Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Batıda Siyasal Düşünceler Tarihi

Hangi antik kentte yaşamak isterdiniz, Atina mı Sparta mı?

• Atina

Kullanılan: 4 57.1%
  • Sparta

Kullanılan: 3 42.9%

• Kullanılan toplam oy
    7
  • Anket kapatılmış .
Kendi alanınla ilgili akademik bilgiyi forum sakinlerine aktarmaya mı karar verdin ? Fena fikir değil ama bu tarzda devam edersen çok geniş kapsamlı olur bence. Hatta şöyle giriş yapsan tam bir derse dönüşür :D
'' Evet arkadaşlar Batıda siyasal düşünceler tarihi dersine hoş geldiniz ilk ünite antik yunanda siyasi düşünceler tarihi ilk bölüm antik yunanda polis sayfa 10 Hayrettin oku yavrum...... '' :hhh:

Benim ilgimi çekti ama anlatım tarzını kitap alıntısı gibi değil de daha çok konuşma tarzında sokak ağızı ile yapsaydın bence hem okuması daha keyifli olurdu hemde akılda kalıcı olurdu.
ÖRN: Abi günlerden bir gün yarı uygar, göçebe, bizim ataları andıran Dor kabilesi güneye doğru bir salınmış Akha adlı görece daha medeni bir kabileyi dümdüz edip adamların yurduna çökmüş ama bu aynı zamanda Dorların eşitlikçi dayanışmayı temel alan sistemlerininde değişmesine sebep olmuş..... diye yazsan okuması daha keyifli olur hem eğlenir hem öğreniriz :good:
Anlatım tarzını denerim başarılı olursam öyle devam ederim :) ama çokta umutlu olma o tarza :(

Uluslararası İlişkiler okuyorum.

Resim de atayım madem aklıma gelmemişti :)

Arka planı hazırlamadan düşünürlere girmek istemedim. Ondan bu kadar geriden almak zorunda kaldım :(
Anladım o zaman Roma'yı, Almanya'yı ve İngiltere'yi falan da ayrı mı ele alacaksın yoksa Orta Çağ mı diyeceksin? Sadece Roma mı özel olacak?
Neyse genel bilgi iyidir. Düşünürler hakkında kendi yorumlarını da not olarak yazsana. Benim gibi düşünenler var mı merak ediyorum :)

Anlatım tarzını denerim başarılı olursam öyle devam ederim :) ama çokta umutlu olma o tarza :(
Sonuçta forumda biz bizeyiz kimse yargılamaz anlatım tarzını :D benimki sıkıcı kısmını törpülemek için bir öneri hatta iyi bir kurgucuysan hikayeleştir daha çok ilgi çekebilir tabi senin konun senin alanın son kararda senin :rolleyes:

Sonuçta forumda biz bizeyiz kimse yargılamaz anlatım tarzını :D benimki sıkıcı kısmını törpülemek için bir öneri hatta iyi bir kurgucuysan hikayeleştir daha çok ilgi çekebilir tabi senin konun senin alanın son kararda senin :rolleyes:
Bende arkadaş gibi düşünüyorum konu ilginç ama anlatım biraz daha sözlü bir şekilde arkadaşa anlatıyormuş gibi olsa daha iyi olacak.
Sıkıntı anlatım tarzımın bu olması böyle konularda. :(

Sıkıntı anlatım tarzımın bu olması böyle konularda. :(
Ben de bir denedim ama ıı, olmadı. :(
Siyasal düşünce tarihinde ufak bir gezintiye çıktığımız zaman bu tarihin en büyülü öğelerinin başında adeta görünmez bir el tarafından konulan polis kavramının geldiğini görürüz. Kuşkusuz bu kavramın devamında demokrasi kavramıyla karşılaşırız.

Polis kavramı kültürden kültüre ve dilden dile göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ülkemizde kent ve şehir devleti anlamına gelen bu kavram esasında bu tanımlar ile örtüşmemektedir. Zira şehir sözcüğü ise uygarlık ve medeniyet anlamlarına gelen medine kavramı ile bağlantılıdır. Siyasal olarak uygarlık kavramına baktığımız zaman yöneten ve yönetilen ayrımının belirmeye başladığı anın sonrasına işaret ettiğini görürüz. Fakat tüm bu kavramların belirli sorunları vardır. Örneğin Antik Yunan haricinde kent devletlerinin varlığı bilinmektedir. Buna rağmen polis kavramı Antik Yunan'a özgü bir deyimdir. Bu nedenle de yapılacak en doğru şey, polis kavramını farklı terimler ile açıklamamaya çalışmamaktır.

Polis hem biçimsel hem de kavramsal açıdan birçok farklı biçimde ele alınsa da her halükarda siyasal bir terimdir.

Siyasal düşünce tarihinde ufak bir gezintiye çıktığımız zaman bu tarihin en büyülü öğelerinin başında adeta görünmez bir el tarafından konulan polis kavramının geldiğini görürüz. Kuşkusuz bu kavramın devamında demokrasi kavramıyla karşılaşırız.

Polis kavramı kültürden kültüre ve dilden dile göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ülkemizde kent ve şehir devleti anlamına gelen bu kavram esasında bu tanımlar ile örtüşmemektedir. Zira şehir sözcüğü ise uygarlık ve medeniyet anlamlarına gelen medine kavramı ile bağlantılıdır. Siyasal olarak uygarlık kavramına baktığımız zaman yöneten ve yönetilen ayrımının belirmeye başladığı anın sonrasına işaret ettiğini görürüz. Fakat tüm bu kavramların belirli sorunları vardır. Örneğin Antik Yunan haricinde kent devletlerinin varlığı bilinmektedir. Buna rağmen polis kavramı Antik Yunan'a özgü bir deyimdir. Bu nedenle de yapılacak en doğru şey, polis kavramını farklı terimler ile açıklamamaya çalışmamaktır.

Polis hem biçimsel hem de kavramsal açıdan birçok farklı biçimde ele alınsa da her halükarda siyasal bir terimdir.
Hamurumuzda yoksa demek ki :(

Olmuş bence. Daha fazlası ayrı bi yetenek ister.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık