Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Geyik] Strateji Oyunlarında Sıkça Başvurduğunuz Kurnazlıklar

Yine eskileri düşünürken aklıma geldi ve sizlere de sormak istedim. Oynadığınız strateji oyunlarında hile olarak geçmeyecek ama yaptığınızda rakibi epey sıkıntıya sokabilecek ne gibi kurnazlıklar yaptığınız ?

Ben Age of Empires II The Conquerors oyunundan örnek vermek istiyorum.

Üniversite yıllarında sık oynadığımız bir oyundu. Bir eve 8 kişi çöker, 4'e 4 takım kurup ayrı odalara girip oynardık. Oyun Orta Çağ dünyasını anlatıyor. Farklı milletler ve onlara özgü orduların savaştığı, ittifakların kurulabildiği ve ticaret yapılabildiği bir oyundur. Farklı haritaları vardır ve ister seçerek ister random olarak farklı haritalarda başlayarak oynayabilirsiniz. Taş, altın, odun ve yiyecek biriktirerek harcamalara kaynak sağlanıyor. Taş madeni kale ve surlar yapmakta işe yararken altın, odun ve tarım yaparak asker üretebiliyorsunuz. Bir noktadan sonra altın madeniniz bitiyor ve ittifak ülkelerle ticaret yapmanız gerekiyor.

Bizim oynayış şeklimiz en basit haliyle; rastgele ülke atanacak şekilde Black Forest adlı ormanların bölgeleri ayırdığı, ince koridorlarla diğer taraflara geçebildiğiniz bir haritada çarpışmaktı.

Oyun size sınırlı sayıda altın ve taş madenleri veriyor. Odun kaynağını haritadaki ağaçlardan elde ederken yiyecek ihtiyacınızı tarım yaparak karşılıyorsunuz. Altın Bir noktadan sonra bittiği için ticaret arabaları üretiyorsunuz.
Bu arabaların ticarethanelerle haritadaki mesafesi ne kadar uzak olursa o kadar fazla altın getirisi oluyor. Kazanılan altınlarla ticarethanelerde eksik kaynaklarınız varsa satın alabiliyorsunuz.

Gelelim yaptığımız kurnazlığa :D

Bir adet işçiyi oyunun başlarında diğer ülkelerden birinin haritasında sote bir yere gizliyoruz çünkü oyuncuların ilk yaptığı iş aradaki koridoru surlarla kapatmak oluyor. Araya sızdırdığımız işçiyle asker üreten (tercihen okçu) üretim evi yapıyoruz. Rakip savaşa başladığında bolca altına ihtiyaç duyacağı için bunu hemen yapmıyoruz ki ekonomisi birden bozulsun. Savaşın en hararetli anlarında o bölgede bastığımız askerleri bu ticaret arabalarının geçtiği en dar koridora yönlendirdiğimizde hızlı bir şekilde katliam yapıyorlar.:ehe: Rakip parası bitince aynı anda hem ticaret aracı hem asker basmakta zorlandığı için siz epey ilerleme kaydedebiliyorsunuz.

Siz hangi oyunda ne gibi kurnazlıklara başvuruyorsunuz?

Ck2 ve 3'de başka ülkelerin varislerini parayla bilmemneyle courtuma çekip kızlarımdan biriyle matrianel evlendirmek. Böyle böyle tek entrikaya vs girişmeden çok ülkeye çöktüm aşspekleel.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık