişiden oluşan bir toplum düşünelim, biri suçlu olsun diğeri ise yargılayan. Bu toplumda kamuoyu sadece yargılayan kişiden oluştuğundan, onun kanaati adalet olacaktır. Peki bu gerçekten adalet midir? Kesinlikle evet. Bunun gerçek adalet olmadığından bahsetmek, adaleti kendi düşüncelerin doğrultusunda belirlemeye çalışmak ve mutlak bir adaletten bahsetmek, gerçekdışı ve benmerkezci bir zihniyetin tezahürüdür.

Adalet genelde kamuoyu vicdanı ile ilişkilendirilir ve kamuoyu vicdanı ne yöndeyse adaletin o olduğu düşünülür. Hatta basına yansımış çoğu büyük ölçekli davada ''Kamuoyu vicdanını rahatlatmak adına...'' cümlesini sıkça duymuşsunuzdur. Bu dayanak üzerine bir çıkarım yapayım. Sadece iki kişiden oluşan bir toplum düşünelim, biri suçlu olsun diğeri ise yargılayan. Bu toplumda kamuoyu sadece yargılayan kişiden oluştuğundan, onun kanaati adalet olacaktır. Peki bu gerçekten adalet midir? Kesinlikle evet. Bunun gerçek adalet olmadığından bahsetmek, adaleti kendi düşüncelerin doğrultusunda belirlemeye çalışmak ve mutlak bir adaletten bahsetmek, gerçekdışı ve benmerkezci bir zihniyetin tezahürüdür.
O adam en başta yargılanan kişi olduğunu reddederek kamu oyunda hakkını arasa ne diyeceksin?

Yargılayanın yargılayabilecek konumda olduğuna kim karar veriyor? İki kişiden bahsediyon burada.

Örneği 3 kişi yap. Diğeri de tam aksi şekilde karar veriyor olsun o zaman hangisi adalet olacak? Bir yargılanan kişi ve diğer iki kişi. Bu iki kişinin kamu oyunu oluşturuyor tanıma göre. İkisi de zıt yargıya sahip.

nE

neresi basit lan bu sorunun asdlksha

adalet nedir diyerek adaletten ne kastediyorsun onu anlat önce :S adama diyalektik yaptırma lan

Adalet masuma zulüm ediyorsa gereklidir. Bu olay da anarşi oluşturur zaten. Karışık
masumluk wow :S adalet derken öç almayı mı kastediyorsun. adalet hakkı olana hakettiği gibi davranmak değil midir :S önce bi hak edimini tanımlayalım olayın aktörleri için, azcık standartlaştırma gerekcek gibi :S hukuğa döndü bi anda wtf... ama öç almayı çıkarınca hukuktan neye evriliyor bi bilseniz öff (bilen varsa bana da desin :D)

Silinmiş Üye

O adam en başta yargılanan kişi olduğunu reddederek kamu oyunda hakkını arasa ne diyeceksin?

Yargılayanın yargılayabilecek konumda olduğuna kim karar veriyor? İki kişiden bahsediyon burada.

Örneği 3 kişi yap. Diğeri de tam aksi şekilde karar veriyor olsun o zaman hangisi adalet olacak? Bir yargılanan kişi ve diğer iki kişi. Bu iki kişinin kamu oyunu oluşturuyor tanıma göre. İkisi de zıt yargıya sahip.
Kamuoyu yargılayan kişiden oluşuyor, suçlu belli olduğundan.

Ben karar veriyorum :d

Kamuoyunun fikir ayrılığı yaşadığı durum farklı bir tartışma konusu.

Yanlış dedim ama bazen bireylerin adaletini izlemek hoşuma gidiyor. Mesela geçenlerdeki yolda yürüyen çocuğa sen lgbtmisin diye saldıranın videosu. Yani biraz iki yüzlü gibi mi oluyorum ne..

değil fakat bireysel olarak adalet uygulamak yerine insanların toplaşıp düzgünce adaleti sağlamasını kabul edilebilir buluyorum mesela Mustafa Kemal Atatürkün şehir şehir gezip ülkeyi bilinçlendirmeye ve bir araya getirip yeni bir devlet kurması gibi bilmiyorum belkide aşırı saçma bir şey yazmış olabilirim

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık