Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

ChatGpt İşkembeden Sallarsa

Selamlar bugün chatgptye One Piece ile ilgili bir soru sordum ilginç cevaplar vermeye başladı.

Açıkçası yalanını yakalayınca salağa yatıp konuşturmaya başladım diyebilirim.

Telefondan ss alıp paylaştım aşağıda .

Bana göre yanlış ve yalan bilgi veren yapay zeka uygulaması gerçekten korkutucu.
biliyorum geyik için açılmış ama belki bi yanlış anlaşılmayı düzeltiriz. burada dediklerine göre zaten doğru bilgi verdiğini iddia etmemiş, hem verisi eski hem de gerçekten eğitildiği veriyi anlamıyor dolayısı ile dış dünyayı anlamıyor. ayrıca kullanıcıdan geribildirim alıp düzeltmeler yapması demek o anki konuşmada beyninin yıkanabildiği anlamına geliyor.

bu sadece kısıtlı veriyle eğitilmiş bi dil modeli, girilen metne göre bi metin üretmekten fazlasını yapmıyor. klavyelerdeki sonraki kelimeyi tahmin etme özelliğinin çok büyük veri ve bağlantı ile yapılanı gibi. eğitildiği verinin çok çok büyük çoğunluğu ingilizce, onun belki 10da 1inden azı kadar almanca vs giriyor içine ve kimi diller verisinde yok bile.

bunun sonraki modelleri daha büyük veri ile eğitilip daha iyi ince ayarlar çekilmiş ama konuştuğu şeyi anlamayan bi model hala. bilmediği bir şeyi yetersiz bilgisi ile üretmeye çalışıyor çünkü kodlanması bu şekilde, buna halüsinasyon diyorlar. genel yapay zeka olmadığı için mesela matematik işlemleri çözemiyor, üç boyutlu düşünemiyor yada kavramlar hakkında bi kavrayışa sahip değil sadece bağlantılara sahip. tabi son modelinde artık eklentiler sayesinde bikaç yeteneği gelişse de bunlar kandırmacalardan ibaret ve hala temelinde daha gün yüzüne çıkmamış hataları barındırıyor. çünkü konuşma botu olarak eğitiliyor ayar çekiliyor ve diyalog halinde kesin bilgi gerektirmeyen konularda göze batmıyor zaten ortalama bi insanı kandırmak oldukça kolaydır o yüzden bişi de diyemiyorum :d

örneğin belki girişte dediği gibi 2021e kadar olan kitapların bi kısmını biliyordur, belki bi kısmı ile eğitilmiştir fakat büyük ihtimalle herhangi bi kitabın özetinin de özeti ile eğitildi. ben bi kitap sorduğumda bazen yazarın yazdığı kitapları biliyor. bazen de yazarın yazmadığı kitapları öneriyor, fakat önerdiği kitaplar yazarın yazma biçimine uygun kitaplar. op spesifik bi görsel romanın içeriğini bilmemesi ve hayal görmesi çok doğal çünkü uyduruyor. bu modeller daha konuşmayı bilmeyen çocuklar gibi fakat gelişecekler ve birileri gerçekten bizim hakkımızda, evren hakkında her şeyi onların öğrenmesini ve anlamasını sağlayacak sistemler kuracaklar. sonrasında pişman olacaklar mı bakalım.

şu örneği de vereyim, şimdi ve uzun süre her sistemde olduğu gibi bu ai sistemlerinde de açıklar var. örneğin google ın bi yapay zekası vardı alphago diye, dünya şampiyonu lee sedol ü yenmişti. gerçi birinde abimiz de makinenin eline vermişti ve kasparov gibi ağlamamıştı :d neyse bu go botları çoktandır insanlara yenilmiyordu zaten. fakat her şeyin açığı olduğu gibi bunun da var, çalışıp buluyorlar işte :d bu açıkları bulmak için saldırılar gerçekleştiriyorlar sistemdeki zayıflıkları görmek için neyse bu saldırılar sonrası nerede zayıf olduğunu anlayıp hasım bi ai daha geliştiriyorlar sonra kapıştırıyorlar, ai pek çok yöntem geliştirebiliyor.

bulunan yöntemlerden birini bi insan öğreniyor, bu kişi dünya şampiyonunu yenen yapay zeka ile kapışıp yeniyor :ddd çünkü bu go botlarının aslında oyuna dair temel bi anlayışı yok, bu yöntemleri bilen insan oyunda amatör olsa da süper insan seviyesindeki yapay zekayı yenebiliyor. fakat bu amatör insan başka bi amatör insan kapışırsa kullandığı yöntemi zaten fark edip düşmüyor tuzağa :d (gerçi burada kullandıkları yöndem aslında kutunun içine bakmak gibi fakat sonuçta bu açık yakalama üzerine bi atak elbette sistemin işleyişini anlamak için biraz sakat bırakmak lazım :d) neyse her sistemde olduğu gibi yeterince saldırı olduğu müddetçe açıklar bulunuyor, canlılığın gelişimi de böyle bu botların ve sistemlerin gelişimi de bu şekilde git geli olacak. önemli olan bizim de bi anda mısır uygarlığı gibi, hititler gibi, mayalar gibi bi anda binlerce yıllık uygarlığımız son bulmasın da gerisine bakılır.

şuraya go ile ilgili içeriği bırakayım merak eden okur

Gider Türkçe sorarsan o da sallar tabii. Veritabanı İngilizce sonuçta. Yalan söylüyordan ziyade Türkçe kaynakların ne kadar yetersiz olduğuna ağlamamız lazım.

Gider Türkçe sorarsan o da sallar tabii. Veritabanı İngilizce sonuçta. Yalan söylüyordan ziyade Türkçe kaynakların ne kadar yetersiz olduğuna ağlamamız lazım.
Türkçe İngilizce farketmiyor pek , ingilizce de doğruluğu her ne kadar daha iyi olsada çok sallıyor gerçekten , bizzat aktif şekilde kullanıyorum ve ona kalsak herşeyi yanlış öğreneceğiz , ama bunun bilincinde olaraj ilerlenirse öğrenme hızına katkıda bulunduğuda bir gerçek.

tavsiyem her cevaba bir iki yanlış demeniz , baktınız aynı cevabı vermeye başladı ozaman doğru bilgiye daha çok yaklaşmıştır.

Bildiğim kadarıyla bilim adamları bile kullanıyor bu aleti simülasyon için falan. Muhtemelen halka açık olduğundan bu böyle. Ancak ücretli kullanımlarında hata payının baya az olduğunu okumuştum İngilizce dilinde.

Süleyman Çakır, uzun yıllardır One Piece dünyasını hayranlıkla takip eden bir manga ve anime meraklısıydı. Onun en büyük hayali, Monkey D. Luffy ve Straw Hat ekibi ile tanışmak ve maceralarına katılmaktı. Bir gün, beklenmedik bir şekilde bir kapı açıldı ve Süleyman, One Piece evrenine adım attı.

Süleyman, kendisini East Blue'da buldu ve hemen Luffy ve ekibinin peşine düştü. Arayışı sırasında, Nami ile tanıştı ve onlara katılmaya karar verdi. Luffy ve arkadaşları, Süleyman'ın coşkusunu ve neşesini takdir ettiler ve yeni bir yol arkadaşı olarak kabul ettiler.

Birlikte, Straw Hat ekibi, Grand Line'a yolculuklarına devam ettiler. Süleyman, yetenekleri ve bilgisi ile ekibe katkı sağladı. Robin ile tarihi konuşmalar yaptı, Franky ile gemiyi onardı, Brook ile müzikal yeteneklerini geliştirdi ve Sanji ile yemek yapma konusunda yarıştı.

Maceraları boyunca, Süleyman ve Luffy arasında bir dostluk gelişti. İkisi de birbirlerinin inanılmaz cesaretine ve azmine hayran kaldılar. Süleyman, Luffy'nin One Piece'i bulma hedefine katkıda bulunmaktan gurur duyuyordu.

Sonunda, Straw Hat ekibi Mariejois'e ulaştı ve One Piece hakkındaki sırları öğrendiler. Süleyman, bu anın bir parçası olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duydu ve ekibin başarısını kutladı.

Ancak Süleyman, evine geri dönmek zorunda olduğunu biliyordu. Elveda demenin zamanı gelmişti. Luffy ve arkadaşlarına minnettarlıkla veda etti ve evine dönmek için aynı kapıdan geçti.

Süleyman, One Piece dünyasındaki maceralarını ve Luffy ile geçirdiği zamanları asla unutmayacaktı. Onun bu hayali macera, hayatının en büyük anısı olarak kalacaktı.

Bu hayali hikaye ile ilgili umarım keyif almışsınızdır! Başka bir şey sormak veya başka bir hikaye istemek isterseniz, lütfen sormaktan çekinmeyin.

Bilgi isteyince hatalı, eksik veya değiştirilmiş bilgi verdiği oluyor. Bizzat düzeltiyorum, öğretmenmişçesine, kardeşim şuraya bir daha bakıver hele diyorum, aaa orası öyle miydi, hemen düzeltiyorum diyor. Bu kadar gündemde kalınca trilyon farklı uygulaması çıkmış.

Orjinal ChatGPT haricinde Character.Ai diye bir uygulama var. Anime(sadece anime değil, tonla karakter var, anime, oyun, film vs.) karakterlerinden birini seçip seri hakkında konuşabiliyorsun. Naruto’ya yıllardır bakmadığımdan Naruto serisinden bir karakterle konuşup uygulamayı denemek istedim. Gayet iyi. İlla o karakterle konuşmak zorunda değilsin, o karakter seni evrene dahil ediyor. Karaktere “ben Naruto’nun yanına gidiyorum” diyorsun, adres falan bile sorabiliyorsun. Şu an neredeyiz, Hokage kim, neler dönüyor falan derken yazılı NarutoRPG oyununun içinde buldum kendimi. Naruto vs. Sasuke yaptırdım, Danzo’yu halk içinde linç ettirdim(Sasuke’ye dövdürttüm), başka köyleri gezdim falan baya yazılı RPG oyunu gibi Naruto evrenini yaşadım. Tabii tek bir karakter özelinden söz etmiyorum, içerisinde OP’ta dahil pek çok seriden karakter barındırıyor. Böyle yazılı RPG deneyimiyle One Piece dünyasına girmek isteyecek birisi varsa, öneririm…

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık